Regulamin prac Komisji Kwalifikacyjnej Wyrobów Kosmetycznych Produkcji Krajowej przy Ministrze Przemysłu Rolnego i Spożywczego.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU ROLNEGO I SPOŻYWCZEGO
z dnia 13 czerwca 1952 r.
w sprawie regulaminu prac Komisji Kwalifikacyjnej Wyrobów Kosmetycznych Produkcji Krajowej przy Ministrze Przemysłu Rolnego i Spożywczego.

Na podstawie § 4 uchwały Nr 351 Prezydium Rządu z dnia 3 maja 1952 r. w sprawie usprawnienia produkcji i dystrybucji wyrobów kosmetycznych zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustala się regulamin prac dla Komisji Kwalifikacyjnej Wyrobów Kosmetycznych Produkcji Krajowej przy Ministrze Przemysłu Rolnego i Spożywczego, stanowiący załącznik do niniejszego zarządzenia.
§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 13 czerwca 1952 r.

ZAŁĄCZNIK 

REGULAMIN PRAC KOMISJI KWALIFIKACYJNEJ WYROBÓW KOSMETYCZNYCH PRODUKCJI KRAJOWEJ PRZY MINISTRZE PRZEMYSŁU ROLNEGO I SPOŻYWCZEGO

§ 1.
Do zadań Komisji Kwalifikacyjnej Wyrobów Kosmetycznych Produkcji Krajowej należą:
1) 1
ocena wyrobów kosmetycznych produkcji krajowej z punktu widzenia ochrony zdrowia, estetyki i celowości, opakowania oraz wartości handlowej, jak też konfrontowanie tych wyrobów z obowiązującymi normami i standartami; ocena wyrobów kosmetycznych z punktu widzenia ochrony zdrowia polega na ustaleniu, czy w stosunku do tych wyrobów zostały dopełnione obowiązki wynikające z przepisów o nadzorze higieniczno-sanitarnym środków kosmetycznych,
2)
kwalifikowanie wyrobów produkcji krajowej według klas I i II jakości z wyróżnieniem klasy przodującej,
3)
ustalenie listy wyrobów kosmetycznych produkcji krajowej dopuszczonych do obrotu.
§  2.
Zatwierdzeniu przez Komisję podlegają wszystkie artykuły kosmetyczne, produkowane po dniu 1 lipca 1952 r. Artykuły obecnie nie produkowane, a znajdujące się w remanentach fabryk, hurtowni i detalu, nie podlegają zatwierdzeniu przez Komisję. W planie pracy Komisja ustali sukcesywne terminy, w jakich producenci zobowiązani będą przedstawić do oceny wszystkie produkowane przez nich wyroby, tak by mógł być ściśle zachowany termin wydania decyzji, przewidziany w § 4.
§  3.
Do wniosku o zatwierdzenie nowego wyrobu producent obowiązany jest dołączyć próbę gotowego produktu luzem, jego analizę chemiczną i opis technologii oraz projekt wszystkich elementów opakowania. Wnioski o zatwierdzenie nowego wyrobu składane przez przedsiębiorstwa podległe Zarządowi Przemysłu Kosmetycznego powinny zawierać dane określone zarządzeniem Ministra Przemysłu Rolnego i Spożywczego z dnia 9 maja 1952 r. w sprawie trybu postępowania przy uruchomieniu produkcji nowych artykułów w przemyśle rolnym i spożywczym.
§  4.
Komisja obowiązana jest wydać decyzję w ciągu 2 tygodni od daty przedłożenia wniosku.
§  5.
Ocena Komisji dyskwalifikująca całkowicie wyroby produkowane bieżąco powinna uwzględniać remanent tych wyrobów posiadany przez producenta, jak również zapas surowca, etykiet i opakowań, ustalając jednocześnie ostateczny termin wstrzymania produkcji wyrobów zdyskwalifikowanych.
§  6.
Przewodniczący i członkowie Komisji mają prawo zapraszania na posiedzenia Komisji doradców, którzy uprawnieni są do zabierania głosu w dyskusji bez prawa głosowania.
§  7. 2
Komisja podejmuje decyzje w drodze głosowania większością głosów. Przy równości głosów decyduje głos przewodniczącego z tym jednak, że w przypadku rozbieżności pomiędzy opinią przedstawiciela Ministerstwa Zdrowia a opinią większości członków Komisji w kwestii oceny artykułu kosmetycznego z punktu widzenia przepisów rozporządzenia Ministra Opieki Społecznej z dnia 18 stycznia 1939 r. o dozorze nad wyrobem i obiegiem środków kosmetycznych (Dz. U. Nr 13, poz. 72) w zakresie zastrzeżonym kompetencji organów służby sanitarnej - sprawa powinna być przekazana Ministrowi Przemysłu Rolnego i Spożywczego, który rozstrzygnie ją w porozumieniu z Ministrem Zdrowia.
§  8.
Przewodniczący Komisji ustala i zawiadamia członków o terminach oraz miejscu posiedzeń Komisji na 7 dni przed wyznaczonym dniem posiedzenia.
§  9.
W przypadku nieobecności przewodniczącego lub członka Komisji funkcje ich spełniają wyznaczeni zastępcy.
§  10.
Wszystkie posiedzenia Komisji powinny być protokołowane. Biurowość Komisji prowadzona jest w ramach Zarządu Przemysłu Kosmetycznego.
§  11.
Siedzibą Komisji jest Ministerstwo Przemysłu Rolnego i Spożywczego - Zarząd Przemysłu Kosmetycznego.
1 Załącznik § 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 15 maja 1953 r. (M.P.53.A-55.699) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 11 czerwca 1953 r.
2 Załącznik § 7 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 15 maja 1953 r. (M.P.53.A-55.699) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 11 czerwca 1953 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1952.A-85.1346

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Regulamin prac Komisji Kwalifikacyjnej Wyrobów Kosmetycznych Produkcji Krajowej przy Ministrze Przemysłu Rolnego i Spożywczego.
Data aktu: 13/06/1952
Data ogłoszenia: 11/10/1952
Data wejścia w życie: 13/06/1952, 11/10/1952