Organizacja wewnętrzna i szczegółowy zakres działania Komitetu do spraw Turystyki.

ZARZĄDZENIE NR 203
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 1 września 1952 r.
w sprawie organizacji wewnętrznej i szczegółowego zakresu działania Komitetu dla Spraw Turystyki.

Na podstawie § 2 ust. 2 uchwały Nr 127 Rady Ministrów z dnia 8 marca 1952 r. w sprawie organizacji turystyki (Monitor Polski Nr A-26, poz. 341) zarządza się, co następuje:
§  1.
Organizację wewnętrzną i szczegółowy zakres działania Komitetu dla Spraw Turystyki określa statut, stanowiący załącznik do niniejszego zarządzenia.
§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

STATUT KOMITETU DLA SPRAW TURYSTYKI

§ 1.
Komitet dla Spraw Turystyki powołany uchwałą Nr 127 Rady Ministrów z dnia 8 marca 1952 r. w sprawie organizacji turystyki (Monitor Polski Nr A-26, poz. 341), zwany w dalszym ciągu "Komitetem", działa na podstawie postanowień tej uchwały oraz niniejszego statutu.
§  2.
Komitet dla Spraw Turystyki jest organem pracy Prezesa Rady Ministrów dla spraw organizacji, planowania, ogólnego kierownictwa i kontroli turystyki we wszelkich jej formach i przejawach,
§  3.
Do zakresu działania Komitetu należy w szczególności:
1)
ustalanie wytycznych, zestawianie i zatwierdzanie programów oraz koordynowanie i uzgadnianie planów działalności władzy i administracji państwowej, przedsiębiorstw państwowych i spółdzielczych oraz organizacji i instytucji społecznych w zakresie organizowania i obsługi turystyki oraz inwestycji turystycznych,
2)
bieżące koordynowanie działalności, o której mowa w pkt 1, w toku jej planowego wykonania,
3)
kontrola wykonania planów i programów, o których mowa w pkt 1,
4)
ustalenie wytycznych i koordynowanie działalności w zakresie informacji turystycznych i szkolenia kadr turystycznych,
5)
ustalenie wytycznych dla programów i metod studiów i badań w zakresie turystyki, inwentaryzacji obiektów i osobliwości turystycznych,
6)
wykonywanie czynności nadzoru nad całokształtem działalności Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego,
7)
nadzorowanie, koordynowanie i kontrolowanie pracy podległych Komitetowi komórek organizacyjnych.
§  4.
1.
Komitet porozumiewa się w sprawach wymienionych w § 3 z właściwymi organami administracji państwowej, a także współdziała w tym zakresie z Centralną Radą Związków Zawodowych, Związkiem Młodzieży Polskiej i Związkiem Samopomocy Chłopskiej.
2.
W szczególności Komitet:
1)
porozumiewa się w sprawach wytycznych i koordynowania:
a)
z Ministerstwem Spraw Zagranicznych w zakresie turystyki zagranicznej, tj. w zakresie ruchu turystycznego z Polski za granicę i z zagranicy do Polski, z wyjątkiem ruchu dokonywanego w ramach umów międzynarodowych o współpracy kulturalnej,
b)
z Ministerstwem Oświaty w zakresie turystyki dzieci i młodzieży,
c)
z Ministerstwem Zdrowia w zakresie turystyki w uzdrowiskach oraz w zakresie ratownictwa turystycznego,
d)
z Ministerstwami: Kolei, Transportu Drogowego i Lotniczego oraz Żeglugi w zakresie planu przewozów turystycznych,
e)
z Głównym Komitetem Kultury Fizycznej w zakresie spraw o charakterze sportowo-turystycznym;
2)
współdziała z Funduszem Wczasów Pracowniczych oraz z innymi instytucjami i urzędami w zakresie planowania i koordynacji akcji wczasowej, pobytu w domach wypoczynkowych, na koloniach, obozach i letniskach.
§  5.
1.
W skład Komitetu wchodzą: Przewodniczący Komitetu, jego zastępca, 19 członków oraz komórki organizacyjne Komitetu.
2.
Przewodniczący, zastępca i członkowie stanowią Prezydium Komitetu.
§  6.
1.
Przewodniczącego Komitetu i jego zastępcę mianuje i odwołuje Prezes Rady Ministrów.
2.
Przewodniczący Komitetu kieruje całością prac Komitetu, a w szczególności:
1)
reprezentuje Komitet na zewnątrz,
2)
przewodniczy na posiedzeniach Prezydium Komitetu,
3)
kieruje bezpośrednio pracami komórek organizacyjnych Komitetu,
4)
przedstawia Prezesowi Rady Ministrów do zatwierdzenia uchwały Prezydium Komitetu (§ 8 ust. 1 pkt 1–5).
§  7.
1.
Członków Komitetu w liczbie trzynastu powołuje Prezes Rady Ministrów na wniosek Ministrów: Obrony Narodowej, Kolei, Transportu Drogowego i Lotniczego, Żeglugi, Oświaty, Zdrowia, Kultury i Sztuki, Przewodniczącego Głównego Komitetu Kultury Fizycznej, Centralnej Rady Związków Zawodowych, Związku Młodzieży Polskiej, Związku Samopomocy Chłopskiej, Funduszu Wczasów Pracowniczych i Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.
2.
Sześciu członków Komitetu powołuje Prezes Rady Ministrów na wniosek Przewodniczącego Komitetu spośród działaczy lub fachowców szczególnie obznajmionych z zagadnieniami turystyki.
§  8.
1.
Do Prezydium Komitetu należy uchwalanie:
1)
projektu regulaminu pracy Komitetu,
2)
planów pracy Komitetu,
3)
projektów programów oraz projektów planów gospodarczych turystyki w skali krajowej,
4)
projektów preliminarzy budżetowych Komitetu,
5)
sprawozdań z działalności Komitetu oraz
6)
opiniowanie i rozpatrywanie innych spraw z zakresu turystyki na podstawie wniosków Przewodniczącego Komitetu.
2.
Prezydium zwołuje Przewodniczący Komitetu co najmniej jeden raz w kwartale kalendarzowym.
3.
W posiedzeniach Prezydium mogą brać udział bez prawa głosowania pracownicy Komitetu i rzeczoznawcy zaproszeni przez Przewodniczącego Komitetu.
4.
Uchwały Prezydium zapadają zwykłą większością głosów przy obecności połowy ogólnej liczby członków. W razie równości głosów rozstrzyga głos Przewodniczącego.
5.
Przewodniczący Komitetu, jego zastępca, członkowie Komitetu oraz rzeczoznawcy i osoby zaproszone mogą otrzymywać wynagrodzenie za udział w posiedzeniach według zasad, określonych w uchwale Nr 36 Rady Ministrów z dnia 24 stycznia 1951 r. w sprawie trybu powoływania komisji resortowych i wynagradzania za udział w posiedzeniach (Monitor Polski Nr A-9, poz. 134).
§  9.
Komórki organizacyjne Komitetu stanowią:

Wydział Planowania i Koordynacji,

Wydział Ruchu i Urządzeń Turystycznych,

Wydział Informacji i Szkolenia,

Wydział Inwestycji,

Wydział Finansów i Księgowości,

Sekretariat Komitetu.

§  10.
Ogół dochodów i wydatków Komitetu objęty jest budżetem Państwa (budżet centralny) w części dotyczącej Prezydium Rady Ministrów.
§  11.
Komitet używa pieczęci z godłem państwowym pośrodku i z napisem "Komitet dla Spraw Turystyki" w otoku.
§  12.
Szczegółowy zakres czynności Przewodniczącego Komitetu, jego zastępcy, Prezydium Komitetu oraz tryb zwoływania i pracy Prezydium Komitetu, jak również zakres działania i podział wewnętrzny komórek Komitetu określi regulamin pracy Komitetu, uchwalony na wniosek Przewodniczącego przez Prezydium Komitetu i zatwierdzony przez Prezesa Rady Ministrów.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024