Przelewy na rachunki jednostek budżetowych w Narodowym Banku Polskim sum nadesłanych przekazami pocztowymi.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 10 lipca 1952 r.
w sprawie przelewów na rachunki jednostek budżetowych w Narodowym Banku Polskim sum nadesłanych przekazami pocztowymi.

Na podstawie § 1 ust. 1 pkt 7 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 1950 r. w sprawie zakresu działania Ministra Finansów i zmiany zakresu działania Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Dz. U. Nr 22, poz. 188) oraz w związku z § 15 ust. 1 i 2 oraz § 16 ust. 1 przepisów o rachunkowości budżetowej (Monitor Polski Nr A-101, poz. 1477) zarządza się, co następuje:
§  1.
Placówki pocztowe powiadamiają jednostki budżetowe o nadejściu przekazów pieniężnych za pomocą odcinków dla odbiorcy, które doręczają jednostkom za pokwitowaniem w książce doręczeń.
§  2.
Jednostka budżetowa wpisuje do rejestru zawiadomień pocztowych otrzymane odcinki i zaznacza na nich, a w razie braku na nich miejsca – na doklejonych do nich kartkach rodzaj sum (budżetowych, depozytowych środków specjalnych, sum na zlecenie) oraz przy dochodach budżetowych i zwrotach wydatków budżetowych – podziałkę klasyfikacji budżetowej.
§  3.
W dniu otrzymania odcinków przekazów jednostka budżetowa wystawia na łączne kwoty odcinków osobne polecenia przelewów na każdy rachunek bankowy, podając klasyfikację budżetową według rozdziałów. Na odcinkach D poleceń przelewów w dowolnym miejscu jednostka budżetowa umieszcza odcisk swej pieczątki (stempla). Polecenia przelewów powinny opiewać na przelew z rachunku placówki pocztowej w oddziale Narodowego Banku Polskiego na właściwy rachunek jednostki budżetowej w tymże oddziale. Jako załącznik do polecenia przelewu jednostka budżetowa sporządza na kartce w 2 egzemplarzach spis poszczególnych odcinków przekazów. W spisie tym jednostka podaje tylko numery przekazów, oznaczone przez placówkę pocztową na odcinkach przekazów, kwoty poszczególnych odcinków i ogólną ich sumę, zgodną z sumą wyrażoną na poleceniu przelewu.
§  4.
Jednostka budżetowa zatrzymuje u siebie odcinki przekazów wraz z jednym egzemplarzem ich spisu, a wystawione polecenia przelewów wraz z drugimi egzemplarzami spisów wręcza w tym samym dniu placówce pocztowej. Polecenia przelewów placówka pocztowa zaopatruje w odcisk swojej pieczęci urzędowej i podpisy.
§  5.
Jednostka budżetowa znajdująca się poza siedzibą oddziału Narodowego Banku Polskiego wypełnia polecenia przelewów z rachunku urzędu pocztowego (zbiorczego) znajdującego się w siedzibie oddziału Narodowego Banku Polskiego na właściwy własny rachunek w tymże oddziale. Wystawione polecenia przelewów wraz ze spisami odcinków przekazów jednostka budżetowa wręcza placówce pocztowej w swojej siedzibie, która polecenia przelewów przesyła urzędowi pocztowemu (zbiorczemu). Otrzymane polecenia przelewów urząd pocztowy zaopatruje w odcisk swojej pieczęci urzędowej i podpisy.
§  6.
Kwoty przekazów pocztowych, przelane na właściwe rachunki w Narodowym Banku Polskim, podlegają zarachowaniu w jednostce budżetowej dopiero po otrzymaniu z oddziału Narodowego Banku Polskiego odpowiednich wyciągów z tych rachunków. O zaksięgowaniu wpływów czyni się adnotację w odpowiedniej kolumnie rejestru zawiadomień pocztowych. W razie nieotrzymania któregokolwiek przelewu przy wyciągach bankowych w ciągu 10 dni (licząc od daty wystawienia polecenia przelewu) jednostka budżetowa wnosi do oddziału Narodowego Banku Polskiego pisemną reklamację.
§  7.
Niedopuszczalne jest przetrzymywanie odcinków przekazów i dokonywanie przelewów kwot, na które one opiewają, w terminach późniejszych niż w dniu otrzymania odcinków. Niedopuszczalne jest również podejmowanie gotówki z przekazów pocztowych prócz sum nadesłanych z rachunków bankowych jednostek budżetowych pod adresem kierowników podległych tej jednostce organów (§ 15 ust. 3 przepisów o rachunkowości budżetowej).
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 sierpnia 1952 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024