Wprowadzenie premii dla pracowników umysłowych zarządów okręgowych dróg wodnych.

UCHWAŁA
RADY MINISTRÓW
z dnia 4 czerwca 1952 r.
w sprawie wprowadzenia premii dla pracowników umysłowych zarządów okręgowych dróg wodnych.

Na podstawie art. 8 ust 2 ustawy z dnia 4 lutego 1949 r. o uposażeniu pracowników państwowych i samorządowych oraz przewodniczących organów wykonawczych gmin miejskich i wiejskich (Dz. U. R. P. Nr 7, poz. 39) Rada Ministrów uchwala:
§  1.
Wprowadza się, jako dodatek do uposażenia uzasadniony specjalnymi warunkami pracy, premie dla pracowników umysłowych zarządów okręgowych dróg wodnych.
§  2.
Zasady przyznawania i wysokość premii określa regulamin premiowania, stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.
§  3.
Z dniem wejścia w życie niniejszej uchwały traci moc uchwała Rady Ministrów z dnia 23 maja 1947 r. w sprawie premii pracowników, zatrudnionych w resorcie komunikacji przy robotach inwestycyjnych w odniesieniu do pracowników dróg wodnych.
§  4.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Żeglugi.
§  5.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 czerwca 1952 r.

ZAŁĄCZNIK 

REGULAMIN PREMIOWANIA PRACOWNIKÓW UMYSŁOWYCH ZARZĄDÓW OKRĘGOWYCH DRÓG WODNYCH, PODLEGŁYCH CENTRALNEMU ZARZĄDOWI DRÓG WODNYCH ŚRÓDLĄDOWYCH

Rozdział I.

Premiowanie obejmuje pracowników technicznych i administracyjnych z wyjątkiem pracowników finansowo-księgowych.

§  1.
Pracownicy umysłowi techniczni i administracyjni zajmujący stanowiska wyszczególnione w § 9 otrzymują premię miesięczną za:
1)
wykonanie miesięcznego planu rzeczowego robót - wskaźnik A - z uwzględnieniem planowanych terminów oddawania obiektów do użytku;
2)
utrzymanie i poprawienie wydajności zaplanowanej na dany miesiąc - wskaźnik 3.
§  2.
Premia według wskaźnika A uzależniona jest od stopnia wykonania w danym miesiącu zaplanowanych miesięcznych kwot przerobu, odpowiadających wykonaniu planu rzeczowego ujętego w harmonogramie z uwzględnieniem planowanych terminów oddawania obiektów do użytku.
§  3.
Pracownicy uprawnieni do premiowania według współczynnika 1,0 otrzymują za wykonanie w 100% planu rzeczowego premię w wysokości 25%. Za każdy % przekroczenia planu premia wzrasta o 1%.
§  4.
Niewykonanie planu oddawania obiektów do użytku powoduje obniżenie premii należnej według wskaźnika A. Wysokość tej obniżki określi w każdym przypadku osobne zarządzenie Ministra Żeglugi.
§  5.
1.
Premia według wskaźnika B uzależniona jest od utrzymania i poprawienia w danym miesiącu zaplanowanej wydajności.
2.
Utrzymanie lub poprawienie zaplanowanej wydajności oblicza się jako stosunek wykonanych do zaplanowanych wartości przerobu na jednego robotnika grupy produkcyjnej. Dla obliczenia wydajności przyjmuje się wyniki miesięczne wszystkich jednostek organizacyjnych podległych zarządowi okręgowemu dróg wodnych.
§  6.
1.
Pracownicy uprawnieni do premiowania według współczynnika 1,0 otrzymują za utrzymanie zaplanowanej wydajności w 100% premię w wysokości 15%.
2.
Za każdy procent poprawienia (przekroczenia) planu wydajności premia wzrasta o 1%.
§  7.
W przypadku wykonania planu wydajności poniżej 100% premia według wskaźnika A pracownikom nie przysługuje.
§  8.
W przypadku gdy suma premii należnych według wskaźników A i B łącznie przekroczy 60%, premia może być zatwierdzona tylko przez Ministra Żeglugi w przypadkach gospodarczo uzasadnionych.
§  9.
Wykaz stanowisk, uprawnionych do otrzymania premii na zasadzie § 1, oraz współczynniki premiowe dla każdego stanowiska zawiera poniższa tabela:
Stanowisko Współczynnik premiowy
1. Dyrektor 1,2
2. Zastępca dyrektora do spraw techniczno 1,1
3. Zastępca dyrektora do spraw administracyjno 1,0
4. Naczelnicy wydziałów technicznych 1,0
5. Kierownicy referatów technicznych, starszy inżynier 1,0
6. Naczelnik wydziału planowania 1,0
7. Naczelnik wydziału organizacji, zatrudnienia i płac 0,8
8. Naczelnik wydziału zaopatrzenia 0,8
9. Kierownik samodzielnego referatu kadr 0,8
10. Starszy referent w referatach wydziałów technicznych 0,8
11. Kierownik referatu w wydziale planowania 0,6
12. Kierownik referatu w wydziale organizacji, zatrudnienia i płac 0,6
13. Kierownik referatu w wydziale zaopatrzenia 0,6
14. Starszy planista, starszy ekonomista, starszy referent szkolenia zawodowego 0,6
§  10.
1.
Premię należną według § 1 oblicza się w procentach od uposażenia zasadniczego z dodatkiem funkcyjnym lub służbowym.
2.
Premię dla pracowników, mających współczynnik premiowy inny niż 1,0, oblicza się mnożąc premię za dany miesiąc przez współczynnik premiowy określony dla danego stanowiska.
§  11.
Premię w miesiącu bieżącym wypłaca się na podstawie wyników pracy w miesiącu ubiegłym. Wysokość premii zatwierdza dyrektor Centralnego Zarządu Dróg Wodnych Śródlądowych.
§  12.
Pracownik może być w całości lub w części pozbawiony premii, jeżeli na skutek niedbalstwa w wykonaniu ciążących na nim obowiązków naraził na szkodę interesy służby lub dopuścił się innego poważnego niedbalstwa.

Rozdział  II.

Premiowanie pracowników finansowo-księgowych.

§  13.
Pracownicy finansowo-księgowi otrzymują:
1)
premię miesięczną za terminowe wykonanie obowiązków w zakresie sprawozdawczości miesięcznej w wysokości:
a)
naczelnik wydziału księgowości, finansowego - 50% uposażenia zasadniczego,
b)
kierownik referatu w wydziałach księgowości i finansowym - 45% uposażenia zasadniczego,
c)
starszy księgowy - 45% uposażenia zasadniczego,
d)
księgowy - 30% uposażenia zasadniczego.
2)
premię jednorazową za terminowe opracowanie sprawozdania rocznego w wysokości, którą określi odrębne zarządzenie Ministra Żeglugi w wysokości najwyżej 100% uposażenia zasadniczego.
§  14.
1.
Miesięczne sprawozdania powinny być składane według wzorów i w terminach określonych w osobnych zarządzeniach.
2.
W przypadku niezachowania ustalonych terminów złożenia sprawozdań premia za terminowe wykonanie obowiązków sprawozdawczości ulega następującemu zmniejszeniu:
1)
przy opóźnieniu do 10 dni kalendarzowych potrąca się 1/5 premii;
2)
za każde następne 5 dni kalendarzowych opóźnień potrąca się dalsze 1/5 premii;
3)
pracownik traci prawo do całej premii za dany miesiąc w przypadku opóźnienia o 30 dni wykonania obowiązku sprawozdawczości.
3.
Wysokość premii za terminowe wykonanie obowiązków sprawozdawczości ustala dyrektor Zarządu Okręgowego Dróg Wodnych, a zatwierdza dyrektor Centralnego Zarządu Dróg Wodnych Śródlądowych. Zatwierdzenie to może nastąpić tylko w przypadku prawidłowego wykonania sprawozdawczości.

Rozdział  III.

Przepis końcowy.

Regulamin niniejszy stosowany będzie po raz pierwszy do wypłaty premii za czerwiec 1952 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024