Powołanie Głównej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA BUDOWNICTWA MIAST I OSIEDLI
z dnia 4 kwietnia 1952 r.
w sprawie powołania Głównej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej.

Na podstawie §§ 17 i 19 uchwały Nr 817 Prezydium Rządu z dnia 1 grudnia 1951 r. w sprawie zatwierdzania projektów urbanistycznych i architektonicznych (Monitor Polski Nr A-102, poz. 1481) zarządza się, co następuje:
§  1.
Powołuje się Główną Komisję Urbanistyczno-Architektoniczną przy Ministrze Budownictwa Miast i Osiedli.
§  2.
Komisja jest fachowym organem, opiniującym projekty urbanistyczne i architektoniczne, podlegające zatwierdzeniu przez Prezydium Rządu i Ministra Budownictwa Miast i Osiedli, a przedstawione przez Przewodniczącego Komisji.
§  3.
Przewodniczącym Komisji jest Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Budownictwa Miast i Osiedli, wyznaczony przez Ministra Budownictwa Miast i Osiedli. Zastępcą przewodniczącego Komisji jest Dyrektor Departamentu Urbanistyki w Ministerstwie Budownictwa Miast i Osiedli.
§  4.
Członkami Komisji są osoby, posiadające fachową znajomość urbanistyki i architektury:
1)
powołane przez Ministra Budownictwa Miast i Osiedli spośród pracowników resortu budownictwa miast i osiedli;
2)
wyznaczone po jednej przez:
a)
Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego oraz Ministrów: Obrony Narodowej, Kultury i Sztuki, Gospodarki Komunalnej i Budownictwa Przemysłowego,
b)
Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej,
c)
Stowarzyszenie Architektów Rzeczypospolitej Polskiej,
d)
Towarzystwo Urbanistów Polskich.
§  5.
Przewodniczący Komisji może na posiedzenia Komisji zapraszać przedstawicieli innych zainteresowanych władz i instytucji publicznych.

Przewodniczący Komisji może na posiedzenie Komisji zapraszać imiennie wybitnych znawców zagadnień, które mają być przedmiotem rozważań Komisji. Przewodniczący Komisji zwróci się do Towarzystwa Urbanistów Polskich i Stowarzyszenia Architektów Rzeczypospolitej Polskiej o ułożenie listy takich osób.

§  6.
Członek Komisji może być zastąpiony przez zastępcę, powołanego lub wyznaczonego zgodnie z § 4.
§  7.
Sprawę wynagrodzeń za prace w Komisji ureguluje oddzielne zarządzenie.
§  8.
Sekretariat Komisji prowadzi Departament Urbanistyki Ministerstwa Budownictwa Miast i Osiedli.
§  9.
Tryb pracy Komisji określa regulamin, stanowiący załącznik do zarządzenia.
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 kwietnia 1952 r.

ZAŁĄCZNIK 

REGULAMIN GŁÓWNEJ KOMISJI URBANISTYCZNO-ARCHITEKTONICZNEJ

§ 1.
1.
Projekty, skierowane do Komisji, sprawdza pod względem formalnym Sekretariat Komisji.
2.
Jeżeli otrzymane opracowania mają istotne usterki lub braki, Przewodniczący Komisji najdalej w ciągu 3 dni od dnia otrzymania zwraca opracowania celem poprawienia lub uzupełnienia.
§  2.
1.
Referentów projektu w zasadzie wyznacza prezydium wojewódzkiej rady narodowej równocześnie z przedstawieniem projektu do zatwierdzenia; referentem technicznym projektu powinien być z reguły autor projektu.
2.
Jeżeli projekt został sporządzony przez inwestora, prezydium wojewódzkiej rady narodowej wyznacza referenta w porozumieniu z tym inwestorem.
3.
W razie niewyznaczenia referenta projektu przez prezydium wojewódzkiej rady narodowej, referenta wyznacza - z zachowaniem powyższych zasad - Przewodniczący Komisji.
§  3.
Jednego lub więcej koreferentów projektu wyznacza Przewodniczący Komisji spośród członków Komisji lub osób zaproszonych na posiedzenie Komisji, na którym projekt ma być rozpatrywany.
§  4.
Terminy i porządek dzienny posiedzeń Komisji ustala Sekretariat Komisji stosownie do poleceń Przewodniczącego Komisji.
§  5.
O terminach i porządku dziennym posiedzeń zawiadamia Sekretariat Komisji na piśmie wszystkich członków Komisji najpóźniej na 3 dni przed posiedzeniem. W ten sam sposób zaprasza się na posiedzenia przedstawicieli właściwych prezydiów wojewódzkich rad narodowych, inwestora, który przedstawił projekt, oraz inne osoby, które z polecenia Przewodniczącego Komisji mają wziąć udział w posiedzeniu.
§  6.
Jeżeli ustalone zostały stałe terminy i miejsce posiedzeń, o porządku dziennym następnego posiedzenia zawiadamia Przewodniczący Komisji ustnie na posiedzeniu poprzednim. Zawiadomienie pisemne (§ 5) wysyła się w tym przypadku tylko do osób, które na posiedzeniu poprzednim nie były obecne.
§  7.
W przypadkach nagłych, gdy normalne zwołanie posiedzenia (§§ 5 i 6) nie jest możliwe, na polecenie Przewodniczącego Komisji - Sekretariat Komisji zawiadamia o posiedzeniu ustnie i tylko te osoby spośród mających wziąć udział w posiedzeniu, których zawiadomienie na czas jest wykonalne. O zwołaniu posiedzenia w tym trybie sporządza się notatkę z wymienieniem projektów, które mają być rozpatrywane, uzasadnienia nagłości sprawy, osób, które zawiadomiono, i sposobu zawiadomienia. Notatkę podpisuje Przewodniczący Komisji.
§  8.
Sekretariat Komisji obowiązany jest udostępnić projekt referentom i koreferentom tego projektu na ich żądanie.
§  9.
Referenci projektów obowiązani są złożyć przed posiedzeniem krótkie uzasadnienie projektu, koreferenci zaś - swoje wnioski ze zwięzłym uzasadnieniem. Materiały te należy składać na piśmie w 3 egzemplarzach.
§  10.
Obecni na posiedzeniu Komisji podpisują listę obecności.
§  11.
Do ważności uchwał Komisji konieczna jest obecność Przewodniczącego Komisji i co najmniej 6 członków Komisji - lub ich zastępców. W przypadkach nagłych, o których mowa w § 7, potrzebna jest obecność przewodniczącego Komisji i 4 członków Komisji - lub ich zastępców.
§  12.
1.
Komisja wyraża swe opinie w formie uchwał, stwierdzających, że projekt:
a)
nie nasunął zastrzeżeń,
b)
wymaga określonych zmian lub uzupełnień albo
c)
nasunął określone zastrzeżenia, które - zdaniem Komisji - nie pozwalają na jego zatwierdzenie.
2.
Uchwały Komisji zapadają oddzielnie w stosunku do każdego projektu.
§  13.
Uchwały Komisji zapadają zwykłą większością głosów członków Komisji. W razie równości głosów decyduje głos przewodniczącego.
§  14.
Z przebiegu posiedzenia Sekretariat Komisji sporządza protokół, uwzględniający - obok uchwały Komisji - odmienne zdania poszczególnych osób, biorących udział w posiedzeniu.

Osoby, nie zgadzające się z uchwałą Komisji, mogą dołączyć do protokołu swe pisemne oświadczenia.

§  15.
Jeżeli Komisja na jednym posiedzeniu rozpatruje kilka projektów, protokół sporządza się dla każdego projektu oddzielnie.
§  16.
Protokół podpisuje przewodniczący, członkowie Komisji biorący udział w posiedzeniu oraz protokolant.
§  17.
Oryginał protokołu wraz z załącznikami (§§ 9 i 14 ust. 2) dołącza się do projektu, którego protokół dotyczy.
§  18.
Przewodniczący Komisji obowiązany jest zapewnić rozpatrzenie projektów i powzięcie uchwał przez Komisję we właściwym czasie, w szczególności uchwały co do projektów, przedstawionych przez inwestorów, powinny być podejmowane w takim czasie, który zapewni zachowanie 14-dniowego terminu dla wydania decyzji co do tych projektów.
§  19.
Sekretarz Komisji obowiązany jest stawiać wnioski Przewodniczącemu Komisji co do terminów i programu prac Komisji oraz zapewnić sprawną pracę Sekretariatu Komisji.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024