Pobieranie i zarachowywanie wpływów z odpłatności rodziców (opiekunów) za korzystanie ich dzieci z urządzeń socjalnych, wpłat personelu za wyżywienie oraz likwidacji sald akcji socjalnej z 1951 r.

OKÓLNIK
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 27 lutego 1952 r.
w sprawie pobierania i zarachowywania wpływów z odpłatności rodziców (opiekunów) za korzystanie ich dzieci z urządzeń socjalnych, wpłat personelu za wyżywienie oraz likwidacji sald akcji socjalnej z 1951 r.

Urządzeniami socjalnymi w rozumieniu niniejszego okólnika są objęte budżetem Państwa placówki częściowej opieki nad dzieckiem i placówki wychowania pozaszkolnego (przedszkola, domy wczasów dziecięcych, świetlice dziecięce, ogrody jordanowskie, kolonie i obozy, półkolonie oraz żłobki), których całość lub część wydatków w 1951 r. pokrywana była z funduszów akcji socjalnej w ramach preliminarzy pozabudżetowych środków specjalnych.
Wyjaśnia się, że począwszy od dnia 1 stycznia 1952 r. w sprawie pobierania i zarachowywania wpływów z tytułu odpłatności rodziców (opiekunów) za korzystanie ich dzieci z urządzeń socjalnych, wpłat za wyżywienie personelu zatrudnionego w urządzeniach socjalnych oraz wpływów pochodzących z likwidacji sald pozabudżetowych środków specjalnych tych urządzeń obowiązują następujące zasady:
1.
Jednostkami pobierającymi należność z tytułu odpłatności rodziców (opiekunów) za korzystanie ich dzieci z urządzeń socjalnych są zakłady pracy, w których rodzice (opiekunowie) są zatrudnieni. Odnosi się to zarówno do zakładów pracy będących jednostkami budżetowymi jak i do zakładów gospodarki uspołecznionej (przedsiębiorstwa państwowe na rozrachunku gospodarczym, jednostki organizacyjne spółdzielcze, społeczne itp.).
2.
Do pobierania wpływów z tytułu odpłatności od osób nie będących pracownikami uspołecznionych zakładów pracy lub jednostek budżetu państwowego obowiązane są władze lub instytucje prowadzące urządzenia socjalne.
3.
Zakłady pracy (wydziały, referaty socjalne) ustalają wysokość odpłatności zgodnie z zarządzeniami Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego Nr 57 z dnia 21 lutego 1951 r. (Biuletyn PKPG Nr 6, poz. 66) i Nr 351 z dnia 31 sierpnia 1951 r. (Biuletyn PKPG Nr 24, poz. 257).
4.
Zakłady pracy obowiązane są potrącać z uposażeń rodziców (opiekunów) obliczone według postanowienia ust. 3 kwoty odpłatności bez względu na okoliczność, czy urządzenie socjalne, z którego dziecko korzysta (za które opłaty są pobierane), podlega organizacyjnie temu zakładowi, czy też podlega innemu zakładowi pracy lub właściwemu ministerstwu. Jednostki prowadzące urządzenia socjalne bądź ich jednostki nadrzędne obowiązane są bezzwłocznie przesłać zakładom pracy sporządzone w dwóch egzemplarzach wykazy dzieci korzystających z danego urządzenia socjalnego. W wykazie powinien być podany także Nr rachunku (konta) dochodów budżetowych w Narodowym Banku Polskim, na który zakład pracy ma przelewać potrącone kwoty. Jeden egzemplarz wykazu zakład pracy obowiązany jest zwrócić nadsyłającej wykaz jednostce po wpisaniu na nim wysokości przypadających do zapłaty kwot. Zaświadczenie stwierdzające zaprzestanie korzystania dziecka z urządzenia socjalnego lub przerwy upoważniające do zwrotu uiszczonej opłaty zgodnie z przepisami powinien przedłożyć zakładowi pracy zainteresowany pracownik, a kierownik urządzenia socjalnego obowiązany jest takie zaświadczenie zainteresowanemu pracownikowi wydać.
5.
Pobrane przez zakłady pracy w drodze potrącenia z wynagrodzenia pracowników bądź wpłacone przez rodziców (opiekunów) kwoty powinny być niezwłocznie odprowadzone na otwarty w terytorialnie właściwym oddziale Narodowego Banku Polskiego rachunek dochodów budżetowych (budżetu centralnego bądź terenowego) urządzeń socjalnych, stanowiących samodzielne jednostki budżetowe bądź jednostki prowadzącej urządzenia socjalne, z którego korzysta dane dziecko. Wpłaty powyższe w odniesieniu do jednostek budżetu terenowego powinny być zarachowane na dochód jednostkowego budżetu terenowego tego szczebla, z którego pokrywane są podstawowe wydatki rzeczowe odpowiednich urządzeń socjalnych (np. odpłatność za korzystanie z przedszkoli powinna być zarachowana na dochód budżetu gminy lub miasta, którego budżetem objęte są wydatki rzeczowe przedszkoli, odpłatność za korzystanie z kolonii i obozów - na dochód jednostkowego budżetu powiatowego itp.).
6.
Na dowodach wpłaty należy podać dyspozycję zarachowania wpłacanych kwot. Dyspozycja ta powinna obejmować wyszczególnienie: części, działu i rozdziału właściwej klasyfikacji budżetowej, przy czym:
1)
część oznacza w budżecie centralnym resortową władzę naczelną, w budżetach terenowych - wydział, stosownie do przynależności jednostki prowadzącej urządzenia socjalne, na której rachunek odpłatność ma być zarachowywana;
2)
dział w budżecie centralnym, oznaczony jest jako dział 5 "inne dochody", a w budżetach terenowych jako dział 8 "inne dochody", w zależności od budżetu, którym jest objęta jednostka budżetowa (urządzenie socjalne), na której rachunek odpłatności mają być zarachowane;
3)
przy wyszczególnieniu rozdziału należy mieć na uwadze, że:
a)
rozdział 1 oznacza "odpłatność w przedszkolach" zarówno w budżecie centralnym jak i terenowym,
b)
rozdział 2 oznacza "odpłatność w innych urządzeniach wychowania dzieci i młodzieży" zarówno w budżecie centralnym jak i terenowym,
c)
rozdział 5a oznacza "odpłatność w żłobkach" w budżecie centralnym, a w budżetach terenowych odpłatność w żłobkach należy zarachowywać na rozdział 5 "odpłatność w zakładach lecznictwa zamkniętego".
7.
Jednostki, obowiązane do prowadzenia rachunkowości dochodów budżetowych z tytułu odpłatności, prowadzą księgowość dochodów budżetowych zgodnie z postanowieniami § 60 przepisów o rachunkowości budżetowej, stanowiących załącznik do zarządzenia Ministra Finansów z dnia 4 grudnia 1951 r. (Monitor Polski Nr A-101, poz. 1477). Należnościami z tytułu odpłatności należy obciążać zakłady pracy, obowiązane do pobrania i odprowadzenia odpłatności, na rachunek dochodów budżetowych urządzenia socjalnego, będącego jednostką budżetową, bądź jednostki prowadzącej urządzenia socjalne. Przypisu należności dokonuje się na podstawia zwróconych przez zakłady pracy wykazów, o których mowa w ust. 4. O zmianach wysokości przypadającej do zapłaty należności objętej wykazem zakład pracy obowiązany jest powiadomić jednostkę prowadzącą urządzenie socjalne. Przypisu należności od osób nie będących pracownikami uspołecznionych zakładów pracy (ust. 2) dokonuje się na kontach (kartach należności) zakładanych dla tych osób.
8.
Odpłatność rodziców (opiekunów) za korzystanie dzieci z urządzeń socjalnych za 1951 r. i lata poprzednie, uiszczaną po dniu 31 grudnia 1951 r., należy zarachowywać zgodnie z § 20 ust. 3 przepisów o rachunkowości budżetowej na rachunek dochodów budżetowych 1952 r. z zarachowaniem na przedziałki klasyfikacyjne według postanowień ust. 6 niniejszego okólnika.
9.
Wpłaty za wyżywienie, pobierane od personelu zatrudnionego w przedszkolach, półkoloniach, koloniach, domach wczasów dziecięcych i świetlicach (z dożywianiem) a także w dziecińcach, jak również wszystkie inne wpłaty w wyżej wymienionych urządzeniach socjalnych za wyżywienie osób postronnych, jak np. wpłaty inspektorów i za dzieci personelu, nie będące wychowankami zakładu, należy zarachowywać na wznowienie kredytu na wyżywienie w § 12 danego urządzenia socjalnego (§ 31 ust. 2 pkt 2 przepisów o rachunkowości budżetowej).
10.
Nie zlikwidowane salda z 1951 r. w zakresie akcji socjalnej, prowadzonej na pozabudżetowych środkach specjalnych, oddziały Narodowego Banku Polskiego przeleją zgodnie z pkt 13 zarządzenia Ministra Finansów z dnia 27 grudnia 1951 r. Nr BP. 24101/7/51 na rachunek dochodów budżetowych 1952 r., jak następuje:
1)
na dział 6 "przelewy" rozdział 3 "inne rozliczenia z lat ubiegłych" własnej części budżetowej - jeśli jednostka prowadząca urządzenia socjalne w 1951 r. objęta była budżetem centralnym bądź objęta jest w 1952 r. budżetem centralnym;
2)
na dział 9 "przelewy" rozdział 2 "zwroty wydatków", na część (wydział) według postanowień ust. 6 niniejszego okólnika - jeśli jednostka prowadząca urządzenia socjalne w 1951 r. objęta była budżetem terenowym bądź objęta jest w 1952 r. budżetem terenowym.
11.
Wszelkie wpłaty wyszczególnionych wyżej dochodów zarachowanych inaczej należy przeksięgować zgodnie z postanowieniami niniejszego okólnika.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1952.A-19.238

Rodzaj: Okólnik
Tytuł: Pobieranie i zarachowywanie wpływów z odpłatności rodziców (opiekunów) za korzystanie ich dzieci z urządzeń socjalnych, wpłat personelu za wyżywienie oraz likwidacji sald akcji socjalnej z 1951 r.
Data aktu: 27/02/1952
Data ogłoszenia: 04/03/1952
Data wejścia w życie: 04/03/1952