Wytyczne do zagospodarowania terenów zajętych pod linie wysokiego napięcia.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA LEŚNICTWA
z dnia 19 listopada 1952 r.
w sprawie wytycznych do zagospodarowania terenów zajętych pod linie wysokiego napięcia.

W celu gospodarczego wykorzystania zajętych pod linie wysokiego napięcia terenów, wchodzących w skład państwowego gospodarstwa leśnego, na podstawie art. 17 ust. 2 ustawy z dnia 20 grudnia 1949 r. o państwowym gospodarstwie leśnym (Dz. U. z 1949 r. Nr 63, poz. 494 i z 1950 r. Nr 49, poz. 448) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Z punktu widzenia zabezpieczenia interesów energetyki prowadzenie gospodarki na terenach wchodzących w skład państwowego gospodarstwa leśnego, zajętych pod linie wysokiego napięcia, musi w pełni uwzględniać:
1)
warunki wynikające z przepisów bezpieczeństwa dla linii elektrycznych;
2)
potrzeby wynikające z administracyjnej i technicznej obsługi tych linii;
3)
zabezpieczenie przeciwpożarowe prowadzonych na pasach upraw hodowlanych oraz przyległych terenów leśnych w związku z możliwością powstania ognia w wyniku zerwania się przewodu będącego pod napięciem lub w innych przypadkach zwarć z ziemią.
2.
Dla zachowania warunków wymienionych w ust. 1 przyjmuje się następujące zasady postępowania gospodarczego:
1)
wysokość upraw hodowlanych nie może przekraczać:
a)
bezpośrednio pod przewodami - 2 m,
b)
w odległości poziomej 5 m od skrajnych przewodów - 4 m oraz
c)
w odległości poziomej 10 m od skrajnych przewodów - 8 m;
2)
wolna przestrzeń dookoła każdego słupa powinna wynosić:
a)
najmniej 2 x 2 m - przy słupach drewnianych,
b)
najmniej 4 x 4 m - przy słupach stalowych;
3)
na pasach terenowych, położonych pod przewodami i w odległości 2 m z każdej strony, licząc od rzutu poziomego skrajnych przewodów, nie należy prowadzić plantacji hodowlanych o charakterze łatwopalnym, wykorzystując je przede wszystkim - w lepszych warunkach - pod uprawę rolną lub zieloną bądź - w gorszych warunkach - pod uprawę właściwych dla takich siedlisk użytkowych ziół leśnych;
4)
przy silniejszym rozwoju koron drzewek, niż to określono w pkt 1 i 2, należy stosować podkrzesywanie gałęzi.
3.
Sposób zagospodarowania pasów terenowych powinien być uprzednio uzgodniony z właściwymi terenowo władzami energetyki, a w razie potrzeby - i z innymi władzami zainteresowanymi w gospodarce terenowej.
4.
Za właściwe przestrzeganie warunków bezpieczeństwa wymienionych w ust. 1 oraz sposobu zagospodarowania uzgodnionego stosownie do ust. 3 odpowiedzialny jest personel administracyjny właściwego terenowo nadleśnictwa.
§  2.
Z punktu widzenia gospodarki leśnej pasy terenowe pod liniami wysokiego napięcia powinny być - stosownie do zamierzeń gospodarczych i cech siedliskowych - wykorzystane na różne cele produkcyjne, jak:
1)
pod uprawę rolną lub zieloną;
2)
na prowadzenie półkultur lub plantacji ziół i krzewów użytkowych;
3)
na plantacje choinkowe;
4)
na prowadzenie szkółek;
5)
na inne cele gospodarcze.
§  3.
Pasy terenowe linii wysokiego napięcia, włączone - zgodnie z wytycznymi załączonymi do zarządzenia Ministerstwa Leśnictwa z dnia 16 lutego 1952 r. Nr IV T1-232/3 - do sieci pasów przeciwpożarowych, powinny być wykorzystane (z dostosowaniem się do lokalnych warunków siedliskowych i potrzeb gospodarczych) wyłącznie pod uprawę rolną lub zieloną bądź do hodowli mącznicy lekarskiej wykazującej cechy odporności przeciwogniowej.
§  4.
W zakresie zagospodarowania pasów terenowych, nie włączonych do sieci przeciwpożarowej, kierować się należy:
1)
w odniesieniu do plantacji choinkowych - zarządzeniem Centralnego Zarządu Lasów Państwowych z dnia 19 stycznia 1952 r. Nr TU-200/2, uzupełnionym zarządzeniem z dnia 7 czerwca 1952 r. Nr TU-200/6;
2)
w odniesieniu do hodowli roślin użytkowych - "Wytycznymi w sprawie prowadzenia półkultur i plantacji ziół i krzewów użytkowych na terenach państwowego gospodarstwa leśnego", podanymi w załączniku do pisma Ministerstwa Leśnictwa z dnia 30 maja 1952 r. Nr T1-251/2;
3)
w odniesieniu do innych sposobów zagospodarowania - możliwościami produkcyjnymi pasów terenowych oraz potrzebami gospodarczymi państwowego gospodarstwa leśnego, mając na uwadze jak najlepsze ich ekonomiczne wykorzystanie.
§  5.
W celu zapewnienia planowości w realizacji akcji ekonomicznego wykorzystania terenów, wchodzących w skład państwowego gospodarstwa leśnego, zajętych pod linie wysokiego napięcia, zobowiązuje się:
1)
dyrektora Centralnego Zarządu Lasów Państwowych - do wydania zarządzeń mających na celu:
a)
sporządzenie przez nadleśnictwa w oparciu o rejestr powierzchniowy wykazu terenów zajętych pod linie wysokiego napięcia z ustaleniem faktycznego stanu ich zagospodarowania w chwili obecnej,
b)
opracowanie okresowego planu wykorzystania pasów terenowych na własne cele gospodarcze oraz
c)
przekazanie niezbędnych materiałów ewidencyjnych Państwowej Centrali Leśnych Produktów Niedrzewnych "Las" celem uzgodnienia obustronnych zainteresowań gospodarczych;
2)
dyrektora Państwowej Centrali Leśnych Produktów Niedrzewnych "Las" - do zaplanowania, w oparciu o ustalenia wynikające z pkt 1, maksymalnego wykorzystania omawianych terenów na cele gospodarcze, wchodzące w zakres działalności Centrali.
§  6.
1.
Ewidencję wykorzystania całości przedmiotowych terenów prowadzi Centralny Zarząd Lasów Państwowych na podstawie materiałów własnych i otrzymanych z Państwowej Centrali Leśnych Produktów Niedrzewnych "Las".
2.
Zasady ewidencji oraz sposób jej prowadzenia ustali Centralny Zarząd Lasów Państwowych w porozumieniu z Państwową Centralą Leśnych Produktów Niedrzewnych "Las", a w razie potrzeby - z innymi jednostkami organizacyjnymi.
§  7.
Termin wykonania ewidencji i ustalenia planu zagospodarowania ustala się na dzień 31 grudnia 1952 r.
§  8.
Po ustaleniu i uzgodnieniu niezbędnych danych Centralny Zarząd Lasów Państwowych i Państwowa Centrala Leśnych Produktów Niedrzewnych "Las" przystąpią do realizacji zamierzeń w ramach swych planów produkcyjnych.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024