Powołanie Komisarza Rządowego do spraw organizacji gospodarki mięsnej.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU I HANDLU
z dnia 26 lipca 1947 r.
wydane w porozumieniu z Ministrami: Rolnictwa i Reform Rolnych, Aprowizacji, Administracji Publicznej oraz Ziem Odzyskanych w sprawie powołania Komisarza Rządowego do spraw organizacji gospodarki mięsnej.

Na podstawie art. 2 Dekretu z dnia 27 marca 1947 r. o zmianach organizacji i zakresie działania naczelnych władz administracyjnych (Dz. U. R. P. Nr 31, poz. 130) zarządza się, co następuje:
par. 1.

(1) Z dniem 1 lipca 1947 r. powołuje się Komisarza Rządowego do spraw organizacji gospodarki mięsnej z siedzibą w Warszawie, podporządkowanego Ministrowi Przemysłu i Handlu.

Odrębne zarządzenie Ministra Przemysłu i Handlu wyznaczy osobę Komisarza.

par. 2.

(1) Zadaniem Komisarza jest:

a)
porządkowanie gospodarki mięsnej w myśl obowiązujących przepisów,
b)
przeprowadzanie systematycznej akcji organizacyjnej w zakresie całości gospodarki mięsnej w myśl założeń programowych Rządu, między innymi także i w dziedzinie reglamentowanego zaopatrzenia ludności w artykuły mięsne,
c)
koordynowanie z tymi założeniami w ramach obowiązujących przepisów działalności urzędów, instytucji i organizacji gospodarczych,
d)
wykonywanie nadzoru i kontroli w zakresie niezbędnym dla spełnienia zadań wymienionych pod a), b) i c),
e)
gromadzenie odpowiednich materiałów i przedstawianie wniosków, dotyczących organizacji gospodarki mięsnej,
f)
wykonywanie wszelkich innych zadań zleconych przez Ministra Przemysłu i Handlu.

(2) W związku z tym Komisarz i jego organa przejmują ponadto kompetencje Komisji Nadzoru Rynku Mięsnego, przewidziane w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych z dnia 14 lutego 1939 r. wydanym w porozumieniu z Ministrami Przemysłu i Handlu oraz Spraw Wewnętrznych o Komisjach Nadzorczych nad Obrotem Zwierzętami gospodarskimi i drobiem, nad hurtowym obrotem mięsem oraz nad organizacją targowisk. (Dz. U. R. P. Nr 14, poz. 88).

(3) W razie rozbieżności zdań między Komisarzem a Komisją Doradczą w sprawach dotyczących nadzoru nad obrotem zwierzętami gospodarskimi i drobiem, nad hurtowym obrotem mięsem oraz nad organizacją targowisk rozstrzyga Minister Przemysłu i Handlu w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa i Reform Rolnych oraz Ministrem Administracji Publicznej lub Ziem Odzyskanych.

par. 3.

Działalność Komisarza rozciąga się na obszar całego Państwa.

par. 4.

Dla wykonywania zadań przewidzianych w par. 2 niniejszego zarządzenia Komisarz działać będzie przez delegatów, których wyznaczy w miarę potrzeby.

par. 5.

(1) W sprawach dotyczących produkcji materiału rzeźnego, nadzoru lekarsko-weterynaryjnego oraz zakładów i urządzeń usługowych (rzeźni, targowisk, hal mięsnych i t.p.) Minister Przemysłu i Handlu działać będzie w porozumieniu z właściwymi Ministrami.

(2) Władze przemysłowe I i II instancji, instytucje i organizacje podległe Ministerstwu Przemysłu i Handlu zobowiązane są do współdziałania z Komisarzem w wykonywaniu powierzonych mu zadań, do koordynowania z nim swej działalności i udzielania mu wszelkich danych i informacji w zakresie gospodarki mięsnej.

(3) Zakres współdziałania władz, instytucji i organizacji gospodarczych podległych innym Ministrom ustalą w drodze zarządzenia właściwi Ministrowie w porozumieniu z Ministrem Przemysłu i Handlu.

Od zarządzeń i postanowień Komisarza służy odwołanie do Ministra Przemysłu i Handlu.

Od zarządzeń i postanowień delegatów nieuchylonych przez Komisarza służy odwołanie do Ministra Przemysłu i Handlu za pośrednictwem Komisarza.

(4) W sprawach przekazanych do wykonania Komisarzowi, co do których w myśl obowiązujących przepisów zastrzeżona jest kompetencja wojewody, decyzje będą wydawane po wysłuchaniu opinii Komisarza.

par. 6.

Przy Komisarzu i jego delegatach powołuje się jako organy opiniodawcze:

a)
Główną Komisję Doradczą,
b)
Wojewódzkie Komisje Doradcze.

par. 7.

Zadaniem Komisji jest:

a)
doradzać w sprawach organizacji gospodarki mięsnej oraz w zakresie nadzoru nad nią,
b)
doradzać w sprawach dotyczących koordynacji działalności urzędów, instytucji i organizacji gospodarczych w ramach akcji prowadzonej przez Komisarza i jego delegatów.

par. 8.

Komisarz informuje Komisję Główną, a każdy z delegatów właściwą Komisję Wojewódzką o zadaniach jakie ma do spełnienia, o planie prac, o zamierzonych metodach działania oraz o osiągniętych wynikach jak również na żądanie Komisji udziela wyjaśnień, o ile nie stanowi to naruszenia tajemnicy urzędowej.

par. 9.

W skład Komisji Głównej wchodzą członkowie wyznaczeni po jednym przez:

a)
Ministrów: Rolnictwa i Reform Rolnych,

Aprowizacji,

Administracji Publicznej,

Ziem Odzyskanych,

Skarbu,

Prezesa Centralnego Urzędu Planowania,

b)
Fundusz Aprowizacyjny,
c)
Warszawską Radę Narodową,
d)
Związek: Samopomocy Chłopskiej,

Rewizyjny Spółdzielni R. P.,

Izb Przemysłowo-Handlowych,

Izb Rzemieślniczych,

Centralną Komisję Związków Zawodowych,

oraz organizację zawodową pracowników mięsnych, wyznaczoną przez Ministra Przemysłu i Handlu na wniosek Komisarza,

e)
ponadto w pracach Komisji biorą udział rzeczoznawcy, powołani przez Ministra Przemysłu i Handlu na wniosek Komisarza spośród kandydatów przedstawionych przez:

Centralny Zarząd Przemysłu Konserwowego,

Rolniczą Centralę Mięsną,

Centralę Skór Surowych,

Towarzystwo Przemysłowo-Handlowe "Bacutil",

Związek Eksporterów Bekonu i Artykułów Zwierzęcych,

f)
Komisja może powołać również innych rzeczoznawców dla poszczególnych zagadnień.

par. 10.

W skład Komisji Wojewódzkiej wchodzą członkowie wyznaczeni po jednym przez:

a)
Wojewodę,
b)
Rejonowego delegata CUP-u,
c)
Wojewódzką Radę Narodową,
d)
Fundusz Aprowizacyjny,
e)
Wojewódzki Związek Samopomocy Chłopskiej,
f)
Izbę Przemysłowo-Handlową,
g)
Izbę Rzemieślniczą,
h)
Okręgowy Związek Rewizyjny Spółdzielni R. P.,
i)
organizację zawodową pracowników mięsnych, wyznaczoną przez Ministra Przemysłu i Handlu na wniosek Komisarza,
j)
Komisję Okręgową Związków Zawodowych,
k)
ponadto w pracach Komisji Wojewódzkiej biorą udział rzeczoznawcy powołani przez Komisarza lub Komisję, jak w par. 9.

par. 11.

Komisarz działa pod nadzorem i według zarządzeń Ministra Przemysłu i Handlu, któremu składa sprawozdanie ze swej działalności.

par. 12.

Minister Przemysłu i Handlu wyda regulaminy, dotyczące organizacji i sposobu działania Komisarza i jego delegatów, oraz Komisji przewidzianych w par. 6.

Budżet Komisarza mieści się w ogólnym budżecie Ministerstwa Przemysłu i Handlu.

par. 13.

Na pokrycie wydatków związanych z działalnością Komisarza służyć będą:

a)
opłaty targowe ustalone zgodnie z art. 4 ust. 2 i art. 9 ust. 1 rozporządzenia Prezydenta R. P. z dnia 27 października 1933 r. w brzmieniu jednolitego tekstu ogłoszonego w Dz. U. R. P. Nr 102, poz. 678 z 1938 r. w sprawie uregulowania obrotu zwierzętami gospodarskimi i drobiem oraz obrotu hurtowego mięsem oraz par. 13 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych z dnia 14 lutego 1939 r. wydanego w porozumieniu z Ministrem Przemysłu i Handlu oraz Spraw Wewnętrznych o Komisjach Nadzorczych nad obrotem zwierzętami gospodarskimi i drobiem, nad hurtowym obrotem mięsem oraz nad organizacją targowisk (Dz. U. R. P. Nr 14, poz. 88).
b)
opłaty manipulacyjne pobierane przy udzielaniu zezwoleń na prowadzanie przedsiębiorstw i wykonywanie czynności handlowych w dziedzinie gospodarki mięsnej, ustalone w rozporządzeniu przewidzianym w art. 3 ustawy z dnia 2.6.1947 r. o zezwoleniach na prowadzenie przedsiębiorstw handlowych i zawodowych, wykonywanie czynności handlowych (Dz. U. R. P. Nr. 43, poz. 220).

par. 14.

Zarządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 lipca 1947 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024