Nadanie statutu "Zrzeszeniu Przedsiębiorców Gorzelń Rolniczych".

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 21 lipca 1947 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa i Reform Rolnych w sprawie nadania statutu "Zrzeszeniu Przedsiębiorców Gorzelń Rolniczych".

Na podstawie art. 5 dekretu z dnia 2 kwietnia 1947 r. o utworzeniu przymusowego zrzeszenia przedsiębiorców gorzelń rolniczych (Dz. U. Nr. 32, poz. 139) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przymusowemu zrzeszeniu przedsiębiorców gorzelń rolniczych pod nazwą "Zrzeszenie Przedsiębiorców Gorzelń Rolniczych" nadaje się statut, stanowiący załącznik do niniejszego zarządzenia.
§  2.
Zarządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

STATUT ZRZESZENIA PRZEDSIĘBIORCÓW GORZELŃ ROLNICZYCH

Postanowienia ogólne
§ 1.
Zrzeszenie Przedsiębiorców Gorzelń Rolniczych jest organizacją przymusową, działającą na podstawie dekretu z dnia 2.4.1947 r. o utworzeniu przymusowego zrzeszenia przedsiębiorców gorzelń rolniczych (Dz. U. R. P. Nr. 32, poz. 139) oraz niniejszego statutu.

Zrzeszenie posiada osobowość prawną.

Siedzibą zrzeszenia jest miasto st. Warszawa.

Zrzeszenie może zakładać oddziały.

Działalność Zrzeszenia

§  2.
Przedmiotem działalności Zrzeszenia jest:

A.

Nadzór oraz współdziałanie w zakresie:

1)
produkcji i wykonania planu produkcji spirytusu w gorzelniach, prowadzonych przez członków Zrzeszenia, jak również
2)
wykonania dostaw spirytusu z tych gorzelń, przez:
a)
udzielanie pomocy przy racjonalizacji ich gospodarki technicznej i finansowej, w szczególności w drodze organizowania i udzielania pomocy naukowo-technicznej dla gorzelń, szkolenia sił fachowych, ustalania wytycznych dla umów z pracownikami oraz kontroli technicznej gorzelń,
b)
organizowanie i współdziałanie w odbudowie, budowie i remontach gorzelń oraz w zaopatrzeniu gorzelń w surowce, opał, urządzenia i materiały pomocnicze,
c)
nadzór i współdziałanie w wykonaniu przez gorzelnie obowiązków przewidzianych w obowiązujących przepisach o monopolu spirytusowym oraz zarządzeniach dotyczących gorzelń rolniczych, wydanych przez właściwe władze państwowe, a w szczególności nadzór i współdziałanie w zaspokojeniu zapotrzebowania Państwowego Monopolu Spirytusowego na spirytus surowy z gorzelń rolniczych oraz dokonywaniu dostaw spirytusu z tych gorzelń,
d)
zbieranie, opracowywanie i dostarczanie danych statystycznych, udzielanie opinii, składanie wniosków dotyczących produkcji spirytusu w gorzelniach rolniczych oraz ceny za ten spirytus, wykonywanie innych, powierzonych przez Ministra Skarbu lub Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych czynności w zakresie gorzelnictwa rolniczego oraz reprezentowanie ogółu przedsiębiorców - członków Zrzeszenia wobec władz i Państwowego Monopolu Spirytusowego.
e)
Prowadzenie rozliczeń między Państwowym Monopolem Spirytusowym a członkami Zrzeszenia z tytułu dostaw spirytusu oraz współdziałanie w finansowaniu produkcji gorzelń, współdziałanie z przedsiębiorstwami oraz uczestniczenie lub współdziałanie z instytucjami, mającymi na celu obsługę materiałową, techniczną i naukową gorzelń oraz współdziałanie w tym zakresie z przedsiębiorcami - członkami Zrzeszenia.
f)
Uczestniczenie - za zgodą Ministra Skarbu w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa i Reform Rolnych - w instytucjach, mających na celu rozwój produkcji, zużycia lub przerobu spirytusu na cele niekonsumcyjne.
g)
Organizowanie za zezwoleniem Ministra Skarbu, w przypadku zawarcia odnośnych umów z Państwowym Monopolem Spirytusowym, zbytu spirytusu na cele niekonsumcyjne, wyprodukowanego przez gorzelnie rolnicze.

Członkowie

§  3.
Członkiem Zrzeszenia jest każdy przedsiębiorca gorzelni rolniczej w rozumieniu art. 1 ust. 2 dekretu o utworzeniu przymusowego zrzeszenia przedsiębiorców gorzelń rolniczych.
§  4.
Członkowie Zrzeszenia obowiązani są:
a)
współdziałać ze Zrzeszeniem i ułatwiać mu wykonanie jego zadań,
b)
stosować się do przepisów niniejszego statutu oraz postanowień i zarządzeń władz Zrzeszenia, wydanych zgodnie z tymi przepisami,
c)
uiszczać od dostarczonego spirytusu opłaty procentowe na koszty utrzymania i fundusze Zrzeszenia, wg stawek uchwalonych przez Radę i zatwierdzonych przez Ministra Skarbu w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa i Reform Rolnych; opłaty te będą potrącane z ceny spirytusu, płaconej przez Państwowy Monopol Spirytusowy.
§  5.
Członkowie mają prawo do usług Zrzeszenia w ramach jego działalności statutowej.

Władze

§  6.
Władzami Zrzeszenia są:
1)
Rada
2)
Zarząd
3)
Komisja Rewizyjna.
§  7.
Do zakresu działania Rady należy:
a)
wybór i odwoływanie członków Zarządu oraz wybór Komisji Rewizyjnej;
b)
uchwalanie wysokości opłat procentowych (§ 4 lit. c) oraz warunków ich uiszczania;
c)
uchwalanie budżetu i planu inwestycyjnego Zrzeszenia oraz kontrola ich wykonania;
d)
rozpatrywanie i zatwierdzanie sprawozdań rocznych z działalności Zrzeszenia oraz zamknięć rachunkowych;
e)
decydowanie o przeznaczeniu nadwyżek i sposobie pokrycia niedoborów;
f)
uchwalanie regulaminów i upoważnień dla Zarządu;
g)
ustalanie wynagrodzenia dla członków Zarządu i Komisji Rewizyjnej;
h)
uchwalanie absolutorium dla Zarządu na wniosek Komisji Rewizyjnej;
i)
decydowanie o tworzeniu specjalnych funduszów i ustalanie zasad gospodarki tymi funduszami;
j)
decydowanie w sprawach kupna, sprzedaży i obciążeń nieruchomości Zrzeszenia;
k)
określanie warunków oraz maksymalnej wysokości kredytów udzielanych za pośrednictwem Zrzeszenia poszczególnym przedsiębiorcom, o ile warunki te i maksymalna wysokość nie zostaną ustalone przez kredytodawcę;
l)
projektowanie kalkulacji kosztów produkcji i warunków dostaw spirytusu;
m)
ustalanie wytycznych dla umów z pracownikami gorzelń;
n)
decydowanie o tworzeniu oddziałów Zrzeszenia;
o)
uchwalanie wniosków dotyczących zmiany statutu oraz rozwiązania Zrzeszenia.
§  8.
Na okres pierwszych dwóch lat Rada składa się z 11 członków, z których 6-ciu delegują organizacje gorzelń spółdzielczych, 4-ch gorzelnie państwowe oraz 1-go Minister Rolnictwa i Reform Rolnych jako przedstawiciela innych gorzelń rolniczych. Członków Rady deleguje się na 2 lata, mogą oni jednak być odwołani w każdym czasie. W ciągu tych dwóch lat Rada opracuje projekt zmiany statutu, zapewniający udział we władzach Zrzeszenia przedstawicieli członków Zrzeszenia w stosunku do ilości posiadanych gorzelń oraz interesów terenowych.
§  9.
Rada wybiera ze swego grona przewodniczącego, jego zastępcę i sekretarza, którzy stanowią Prezydium Rady. Wybór przewodniczącego i zastępcy wymaga zatwierdzenia przez Ministrów Skarbu oraz Rolnictwa i Reform Rolnych. W razie dwukrotnego niezatwierdzenia wyboru lub w razie nieprzedstawienia wniosku o zatwierdzenie w ciągu 14 dni od daty wyboru, Ministrowie: Skarbu oraz Rolnictwa i Reform Rolnych mianują przewodniczącego i jego zastępcę spośród członków Rady.

Przewodniczący podpisuje umowy zawierane z członkami Zarządu.

§  10.
Dla ważności zebrań Rady niezbędne jest zawiadomienie o terminie zebrania wszystkich członków Rady oraz delegatów Ministrów (§ 18) conajmniej na pięć dni przed terminem zebrania i obecność przynajmniej przewodniczącego lub zastępcy oraz 6-ciu członków Rady.

Uchwały zapadają zwykłą większością głosów; w razie równości głosów decyduje głos przewodniczącego.

Zebranie Rady zwołuje przewodniczący z własnej inicjatywy, na żądanie delegata Ministra lub na wniosek podpisany przez 3 członków Rady.

S 11.

Zarząd składa się z 3-ch członków, wybieranych i zwalnianych przez Radę, z których jednego Rada desygnuje na stanowisko Prezesa Zarządu. Wybór ten wymaga zatwierdzenia przez Ministrów: Skarbu oraz Rolnictwa i Reform Rolnych, przy czym w razie niezatwierdzenia wyboru mają odpowiednie zastosowanie postanowienia § 9 statutu.

Członek Zarządu nie może być członkiem Rady.

Zarząd odbywa posiedzenia w terminach ustalonych regulaminem.

§  12.
Zarząd reprezentuje Zrzeszenie i prowadzi czynności Zrzeszenia w ramach statutu i regulaminów oraz upoważnień uchwalonych przez Radę.

Zobowiązania, weksle i obligi podpisuje za Zrzeszenie Prezes łącznie z jednym z członków Zarządu. Korespondencję bieżącą oraz pokwitowanie z odbioru pieniędzy, przesyłek i dokumentów podpisuje Prezes, jeden z członków Zarządu lub kierownik Biura Zarządu.

Zastępstwo Prezesa, w razie niemożności pełnienia przezeń obowiązków, sprawuje członek Zarządu wyznaczony przez Radę.

§  13.
Do Komisji Rewizyjnej Rada wybiera na okres 2-letni 3 członków oraz 2-ch zastępców, w tym przynajmniej jednego członka i jednego zastępcę ze swojego grona.

Zadaniem Komisji jest badanie działalności oraz sprawdzanie rachunkowości Zrzeszenia. Przewodniczącego Komisji wyznacza Rada. Dla prawomocności uchwał Komisji niezbędna jest obecność Przewodniczącego i dwóch członków lub zastępców, przy równości głosów decyduje głos Przewodniczącego.

Gospodarka finansowa.

§  14.
Fundusze Zrzeszenia stanowią:
a)
opłata procentowa (§ 4 lit c);
b)
dochody z majątku Zrzeszenia;
c)
inne wpływy.
§  15.
Na podstawie uchwały Rady może być utworzony fundusz odbudowy i budowy gorzelń rolniczych, na który przekazywane będą.:
a)
potrącenia części kwoty przyznanej w kalkulacji ceny nabycia spirytusu pod pozycją "amortyzacja i remont";
b)
kredyty przeznaczone w Państwowym Planie Inwestycyjnym na cele budowy odbudowy gorzelń rolniczych;
c)
inne wpływy przeznaczone na cele budowy i odbudowy gorzelń rolniczych.

Wydatki z tego funduszu powinny być dokonywane w granicach planu inwestycyjnego. Ponadto Zrzeszenie może na podstawie uchwały Rady tworzyć inne fundusze, w ramach działalności statutowej Zrzeszenia.

§  16.
Rok obrachunkowy określa Rada.
§  17.
Do sprawozdań rocznych z działalności Zrzeszenia winny być dołączone zestawienia uwidoczniające wysokość wydatków na koszty utrzymania Zrzeszenia oraz wydatki z poszczególnych funduszów Zrzeszenia.

Bilans oraz sprawozdania rachunkowe podlegają ogłoszeniu w Monitorze Polskim.

Nadzór rządowy

§  18.
Nadzór nad Zrzeszeniem sprawują Ministrowie: Skarbu oraz Rolnictwa i Reform Rolnych za pośrednictwem powołanych przez siebie delegatów.

Do zakresu uprawnień delegata należy:

a)
czuwanie nad przestrzeganiem przez władze Zrzeszenia obowiązujących przepisów;
b)
wnoszenie sprzeciwów przeciw uchwałom i postanowieniom niezgodnym z tymi przepisami, jak również w przypadkach przewidzianych w § 19 statutu;
c)
uczestniczenie w posiedzeniach władz Zrzeszenia;
d)
prawo wglądu do akt, ksiąg, dokumentów i korespondencji Zrzeszenia.
§  19.
Postanowienia władz Zrzeszenia w sprawach:
a)
ustalania budżetu i planu inwestycyjnego Zrzeszenia;
b)
wysokości opłat procentowych od ceny spirytusu;
c)
tworzenia funduszów i ustalania zasad ich wydatkowania;
d)
przeznaczenia nadwyżek lub sposobu pokrycia niedoborów;
e)
w których obecny na posiedzeniu członek danej władzy Zrzeszenia zgłasza do protokółu sprzeciw przeciw powziętej uchwale w nieobecności jednego lub obu delegatów -

– powinny być pisemnie komunikowane delegatom. Delegatowi przysługuje prawo wniesienia sprzeciwu przeciwko tym postanowieniom w ciągu 5 dni od daty ich zakomunikowania.

§  20.
W razie wniesienia sprzeciwu przez delegata władze Zrzeszenia obowiązane są wstrzymać wykonanie danego postanowienia na dni 14 od daty zakomunikowania im sprzeciwu.

Jeżeli Minister Skarbu w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa i Reform Rolnych nie wyda w tym terminie decyzji zawieszającej wykonanie postanowienia na dalszy określony przeciąg czasu lub decyzji uchylającej postanowienie, to postanowienia, co do których zgłoszono sprzeciw, nabierają mocy obowiązującej.

§  21.
Przewodniczący Rady będzie zawiadamiał Ministerstwo Skarbu oraz Ministerstwo Rolnictwa i Reform Rolnych o zwoływanych posiedzeniach Rady względnie Prezydium Rady, załączając jednocześnie porządek dzienny tych posiedzeń. Przedstawicielom wymienionych władz przysługuje prawo uczestniczenia w zwołanych posiedzeniach, jednak bez prawa udziału w głosowaniu.

Rozwiązanie Zrzeszenia

§  22.
W przypadku rozwiązania Zrzeszenia Komisja powołana przez Ministra Skarbu w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa i Reform Rolnych przeprowadza likwidację Zrzeszania, a pozostały, po pokryciu zobowiązań, majątek Zrzeszenia przekazany będzie na cele związane z rozwojem gorzelnictwa rolniczego.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024