Rejestracja, znakowanie i magazynowanie skór wyprawionych lub wygarbowanych i obrót skórami.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU
z dnia 6 listopada 1946 r.
w sprawie rejestracji, znakowania i magazynowania skór wyprawionych lub wygarbowanych i obrotu skórami.

Na podstawie art. 3 i 4 dekretu z dnia 19 września 1946 r. o obrocie skórami (Dz. U. R. P. Nr 49, poz. 281) zarządza się co następuje:
§  1.
Artykuły powołane w zarządzeniu niniejszym bez bliższego określenia oznaczają artykuły dekretu z dn. 19.IX.1946 r. o obrocie skórami (Dz. U. R. P. Nr 49, poz. 281).
§  2.
Obowiązek rejestracji skór, wymienionych w art. 3, winien być dopełniony w powiatowej władzy administracji ogólnej, właściwej ze względu na miejsce zamieszkania posiadacza skór lub siedziby w przypadku, gdy posiadaczem skór jest osoba prawna.
§  3.
Rejestracji dokonywa się przez złożenie wypełnionej deklaracji, według wzoru, stanowiącego załącznik do niniejszego zarządzenia. Deklaracja winna być wypełniona w czterech egzemplarzach, z których jeden, poświadczony przez władzę powiatową administracji ogólnej, zostaje wydany posiadaczowi skór i stanowi dowód wykonania obowiązku rejestracji.

Dwa egzemplarze deklaracji zostaną przesłane, zgodnie z § 4 Centrali Zbytu Przemysłu Skórzanego, a jeden egzemplarz pozostaje w aktach władzy administracji ogólnej.

§  4.
Po upływie zakreślonego art. 3 dekretu czasokresu rejestracji powiatowe władze administracji ogólnej sporządzą zestawienie ilości dokonanych rejestracyj i wraz z dwoma egzemplarzami deklaracyj prześlą w terminie siedmiodniowym Centrali Zbytu Przemysłu Skórzanego.
§  5.
Skóry zarejestrowane lub nie podlegające, z uwagi na ich ilość, obowiązkowi rejestracji mogą być przedmiotem wolnego obrotu w terminie 3-ch miesięcy od dnia wejścia w życie dekretu z dn. 19 września 1946 r. o obrocie skórami.

Po upływie powyższego terminu przedmiotem obrotu mogą być jedynie skóry, oznakowane przez Centralę Zbytu Przemysłu Skórzanego. Skóry bez takiego oznakowania w ilościach nieprzekraczających 5 kg skóry twardej i dwóch m. kw. skóry miękkiej, mogą być przedmiotem zużycia w granicach własnych potrzeb posiadacza i jego rodziny.

§  6.
Skóry wyprawione lub wygarbowane, wymienione w art. 1 ust. 8, winny być oznakowane na mizdrze przez zakład wyprawiający lub garbujący skóry stemplem oznaczającym ten zakład, miejsce i czas produkcji oraz rozmiary skóry.
§  7.
Centrala Zbytu Przemysłu Skórzanego winna skóry wyprawione lub wygarbowane, przeznaczone do obrotu oznakować ponadto na mizdrze w sposób następujący:
a)
skóry podeszwowe, branzlowe, pasowe, roślinne, pasowe chromowe, surowcowe i pergaminowe na całej powierzchni stemplem taśmowym na krzyż, farbą trwałą, niezmywalną,
b)
skóry blankowe, juchtowe i wierzchnie - kilku odciskami stempla po całej powierzchni również farbą o powyższych właściwościach.
§  8.
Skóry wyprawione lub wygarbowane, rozdzielone w miarę możności według rodzajów i gatunków, winny być magazynowane w miejscach suchych, przewiewnych, nie narażających skóry na niszczenie.
§  9.
Sprzedaż skór wyprawionych lub wygarbowanych odbywać się będzie na podstawie rozdzielników Ministra Przemysłu.

Minister Przemysłu określi ilość skóry przeznaczonej do obrotu i wyznaczy kontyngenty, jakie mają być przydzielone instytucjom przez siebie wskazanym dla dalszego rozprowadzenia między ludnością.

§  10.
Ceny zakupu i sprzedaży skór wyprawionych lub wygarbowanych będą ustalone przez Ministra Przemysłu i opublikowane w Monitorze Polskim.
§  11.
Osoby zajmujące się obrotem skórami wyprawionymi lub wygarbowanymi winny posiadać dowód, stwierdzający nabycie tych skór, wystawiony przez Centralę Zbytu Przemysłu Skórzanego lub instytucje wymienione w § 9.
§  12.
Zarządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

DEKLARACJA

do rejestracji skór wyprawionych lub wygarbowanych.

Na podstawie art. 3 dekretu z dnia 19 września 1946 r. o obrocie skórami (Dz. U. R. P. Nr 49, poz. 281) zgłaszam do rejestracji posiadane skóry:

1)
nazwisko i imię posiadacza ..........
2)
miejsce zamieszkania lub siedziba ..........
3)
zawód ..........
4)
miejsce magazynowania skór ..........
5)
oznaczenie skóry i ilość ..........
Oznaczenie skóry podeszwowa branzlowa pasowa blankowa juchtowa wierzchnia inne
Ilość w kg. lub w m2

6)

Data i miejsce rejestracji ..........

Podpis posiadacza ..........

Starostwo powiatowe (Grodzkie) w .......... stwierdza, że deklaracja niniejsza została złożona w dniu ..........

M. P. (-) ..........

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024