Organizacja Geodezyjnego Instytutu Naukowo-Badawczego.

ZARZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 20 października 1945 r.
o organizacji Geodezyjnego Instytutu Naukowo-Badawczego.

Na podstawie art. 6 ust. (2) dekretu z dnia 30 marca 1945 r. o pomiarach kraju i organizacji miernictwa (Dz. U. R. P. Nr 11, poz. 58) w porozumieniu z Ministrem Oświaty zarządza się, co następuje:
§  1.
1)
Do zakresu działania Geodezyjnego Instytutu Naukowo-Badawczego, dalej nazwanego Instytutem, należy organizowanie i wykonywanie badań i obserwacji z dziedziny teoretycznej i praktycznej geodezji. Zakres działania Instytutu rozciąga się także na zagadnienie związanych z geodezją nauk pokrewnych, w szczególności astronomii praktycznej, magnetyzmu ziemskiego, grawimetrii i sejsmologii.
2)
Prace swe Instytut podejmuje na zlecenie Prezesa Głównego Urzędu Pomiarów Kraju z własnej inicjatywy lub w wyniku współpracy z pokrewnymi placówkami w kraju i zagranicą oraz udziału Polski w międzynarodowych organizacjach Geodezyjno-Geofizycznych.
3)
Instytut współpracuje ze szkołami akademickimi na polu kształcenia i doskonalenia nowych sił naukowych w dziedzinach swego zakresu działania.
4)
Instytut w porozumieniu z Polską Akademią Umiejętności reprezentuje Polskę w międzynarodowych organizacjach Geodezyjno-Geofizycznych, w ramach zawartych przez Państwo konwencyj.
§  2.
Instytut dzieli się na cztery oddziały:

I. Geodezyjny.

II. Kartograficzny.

III. Astronomiczny.

IV. Geofizyczny

oraz obejmuje Sekretariat.

§  3.
Oddział Geodezyjny obejmuje dziedzinę studiów i badań z zakresu techniki i organizacji miernictwa, fotogrametrii, instrumentoznawstwa, meteorologii, geodezji teoretycznej oraz opracowywanie i organizowanie pomiarów naukowych, dotyczących kształtu powierzchni bryły ziemskiej.

Dla spełnienia tych zadań Oddział Geodezyjny prowadzi pracownię fotogrametrii naziemnej i lotniczej, instrumentoznawstwa i badania narzędzi geodezyjnych, meteorologii i badania przymiarów używanych przy pomiarach terenowych, geodezji teoretycznej i praktycznej, kartografii oraz pracownię badawczą stosowania metod geodezyjnych w organizacji obrony kraju.

§  4.
Oddział kartograficzny obejmuje dziedzinę studiów w zakresie wydawnictw kartograficznych dla celów naukowych, technicznych i szkolnych, w zakresie wydawnictw na tle mapy gospodarczej Kraju i atlasu gospodarczego oraz w zakresie kartografii dokumentarnej, w zakresie studiów nad rodzajami odwzorowań kartograficznych elipsoidy.

Dla spełnienia tych zadań Instytut prowadzi laboratorium reprodukcji i chemigrafii, muzeum kartograficzne i pracownię odwzorowań kartograficznych.

§  5.
Oddział Astronomiczny obejmuje zagadnienia wyznaczenia spółrzędnych geograficznych oraz geograficznej orientacji linij geodezyjnych, jak również związane z tym prowadzenie regularnej służby czasu.

Dla spełnienia tych zadań Instytut prowadzi własne obserwatorium astronomiczne wraz ze stacją czasu oraz organizuje odpowiednie ekspedycje naukowe wewnątrz kraju lub w miarę potrzeby również i za granicę.

§  6.
Oddział Geofizyczny obejmuje zagadnienia: pomiarów magnetycznych kraju, badań magnetyzmu ziemskiego, podstawowej sieci grawimetrycznej kraju oraz sejsmologii.

Dla spełnienia tych zadań Instytut prowadzi własne obserwatorium magnetyczne oraz stację grawimetryczną i sejsmologiczną.

§  7.
Sekretariat Instytutu obejmuje sprawy: kancelaryjne i związane z obsługą Instytutu, biblioteki, wydawnictw oraz sprawy współpracy międzynarodowej.

Sekretariat dzieli się na: kancelarię, bibliotekę i referat wydawnictw. Sprawy budżetowe, rachunkowe, gospodarcze i kancelaryjno-techniczne załatwiać będzie Biuro ogólne Głównego Urzędu Pomiarów Kraju,

§  8.
1)
Na czele Instytutu stoi Dyrektor powołany przez Prezesa Rady Ministrów, na wniosek Prezesa Głównego Urzędu Pomiarów Kraju. Dyrektor podlega służbowo Prezesowi Głównego Urzędu Pomiarów Kraju.
2)
Dyrektor Instytutu w porozumieniu z Prezesem Głównego Urzędu Pomiarów Kraju zaprasza członków współpracujących z Instytutem z pośród profesorów i sił naukowych Szkół Akademickich oraz z pośród wybitnych specjalistów zawodowych.
§  9.
Do zakresu działania i obowiązków Dyrektora Instytutu należy:
a)
kierownictwo Instytutem,
b)
reprezentowanie Instytutu na zewnątrz,
c)
uzgadnianie z Prezesem G. U. Pom. Kraju planu prac Instytutu,
d)
ustalanie preliminarza budżetowego Instytutu,
e)
ogłaszanie drukiem publikacyj naukowych, opracowanych przez pracowników lub członków Instytutu,
f)
składanie corocznych sprawozdań z działalności Instytutu Prezesowi Głównego Urzędu Pomiarów Kraju oraz publikacja tych sprawozdań,
g)
ustalenie w porozumieniu z Prezesem Głównego Urzędu Pomiarów Kraju regulaminu wewnętrznego urzędowania Instytutu.
§  10.
Budżet Instytutu stanowi odrębny dział w ramach budżetu Głównego Urzędu Pomiarów Kraju.
§  11.
Wykonanie niniejszego zarządzenia porucza się Prezesowi Głównego Urzędu Pomiarów Kraju.
§  12.
Zarządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Monitorze Polskim.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024