Zatwierdzenie statutu Państwowego Przedsiębiorstwa Traktorów i Maszyn Rolniczych.

UCHWAŁA
RADY MINISTRÓW
z dnia 12 czerwca 1945 r.
w sprawie zatwierdzenia statutu Państwowego Przedsiębiorstwa Traktorów i Maszyn Rolniczych.

Na podstawie art. 8 dekretu, z dnia 30 marca 1945 r. o utworzeniu Państwowego Przedsiębiorstwa Traktorów i Maszyn Rolniczych (Dz. U. R. P. Nr 11, poz. 60) Rada Ministrów zatwierdza statut Państwowego Przedsiębiorstwa Traktorów i Maszyn Rolniczych w brzmieniu, ustalonym w załączniku do niniejszej uchwały.

ZAŁĄCZNIK 

STATUT PAŃSTWOWEGO PRZEDSIĘBIORSTWA TRAKTORÓW I MASZYN ROLNICZYCH

I.

Zadania, cele i zakres działalności.

§  1.
Państwowe Przedsiębiorstwo Traktorów i Maszyn Rolniczych posiada osobowość prawną i jest wolne od wpisu do rejestru handlowego.

Przedsiębiorstwo używa pieczęci okrągłej z godłem państwowym i napisem w otoku "Państwowe Przedsiębiorstwo Traktorów i Maszyn Rolniczych".

§  2.
Siedzibą Przedsiębiorstwa jest siedziba naczelnych władz Rzeczypospolitej Polskiej.

Działalność Przedsiębiorstwa obejmuje cały obszar Państwa.

Przedsiębiorstwo może otwierać oddziały za zgodą Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych.

§  3.
Prawo podpisu w imieniu Przedsiębiorstwa ma dyrektor, a w jego nieobecności - zastępca, zaś w oddziałach - kierownik oddziału, a w jego nieobecności - zastępca.

II.

Fundusze.

§  4.
Fundusze Przedsiębiorstwa stanowią:
a)
dotacje państwowe,
b)
fundusze rezerwowe powstałe z nadwyżek bilansowych.
c)
inne fundusze,
§  5.
Przedsiębiorstwo ma prawo nabywania i zbywania nieruchomość! potrzebnych dla wykonania swoich zadań za uprzednią zgodą Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych.

III.

Rachunkowość.

§  6.
Rokiem obrachunkowym jest rok budżetowy Skarbu Państwa.
§  7.
Preliminarz wydatków i dochodów Przedsiębiorstwa na rok następny, jak również preliminarze dodatkowe na wydatki nieprzewidziane w planie finansowo-gospodarczym zatwierdza Minister Rolnictwa i Reform Rolnych.
§  8.
Za każdy miniony rok budżetowy Dyrektor sporządza zamknięcie rachunkowe oraz bilans i przedstawia Ministrowi Rolnictwa i Reform Rolnych.

IV.

Organizacja.

§  9.
Przedsiębiorstwo ma prawo w miarę potrzeby otwierać oddziały za zgodą Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych.
§  10.
Oddziały wykonują swoje zadania za pośrednictwem Stacyj Traktorów i Maszyn Rolniczych.
§  11.
Sieć stacyj Traktorów i Maszyn Rolniczych ustala Dyrektor Przedsiębiorstwa w porozumieniu z Woj. Urzędami Ziemskimi.
§  12.
Każdy oddział i stacja Traktorów i Maszyn Rolniczych prowadzi we własnym zakresie warsztaty reparacyjne oraz stacje materiałów pędnych i smarów.
§  13.
Wytwórnie narzędzi i maszyn rolniczych, warsztaty reparacyjne Oddziałów i Stacyj T. i M. R. działają na podstawie regulaminów, opracowanych przez Dyrektora, a zatwierdzonych przez Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych.
§  14.
Na czele Przedsiębiorstwa stoi Dyrektor i 2-ch jego zastępców, mianowanych przez Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych.

I Wicedyrektor jest równocześnie kierownikiem technicznym.

II

Wicedyrektor - kierownikiem administracyjnym Przedsiębiorstwa.

§  15.
Dyrektor zarządza Przedsiębiorstwem, załatwia wszelkie sprawy związane z jego działalnością zgodnie z przepisami niniejszego Statutu, oraz wskazaniami Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych, w szczególności zaś przygotowuje:
a)
wnioski, dotyczące otwierania i zwijania oddziałów, nabywania i zbywania nieruchomości,
b)
regulaminy i instrukcje wewnętrzne Przedsiębiorstwa,
c)
plany prac, preliminarze budżetowe, sprawozdania finansowe i bilanse oraz roczne sprawozdania z działalności Przedsiębiorstwa, a nadto przyjmuje i zwalnia personel biurowy i techniczny zgodnie z regulaminem zatwierdzonym przez Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych.
§  16.
I Wicedyrektor sprawuje nadzór techniczny nad wytwórniami maszyn i narzędzi rolniczych, warsztatami reparacyjnymi oraz innymi urządzeniami technicznymi Przedsiębiorstwa, w szczególności:
a)
opracowuje plany produkcji wytwórni maszyn i narzędzi rolniczych,
b)
współpracuje z Ministerstwem Przemysłu w zakresie potrzeb technicznych Przedsiębiorstwa oraz produkcji maszyn i narzędzi rolniczych,
c)
opracowuje instrukcje techniczne dla agend Przedsiębiorstwa.
§  17.
II Wicedyrektor sprawuje nadzór administracyjno-organizacyjny, w szczególności:
a)
opracowuje instrukcje wewnętrzne w zakresie biurowości i rachunkowości Przedsiębiorstwa,
b)
czuwa nad wykonaniem planu finansowo-gospodarczego,
c)
przeprowadza inspekcje oddziałów i stacyj,
d)
czuwa nad prawidłowym prowadzeniem inwentarza, terminowym wykonaniem zamknięć rachunkowych, sprawozdań, planów prac i preliminarzy budżetowych.
§  18.
Wicedyrektorzy za swe czynności służbowe odpowiedzialni są bezpośrednio przed Dyrektorem, a w drodze nadzoru - przed Ministrem Rolnictwa i Reform Rolnych.
§  19.
Na czele oddziału oraz wytwórni stoi Kierownik mianowany przez Dyrektora.
§  20.
Likwidacja Przedsiębiorstwa następuje na podstawie uchwały Rady Ministrów, powziętej na wniosek Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024