NOWOŚĆ LEX Cyberbezpieczeństwo Twoja tarcza w cyfrowym świecie!
Włącz wersję kontrastową
Zmień język strony
Włącz wersję kontrastową
Zmień język strony
Prawo.pl

Rozporządzenie wykonawcze 2026/342 zmieniające załączniki V i XIV do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/404 w odniesieniu do pozycji dotyczących Kanady, Stanów Zjednoczonych i Zjednoczonego Królestwa w wykazach państw trzecich, terytoriów lub ich stref, z których dozwolone jest wprowadzanie do Unii przesyłek drobiu i materiału biologicznego drobiu oraz świeżego mięsa drobiu i ptaków łownych

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2026/342
z dnia 10 lutego 2026 r.
zmieniające załączniki V i XIV do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/404 w odniesieniu do pozycji dotyczących Kanady, Stanów Zjednoczonych i Zjednoczonego Królestwa w wykazach państw trzecich, terytoriów lub ich stref, z których dozwolone jest wprowadzanie do Unii przesyłek drobiu i materiału biologicznego drobiu oraz świeżego mięsa drobiu i ptaków łownych
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie przenośnych chorób zwierząt oraz zmieniające i uchylające niektóre akty w dziedzinie zdrowia zwierząt ("Prawo o zdrowiu zwierząt") 1 , w szczególności jego art. 230 ust. 1, art. 232 ust. 1 lit. b) oraz art. 232 ust. 3 lit. b),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rozporządzenie (UE) 2016/429 stanowi, że do Unii można wprowadzać przesyłki zwierząt, materiału biologicznego i produktów pochodzenia zwierzęcego z danych państw trzecich lub terytoriów wyłącznie wtedy, gdy te państwa lub terytoria są wymienione w wykazie zgodnie z art. 230 ust. 1 tego rozporządzenia.

(2) W rozporządzeniu delegowanym Komisji (UE) 2020/692 2  określono wymagania w zakresie zdrowia zwierząt, które muszą spełniać przesyłki niektórych gatunków i kategorii zwierząt, materiału biologicznego i produktów pochodzenia zwierzęcego z państw trzecich, terytoriów lub ich stref bądź kompartmentów w przypadku zwierząt akwakultury, aby mogły zostać wprowadzone do Unii.

(3) W rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) 2021/404 3  ustanowiono wykazy państw trzecich, terytoriów lub ich stref, z których dozwolone jest wprowadzanie do Unii gatunków i kategorii zwierząt, materiału biologicznego i produktów pochodzenia zwierzęcego, które są objęte zakresem rozporządzenia delegowanego (UE) 2020/692. Te wykazy i niektóre ogólne zasady dotyczące tych wykazów znajdują się w załącznikach I-XXII do tego rozporządzenia wykonawczego.

(4) W szczególności w załącznikach V i XIV do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/404 określono wykazy państw trzecich, terytoriów lub ich stref, z których dozwolone jest wprowadzanie do Unii odpowiednio przesyłek drobiu i materiału biologicznego drobiu oraz świeżego mięsa drobiu i ptaków łownych.

(5) Zjednoczone Królestwo powiadomiło Komisję o wystąpieniu dwóch nowych ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu w jednostce administracyjnej Scottish Borders w Szkocji oraz w hrabstwie Suffolk w Anglii, potwierdzonych odpowiednio w dniach 24 stycznia 2026 r. i 30 stycznia 2026 r. w drodze analizy laboratoryjnej (RT-PCR).

(6) Stany Zjednoczone powiadomiły Komisję o wystąpieniu dziewięciu nowych ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu w stanach: Kolorado, Georgia, Indiana, Iowa, Kansas, Maryland i Pensylwania, potwierdzonych w dniach od 26 stycznia 2026 r. do 2 lutego 2026 r. w drodze analizy laboratoryjnej (RT-PCR).

(7) W związku z wystąpieniem ostatnich ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków organy weterynaryjne Zjednoczonego Królestwa i Stanów Zjednoczonych wyznaczyły obszary objęte ograniczeniami o promieniu co najmniej 10 km wokół zakładów, w których wystąpiła choroba, oraz wprowadziły politykę likwidacji stad w celu kontroli występowania wysoce zjadliwej grypy ptaków i ograniczenia rozprzestrzeniania się tej choroby.

(8) W związku z wystąpieniem tych ostatnich ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków Zjednoczone Królestwo i Stany Zjednoczone przedłożyły Komisji informacje o sytuacji epidemiologicznej na swoich terytoriach oraz o środkach, które wprowadzono celem zapobieżenia dalszemu rozprzestrzenianiu się wysoce zjadliwej grypy ptaków.

(9) Informacje te zostały ocenione przez Komisję. Ze względu na sytuację w zakresie zdrowia zwierząt na obszarach objętych ograniczeniami ustanowionych przez organy weterynaryjne Zjednoczonego Królestwa i Stanów Zjednoczonych należy zawiesić wprowadzanie do Unii przesyłek drobiu i materiału biologicznego drobiu oraz świeżego mięsa drobiu i ptaków łownych z obszarów, na których wystąpiły te nowe ogniska choroby w tych państwach trzecich, w celu ochrony statusu zdrowia zwierząt w Unii, z uwzględnieniem dat potwierdzenia tych ognisk. Należy zatem odpowiednio zmienić pozycje dotyczące Stanów Zjednoczonych i Zjednoczonego Królestwa w tabelach w części 1 sekcja B i części 2 załącznika V oraz w tabeli w części 1 sekcja B załącznika XIV do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/404.

(10) Ponadto Kanada i Zjednoczone Królestwo przedłożyły Komisji zaktualizowane informacje dotyczące sytuacji epidemiologicznej na swoich poszczególnych terytoriach w odniesieniu do wcześniejszych ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków, która to sytuacja doprowadziła do zawieszenia wprowadzania do Unii przesyłek drobiu i materiału biologicznego drobiu, a także świeżego mięsa drobiu i ptaków łownych, jak określono w tabeli w części 1 sekcja B załącznika V oraz w tabeli w części 1 sekcja B załącznika XIV do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/404.

(11) W dniach 12 stycznia 2026 r. i 26 stycznia 2026 r. Kanada przedłożyła zaktualizowane informacje na temat sytuacji w zakresie zdrowia zwierząt oraz środków wprowadzonych przez nią w związku z wystąpieniem trzech ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu w prowincjach Kolumbia Brytyjska i Ontario, potwierdzonych w okresie od 13 października 2025 r. do 14 listopada 2025 r. w drodze analizy laboratoryjnej (RT-PCR).

(12) W dniach 30 stycznia 2026 r. i 2 lutego 2026 r. Zjednoczone Królestwo przedłożyło zaktualizowane informacje na temat sytuacji w zakresie zdrowia zwierząt oraz środków wprowadzonych przez nie w związku z wystąpieniem pięciu ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu w hrabstwach Cheshire, Lincolnshire, Norfolk, South Yorkshire i Suffolk w Anglii, potwierdzonych w okresie od 13 października 2025 r. do 19 listopada 2025 r. w drodze analizy laboratoryjnej (RT-PCR).

(13) Kanada i Zjednoczone Królestwo poinformowały Komisję, że w związku z wystąpieniem wspomnianych wcześniejszych ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków wdrożyły politykę likwidacji stad w celu kontroli i ograniczenia rozprzestrzeniania się tej choroby, a także zakończyły wymagane działania w zakresie czyszczenia i dezynfekcji w następstwie wdrożenia polityki likwidacji stad w zakażonych zakładach drobiarskich.

(14) Komisja oceniła informacje przedłożone przez Kanadę i Zjednoczone Królestwo i uważa, że państwa te przedstawiły odpowiednie gwarancje, iż sytuacja w zakresie zdrowia zwierząt, która doprowadziła do zawieszenia wprowadzania do Unii przesyłek drobiu i materiału biologicznego drobiu, a także świeżego mięsa drobiu i ptaków łownych ze stref dotkniętych chorobą, określonych w tabeli w części 1 sekcja B załącznika V oraz w tabeli w części 1 sekcja B załącznika XIV do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/404, nie zagraża już zdrowiu zwierząt ani zdrowiu publicznemu w Unii oraz że w związku z tym należy ponownie zezwolić na wprowadzanie do Unii takich przesyłek z dotkniętych chorobą stref Kanady i Zjednoczonego Królestwa, z których wprowadzanie do Unii zostało zawieszone. Należy zatem odpowiednio zmienić pozycje dotyczące Kanady i Zjednoczonego Królestwa we wspomnianych tabelach w tych załącznikach.

(15) Z uwagi na nowe ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków w Zjednoczonym Królestwie i Stanach Zjednoczonych oraz w celu uniknięcia niepotrzebnych zakłóceń w handlu z Kanadą i Zjednoczonym Królestwem zmiany, które mają zostać wprowadzone niniejszym rozporządzeniem w załącznikach V i XIV do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/404, powinny stać się skuteczne w trybie pilnym.

(16) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W załącznikach V i XIV do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/404 wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie następnego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 10 lutego 2026 r.

ZAŁĄCZNIK

W załącznikach V i XIV do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/404 wprowadza się następujące zmiany:
1)
w załączniku V wprowadza się następujące zmiany:
a)
w części 1 sekcja B wprowadza się następujące zmiany:
(i)
w pozycji dotyczącej Kanady wiersz dotyczący strefy CA-2.283 otrzymuje brzmienie:
"CA

Kanada

CA-2.283BPP, BPR, DOC, DOR, SP, SR, POU-LT20, HEP, HER, HE-LT20N, P113.10.20251.2.2026"
(ii)
w pozycji dotyczącej Kanady wiersz dotyczący strefy CA-2.294 otrzymuje brzmienie:
"CA

Kanada

CA-2.294BPP, BPR, DOC, DOR, SP, SR, POU-LT20, HEP, HER, HE-LT20N, P122.10.20251.2.2026"
(iii)
w pozycji dotyczącej Kanady wiersz dotyczący strefy CA-2.309 otrzymuje brzmienie:
"CA

Kanada

CA-2.309BPP, BPR, DOC, DOR, SP, SR, POU-LT20, HEP, HER, HE-LT20N, P114.11.20255.2.2026"
(iv)
w pozycji dotyczącej Zjednoczonego Królestwa wiersz dotyczący strefy GB-2.394 otrzymuje brzmienie:
"GB Zjednoczone KrólestwoGB-2.394BPP, BPR, DOC, DOR, SP, SR, POU-LT20, HEP, HER, HE-LT20N, P113.10.202527.1.2026"
(v)
w pozycji dotyczącej Zjednoczonego Królestwa wiersz dotyczący strefy GB-2.417 otrzymuje brzmienie:
"GB Zjednoczone KrólestwoGB-2.417BPP, BPR, DOC, DOR, SP, SR, POU-LT20, HEP, HER, HE-LT20N, P17.11.20252.2.2026"
(vi)
w pozycji dotyczącej Zjednoczonego Królestwa wiersz dotyczący strefy GB-2.423 otrzymuje brzmienie:
"GB Zjednoczone KrólestwoGB-2.423BPP, BPR, DOC, DOR, SP, SR, POU-LT20, HEP, HER, HE-LT20N, P113.11.20252.2.2026"
(vii)
w pozycji dotyczącej Zjednoczonego Królestwa wiersz dotyczący strefy GB-2.425 otrzymuje brzmienie:
"GB Zjednoczone KrólestwoGB-2.425BPP, BPR, DOC, DOR, SP, SR, POU-LT20, HEP, HER, HE-LT20N, P116.11.20252.2.2026"
(viii)
w pozycji dotyczącej Zjednoczonego Królestwa wiersz dotyczący strefy GB-2.427 otrzymuje brzmienie:
"GB Zjednoczone KrólestwoGB-2.427BPP, BPR, DOC, DOR, SP, SR, POU-LT20, HEP, HER, HE-LT20N, P119.11.202528.1.2026"
(ix)
w pozycji dotyczącej Zjednoczonego Królestwa po wierszu dotyczącym strefy GB-2.463 dodaje się wiersze dotyczące stref GB-2.464 i GB-2.465:
"GB Zjednoczone KrólestwoGB-2.464BPP, BPR, DOC, DOR, SP, SR, POU-LT20, HEP, HER, HE-LT20
GB-2.465
N, P124.1.2026
N, P130.1.2026"
(x)
w pozycji dotyczącej Stanów Zjednoczonych po wierszu dotyczącym strefy US-2.1246 dodaje się wiersze dotyczące stref od US-2.1247 do US-2.1255 w brzmieniu:
"US

Stany Zjednoczone

US-2.1247BPP, BPR, DOC, DOR, SP, SR, POU-LT20, HEP, HER, HE-LT20N, P126.1.2026
US-2.1248N, P128.1.2026
US-2.1249N, P12.2.2026
US-2.1250N, P12.2.2026
US-2.1251N, P129.1.2026
US-2.1252N, P130.1.2026
US-2.1253N, P130.1.2026
US-2.1254N, P130.1.2026
US-2.1255N, P12.2.2026"
b)
w części 2 wprowadza się następujące zmiany:
(i)
w pozycji dotyczącej Zjednoczonego Królestwa po opisie strefy GB-2.463 dodaje się opisy stref GB-2.464 i GB-2.465 w brzmieniu:
"Zjednoczone KrólestwoGB-2.464near Penicuik, Scottish Borders, Scotland, GB

the area contained with a circle of a radius of 10 km, centred on WGS84 dec, coordinates N55.77 and Long: W3.22

GB-2.465near Needham Market, Mid Suffolk, Suffolk, GB

the area contained with a circle of a radius of 10 km, centred on WGS84 dec, coordinates Lat: N52.17 and Long: E1.15"

(ii)
w pozycji dotyczącej Stanów Zjednoczonych po opisie strefy US-2.1246 dodaje się opisy stref od US-2.1247 do US-2.1255 w brzmieniu:
"Stany ZjednoczoneUS-2.1247State of Indiana

LaGrange 69

LaGrange County: A circular zone of a 10 km radius starting with

North point (GPS coordinates:

85.5952827°W 41.6436425°N

US-2.1248State of Pennsylvania

Lancaster 50

Lancaster County: A circular zone of a 10 km radius starting with

North point (GPS coordinates:

76.5348091°W 40.1838192°N)

US-2.1249State of Pennsylvania

Philadelphia 04

Philadelphia County: A circular zone of a 10 km radius starting with

North point (GPS coordinates:

75.1247519°W 40.1026354°N)

US-2.1250State of Pennsylvania

Philadelphia 05

Philadelphia County: A circular zone of a 10 km radius starting with

North point (GPS coordinates:

75.1016330°W 40.0761106°N)

US-2.1251State of Iowa

Kossuth 05

Kossuth County: A circular zone of a 10 km radius starting with

North point (GPS coordinates:

94.2239944°W 43.3722927°N)

US-2.1252State of Colorado

Weld 18

Weld County: A circular zone of a 10 km radius starting with North point (GPS coordinates: 104.7826251°W 40.3075312°N)

US-2.1253State of Kansas

Grant 02

Grant County: A circular zone of a 10 km radius starting with North point (GPS coordinates: 101.3876540°W 37.6303224°N)

US-2.1254State of Maryland

Caroline 04

Caroline County: A circular zone of a 10 km radius starting with North point (GPS coordinates: 75.7427915°W 39.0606474°N)

US-2.1255State of Georgia

Hart 01

Hart County: A circular zone of a 10 km radius starting with North point (GPS coordinates: 83.0729239°W 34.4894637°N)"

2)
w załączniku XIV część 1 sekcja B wprowadza się następujące zmiany:
a)
w pozycji dotyczącej Kanady wiersz dotyczący strefy CA-2.283 otrzymuje brzmienie:
"CA

Kanada

CA-2.283POU, RATN, P113.10.20251.2.2026
GBMP113.10.20251.2.2026"
b)
w pozycji dotyczącej Kanady wiersz dotyczący strefy CA-2.294 otrzymuje brzmienie:
"CA

Kanada

CA-2.294POU, RATN, P122.10.20251.2.2026
GBMP122.10.20251.2.2026"
c)
w pozycji dotyczącej Kanady wiersz dotyczący strefy CA-2.309 otrzymuje brzmienie:
"CA

Kanada

CA-2.309POU, RATN, P114.11.20255.2.2026
GBMP114.11.20255.2.2026"
d)
w pozycji dotyczącej Zjednoczonego Królestwa wiersz dotyczący strefy GB-2.394 otrzymuje brzmienie:
"GB

Zjednoczone Królestwo

GB-2.394POU, RATN, P113.10.202527.1.2026
GBMP113.10.202527.1.2026"
e)
w pozycji dotyczącej Zjednoczonego Królestwa wiersz dotyczący strefy GB-2.417 otrzymuje brzmienie:
"GB

Zjednoczone Królestwo

GB-2.417POU, RATN, P17.11.20252.2.2026
GBMP17.11.20252.2.2026"
f)
w pozycji dotyczącej Zjednoczonego Królestwa wiersz dotyczący strefy GB-2.423 otrzymuje brzmienie:
"GB

Zjednoczone Królestwo

GB-2.423POU, RATN, P113.11.20252.2.2026
GBMP113.11.20252.2.2026"
g)
w pozycji dotyczącej Zjednoczonego Królestwa wiersz dotyczący strefy GB-2.425 otrzymuje brzmienie:
"GB

Zjednoczone Królestwo

GB-2.425POU, RATN, P116.11.20252.2.2026
GBMP116.11.20252.2.2026"
h)
w pozycji dotyczącej Zjednoczonego Królestwa wiersz dotyczący strefy GB-2.427 otrzymuje brzmienie:
"GB

Zjednoczone Królestwo

GB-2.427POU, RATN, P119.11.202528.1.2026
GBMP119.11.202528.1.2026"
i)
w pozycji dotyczącej Zjednoczonego Królestwa po wierszu dotyczącym strefy GB-2.463 dodaje się wiersze dotyczące stref GB-2.464 i GB-2.465 w brzmieniu:
"GB

Zjednoczone Królestwo

GB-2.464POU, RATN, P124.1.2026
GBMP124.1.2026
GB-2.465POU, RATN, P130.1.2026
GBMP130.1.2026"
j)
w pozycji dotyczącej Stanów Zjednoczonych po wierszu dotyczącym strefy US-2.1246 dodaje się wiersze dotyczące stref od US-2.1247 do US-2.1255 w brzmieniu:
"US

Stany Zjednoczone

US-2.1247POU, RATN, P126.1.2026
GBMP126.1.2026
US-2.1248POU, RATN, P128.1.2026
GBMP128.1.2026
US-2.1249POU, RATN, P12.2.2026
GBMP12.2.2026
US-2.1250POU, RATN, P12.2.2026
GBMP12.2.2026
US-2.1251POU, RATN, P129.1.2026
GBMP129.1.2026
US-2.1252POU, RATN, P130.1.2026
GBMP130.1.2026
US-2.1253POU, RATN, P130.1.2026
GBMP130.1.2026
US-2.1254POU, RATN, P130.1.2026
GBMP130.1.2026
US-2.1255POU, RATN, P12.2.2026
GBMP12.2.2026"
1 Dz.U. L 84 z 31.3.2016, s. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2016/429/oj.
2 Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2020/692 z dnia 30 stycznia 2020 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 w odniesieniu do przepisów dotyczących wprowadzania do Unii przesyłek niektórych zwierząt, materiału biologicznego i produktów pochodzenia zwierzęcego oraz przemieszczania ich i postępowania z nimi po ich wprowadzeniu (Dz.U. L 174 z 3.6.2020, s. 379, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2020/692/oj).
3 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2021/404 z dnia 24 marca 2021 r. ustanawiające wykazy państw trzecich, terytoriów lub ich stref, z których dozwolone jest wprowadzanie do Unii zwierząt, materiału biologicznego i produktów pochodzenia zwierzęcego zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 (Dz.U. L 114 z 31.3.2021, s. 1, ELI: http://data.europa. eu/eli/reg_impl/2021/404/oj).
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2026.342

Rodzaj:rozporządzenie
Tytuł:Rozporządzenie wykonawcze 2026/342 zmieniające załączniki V i XIV do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/404 w odniesieniu do pozycji dotyczących Kanady, Stanów Zjednoczonych i Zjednoczonego Królestwa w wykazach państw trzecich, terytoriów lub ich stref, z których dozwolone jest wprowadzanie do Unii przesyłek drobiu i materiału biologicznego drobiu oraz świeżego mięsa drobiu i ptaków łownych
Data aktu:2026-02-10
Data ogłoszenia:2026-02-11
Data wejścia w życie:2026-02-12