NOWOŚĆ LEX Cyberbezpieczeństwo Twoja tarcza w cyfrowym świecie!
Włącz wersję kontrastową
Zmień język strony
Włącz wersję kontrastową
Zmień język strony
Prawo.pl

Rozporządzenie wykonawcze 2026/108 dotyczące zezwolenia na stosowanie pąsu 4R jako dodatku paszowego do stosowania w przynętach dla ryb słodkowodnych, od których lub z których pozyskuje się żywność

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2026/108
z dnia 16 stycznia 2026 r.
dotyczące zezwolenia na stosowanie pąsu 4R jako dodatku paszowego do stosowania w przynętach dla ryb słodkowodnych, od których lub z których pozyskuje się żywność
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie (WE) nr 1831/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 22 września 2003 r. w sprawie dodatków stosowanych w żywieniu zwierząt 1 , w szczególności jego art. 9 ust. 2,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W rozporządzeniu (WE) nr 1831/2003 przewidziano udzielanie zezwoleń na stosowanie dodatków w żywieniu zwierząt oraz określono sposób uzasadniania i procedury udzielania takich zezwoleń.

(2) Zgodnie z art. 7 rozporządzenia (WE) nr 1831/2003 złożony został wniosek o zezwolenie na stosowanie pąsu 4R jako dodatku paszowego do stosowania w przynętach dla ryb słodkowodnych, od których lub z których pozyskuje się żywność. Do wniosku dołączono dane szczegółowe oraz dokumenty wymagane na podstawie art. 7 ust. 3 rozporządzenia (WE) nr 1831/2003.

(3) Wniosek dotyczy zezwolenia na stosowanie pąsu 4R jako dodatku paszowego do stosowania w przynętach dla ryb słodkowodnych, celem sklasyfikowania go w kategorii "dodatki sensoryczne" i w grupie funkcjonalnej "barwniki, (i) substancje, które dodają kolorów lub przywracają kolory w paszach". Dodatek jest przeznaczony do stosowania w przynętach w celu ich barwienia i przyciągania ryb w wodach słodkich, przy czym nie jest przeznaczony do stosowania w akwakulturze.

(4) W opinii z dnia 15 października 2024 r. 2  Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności ("Urząd") stwierdził, że pąs 4R stosowany w proponowanych warunkach do przygotowywania przynęt dla ryb słodkowodnych nie ma wpływu na zwierzęta docelowe i jest bezpieczny dla konsumentów i środowiska. Urząd stwierdził również, że dodatek nie działa drażniąco na skórę, ale należy go uznać za substancję działającą uczulająco na skórę i drogi oddechowe. Urząd nie mógł stwierdzić, czy dodatek ma potencjalne działanie drażniące na oczy. W opinii z dnia 6 maja 2025 r. 3  Urząd stwierdził, że w proponowanych warunkach stosowania pąs 4R może być skuteczny w barwieniu przynęt dla ryb.

(5) Laboratorium referencyjne ustanowione rozporządzeniem (WE) nr 1831/2003 uznało, że wnioski i zalecenia zawarte w poprzedniej ocenie dotyczącej metod stosowanych do kontroli zawartości pąsu 4R w paszy są aktualne i mają zastosowanie do obecnego wniosku. Zgodnie z art. 5 ust. 4 lit. a) rozporządzenia Komisji (WE) nr 378/2005 4  sprawozdanie z oceny sporządzane przez laboratorium referencyjne nie jest zatem wymagane.

(6) W związku z powyższym Komisja uznaje, że pąs 4R spełnia warunki udzielenia zezwolenia przewidziane w art. 5 rozporządzenia (WE) nr 1831/2003. W związku z tym substancja ta powinna zostać dopuszczona w celu jej stosowania w przynętach, które wchodzą w zakres definicji paszy ustanowionej w art. 3 pkt 4 rozporządzenia (WE) nr 178/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady 5 , w przypadku gdy są one przeznaczone do rozrzucania w celu przyciągnięcia ryb do danego obszaru. Komisja uważa ponadto, że należy zastosować odpowiednie środki ochronne, aby zapobiec szkodliwym skutkom dla zdrowia użytkowników dodatku.

(7) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Zezwolenie

Substancja wyszczególniona w załączniku, należąca do kategorii "dodatki sensoryczne" i do grupy funkcjonalnej "barwniki, (i) substancje, które dodają kolorów lub przywracają kolory w paszach", zostaje dopuszczona jako dodatek stosowany w żywieniu zwierząt zgodnie z warunkami określonymi w tym załączniku.

Artykuł  2

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 16 stycznia 2026 r.

ZAŁĄCZNIK

Numer identyfikacyjny dodatku paszowegoNazwa dodatkuSkład, wzór chemiczny, opis, metoda analitycznaGatunek lub kategoria zwierzęciaMaksymalny wiekMinimalna zawartośćMaksymalna zawartośćPozostałe przepisyData ważności zezwolenia
mg substancji czynnej/kg mieszanki paszowej uzupełniającej o wilgotności 12 %
Kategoria: dodatki sensoryczne. Grupa funkcjonalna: barwniki: (i) substancje, które dodają kolorów lub przywracają kolory w paszach
2a124Pąs 4RSkład dodatku

Pąs 4R

Postać stała - Charakterystyka substancji czynnej jako soli sodowej

Pąs 4R, opisany jako sól sodowa, zawiera głównie 2-hydroksy- 1-(4-sulfoniano1-naftylazo) naftaleno-6,8-disulfonian trisodowy i dodatkowe substancje barwiące łącznie z chlorkiem sodu lub siarczanem sodu jako głównymi składnikami niebarwnymi. Dozwolone są również sole wapnia i potasu o takiej samej charakterystyce jak sól sodowa. Wzór chemiczny: C2oH11N2O1oS3Na3

Nr CAS: 2611-82-7

Wytwarzany w procesie syntezy chemicznej

Kryteria czystości

- substancje barwiące łącznie, obliczone jako sól sodowa, > 80 % (oznaczenie zawartości)

- dodatkowe substancje barwiące: < 1 %

- związki organiczne inne niż substancje barwiące < 0,5 %

- niesulfonowane pierwszorzędowe aminy aromatyczne (obliczone jako anilina) < 0,01 %

Ryby słodkowodne, od których lub z których pozyskuje się żywność--151. W informacjach na temat stosowania dodatku i premiksów należy podać warunki przechowywania oraz stabilność przy obróbce cieplnej.

2. Dodatek można stosować wyłącznie w przynętach dla ryb. Dodatku nie można stosować w paszach przeznaczonych dla akwakultury.

3. Podmioty działające na rynku pasz ustanawiają procedury postępowania i środki organizacyjne dla użytkowników dodatku i premiksów, tak aby ograniczyć ewentualne zagrożenia wynikające z ich stosowania. Jeżeli takich zagrożeń nie można wyeliminować za pomocą tych procedur i środków, dodatek i premiksy należy stosować przy użyciu środków ochrony indywidualnej dla skóry, oczu i dróg oddechowych.

8 lutego 2036 r.
Metoda analityczna (1)

Do oznaczania ilościowego łącznej zawartości substancji barwiących pąsu 4 R w dodatku paszowym: - spektrofotometria przy długości fali 505 nm i miareczkowanie chlorkiem tytanu, jak opisano w rozporządzeniu Komisji (UE) nr 231/2012 zawierającym odniesienie do Wspólnego kompendium specyfikacji dodatków do żywności FAO JECFA (FAO JECFA Combined Compendium for Food Additive Specifications) (Metody analityczne tom 4) oraz w monografii nr 11 (2011) "Pąs 4R"

Do oznaczania ilościowego pąsu 4R w mieszance paszowej:

- wysokosprawna chromatografia cieczowa sprzężona

z tandemową spektrometrią mas (LC-MS/MS)

(1) Szczegółowe informacje na temat metod analitycznych można znaleźć pod następującym adresem laboratorium referencyjnego: https://joint-research-centre.ec.europa.eu/eurl-fa-eurl-feed-additives/eurl-faauthorisation/eurl-fa-evaluation-reports_pl.
1 Dz.U. L 268 z 18.10.2003, s. 29, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2003/1831/oj.
2 Dziennik EFSA, 22(11), e9072, https://doi.org/10.2903/j.efsa.2024.9072.
3 Dziennik EFSA, 23(6), e9462, https://doi.org/10.2903/j.efsa.2025.9462.
4 Rozporządzenie Komisji (WE) nr 378/2005 z dnia 4 marca 2005 r. w sprawie szczegółowych zasad wykonania rozporządzenia (WE) nr 1831/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady w zakresie obowiązków i zadań laboratorium referencyjnego Wspólnoty dotyczących wniosków o wydanie zezwolenia na stosowanie dodatków paszowych (Dz.U. L 59 z 5.3.2005, s. 8, ELI: http://data. europa.eu/eli/reg/2005/378/oj).
5 Rozporządzenie (WE) nr 178/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 28 stycznia 2002 r. ustanawiające ogólne zasady i wymagania prawa żywnościowego, powołujące Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności oraz ustanawiające procedury w zakresie bezpieczeństwa żywności (Dz.U. L 31 z 1.2.2002, s. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2002/178/oj).
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2026.108

Rodzaj:rozporządzenie
Tytuł:Rozporządzenie wykonawcze 2026/108 dotyczące zezwolenia na stosowanie pąsu 4R jako dodatku paszowego do stosowania w przynętach dla ryb słodkowodnych, od których lub z których pozyskuje się żywność
Data aktu:2026-01-16
Data ogłoszenia:2026-01-19
Data wejścia w życie:2026-02-08