uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 42 ust. 4 i art. 43 ust. 2,
uwzględniając wniosek Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa,
(1) W dniu 10 stycznia 2024 r. Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych przyjęła rezolucję Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych (RB ONZ) nr 2722 (2024), w której zdecydowanie potępiła ataki Huti na statki handlowe i komercyjne oraz podkreśliła, jak ważne jest, by statki wszystkich państw mogły korzystać z praw i wolności w zakresie żeglugi na Morzu Czerwonym, w tym jeśli chodzi o przejście tranzytowe statków handlowych przez cieśninę Baab al-Mandab, zgodnie z prawem międzynarodowym; zażądała też, by Huti natychmiast zaprzestali wszelkich takich ataków, oraz potwierdziła, że należy respektować prawa i wolności w zakresie żeglugi przysługujące statkom handlowym, zgodnie z prawem międzynarodowym, musi być respektowane, a ponadto zwróciła uwagę na prawo państw członkowskich ONZ - przysługujące im zgodnie z prawem międzynarodowym - do obrony swoich statków przed atakami, w tym przed atakami podważającymi prawa i wolności w zakresie żeglugi.
(2) W dniu 8 lutego 2024 r. Rada przyjęła decyzję Rady (WPZiB) 2024/583 1 ustanawiającą operację Unii Europejskiej w zakresie bezpieczeństwa morskiego w celu zapewnienia wolności żeglugi w związku z kryzysem na Morzu Czerwonym (EUNAVFOR ASPIDES).
(3) W dniu 19 lutego 2024 r. Rada przyjęła decyzję (WPZiB) 2024/632 2 , na mocy której uruchomiono operację EUNAVFOR ASPIDES z mandatem do dnia 18 lutego 2025 r.
(4) W dniu 17 października 2024 r. Rada Europejska, ponawiając swój apel do Huti o natychmiastowe zaprzestanie wszelkich ataków i o umożliwienie przywrócenia bezpieczeństwa morskiego, podkreśliła zasadniczy wkład EUNAVFOR ASPIDES w promowanie bezpieczeństwa morskiego i wolności żeglugi.
(5) W dniu 28 listopada 2024 r., w ramach przeglądu strategicznego operacji, Komitet Polityczny i Bezpieczeństwa (KPiB) zalecił przedłużenie EUNAVFOR ASPIDES do dnia 28 lutego 2026 r.
(6) Ponadto, w dniu 21 stycznia 2025 r. KPiB uzgodnił, że w celu zapewnienia morskiej orientacji sytuacyjnej w obszarze operacji należy w ramach EUNAVFOR ASPIDES oprócz danych niezbędnych do ochrony statków gromadzić informacje na temat nielegalnego handlu bronią oraz flot cieni w celu wymiany tych informacji w stosownych przypadkach z państwami członkowskimi, Komisją, Biurem Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC), Międzynarodową Organizacją Policji Kryminalnej (INTERPOL), Agencją Unii Europejskiej ds. Współpracy Organów Ścigania (EUROPOL) i Międzynarodową Organizacją Morską (IMO).
(7) W dniu 15 stycznia 2025 r. Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych przyjęła rezolucję RB ONZ nr 2768 (2025), w której, przypominając w szczególności o znaczeniu bezpieczeństwa morskiego i uznając, że utrzymanie bezpieczeństwa morskiego w regionie Morza Czerwonego ma zasadnicze znaczenie dla stabilności globalnych łańcuchów dostaw i rozwoju gospodarczego. Rada Bezpieczeństwa ONZ ponownie wezwała Huti do natychmiastowego zaprzestania wszelkich ataków na statki handlowe.
(8) Należy odpowiednio zmienić decyzję (WPZiB) 2024/583,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:
W piątek, 19 grudnia 2025 roku, Senat przyjął bez poprawek uchwalone na początku grudnia przez Sejm bardzo istotne zmiany w przepisach dla pracodawców obowiązanych do tworzenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Odnoszą się one do tych podmiotów, w których nie działają organizacje związkowe. Ustawa trafi teraz na biurko prezydenta.
19.12.2025Nowe okresy wliczane do okresu zatrudnienia mogą wpłynąć na wymiar urlopów wypoczynkowych osób, które jeszcze nie mają prawa do 26 dni urlopu rocznie. Pracownicy nie nabywają jednak prawa do rozliczenia urlopu za okres sprzed dnia objęcia pracodawcy obowiązkiem stosowania art. 302(1) Kodeksu pracy, wprowadzającego zaliczalność m.in. okresów prowadzenia działalności gospodarczej czy wykonywania zleceń do stażu pracy.
19.12.2025Wszyscy pracodawcy, także ci zatrudniający choćby jednego pracownika, będą musieli dokonać wartościowania stanowisk pracy i określić kryteria służące ustaleniu wynagrodzeń pracowników, poziomów wynagrodzeń i wzrostu wynagrodzeń. Jeszcze więcej obowiązków będą mieli średni i duzi pracodawcy, którzy będą musieli raportować lukę płacową. Zdaniem prawników, dla mikro, małych i średnich firm dostosowanie się do wymogów w zakresie wartościowania pracy czy ustalenia kryteriów poziomu i wzrostu wynagrodzeń wymagać będzie zewnętrznego wsparcia.
18.12.2025Minister finansów i gospodarki podpisał cztery rozporządzenia wykonawcze dotyczące funkcjonowania KSeF – potwierdził we wtorek resort finansów. Rozporządzenia określają m.in.: zasady korzystania z KSeF, w tym wzór zawiadomienia ZAW-FA, przypadki, w których nie ma obowiązku wystawiania faktur ustrukturyzowanych, a także zasady wystawiania faktur uproszczonych.
16.12.2025Od 1 stycznia 2026 r. zasadą będzie prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów przy użyciu programu komputerowego. Nie będzie już można dokumentować zakupów, np. środków czystości lub materiałów biurowych, za pomocą paragonów bez NIP nabywcy. Takie zmiany przewiduje nowe rozporządzenie w sprawie PKPiR.
15.12.2025Senat zgłosił w środę poprawki do reformy orzecznictwa lekarskiego w ZUS. Zaproponował, aby w sprawach szczególnie skomplikowanych możliwe było orzekanie w drugiej instancji przez grupę trzech lekarzy orzeczników. W pozostałych sprawach, zgodnie z ustawą, orzekać będzie jeden. Teraz ustawa wróci do Sejmu.
10.12.2025| Identyfikator: | Dz.U.UE.L.2025.334 |
| Rodzaj: | Decyzja |
| Tytuł: | Decyzja 2025/334 zmieniająca decyzję (WPZiB) 2024/583 w sprawie operacji Unii Europejskiej w zakresie bezpieczeństwa morskiego w celu zapewnienia wolności żeglugi w związku z kryzysem na Morzu Czerwonym (EUNAVFOR ASPIDES) |
| Data aktu: | 14/02/2025 |
| Data ogłoszenia: | 17/02/2025 |
| Data wejścia w życie: | 14/02/2025 |