Rozporządzenie wykonawcze 2020/1296 zmieniające rozporządzenie (WE) nr 88/97 w sprawie zezwolenia na zwolnienie przywozu niektórych części rowerowych pochodzących z Chińskiej Republiki Ludowej z rozszerzenia, na mocy rozporządzenia Rady (WE) nr 71/97, cła antydumpingowego nałożonego rozporządzeniem Rady (EWG) nr 2474/93

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2020/1296
z dnia 16 września 2020 r.
zmieniające rozporządzenie (WE) nr 88/97 w sprawie zezwolenia na zwolnienie przywozu niektórych części rowerowych pochodzących z Chińskiej Republiki Ludowej z rozszerzenia, na mocy rozporządzenia Rady (WE) nr 71/97, cła antydumpingowego nałożonego rozporządzeniem Rady (EWG) nr 2474/93

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1036 z dnia 8 czerwca 2016 r. w sprawie ochrony przed przywozem produktów po cenach dumpingowych z krajów niebędących członkami Unii Europejskiej 1  ("rozporządzenie podstawowe"), w szczególności jego art. 13 ust. 4,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 71/97 z dnia 10 stycznia 1997 r. rozszerzające ostateczne cło antydumpingowe nałożone rozporządzeniem (EWG) nr 2474/93 na rowery pochodzące z Chińskiej Republiki Ludowej na przywóz niektórych części rowerowych z Chińskiej Republiki Ludowej oraz stanowiące o ostatecznym pobraniu rozszerzonego cła w przypadku takiego przywozu zarejestrowanego na mocy rozporządzenia (WE) nr 703/96 2 , w szczególności jego art. 2,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Do przywozu do Unii podstawowych części rowerowych pochodzących z Chińskiej Republiki Ludowej ("|ChRL") ma obecnie zastosowanie cło antydumpingowe ("rozszerzone cło") będące wynikiem rozszerzenia zakresu cła na podstawie rozporządzenia (WE) nr 71/97.

(2) Zgodnie z art. 3 rozporządzenia (WE) nr 71/97 należy ustanowić system zwolnień w celu zezwolenia na zwolnienie z cła przywozu podstawowych części rowerowych, który to przywóz nie stanowi obejścia cła antydumpingowego. Przedmiotowe zwolnienie zostało ustanowione w art. 13 ust. 4 ("system zwolnień") rozporządzenia podstawowego. System zwolnień zwalnia przedsiębiorców zajmujących się montażem, nie obchodzącym środka zastosowanego wobec rowerów, i umożliwia im przywóz chińskich części rowerowych wolny od cła antydumpingowego.

(3) Ramy prawne dla funkcjonowania systemu zwolnień przyjęto w rozporządzeniu Komisji (WE) nr 88/97 3  ("rozporządzenie w sprawie zwolnienia"). Rozporządzenie w sprawie zwolnienia zostało zmienione rozporządzeniem Komisji (UE) nr 512/2013 4  m.in. w celu wprowadzenia przepisów dotyczących "kontroli przeznaczenia towaru" z myślą o montażu rowerów o napędzie elektrycznym.

(4) W następstwie przeglądu rozszerzenia cła antydumpingowego nałożonego na przywóz rowerów pochodzących z ChRL na przywóz niektórych części rowerowych z ChRL na podstawie art. 11 ust. 2 rozporządzenia podstawowego, Komisja w drodze rozporządzenia wykonawczego (UE) 2019/1379 5  podjęła decyzję o utrzymaniu środków przeciwdziałających obejściu ceł przez kolejnych pięć lat.

(5) Zgodnie z motywem 44 rozporządzenia (WE) nr 71/97 Komisja stale monitoruje system zwolnień, tak aby mógł on zostać dostosowywany w razie konieczności w celu uwzględnienia doświadczeń zebranych w trakcie jego funkcjonowania.

(6) W ramach systemu zwolnień, jak określono w art. 14 rozporządzenia w sprawie zwolnienia, przywożone części rowerowe mogły być stosowane do montażu rowerów o napędzie elektrycznym na mocy zezwolenia dotyczącego "kontroli przeznaczenia towaru". Artykuł ten odnosi się jednak wyłącznie do niezwolnionych podmiotów zajmujących się montażem rowerów. Powinna również istnieć procedura pozwalająca zwolnionym unijnym podmiotom zajmującym się montażem rowerów na przywóz podstawowych części rowerowych do montażu rowerów o napędzie elektrycznym.

(7) W tym kontekście Komisja stwierdza, że rynek rowerów w Unii jest bardzo dynamiczny, a zwolnione podmioty zajmujące się montażem rowerów produkują zarówno rowery o napędzie elektrycznym, jak i rowery bezsilnikowe.

(8) Części do montażu rowerów o napędzie elektrycznym nie są objęte rozszerzonym cłem antydumpingowym. W związku z tym operacje montażu rowerów o napędzie elektrycznym pozostają poza zasięgiem rozporządzenia (WE) nr 71/97. W motywie 11 rozporządzenia (UE) nr 512/2013 potwierdzono, że wykorzystywanie podstawowych części rowerowych w montażu rowerów o napędzie elektrycznym nie miało w założeniu być objęte rozszerzonym cłem antydumpingowym na rowery. Co więcej, "[] obecnie obowiązujący system jest nieprzejrzysty w odniesieniu do przywozu części rowerowych wykorzystywanych w montażu rowerów wyposażonych w silnik pomocniczy, z wózkami bocznymi lub bez nich, czasami określanych jako rowery o napędzie elektrycznym. Kompletne rowery o napędzie elektrycznym, a zatem również części do montażu rowerów o napędzie elektrycznym, nie są objęte cłem antydumpingowym ani rozszerzonym cłem antydumpingowym, co oznacza, że czynności związane z montażem rowerów o napędzie elektrycznym pozostają poza zakresem obowiązywania rozporządzenia (WE) nr 71/97. Dlatego też uważa się za właściwe rozszerzyć przepisy obowiązujące na mocy art. 14 na »kontrolę przeznaczenia towaru« części rowerowych przeznaczonych do montażu rowerów o napędzie elektrycznym. Przepisy dotyczące »kontroli przeznaczenia towaru« umożliwiają krajowym organom celnym wyśledzenie, do jakich celów ostatecznie będą użyte dane części, tj. czy do montażu rowerów klasycznych, czy też do montażu rowerów o napędzie elektrycznym".

(9) Po przeanalizowaniu doświadczeń zebranych podczas funkcjonowania systemu zwolnień Komisja uważa za konieczne wprowadzenie pewnych zmian, które ułatwią jego funkcjonowanie w odniesieniu do zwolnionych podmiotów zajmujących się montażem rowerów.

(10) System zwolnień powinien określać odpowiednie przepisy w odniesieniu do podmiotów zajmujących się montażem pojazdów innych niż rowery, nawet o napędzie elektrycznym, na przykład niektórych hulajnóg 6 , w produkcji których również mogą być używane części rowerowe takie jak koła, widelce i kierownice. Niektóre hulajnogi nie są objęte cłem antydumpingowym ani rozszerzonym cłem antydumpingowym, co oznacza, że czynności związane z montażem hulajnóg pozostają poza zakresem obowiązywania rozporządzenia rozszerzającego. Dlatego też uważa się za właściwe rozszerzyć obecne przepisy obowiązujące na podstawie art. 14 rozporządzenia w sprawie zwolnienia na "kontrolę przeznaczenia towaru" w odniesieniu do części przeznaczonych do montażu innych produktów, w których wykorzystywane są części rowerowe. Przepisy dotyczące "kontroli przeznaczenia towaru" umożliwiają krajowym organom celnym ustalenie, do jakich celów ostatecznie stosowane będą dane części, tj. czy do montażu rowerów, nawet o napędzie elektrycznym, czy też do montażu pojazdów innych niż rowery, nawet o napędzie elektrycznym.

(11) System zwolnień powinien również określać odpowiednie przepisy w odniesieniu do podmiotów zajmujących się montażem części rowerowych takich jak układy hamulcowe, ponieważ w produkcji układów hamulcowych również mogą być wykorzystywane części rowerowe takie jak dźwignie hamulca. Uznaje się za konieczne, aby podmioty zajmujące się montażem części rowerowych podlegały takim samym przepisom, jak podmioty zajmujące się montażem kompletnych rowerów, w szczególności obowiązkom zwolnionych stron, o których mowa w art. 8 rozporządzenia w sprawie zwolnienia.

(12) W związku z tym oraz ze względu na zachowanie pewności prawa, uważa się za właściwe rozszerzenie zakresu zwolnień na przywóz podstawowych części rowerowych, które są wykorzystywane w montażu pojazdów innych niż rowery wyposażone w silnik pomocniczy. W tym celu należy odpowiednio zmienić art. 1, art. 4 ust. 1 lit. a), art. 8 ust. 1 lit. b) oraz art. 14 ust. d) rozporządzenia w sprawie zwolnienia.

(13) Podstawowe części rowerowe mogą być ponadto dostarczane przez zwolnionych producentów rowerów ich klientom do celów świadczenia usług posprzedażnych i napraw gwarancyjnych z pominięciem cła nałożonego w wyniku obchodzenia środków. W tym kontekście Komisja uważa, że objęte zwolnieniem podstawowe części rowerowe mogą być wykorzystywane podczas świadczenia usług posprzedażnych i napraw gwarancyjnych. Pułap określony w art. 14 lit. c) rozporządzenia w sprawie zwolnienia nie ma zastosowania do takich części dostarczanych przez strony zwolnione. Podkreśla się jednak, że dostarczone w tym celu ilości muszą być rozsądne i proporcjonalne do operacji montażu prowadzonej przez stronę zwolnioną zgodnie z art. 8 rozporządzenia w sprawie zwolnienia i nie mogą podważać skutków naprawczych cła zgodnie z art. 13 ust. 2 rozporządzenia podstawowego.

(14) Zgodnie z zasadą dobrej administracji zmiany do rozporządzenia w sprawie zwolnienia ustanowione w niniejszym rozporządzeniu powinny mieć jak najszybciej zastosowanie do wszystkich nowych oraz wszystkich toczących się dochodzeń.

(15) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (WE) nr 88/97.

(16) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu ustanowionego na mocy art. 15 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2016/1036,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W rozporządzeniu (WE) nr 88/97 wprowadza się następujące zmiany:

1)
Zawarta w art. 1 definicja "operacji montażu" otrzymuje brzmienie:

"»operacja montażu« oznacza operację, podczas której podstawowe części rowerowe używane są do montażu lub wykańczania rowerów bądź też do produkcji lub montażu części rowerowych.";

2)
art. 4 ust. 1 lit. a) otrzymuje brzmienie:

"a) zawiera dowody, że wnioskodawca używa podstawowych części rowerowych do produkcji lub montażu rowerów lub części rowerowych w ilości przekraczającej próg ustalony w art. 14 lit. c) lub posiada nieodwołalne zobowiązanie umowne do wykonania tych działań;";

3)
art. 8 ust. 1 lit. b) otrzymuje brzmienie:

"b) jeśli otrzymuje dostawy podstawowych części rowerowych, które zostały zwolnione z cła rozszerzonego zgodnie z art. 2, części te są używane w operacjach montażu lub w montażu innych produktów, niszczone, powrotnie wywożone lub odsprzedane innej stronie zwolnionej.";

4)
art. 14 lit. d) otrzymuje brzmienie:

"d) podstawowe części rowerowe używane są w montażu rowerów wyposażonych w silnik pomocniczy (dodatkowy kod TARIC 8835) lub pojazdów innych niż rowery, nawet wyposażonych w silnik pomocniczy (dodatkowy kod TARIC C549).".

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie następnego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie ma zastosowanie do wszystkich nowych oraz toczących się dochodzeń od swojego wejścia w życie.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 16 września 2020 r.
W imieniu Komisji
Ursula VON DER LEYEN
Przewodnicząca
1 Dz.U. L 176 z 30.6.2016, s. 21.
2 Dz.U. L 16 z 18.1.1997, s. 55.
3 Rozporządzenie Komisji (WE) nr 88/97 z dnia 20 stycznia 1997 r. w sprawie zezwolenia na zwolnienie przywozu niektórych części rowerowych pochodzących z Chińskiej Republiki Ludowej z rozszerzenia, na mocy rozporządzenia Rady (WE) nr 71/97, cła antydumpingowego nałożonego rozporządzeniem Rady (EWG) nr 2474/93 (Dz.U. L 17 z 21.1.1997, s. 17).
4 Rozporządzenie Komisji (UE) nr 512/2013 z dnia 4 czerwca 2013 r. zmieniające rozporządzenie (WE) nr 88/97 w sprawie zezwolenia na zwolnienie przywozu niektórych części rowerowych pochodzących z Chińskiej Republiki Ludowej z rozszerzenia, na mocy rozporządzenia Rady (WE) nr 71/97, cła antydumpingowego nałożonego rozporządzeniem Rady (EWG) nr 2474/93 (Dz.U. L 152 z 5.6.2013, s. 1).
5 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2019/1379 z dnia 28 sierpnia 2019 r. nakładające ostateczne cło antydumpingowe na przywóz rowerów pochodzących z Chińskiej Republiki Ludowej rozszerzone na przywóz rowerów wysyłanych z Indonezji, z Malezji, ze Sri Lanki, z Tunezji, z Kambodży, z Pakistanu i z Filipin, zgłoszonych lub niezgłoszonych jako pochodzące z tych państw, w następstwie przeglądu wygaśnięcia na podstawie art. 11 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2016/1036 (Dz.U. L 225 z 29.8.2019, s. 1).
6 Istnieją hulajnogi, które wchodzą w zakres definicji roweru. Montaż takich hulajnóg regulowany jest przepisami obowiązującymi podmioty zajmujące się montażem rowerów.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2020.303.20

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 2020/1296 zmieniające rozporządzenie (WE) nr 88/97 w sprawie zezwolenia na zwolnienie przywozu niektórych części rowerowych pochodzących z Chińskiej Republiki Ludowej z rozszerzenia, na mocy rozporządzenia Rady (WE) nr 71/97, cła antydumpingowego nałożonego rozporządzeniem Rady (EWG) nr 2474/93
Data aktu: 16/09/2020
Data ogłoszenia: 17/09/2020
Data wejścia w życie: 18/09/2020