Decyzja 2020/1072 w sprawie mianowania dowódcy sił misji UE dla misji wojskowej Unii Europejskiej mającej na celu przyczynienie się do szkolenia somalijskich sił bezpieczeństwa (EUTM Somalia) oraz uchylająca decyzję (WPZiB) 2019/1264
DECYZJA KOMITETU POLITYCZNEGO I BEZPIECZEŃSTWA (WPZiB) 2020/1072z dnia 16 lipca 2020 r.w sprawie mianowania dowódcy sił misji UE dla misji wojskowej Unii Europejskiej mającej na celu przyczynienie się do szkolenia somalijskich sił bezpieczeństwa (EUTM Somalia) oraz uchylająca decyzję (WPZiB) 2019/1264 (EUTM Somalia/1/2020)
uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 38,
uwzględniając decyzję Rady 2010/96/WPZiB z dnia 15 lutego 2010 r. w sprawie misji wojskowej Unii Europejskiej mającej na celu przyczynienie się do szkolenia somalijskich sił bezpieczeństwa 1 , w szczególności jej art. 5,
(1) Zgodnie z art. 5 ust. 1 decyzji 2010/96/WPZiB Rada upoważniła Komitet Polityczny i Bezpieczeństwa (KPiB), zgodnie z art. 38 Traktatu o Unii Europejskiej, do podejmowania stosownych decyzji dotyczących sprawowania kontroli politycznej i kierownictwa strategicznego w odniesieniu do misji wojskowej Unii Europejskiej mającej na celu przyczynienie się do szkolenia somalijskich sił bezpieczeństwa (EUTM Somalia), w tym decyzji w sprawie mianowania kolejnych dowódców sił misji UE.
(2) Decyzją Rady (WPZiB) 2017/971 2 zmieniono strukturę dowodzenia EUTM Somalia.
(3) W dniu 23 lipca 2019 r. KPiB przyjął decyzję (WPZiB) 2019/1264 3 , na mocy której generał brygady Antonello DE SIO został mianowany dowódcą sił misji UE dla EUTM Somalia.
(4) W dniu 26 czerwca 2020 r. dyrektor Komórki Planowania i Prowadzenia Operacji Wojskowych zaproponował, by generał brygady Fabiano ZINZONE został mianowany z dniem 9 sierpnia 2020 r. dowódcą sił misji UE dla EUTM Somalia na miejsce generała brygady Antonella DE SIO.
(5) W dniu 1 lipca 2020 r. Komitet Wojskowy UE zgodził się zalecić, by KPiB zatwierdził tę propozycję.
(6) Należy przyjąć decyzję w sprawie mianowania generała brygady Fabiana ZINZONE. Należy uchylić decyzję (WPZiB) 2019/1264.
(7) Zgodnie z art. 5 Protokołu nr 22 w sprawie stanowiska Danii, załączonego do Traktatu o Unii Europejskiej i do Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, Dania nie uczestniczy w opracowaniu oraz wprowadzaniu w życie decyzji i działań Unii, które mają wpływ na kwestie polityczno-obronne. W związku z tym Dania nie uczestniczy w przyjmowaniu niniejszej decyzji, nie jest nią związana ani jej nie stosuje,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:
| W imieniu Komitetu Politycznego i Bezpieczeństwa | |
| Przewodniczący | |
| S. FROM-EMMESBERGER |
| Identyfikator: | Dz.U.UE.L.2020.234.18 |
| Rodzaj: | decyzja |
| Tytuł: | Decyzja 2020/1072 w sprawie mianowania dowódcy sił misji UE dla misji wojskowej Unii Europejskiej mającej na celu przyczynienie się do szkolenia somalijskich sił bezpieczeństwa (EUTM Somalia) oraz uchylająca decyzję (WPZiB) 2019/1264 |
| Data aktu: | 2020-07-16 |
| Data ogłoszenia: | 2020-07-21 |
