Decyzja wykonawcza 2019/1854 w sprawie ustanowienia europejskiej infrastruktury badawczej na potrzeby technologii obrazowania w naukach biologicznych i biomedycznych - konsorcjum na rzecz europejskiej infrastruktury badawczej Euro-BioImaging (Euro-BioImaging ERIC)

DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI (UE) 2019/1854
z dnia 29 października 2019 r.
w sprawie ustanowienia europejskiej infrastruktury badawczej na potrzeby technologii obrazowania w naukach biologicznych i biomedycznych - konsorcjum na rzecz europejskiej infrastruktury badawczej Euro-BioImaging (Euro-BioImaging ERIC)

(notyfikowana jako dokument nr C(2019) 7612)

(Jedynie teksty w języku angielskim, bułgarskim, czeskim, duńskim, fińskim, francuskim, niderlandzkim, niemieckim, portugalskim, szwedzkim, węgierskim i włoskim są autentyczne)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(Dz.U.UE L z dnia 6 listopada 2019 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 723/2009 z dnia 25 czerwca 2009 r. w sprawie wspólnotowych ram prawnych konsorcjum na rzecz europejskiej infrastruktury badawczej (ERIC) 1 , w szczególności jego art. 6 ust. 1 lit. a),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Bułgaria, Czechy, Dania, Francja, Izrael, Włochy, Węgry, Niderlandy, Austria, Norwegia, Portugalia, Finlandia, Szwecja, Zjednoczone Królestwo i Europejskie Laboratorium Biologii Molekularnej zgłosiły Komisji wniosek dotyczący utworzenia europejskiej infrastruktury badawczej na potrzeby technologii obrazowania w naukach biologicznych i biomedycznych - Konsorcjum na rzecz europejskiej infrastruktury badawczej Euro-BioImaging (Euro-BioImaging ERIC) ("wniosek"). Belgia podała do wiadomości swoją decyzję o uczestnictwie w Euro-BioImaging ERIC w charakterze obserwatora. Wnioskodawcy uzgodnili, że przyjmującym państwem członkowskim Euro-BioImaging ERIC będzie Finlandia.

(2) Decyzją Wspólnego Komitetu EOG nr 72/2015 2  rozporządzenie (WE) nr 723/2009 zostało włączone do Porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG).

(3) W dniu 29 marca 2017 r. Zjednoczone Królestwo notyfikowało swój zamiar wystąpienia z Unii zgodnie z art. 50 Traktatu o Unii Europejskiej. Traktaty przestaną mieć zastosowanie do Zjednoczonego Królestwa od dnia wejścia w życie umowy o wystąpieniu lub, w przypadku jej braku, z zastrzeżeniem decyzji Rady Europejskiej (UE) 2019/584 3 , od dnia 1 listopada 2019 r., chyba że Rada Europejska w porozumieniu ze Zjednoczonym Królestwem, podejmie jednomyślnie decyzję o przedłużeniu tego okresu.

(4) Po wystąpieniu z Unii i bez uszczerbku dla postanowień umowy o wystąpieniu, Zjednoczone Królestwo będzie uważane za państwo trzecie w rozumieniu art. 2 lit. b) rozporządzenia (WE) nr 723/2009.

(5) Komisja dokonała oceny wniosku zgodnie z art. 5 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 723/2009 i stwierdziła, że spełnia on wymogi określone w tym rozporządzeniu.

(6) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią komitetu powołanego na mocy art. 20 rozporządzenia (WE) nr 723/2009,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1
1. 
Ustanawia się europejską infrastrukturę badawczą na potrzeby technologii obrazowania w naukach biologicznych i biomedycznych - konsorcjum na rzecz europejskiej infrastruktury badawczej "Euro-BioImaging" (Euro-BioImaging ERIC).
2. 
Zasadnicze elementy statutu Euro-BioImaging ERIC określono w załączniku.
Artykuł  2

Niniejsza decyzja skierowana jest do Królestwa Belgii, Republiki Bułgarii, Republiki Czeskiej, Królestwa Danii, Republiki Francuskiej, Państwa Izrael, Republiki Włoskiej, Węgier, Królestwa Niderlandów, Republiki Austrii, Królestwa Norwegii, Republiki Portugalskiej, Republiki Finlandii, Królestwa Szwecji, Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz Europejskiego Laboratorium Biologii Molekularnej.

Sporządzono w Brukseli dnia 29 października 2019 r.
W imieniu Komisji
Carlos MOEDAS
Członek Komisji

ZAŁĄCZNIK

ZASADNICZE ELEMENTY STATUTU EURO-BIOIMAGING ERIC

Następujące artykuły i ustępy statutu Euro-BioImaging ERIC stanowią zasadnicze elementy zgodnie z art. 6 ust. 3 rozporządzenia Rady (WE) nr 723/2009.
1.
Zadania i działania (art. 1 statutu Euro-BioImaging ERIC)
1.
Głównym zadaniem Euro-BioImaging ERIC jest utworzenie i eksploatacja rozproszonej infrastruktury badawczej obrazowania w całej Europie, zapewniającej naukowcom otwarty dostęp do innowacyjnych technologii obrazowania w naukach biologicznych i medycznych. Celem Euro-BioImaging ERIC jest również świadczenie usług eksperckich, usług w zakresie danych obrazowych oraz usług szkoleniowych na potrzeby nowatorskich badań z wykorzystaniem technologii obrazowania.
2.
W ramach realizacji swojego głównego zadania, zgodnie z postanowieniami niniejszego statutu i w ramach realizacji pięcioletniego planu strategicznego Euro-BioImaging, Euro-BioImaging ERIC realizuje w szczególności następujące działania:
a)
otwarty dostęp fizyczny do infrastruktury obrazowania;
b)
zaawansowana wiedza fachowa i usługi dla użytkowników technologii;
c)
szkolenia dla użytkowników technologii, pracowników zakładów i ekspertów w dziedzinie technologii;
d)
analiza danych i wsparcie w zakresie przechowywania danych w odniesieniu do danych obrazowych wygenerowanych przez użytkowników;
e)
otwarty dostęp wirtualny do oprogramowania do analizy obrazów i repozytoriów danych obrazowych stanowiących przedmiot interesu publicznego;
f)
wysokiej jakości normy w zakresie pozyskiwania obrazu, szkolenia i zarządzania danymi;
g)
działania na rzecz koordynacji i integracji na szczeblu europejskim dla społeczności zajmujących się obrazowaniem naukowym;
h)
wszelkie inne działania niezbędne do realizacji głównego zadania.
3.
Euro-BioImaging ERIC może również prowadzić inne działania, takie jak:
a)
promowanie Euro-BioImaging ERIC;
b)
wdrażanie nowych rozwiązań technologicznych związanych z usługami;
c)
wspólne działania na rzecz rozwoju w ramach skoordynowanego i długoterminowego programu rozwoju obejmującego współpracę między jednostkami Euro-BioImaging i grupami użytkowników, w tym przemysłem;
d)
transfer wiedzy do przemysłu i decydentów;
e)
promowanie zasobów Euro-BioImaging ERIC przeznaczonych do celów kształcenia i szkolenia;
f)
współpraca i współdziałanie z infrastrukturami badawczymi w powiązanych i uzupełniających się dziedzinach.
4.
Euro-BioImaging ERIC realizuje swoje główne zadanie na zasadzie niedochodowej. Euro-BioImaging ERIC może prowadzić dodatkową działalność gospodarczą w ograniczonym zakresie, bezpośrednio lub pośrednio, pod warunkiem że działalność taka jest zgodna z głównym zadaniem Euro-BioImaging ERIC oraz z działaniami koniecznymi do realizacji tego zadania i nie stanowi zagrożenia dla realizacji tego zadania. Wszelkie dochody generowane przez taką ograniczoną dodatkową działalność gospodarczą są wykorzystywane przez Euro-BioImaging ERIC do wspierania realizacji swoich celów.
2.
Siedziba statutowa (art. 2 statutu Euro-BioImaging ERIC)
1.
Euro-BioImaging ERIC jest rozproszoną infrastrukturą badawczą z siedzibą statutową w Finlandii.
2.
Europejskie Laboratorium Biologii Molekularnej prowadzi sekcję specjalistyczną tej społeczności w dziedzinie obrazowania biologicznego i zarządzania danymi obrazowymi (Bio-Hub), a Włochy prowadzą sekcję specjalistyczną tej społeczności w dziedzinie obrazowania medycznego i zarządzania danymi obrazowymi (Med-Hub).
3.
Siedziba statutowa, Bio-Hub i Med-Hub tworzą łącznie centrum Euro-BioImaging (Euro-BioImaging Hub).
4.
Euro-BioImaging ERIC jest powiązane umowami o gwarantowanym poziomie usług z jednostkami Euro-BioImaging zlokalizowanymi u członków Euro-BioImaging ERIC.
3.
Nazwa (art. 3 statutu Euro-BioImaging ERIC)

Europejska infrastruktura badawcza zwana "europejską infrastrukturą badawczą na potrzeby technologii obrazowania w naukach biologicznych i biomedycznych" została utworzona jako konsorcjum na rzecz europejskiej infrastruktury badawczej (ERIC) na podstawie rozporządzenia (WE) nr 723/2009 i nosi nazwę "konsorcjum na rzecz europejskiej infrastruktury badawczej Euro-BioImaging" lub "Euro-BioImaging ERIC".

4.
Czas trwania i procedura likwidacji (art. 4 statutu Euro-BioImaging ERIC)
1.
Euro-BioImaging ERIC istnieje na czas nieokreślony, ale może zostać zlikwidowane zgodnie z procedurą określoną w ust. 2-3.
2.
Decyzję w sprawie likwidacji Euro-BioImaging ERIC podejmuje Rada Euro-BioImaging większością dwóch trzecich głosów.
3.
Aktywa pozostające po spłacie zadłużenia Euro-BioImaging ERIC rozdziela się między członków i obserwatorów Euro-BioImaging ERIC proporcjonalnie do ich skumulowanego wkładu w Euro-BioImaging ERIC, o ile Rada Euro-BioImaging nie uzgodniła inaczej.
5.
Odpowiedzialność (art. 5 statutu Euro-BioImaging ERIC)
1.
Euro-BioImaging ERIC odpowiada za swoje długi. Euro-BioImaging ERIC nie ponosi odpowiedzialności za zobowiązania powstałe w ramach jednostek Euro-BioImaging.
2.
Odpowiedzialność finansowa członków Euro-BioImaging ERIC w odniesieniu do długów Euro-BioImaging ERIC jest ograniczona do ich odpowiednich wkładów.
3.
Euro-BioImaging ERIC zawiera odpowiednią umowę ubezpieczenia obejmującą ryzyko związane z działalnością Euro-BioImaging ERIC.
6.
Polityka dostępu w odniesieniu do użytkowników (art. 6 statutu Euro-BioImaging ERIC)
1.
Skuteczny dostęp do usług Euro-BioImaging ERIC, w tym fizyczny dostęp do wszystkich technologii obrazowania, szkoleń i wiedzy fachowej, udzielany jest w oparciu o wartość naukową i techniczną wykonalność proponowanego projektu badawczego użytkownika.
2.
Rada Euro-BioImaging zatwierdza zasady dostępu regulujące procedury i kryteria dostępu do usług Euro-BioImaging ERIC, z uwzględnieniem zasad zawartych w europejskiej karcie dostępu do infrastruktur badawczych.
3.
Dane obrazowe, którymi administruje Euro-BioImaging ERIC, są - o ile jest to prawnie dozwolone - dostępne bez ograniczeń dla wszystkich naukowców, instytucji naukowych i innych zainteresowanych stron zgodnie z zasadami FAIR. Wykorzystywanie i gromadzenie danych podlega odpowiednim przepisom ustawowym w zakresie ochrony danych.
7.
Polityka w zakresie oceny naukowej (art. 7 statutu Euro-BioImaging ERIC)

Działalność Euro-BioImaging ERIC jest oceniana corocznie przez Naukowy Komitet Doradczy Euro-BioImaging.

8.
Polityka upowszechniania (art. 8 statutu Euro-BioImaging ERIC)
1.
Rolą Euro-BioImaging ERIC jest ułatwianie prowadzenia badań naukowych oraz ogólnie zachęcanie do zapewniania jak najszerszego swobodnego dostępu do danych z badań naukowych, z zastrzeżeniem warunków ustanowionych w polityce Euro-BioImaging ERIC w zakresie upowszechniania.
2.
Euro-BioImaging ERIC zwraca się do badaczy o publiczne udostępnianie wyników badań i oferuj udostępnianie wyników za pośrednictwem Euro-BioImaging ERIC. Korzystanie z usług lub z infrastruktury Euro-BioImaging ERIC, bądź z obu tych elementów, podaje się w publikacjach.
3.
Euro-BioImaging ERIC wykorzystuje rożne kanały, aby dotrzeć do odbiorców docelowych, w tym portal internetowy, biuletyn, warsztaty, udział w konferencjach, artykuły w czasopismach i gazetach codziennych.
9.
Polityka w zakresie praw własności intelektualnej (art. 9 statutu Euro-BioImaging ERIC)
1.
Z zastrzeżeniem warunków umowy między Euro-BioImaging ERIC a użytkownikami, prawa własności intelektualnej uzyskane przez użytkowników Euro-BioImaging ERIC są własnością tych użytkowników.
2.
Euro-BioImaging ERIC może posiadać własne prawa własności intelektualnej, utworzone, uzyskane lub opracowane w całości lub w części przez Euro-BioImaging ERIC na warunkach określonych w polityce w zakresie praw własności intelektualnej Euro-BioImaging.
10.
Polityka zatrudnienia (art. 10 statutu Euro-BioImaging ERIC)

Procedury wyboru, rekrutacja i zatrudnianie w ramach biura centrum Euro-BioImaging są być przejrzyste, niedyskryminacyjne i zgodne z poszanowaniem równości szans.

11.
Polityka zamówień (art. 11 statutu Euro-BioImaging ERIC)

Euro-BioImaging ERIC traktuje kandydatów i oferty przetargowe postępowaniach o udzielenie zamówienia w jednakowy sposób i bez dyskryminacji. Polityka zamówień Euro-BioImaging ERIC jest zgodna z zasadami przejrzystości, niedyskryminacji i konkurencji. Szczegółowe przepisy dotyczące procedur i kryteriów udzielania zamówień określa się w przepisach wykonawczych polityki zamówień.

1 Dz.U. L 206 z 8.8.2009, s. 1.
2 Decyzja Wspólnego Komitetu EOG nr 72/2015 z dnia 20 marca 2015 r. zmieniająca protokół 31 do Porozumienia EOG w sprawie współpracy w konkretnych dziedzinach poza czterema swobodami (Dz.U. L 129 z 19.5.2016, s. 85).
3 Decyzja Rady Europejskiej (UE) 2019/584 przyjęta w porozumieniu ze Zjednoczonym Królestwem z dnia 11 kwietnia 2019 r. przedłużająca okres, o którym mowa w art. 50 ust. 3 TUE (Dz.U. L 101 z 11.4.2019, s. 1).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2019.285.9

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja wykonawcza 2019/1854 w sprawie ustanowienia europejskiej infrastruktury badawczej na potrzeby technologii obrazowania w naukach biologicznych i biomedycznych - konsorcjum na rzecz europejskiej infrastruktury badawczej Euro-BioImaging (Euro-BioImaging ERIC)
Data aktu: 29/10/2019
Data ogłoszenia: 06/11/2019