Rozporządzenie wykonawcze 2016/1736 w sprawie wykonania art. 11 ust. 4 rozporządzenia (UE) nr 753/2011 w sprawie środków ograniczających skierowanych przeciwko niektórym osobom, grupom, przedsiębiorstwom i podmiotom w związku z sytuacją w Afganistanie

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE RADY (UE) 2016/1736
z dnia 29 września 2016 r.
w sprawie wykonania art. 11 ust. 4 rozporządzenia (UE) nr 753/2011 w sprawie środków ograniczających skierowanych przeciwko niektórym osobom, grupom, przedsiębiorstwom i podmiotom w związku z sytuacją w Afganistanie

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Rady (UE) nr 753/2011 z dnia 1 sierpnia 2011 r. w sprawie środków ograniczających skierowanych przeciwko niektórym osobom, grupom, przedsiębiorstwom i podmiotom w związku z sytuacją w Afganistanie 1 , w szczególności jego art. 11 ust. 4,

uwzględniając wniosek Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W dniu 1 sierpnia 2011 r. Rada przyjęła rozporządzenie (UE) nr 753/2011.

(2) W dniu 21 lipca i 7 września 2016 r. Komitet Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych ustanowiony na podstawie pkt 30 rezolucji Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych 1988 (2011) zmienił wykaz osób, grup, przedsiębiorstw i podmiotów objętych środkami ograniczającymi.

(3) Należy zatem odpowiednio zmienić załącznik I do rozporządzenia (UE) nr 753/2011,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W załączniku I do rozporządzenia (UE) nr 753/2011 wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie z dniem jego opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 29 września 2016 r.

W imieniu Rady
P. ŽIGA
Przewodniczący

ZAŁĄCZNIK

I.
Wpisy w wykazie zawartym w załączniku I do rozporządzenia (UE) nr 753/2011 dotyczące wymienionych poniżej osób zastępuje się poniższymi wpisami.

A. Osoby powiązane z talibami

13) Mohammad Shafiqullah Ahmadi Fatih Khan (alias a) Mohammad Shafiq Ahmadi, b) mułła Shafiqullah).

Tytuł: mułła. Uzasadnienie umieszczenia w wykazie: gubernator prowincji Samangan (reżim talibski). Data urodzenia: 1956-1957 r. Miejsce urodzenia: a) miejscowość Charmistan, dystrykt Tirin Kot, prowincja Oruzgan, Afganistan, b) miejscowość Marghi, dystrykt Nawa, prowincja Ghazni, Afganistan. Obywatelstwo: afgańskie. Dodatkowe informacje: a) pochodzi z prowincji Ghazni, ale później mieszkał w Oruzganie, b) gubernator prowincji Oruzgan w talibskim gabinecie cieni od końca 2012 r., c) członek komisji wojskowej od lipca 2016 r., d) należy do plemienia Hotak. Data umieszczenia w wykazie przez ONZ: 23.2.2001 r.

35) Shahabuddin Delawar

Tytuł: maulawi. Uzasadnienie umieszczenia w wykazie: wiceprezes Sądu Najwyższego (reżim talibski). Data urodzenia: a) 1957 r., b) 1953 r. Miejsce urodzenia: prowincja Logar, Afganistan. Obywatelstwo: afgańskie. Nr paszportu: paszport afgański nr OA296623. Dodatkowe informacje: a) wiceambasador ambasady talibskiej w Rijadzie, Arabia Saudyjska, do 25 września 1998 r.; b) prawdopodobnie przebywa na pograniczu afgańsko-pakistańskim. Dostępne zdjęcie do załączenia do specjalnego ogłoszenia Interpolu i Rady Bezpieczeństwa ONZ. Data umieszczenia w wykazie przez ONZ: 23.2.2001 r.

44) Din Mohammad Hanif (alias a) Qari Din Mohammad b) Iadena Mohammad)

Tytuł: qari. Uzasadnienie umieszczenia w wykazie: a) minister planowania (reżim talibski); b) minister szkolnictwa wyższego (reżim talibski). Data urodzenia: a) ok. 1955 r.; b) 1.1.1969 r. (jako Iadena Mohammad). Miejsce urodzenia: a) miejscowość Shakarlab, dystrykt Yaftali Pain, prowincja Badachszan, Afganistan; b) Badachszan (jako Iadena Mohammad). Obywatelstwo: afgańskie. Nr paszportu: OA 454044 (jako Iadena Mohammad). Dodatkowe informacje: a) członek najwyższej rady talibskiej odpowiedzialny za prowincje Tachar i Badachszan; b) prawdopodobnie przebywa na pograniczu afgańsko-pakistańskim. Dostępne zdjęcie do załączenia do specjalnego ogłoszenia Interpolu i Rady Bezpieczeństwa ONZ. Data umieszczenia w wykazie przez ONZ: 25.1.2001 r.

53) Sayyed Mohammed Haqqani (alias: Sayyed Mohammad Haqqani).

Tytuł: mułła. Uzasadnienie umieszczenia w wykazie: a) dyrektor do spraw administracyjnych (reżim talibski), b) szef ds. informacji i kultury w prowincji Kandahar (reżim talibski). Data urodzenia: ok. 1965 r. Miejsce urodzenia: miejscowość Chaharbagh, dystrykt Arghandab, prowincja Kandahar, Afganistan. Obywatelstwo: afgańskie. Dodatkowe informacje: a) absolwent medresy Haqqaniya w Akora Khattak, Pakistan, b) prawdopodobnie pozostaje w bliskich stosunkach z talibskim przywódcą mułłą Mohammadem Omarem, c) prawdopodobnie przebywa na pograniczu afgańsko-pakistańskim, d) członek najwyższej rady talibskiej (czerwiec 2010 r.), e) należy do plemienia Barakzay. Dostępne zdjęcie do załączenia do specjalnego ogłoszenia Interpolu i Rady Bezpieczeństwa ONZ. Prawdopodobnie zmarł w styczniu 2016 r. Data umieszczenia w wykazie ONZ: 31.1.2001 r.

Dodatkowe informacje pochodzące z uzasadnienia umieszczenia w wykazie przedstawionego przez Komitet Sankcji:

Sayyed Mohammed Haqqani jest powiązany z Gulbbudinem Hekmatyarem i od dawna wspiera mułłę Mohammeda Omara. Jako dyrektor do spraw administracyjnych reżimu talibskiego dostarczał afgańskie dowody tożsamości cudzoziemcom związanym z Al-Kaidą, którzy walczyli w Afganistanie, i uzyskał od nich znaczną ilość środków finansowych.

W 2003 i 2004 r. Sayyed Mohammed Haqqani kilkakrotnie spotkał się z Aimanem Muhammedem Rabim al-Zawahirim i z Farhadem, sekretarzem Mohammeda Omara. W Peszawarze (Pakistan) na bazarze Kissa Chawani otworzył księgarnię, która służyła finansowaniu talibów. W marcu 2009 r. wciąż był aktywnym przywódcą rebeliantów talibskich.

64) Khairullah Khairkhwah (alias a) mułła Khairullah Khairkhwah b) Khirullah Said Wali Khairkhwa).

Tytuł: a) maulawi, b) mułła. Uzasadnienie umieszczenia w wykazie: a) gubernator prowincji Herat (reżim talibski) w Afganistanie, b) rzecznik prasowy (reżim talibski), c) gubernator prowincji Kabul (reżimie talibski), d) minister spraw wewnętrznych (reżim talibski). Data urodzenia: a) ok. 1963 r., b) 1 stycznia 1967 r. (jako Khirullah Said Wali Khairkhwa). Miejsce urodzenia: a) miejscowość Poti, dystrykt Arghistan, prowincja Kandahar, Afganistan, b) Kandahar. Obywatelstwo: afgańskie. Adres: Katar. Dodatkowe informacje: a) należy do plemienia Popalzai. Data umieszczenia w wykazie przez ONZ: 25.1.2001 r.

66) Jan Mohammad Madani Ikram.

Tytuł: maulawi. Uzasadnienie umieszczenia w wykazie: chargé d'affaires, ambasada talibska, Abu Zabi, Zjednoczone Emiraty Arabskie. Data urodzenia: 1954-1955 r. Miejsce urodzenia: miejscowość Siyachoy, dystrykt Pandżwa'i, prowincja Kandahar, Afganistan. Obywatelstwo: afgańskie. Dodatkowe informacje: a) prawdopodobnie przebywa na pograniczu afgańsko-pakistańskim, b) należy do plemienia Alizai, Dostępne zdjęcie do załączenia do specjalnego ogłoszenia Interpolu i Rady Bezpieczeństwa ONZ. Data umieszczenia w wykazie przez ONZ: 25.1.2001 r.

72) Fazl Mohammad Mazloom (alias a) Molah Fazl, b) Fazel Mohammad Mazloom).

Tytuł: mułła. Uzasadnienie umieszczenia w wykazie: zastępca szefa Sztabu Wojskowego (reżim talibski). Data urodzenia: Między 1963 r. a 1968 r. Miejsce urodzenia: Oruzgan, Afganistan. Obywatelstwo: afgańskie. Adres: Katar. Data umieszczenia w wykazie przez ONZ: 23.2.2001 r.

Dodatkowe informacje pochodzące z uzasadnienia umieszczenia w wykazie przedstawionego przez Komitet Sankcji:

Fazl Mohammad Mazloom był bliskim współpracownikiem Mohammeda Omara i pomógł mu powołać rząd talibski. Był na obozie szkoleniowym Al-Farouq założonym przez Al-Kaidę. Wiedział, że talibowie zapewnili pomoc Islamskiemu Ruchowi Uzbekistanu w formie wsparcia finansowego, logistycznego i zaopatrzenia w broń w zamian za dostarczenie talibom żołnierzy.

W październiku 2001 r. był dowódcą talibskich oddziałów walczących na linii frontu w liczbie ok. 3 000 w prowincji Tachar.

82) Allah Dad Tayeb Wali Muhammad (alias a) Allah Dad Tayyab, b) Allah Dad Tabeeb).

Tytuł: a) mułła, b) hadżi. Uzasadnienie umieszczenia w wykazie: wiceminister komunikacji (reżim talibski). Data urodzenia: ok. 1963 r. Miejsce urodzenia: a) dystrykt Ghorak, prowincja Kandahar, Afganistan, b) dystrykt Nesh, prowincja Oruzgan, Afganistan. Obywatelstwo: afgańskie. Dodatkowe informacje: należy do plemienia Popalzai. Dostępne zdjęcie do załączenia do specjalnego ogłoszenia Interpolu i Rady Bezpieczeństwa ONZ. Nie żyje według informacji z listopada 2015 r. Data umieszczenia w wykazie przez ONZ: 25.1.2001 r.

88) Nurullah Nuri (alias: Norullah Noori)

Tytuł: maulawi. Uzasadnienie umieszczenia w wykazie: a) gubernator prowincji Balch w Afganistanie (reżim talibski), b) przywódca strefy północnej w reżimie talibskim. Data urodzenia: a) ok. 1958 r., b) 1 stycznia 1967 r. Miejsce urodzenia: dystrykt Szahdżoj, prowincja Zabol, Afganistan. Obywatelstwo: afgańskie. Adres: Katar. Dodatkowe informacje: a) należy do plemienia Tokhi. Data umieszczenia w wykazie przez ONZ: 25.1.2001 r.

90) Mohammed Omar Ghulam Nabi

Tytuł: mułła. Uzasadnienie umieszczenia w wykazie: przywódca wiernych ("Amir al-muminin"), Afganistan. Data urodzenia: a) ok. 1966 r., b) 1960 r., c) 1953 r. Miejsce urodzenia: a) miejscowość Naw Deh, dystrykt Deh Rawud, prowincja Oruzgan, Afganistan, b) miejscowość Noori, dystrykt Maiwand, prowincja Kandahar, Afganistan. Obywatelstwo: afgańskie. Dodatkowe informacje: a) ojciec nazywa się Ghulam Nabi, znany także jako mułła Musafir, b) brak lewego oka, c) jego szwagrem jest Ahmad Jan Akhundzada Shukoor Akhundzada, d) prawdopodobnie przebywa na pograniczu afgańsko-pakistańskim, e) należy do plemienia Hotak. Prawdopodobnie zmarł w kwietniu 2013 r. Data umieszczenia w wykazie przez ONZ: 31.1.2001 r.

Dodatkowe informacje pochodzące z uzasadnienia umieszczenia w wykazie przedstawionego przez Komitet Sankcji:

Mohammed Omar posiada tytuł "Przywódcy Wiernych Islamskiego Emiratu Afganistanu" i jest naczelnym przywódcą ruchu talibskiego w hierarchii talibów. Udzielał schronienia Osamie bin Ladenowi i jego siatce Al-Kaida w okresie przed atakami z 11 września 2001 r. na Stany Zjednoczone. Od 2001 r. kieruje w Afganistanie talibami przeciwko rządowi afgańskiemu i jego sojusznikom.

Mohammedowi Omarowi posłuszni są inni znaczący przywódcy wojskowi w tym regionie, np. Jalaluddin Haqqani. Z nim i z talibami współpracował również Gulbuddin Hekmatyar.

97) Mohammad Hasan Rahmani (alias: Gud mułła Mohammad Hassan)

Tytuł: mułła. Uzasadnienie umieszczenia w wykazie: gubernator prowincji Kandahar w Afganistanie (reżim talibski). Data urodzenia: ok. 1963 r. Miejsce urodzenia: a) dystrykt Dehrawod, prowincja Oruzgan, Afganistan, b) dystrykt Czora, prowincja Oruzgan, Afganistan, c) dystrykt Charchino, prowincja Oruzgan, Afganistan. Obywatelstwo: afgańskie. Dodatkowe informacje: a) ma protezę prawej nogi, b) członek najwyższej rady talibskiej od połowy 2013 r., był zastępcą mułły Mohammeda Omara (w marcu 2010 r.), c) prawdopodobnie przebywa na pograniczu afgańsko-pakistańskim, d) należy do plemienia Achakzai. Zmarł 9 lutego 2016 r. Data umieszczenia w wykazie przez ONZ: 23.2.2001 r.

113) Sher Mohammad Abbas Stanekzai Padshah Khan.

Tytuł: maulawi. Uzasadnienie umieszczenia w wykazie: a) wiceminister zdrowia publicznego (reżim talibski), b) wiceminister spraw zagranicznych (reżim talibski). Data urodzenia: ok. 1963 r. Miejsce urodzenia: Qala-e-Abbas, obszar Shah Mazar, dystrykt Baraki Barak, prowincja Logar, Afganistan. Obywatelstwo: afgańskie. Dodatkowe informacje: prawdopodobnie przebywa na pograniczu afgańsko-pakistańskim. Dostępne zdjęcie do załączenia do specjalnego ogłoszenia Interpolu i Rady Bezpieczeństwa ONZ. Data umieszczenia w wykazie przez ONZ: 25.1.2001 r.

119) Abdul-Haq Wassiq (alias: a) Abdul-Haq Wasseq, b) Abdul Haq Wasiq).

Tytuł: maulawi. Uzasadnienie umieszczenia w wykazie: wiceminister ds. bezpieczeństwa (wywiad) (reżim talibski). Data urodzenia: a) ok. 1975 r., b) 1971 r. Miejsce urodzenia: miejscowość Gharib, dystrykt Chogjani, prowincja Ghazni, Afganistan. Obywatelstwo: afgańskie. Adres: Katar. Data umieszczenia w wykazie przez ONZ: 31.1.2001 r.

Dodatkowe informacje pochodzące z uzasadnienia umieszczenia w wykazie przedstawionego przez Komitet Sankcji:

Abdul-Haq Wassiq jest powiązany z Gulbuddinem Hekmatyarem. Za czasów reżimu talibskiego sprawował funkcję lokalnego dowódcy najpierw w prowincji Nimroz, a później w prowincji Kandahar. Następnie został zastępcą dyrektora generalnego ds. wywiadu, podlegającym Qariemu Ahmadullahowi. Sprawując tę funkcję, odpowiadał za stosunki z zagranicznymi bojownikami związanymi z Al-Kaidą i ich obozami szkoleniowymi w Afganistanie. Był także znany z represjonowania przeciwników talibów w południowym Afganistanie.

123) Mohammad Zahid. (alias a) Jan Agha Ahmadzai b) Zahid Ahmadzai)

Tytuł: mułła. Uzasadnienie umieszczenia w wykazie: trzeci sekretarz, ambasada talibska, Islamabad, Pakistan. Data urodzenia: 1971 r. Miejsce urodzenia: prowincja Logar, Afganistan. Obywatelstwo: afgańskie. Numer paszportu: D 001206 (wydany 17.7.2000 r.). Dodatkowe informacje: prawdopodobnie przebywa na pograniczu afgańsko-pakistańskim. Dostępne zdjęcie do załączenia do specjalnego ogłoszenia Interpolu i Rady Bezpieczeństwa ONZ. Data umieszczenia w wykazie przez ONZ: 25.1.2001 r.

139) Rahmatullah Shah Nawaz

Imię i nazwisko (w oryginalnym alfabecie):

Tytuł: alhadż Informacje szczegółowe: brak danych Data urodzenia: a) 1981 b) 1982 Miejsce urodzenia: Shadal (lub Shadaal) Bazaar, dystrykt Aczin, prowincja Nangarhar, Afganistan Potwierdzony pseudonim: a) Qari Rahmat (umieszczony wcześniej w wykazie pod tym pseudonimem) b) Kari Rahmat Niepotwierdzony pseudonim: brak danych Obywatelstwo: afgańskie Numer paszportu: brak danych Krajowy numer identyfikacyjny: brak danych Adres: a) miejscowość Kamkai, dystrykt Aczin, prowincja Nangarhar, Afganistan b) miejscowość Kamkai, dystrykt Aczin, prowincja Nangarhar, Afganistan c) miejscowość Surkhel, dystrykt Aczin, prowincja Nangarhar, Afganistan d) miejscowość Batan, dystrykt Aczin, prowincja Nangarhar, Afganistan Data umieszczenia w wykazie: 21 sierpnia 2014 r. (wpis zmieniony 21 lipca 2016 r.) Dodatkowe informacje: Wygląd: kolor oczu: brązowe, kolor włosów: czarny, waga: 77-81 kg, wzrost: 178 cm, krótka lub średniej długości czarna broda, krótkie czarne włosy. Należy do plemienia Shinwari, podplemienia Sepahi. Dowódca talibów od co najmniej lutego 2010 r. Pobiera podatki i łapówki w imieniu talibów od kwietnia 2015 r. Utrzymuje kontakty z talibskimi bojownikami w prowincji Nangarhar w Afganistanie, dostarcza im informacje, wytyczne, zapewnia im zakwaterowanie i broń, a także zakładał improwizowane urządzenia wybuchowe (IED) oraz prowadził ataki wymierzone przeciwko Międzynarodowym Siłom Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF) i siłom afgańskim. Zaangażowany w handel narkotykami, prowadzi laboratorium heroiny w miejscowości Abdulkhel, dystrykt Aczin, prowincja Nangarhar, Afganistan. Data umieszczenia w wykazie przez ONZ: 21.8.2014 r.

1 Dz.U. L 199 z 2.8.2011, s. 1.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2016.264.8

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 2016/1736 w sprawie wykonania art. 11 ust. 4 rozporządzenia (UE) nr 753/2011 w sprawie środków ograniczających skierowanych przeciwko niektórym osobom, grupom, przedsiębiorstwom i podmiotom w związku z sytuacją w Afganistanie
Data aktu: 29/09/2016
Data ogłoszenia: 30/09/2016
Data wejścia w życie: 30/09/2016