Decyzja 2015/2035 w sprawie stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej w ramach Podkomitetu ds. Handlu i Zrównoważonego Rozwoju oraz Komitetu Stowarzyszenia w składzie rozstrzygającym kwestie dotyczące handlu, utworzonych na mocy Układu o stowarzyszeniu między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej oraz ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Gruzją, z drugiej strony, w odniesieniu do przyjęcia regulaminu wewnętrznego Podkomitetu ds. Handlu i Zrównoważonego Rozwoju, sporządzenia przez Podkomitet ds. Handlu i Zrównoważonego Rozwoju listy ekspertów ds. handlu i zrównoważonego rozwoju oraz sporządzenia przez Komitet Stowarzyszenia w składzie rozstrzygającym kwestie dotyczące handlu listy arbitrów

DECYZJA RADY (UE) 2015/2035
z dnia 26 października 2015 r.
w sprawie stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej w ramach Podkomitetu ds. Handlu i Zrównoważonego Rozwoju oraz Komitetu Stowarzyszenia w składzie rozstrzygającym kwestie dotyczące handlu, utworzonych na mocy Układu o stowarzyszeniu między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej oraz ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Gruzją, z drugiej strony, w odniesieniu do przyjęcia regulaminu wewnętrznego Podkomitetu ds. Handlu i Zrównoważonego Rozwoju, sporządzenia przez Podkomitet ds. Handlu i Zrównoważonego Rozwoju listy ekspertów ds. handlu i zrównoważonego rozwoju oraz sporządzenia przez Komitet Stowarzyszenia w składzie rozstrzygającym kwestie dotyczące handlu listy arbitrów

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 207 ust. 4 akapit pierwszy, w związku z art. 218 ust. 9,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W art. 431 Układu o stowarzyszeniu między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej oraz ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Gruzją, z drugiej strony 1 (zwanym dalej "Układem"), przewidziano tymczasowe stosowanie niektórych części Układu.

(2) W art. 3 decyzji Rady 2014/494/UE 2 wskazano, które części Układu mają być stosowane tymczasowo, w tym obejmujące postanowienia dotyczące utworzenia i funkcjonowania Podkomitetu ds. Handlu i Zrównoważonego Rozwoju oraz Komitetu Stowarzyszenia w składzie rozstrzygającym kwestie dotyczące handlu, o którym mowa w art. 408 ust. 4 Układu ("Komitet Stowarzyszenia w składzie rozstrzygającym kwestie dotyczące handlu"), postanowienia dotyczące handlu i zrównoważonego rozwoju oraz te dotyczące rozstrzygania sporów.

(3) Zgodnie z art. 240 ust. 3 Układu Podkomitet ds. Handlu i Zrównoważonego Rozwoju przyjmuje swój regulamin wewnętrzny.

(4) Zgodnie z art. 243 ust. 3 Układu Podkomitet ds. Handlu i Zrównoważonego Rozwoju sporządza na swoim pierwszym posiedzeniu listę co najmniej 15 osób, które wyrażają chęć i są zdolne pełnić funkcję ekspertów ds. handlu i zrównoważonego rozwoju w zespole ekspertów.

(5) Zgodnie z art. 268 ust. 1 Układu Komitet Stowarzyszenia w składzie rozstrzygającym kwestie dotyczące handlu sporządza, w ciągu sześciu miesięcy od rozpoczęcia tymczasowego stosowania Układu, listę co najmniej 15 osób, które wyrażają chęć i są zdolne pełnić funkcję arbitrów w procedurze rozstrzygania sporów.

(6) Należy zatem ustalić stanowisko Unii w odniesieniu do regulaminu wewnętrznego, który ma zostać przyjęty przez Podkomitet ds. Handlu i Zrównoważonego Rozwoju oraz listy ekspertów ds. handlu i zrównoważonego rozwoju, która ma zostać sporządzona przez ten Podkomitet, oraz w odniesieniu do listy arbitrów, która ma zostać sporządzona przez Komitet Stowarzyszenia w składzie rozstrzygającym kwestie dotyczące handlu,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1
1.
Stanowisko, jakie ma być zajęte w imieniu Unii w ramach Podkomitetu ds. Handlu i Zrównoważonego Rozwoju, utworzonego na mocy art. 240 Układu, w odniesieniu do przyjęcia regulaminu wewnętrznego tego Podkomitetu oraz w odniesieniu do sporządzenia listy ekspertów ds. handlu i zrównoważonego rozwoju oparte jest na projektach decyzji tego Podkomitetu dołączonych do niniejszej decyzji.
2.
Przedstawiciele Unii w Podkomitecie ds. Handlu i Zrównoważonego Rozwoju mogą, bez konieczności przyjmowania przez Radę kolejnej decyzji, uzgodnić niewielkie techniczne zmiany w projektach decyzji.
Artykuł  2
1.
Stanowisko, jakie ma być zajęte w imieniu Unii w ramach Komitetu Stowarzyszenia w składzie rozstrzygającym kwestie dotyczące handlu w odniesieniu do sporządzenia listy arbitrów oparte jest na projekcie decyzji tego Komitetu dołączonym do niniejszej decyzji.
2.
Przedstawiciele Unii w Komitecie Stowarzyszenia w składzie rozstrzygającym kwestie dotyczące handlu mogą, bez konieczności przyjmowania przez Radę kolejnej decyzji, uzgodnić niewielkie techniczne zmiany w projekcie decyzji.
Artykuł  3

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

Sporządzono w Brukseli dnia 26 października 2015 r.

W imieniu Rady

F. MOGHERINI

Przewodniczący

PROJEKT

DECYZJA NR 1/2015 PODKOMITETU DS. HANDLU I ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU UE-GRUZJA

z dnia ...

w sprawie przyjęcia regulaminu wewnętrznego

PODKOMITET DS. HANDLU I ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU UE-GRUZJA,

uwzględniając Układ o stowarzyszeniu między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej oraz ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Gruzją, z drugiej strony 3 ("Układ"), a w szczególności jego art. 240,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zgodnie z art. 431 Układu niektóre jego części stosuje się tymczasowo od dnia 1 września 2014 r.

(2) Art. 240 Układu stanowi, że Podkomitet ds. Handlu i Zrównoważonego Rozwoju nadzoruje wykonywanie tytułu IV (Handel i zagadnienia związane z handlem) rozdział 13 (Handel i zrównoważony rozwój) Układu.

(3) Zgodnie z art. 240 ust. 3 Układu Podkomitet ds. Handlu i Zrównoważonego Rozwoju przyjmuje swój regulamin wewnętrzny.

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Niniejszym przyjmuje się regulamin wewnętrzny Podkomitetu ds. Handlu i Zrównoważonego Rozwoju w brzmieniu określonym w załączniku.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

Sporządzono w ...

W imieniu Podkomitetu ds. Handlu i

Zrównoważonego Rozwoju

Przewodniczący

ZAŁĄCZNIK

Regulamin wewnętrzny Podkomitetu ds. Handlu i Zrównoważonego Rozwoju UE-Gruzja

Artykuł  1

Przepisy ogólne

1.
Podkomitet ds. Handlu i Zrównoważonego Rozwoju, utworzony na podstawie art. 240 Układu o stowarzyszeniu między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej i ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Gruzją, z drugiej strony (zwanego dalej "Układem"), wspiera Komitet Stowarzyszenia w składzie rozstrzygającym kwestie dotyczące handlu, określonym w art. 408 ust. 4 Układu, w wykonywaniu jego zadań.
2.
Podkomitet ds. Handlu i Zrównoważonego Rozwoju wykonuje swoje zadania określone w tytule IV (Handel i zagadnienia związane z handlem) rozdział 13 (Handel i zrównoważony rozwój) Układu.
3.
Podkomitet ds. Handlu i Zrównoważonego Rozwoju składa się z przedstawicieli Komisji Europejskiej i Gruzji, odpowiedzialnych za kwestie związane z handlem i zrównoważonym rozwojem.
4.
Funkcję przewodniczącego Podkomitetu ds. Handlu i Zrównoważonego Rozwoju, zgodnie z art. 2, pełni przedstawiciel Komisji Europejskiej lub Gruzji, odpowiedzialny za kwestie związane z handlem i zrównoważonym rozwojem.
5.
Pojęcie "Stron" w niniejszym regulaminie wewnętrznym jest rozumiane zgodnie z definicją zawartą w art. 428 Układu.
Artykuł  2

Przepisy szczegółowe

1.
Zastosowanie mają art. 2-14 regulaminu Komitetu Stowarzyszenia UE-Gruzja, o ile przepisy niniejszego regulaminu wewnętrznego nie stanowią inaczej.
2.
Odesłania do Rady Stowarzyszenia rozumie się jako odesłania do Komitetu Stowarzyszenia w składzie rozstrzygającym kwestie dotyczące handlu. Odesłania do Komitetu Stowarzyszenia lub Komitetu Stowarzyszenia w składzie rozstrzygającym kwestie dotyczące handlu rozumie się jako odesłania do Podkomitetu ds. Handlu i Zrównoważonego Rozwoju.
Artykuł  3

Posiedzenia

Posiedzenia Podkomitetu ds. Handlu i Zrównoważonego Rozwoju są zwoływane w miarę potrzeb. Strony dążą do zwołania posiedzenia Podkomitetu raz w roku.

Artykuł  4

Zmiany w regulaminie wewnętrznym

Niniejszy regulamin wewnętrzny może zostać zmieniony decyzją Podkomitetu ds. Handlu i Zrównoważonego Rozwoju zgodnie z art. 240 Układu.

PROJEKT

DECYZJA NR 2/2015 PODKOMITETU DS. HANDLU I ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU UE-GRUZJA

z dnia ...

w sprawie sporządzenia listy ekspertów ds. handlu i zrównoważonego rozwoju

PODKOMITET DS. HANDLU I ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU UE-GRUZJA,

uwzględniając Układ o stowarzyszeniu między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej oraz ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Gruzją, z drugiej strony 4 ("Układ"), a w szczególności jego art. 243,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zgodnie z art. 431 Układu niektóre jego części stosuje się tymczasowo od dnia 1 września 2014 r.

(2) Zgodnie z art. 243 ust. 3 Układu Podkomitet ds. Handlu i Zrównoważonego Rozwoju sporządza listę co najmniej 15 osób, które wyrażają chęć i są zdolne pełnić funkcję ekspertów w zespole ekspertów,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Lista ekspertów ds. handlu i zrównoważonego rozwoju na potrzeby art. 243 Układu jest sporządzona w brzmieniu zawartym w załączniku.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

Sporządzono w ....

W imieniu Podkomitetu ds. Handlu i

Zrównoważonego Rozwoju

Przewodniczący

ZAŁĄCZNIK

LISTA EKSPERTÓW DS. HANDLU I ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU

I. Eksperci zaproponowani przez Gruzję

1. Nata Sturua

2. David Kikodze

3. Marina Shvangiradze

4. Ilia Osepashvili

5. Roin Migriauli

II. Eksperci zaproponowani przez UE

1. Eddy Laurijssen

2. Jorge Cardona

3. Karin Lukas

4. Hélène Ruiz Fabri

5. Laurence Boisson De Chazournes

6. Geert Van Calster

III. Przewodniczący

1. Jill Murray (Australia)

2. Janice Bellace (Stany Zjednoczone)

3. Ross Wilson (Nowa Zelandia)

4. Arthur Appleton (Stany Zjednoczone)

5. Nathalie Bernasconi (Szwajcaria)

PROJEKT

DECYZJA NR 3/2015 KOMITETU STOWARZYSZENIA UE-GRUZJA W SKŁADZIE ROZSTRZYGAJĄCYM KWESTIE DOTYCZĄCE HANDLU

z dnia ...

w sprawie sporządzenia listy arbitrów, o której mowa w art. 268 ust. 1 Układu o stowarzyszeniu między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej oraz ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Gruzją, z drugiej strony

KOMITET STOWARZYSZENIA W SKŁADZIE ROZSTRZYGAJĄCYM KWESTIE DOTYCZĄCE HANDLU,

uwzględniając Układ o stowarzyszeniu między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej oraz ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Gruzją, z drugiej strony 5 ("Układ"), w szczególności jego art. 268 ust. 1,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zgodnie z art. 431 Układu niektóre jego części stosuje się tymczasowo od dnia 1 września 2014 r.

(2) Art. 408 ust. 3 Układu stanowi, że Komitet Stowarzyszenia jest uprawniony do przyjmowania decyzji w przypadkach określonych w Układzie.

(3) Zgodnie z art. 268 ust. 1 Układu Komitet Stowarzyszenia w składzie rozstrzygającym kwestie dotyczące handlu, określonym w art. 408 ust. 4 Układu, sporządza, w ciągu sześciu miesięcy od rozpoczęcia tymczasowego stosowania Układu, listę co najmniej 15 osób, które wyrażają chęć i są zdolne pełnić funkcję arbitrów w procedurze rozstrzygania sporów,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Lista arbitrów na potrzeby art. 268 ust. 1 Układu jest sporządzona w brzmieniu zawartym w załączniku.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

Sporządzono w ....

W imieniu Komitetu Stowarzyszenia w składzie

rozstrzygającym kwestie dotyczące handlu

Przewodniczący

ZAŁĄCZNIK

LISTA ARBITRÓW

I. Arbitrzy zaproponowani przez Gruzję

1. Christian Häberli (Szwajcaria)

2. Donald McRae (Kanada)

3. John Adank (Nowa Zelandia)

4. Ronald Saborio (Kostaryka)

5. Thomas Cottier (Szwajcaria)

II. Arbitrzy zaproponowani przez UE

1. Claus-Dieter Ehlermann

2. Giorgio Saccerdoti

3. Jacques Bourgeois

4. Pieter Jan Kuijper

5. Ramon Torrent

III. Przewodniczący

1. David Unterhalter (Republika Południowej Afryki)

2. Merit Janow (Stany Zjednoczone)

3. Helge Seland (Norwegia)

4. Leora Blumberg (Republika Południowej Afryki)

5. William Davey (Stany Zjednoczone)

1 Dz.U. L 261 z 30.8.2014, s. 4.
2 Decyzja Rady 2014/494/UE z dnia 16 czerwca 2014 r. w sprawie podpisania, w imieniu Unii Europejskiej, i tymczasowego stosowania Układu o stowarzyszeniu między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej oraz ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Gruzją, z drugiej strony (Dz.U. L 261 z 30.8.2014, s. 1).
3 Dz.U. L 261 z 30.8.2014, s. 4.
4 Dz.U. L 261 z 30.8.2014, s. 4.
5 Dz.U. L 261 z 30.8.2014, s. 4.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2015.298.14

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2015/2035 w sprawie stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej w ramach Podkomitetu ds. Handlu i Zrównoważonego Rozwoju oraz Komitetu Stowarzyszenia w składzie rozstrzygającym kwestie dotyczące handlu, utworzonych na mocy Układu o stowarzyszeniu między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej oraz ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Gruzją, z drugiej strony, w odniesieniu do przyjęcia regulaminu wewnętrznego Podkomitetu ds. Handlu i Zrównoważonego Rozwoju, sporządzenia przez Podkomitet ds. Handlu i Zrównoważonego Rozwoju listy ekspertów ds. handlu i zrównoważonego rozwoju oraz sporządzenia przez Komitet Stowarzyszenia w składzie rozstrzygającym kwestie dotyczące handlu listy arbitrów
Data aktu: 26/10/2015
Data ogłoszenia: 14/11/2015