Decyzja wykonawcza 2015/1120 wyłączająca poszukiwanie ropy naftowej i gazu w Grecji z zakresu stosowania dyrektywy 2004/17/WE Parlamentu Europejskiego i Rady koordynującej procedury udzielania zamówień przez podmioty działające w sektorach gospodarki wodnej, energetyki, transportu i usług pocztowych

DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI (UE) 2015/1120
z dnia 8 lipca 2015 r.
wyłączająca poszukiwanie ropy naftowej i gazu w Grecji z zakresu stosowania dyrektywy 2004/17/WE Parlamentu Europejskiego i Rady koordynującej procedury udzielania zamówień przez podmioty działające w sektorach gospodarki wodnej, energetyki, transportu i usług pocztowych

(notyfikowana jako dokument nr C(2015) 4512)

(Jedynie tekst w języku greckim jest autentyczny)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(Dz.U.UE L z dnia 10 lipca 2015 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając dyrektywę 2004/17/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 31 marca 2004 r. koordynującą procedury udzielania zamówień przez podmioty działające w sektorach gospodarki wodnej, energetyki, transportu i usług pocztowych 1 , w szczególności jej art. 30 ust. 4,

uwzględniając wniosek złożony przez przedsiębiorstwo Hellenic Petroleum SA drogą elektroniczną w dniu 2 lutego 2015 r.,

a także mając na uwadze, co następuje:

I. STAN FAKTYCZNY

(1) W dniu 2 lutego 2015 r. przedsiębiorstwo Hellenic Petroleum SA (zwane dalej "wnioskodawcą") drogą elektroniczną przedłożyło Komisji wniosek na podstawie art. 35 ust. 1 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/25/UE 2 . We wniosku tym Komisja została poproszona o stwierdzenie, że przepisy dyrektywy 2004/17/WE oraz procedury udzielania zamówień przewidziane w tejże dyrektywie nie mają zastosowania do poszukiwania ropy naftowej i gazu w Grecji.

(2) W dniu 23 grudnia 2014 r. ten sam wnioskodawca złożył wniosek na podstawie art. 35 ust. 1 dyrektywy 2014/25/UE dotyczący poszukiwania ropy naftowej i gazu ziemnego, produkcji ropy naftowej oraz produkcji gazu w Grecji. W dniu 8 stycznia 2015 r. Komisja udzieliła odpowiedzi, zaznaczając, że wniosek jest niekompletny i w związku z tym, zgodnie z przepisami pkt 1 akapit trzeci załącznika IV do dyrektywy 2014/25/UE, bieg terminu przyjęcia odpowiedniej decyzji wykonawczej rozpoczyna się w dniu roboczym następującym po otrzymaniu pełnych informacji. Wnioskodawca przedłożył kompletny wniosek w dniu 2 lutego 2015 r. Wniosek ten nie obejmował jednak produkcji ropy naftowej i produkcji gazu, lecz jedynie poszukiwanie ropy naftowej i gazu.

(3) Pismem z dnia 5 marca 2015 r. Komisja poinformowała Grecję o wniosku złożonym na podstawie art. 30 ust. 5 akapit pierwszy dyrektywy 2004/17/WE i zwróciła się o dodatkowe informacje do władz tego państwa członkowskiego.

II. RAMY PRAWNE

(4) Do momentu uchylenia dyrektywa 2004/17/WE ma zastosowanie do zamówień udzielanych w celu poszukiwania ropy naftowej i gazu, chyba że działalność ta jest wyłączona na podstawie art. 30 tej dyrektywy. Z proceduralnego punktu widzenia przepisy dyrektywy 2014/25/UE mają jednak zastosowanie do wniosków o zwolnienie, ponieważ istotne warunki udzielenia zwolnienia pozostają bez zmian co do treści.

(5) Artykuł 30 dyrektywy 2004/17/WE stanowi, że zamówienia mające na celu umożliwienie prowadzenia jednej z działalności wymienionych w art. 3-7 tejże dyrektywy nie podlegają jej przepisom, jeżeli w państwie członkowskim, w którym ta działalność jest wykonywana, podlega ona bezpośrednio konkurencji na rynkach, do których dostęp nie jest ograniczony. Oceny, czy działalność bezpośrednio podlega konkurencji, dokonuje się na podstawie obiektywnych kryteriów, uwzględniających specyfikę danego sektora. Dostęp do danego rynku uznaje się za nieograniczony, jeżeli dane państwo członkowskie wdrożyło i stosuje prawodawstwo unijne dotyczące otwarcia rynku właściwego, określone w załączniku XI do dyrektywy 2004/17/WE. Zgodnie z pkt G tego załącznika XI dyrektywa 94/22/WE Parlamentu Europejskiego i Rady 3 stanowi odpowiednie prawodawstwo unijne dotyczące otwarcia rynku na poszukiwanie i wydobycie ropy naftowej lub gazu.

(6) Grecja dokonała transpozycji 4 dyrektywy 94/22/WE i stosuje ją. Dostęp do rynku, jeśli chodzi o poszukiwanie i wydobycie ropy naftowej lub gazu, należy zatem uznać za nieograniczony zgodnie z art. 30 ust. 3 akapit pierwszy dyrektywy 2004/17/WE.

(7) Przy ocenie, czy dana działalność podlega bezpośredniej konkurencji na rynkach, których dotyczy niniejsza decyzja, należy wziąć pod uwagę udział w tych rynkach głównych ich uczestników i poziom koncentracji tych rynków.

(8) Niniejsza decyzja pozostaje bez uszczerbku dla stosowania reguł konkurencji.

III. OCENA

(9) Wnioskodawca jest greckim przedsiębiorstwem publicznym działającym na rynku ropy naftowej i gazu.

(10) Wniosek ogranicza się do poszukiwania ropy naftowej i gazu. Wnioskodawca wraz z przedsiębiorstwami Edison International SpA i Petroceltic Resources Plc, z którymi tworzy konsorcjum (każde z nich posiada w nim udziały w wysokości 33,3 %), otrzymał od państwa greckiego prawa do eksploatacji złóż na obszarach morskich w zachodniej części Zatoki Patraskiej. W ramach tego konsorcjum wnioskodawca jest wykonawcą projektu i odpowiada za poszukiwanie, oszacowanie, rozwój, produkcję i działania likwidacyjne. Wnioskodawca jest odpowiedzialny za udzielanie wszystkich zamówień koniecznych do rozwoju poszukiwań i produkcji.

(11) Grecja zorganizowała ostatnio szereg otwartych procedur w dwóch rundach wydawania licencji, w których mogły uczestniczyć wszystkie przedsiębiorstwa spełniające standardowe kryteria zgodne z odpowiednimi przepisami UE. Podczas pierwszej rundy wydawania licencji, poza wyżej wymienionym konsorcjum, licencję na poszukiwanie wydano także przedsiębiorstwom Energean Oil and Gas - Energeiaki Aigaiou Anonimi Etaireia Erevnas kai Paragogis Ydrogonanthrakon i Petra Petroleum (z udziałami odpowiednio 80 % i 20 %) dla bloku Janina oraz Energean Oil and Gas - Energeiaki Aigaiou Anonimi Etaireia Erevnas kai Paragogis Ydrogonanthrakon i Trajan Oil & Gas Limited (z udziałami odpowiednio 60 % i 40 %) dla bloku Katakolon. Druga runda wydawania licencji została ogłoszona w listopadzie 2014 r., a wszystkie zainteresowane strony zostały zaproszone do udziału w procedurze wydawania licencji dotyczących poszukiwana i eksploatacji w 20 blokach na obszarach morskich w zachodniej Grecji.

(12) Zgodnie z ustaloną praktyką Komisji 5 poszukiwanie ropy naftowej i gazu ziemnego powinno być uznawane za stanowiące jeden istotny rynek produktowy, ponieważ nie jest możliwe określenie na samym początku poszukiwań, czy zakończą się one znalezieniem ropy naftowej czy gazu ziemnego. Co więcej, w wyniku tej samej praktyki zasięg geograficzny tego rynku należy uznać za ogólnoświatowy. Biorąc pod uwagę, że nic nie wskazuje na to, że w omawianym przypadku definicja zasięgu geograficznego rynku jest odmienna, powinna ona zostać przyjęta do celów niniejszej decyzji.

(13) Udział w rynku podmiotów gospodarczych prowadzących działalność w zakresie poszukiwania ropy naftowej i gazu ziemnego można ocenić na podstawie trzech zmiennych: wydatki kapitałowe, udokumentowane zasoby i prognozowana produkcja.

(14) Wykorzystanie wydatków kapitałowych do oceny udziału podmiotów gospodarczych w rynku poszukiwania ropy naftowej i gazu uznano jednak za niewłaściwe, ze względu na duże różnice pomiędzy wymaganymi poziomami inwestycji, które mogą być konieczne na różnych obszarach geograficznych. Pozostałe dwa wskaźniki, a mianowicie udział w udokumentowanych zasobach oraz w prognozowanej produkcji, są zwykle stosowane do oceny udziału w rynku podmiotów gospodarczych w obrębie tego sektora 6 .

(15) Według dostępnych informacji na dzień 31 grudnia 2013 r. łączne udokumentowane zasoby ropy naftowej i gazu ziemnego na świecie wynosiły 469,7 mld standardowych metrów sześciennych ekwiwalentu ropy (dalej "Sm3 ekwiwalentu ropy") 7 . Według stanu na dzień 31 grudnia 2013 r. Grecja posiada mniej niż 0,03 % udokumentowanych zasobów ropy naftowej i 0 % udokumentowanych zasobów gazu ziemnego. Zgodnie z wnioskiem, wstępne szacunki i przewidywania sugerują, że w blokach, w odniesieniu do których przyznano już koncesje, potencjalnie możliwe jest odkrycie złóż w wysokości 253-283 mln baryłek ropy naftowej. Nawet jeżeli szacunki te zostaną potwierdzone i uznane za udokumentowane zasoby 8 , odpowiedni udział Grecji w światowym rynku nadal pozostanie minimalny (mniej niż 0,05 %).

(16) Indywidualne udziały przedsiębiorstw, które już prowadzą działalność lub które będą prowadzić działalność w Grecji w przewidywalnej przyszłości, będzie jeszcze mniejszy. W ciągu ostatnich trzech lat obrachunkowych wnioskodawca nie produkował ropy naftowej ani gazu ziemnego w Grecji lub w jakimkolwiek innym państwie.

(17) Rynek poszukiwania ropy i gazu nie jest bardzo skoncentrowany. Oprócz spółek państwowych rynek charakteryzuje się obecnością trzech największych międzynarodowych koncernów prywatnych skoncentrowanych pionowo (ang. super majors) (BP, ExxonMobil i Shell), a także pewnej liczby dużych koncernów (ang. majors). Elementy te wskazują na bezpośrednie podleganie konkurencji.

IV. WNIOSKI

(18) Na podstawie ustaleń wymienionych w motywach 1-17 należy uznać, że warunek bezpośredniego podlegania konkurencji, określony w art. 30 ust. 1 dyrektywy 2004/17/WE, jest spełniony w Grecji.

(19) Ponieważ warunek nieograniczonego dostępu do rynku uznaje się za spełniony, dyrektywa 2004/17/WE nie powinna mieć zastosowania w sytuacji, gdy podmioty zamawiające udzielają zamówień mających na celu umożliwienie poszukiwania ropy naftowej i gazu ziemnego w Grecji, ani gdy organizowane są przetargi na prowadzenie takiej działalności na tym obszarze geograficznym.

(20) Niniejsza decyzja została podjęta w oparciu o stan prawny i faktyczny w okresie od stycznia 2015 r. do maja 2015 r., ustalony na podstawie informacji przedłożonych przez wnioskodawcę. Decyzja ta może ulec zmianie, jeżeli nastąpią istotne zmiany stanu prawnego i faktycznego, które spowodują, że warunki stosowania art. 30 ust. 1 dyrektywy 2004/17/WE nie będą już spełnione.

(21) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Komitetu Doradczego ds. Zamówień Publicznych,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Dyrektywa 2004/17/WE nie ma zastosowania w odniesieniu do zamówień udzielanych przez podmioty zamawiające w celu umożliwienia poszukiwania ropy naftowej i gazu ziemnego w Grecji.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja skierowana jest to Republiki Greckiej.

Sporządzono w Brukseli dnia 8 lipca 2015 r.

W imieniu Komisji

Elżbieta BIEŃKOWSKA

Członek Komisji

1 Dz.U. L 134 z 30.4.2004, s. 1.
2 Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/25/UE z dnia 26 lutego 2014 r. w sprawie udzielania zamówień przez podmioty działające w sektorach gospodarki wodnej, energetyki, transportu i usług pocztowych, uchylająca dyrektywę 2004/17/WE (Dz.U. L 94 z 28.3.2014, s. 243).
3 Dyrektywa 94/22/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 30 maja 1994 r. w sprawie warunków udzielania i korzystania z zezwoleń na poszukiwanie, badanie i produkcję węglowodorów (Dz.U. L 164 z 30.6.1994, s. 3).
4 Ustawa nr 2289/1995 w sprawie poszukiwania i eksploatacji węglowodorów oraz ustawa nr 4001/2011.
5 Zob. w szczególności decyzję Komisji z dnia 19 listopada 2007 r. uznającą koncentrację za zgodną ze wspólnym rynkiem (sprawa COMP/M.4934 - KAZMUNAIGAZ/ROMPETROL) zgodnie z rozporządzeniem Rady (WE) nr 139/2004 (Dz.U. C 31 z 5.2.2008, s. 2).
6 Zob. w szczególności pkt 25 i 27 decyzji Komisji 2004/284/WE z dnia 29 września 1999 r. uznającej koncentrację za zgodną ze wspólnym rynkiem oraz z funkcjonowaniem Porozumienia EOG (sprawa IV/M.1383 - Exxon/Mobil) (Dz.U. L 103 z 7.4.2004, s. 1) oraz kolejne decyzje, m.in. decyzję Komisji z dnia 3 maja 2007 r. uznającą koncentrację za zgodną ze wspólnym rynkiem (sprawa COMP/ M.4545 - STATOIL/HYDRO) zgodnie z rozporządzeniem Rady (WE) nr 139/2004 (Dz.U. C 130 z 12.6.2007, s. 8).
7 Zob. pkt 5.2.1 wniosku i źródła tam zacytowane, w szczególności raport British Petroleum Statistical Review of World Energy z czerwca 2014 r.
8 283 mln baryłek ropy naftowej to około 0,045 mld metrów sześciennych ropy naftowej

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2015.182.88

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja wykonawcza 2015/1120 wyłączająca poszukiwanie ropy naftowej i gazu w Grecji z zakresu stosowania dyrektywy 2004/17/WE Parlamentu Europejskiego i Rady koordynującej procedury udzielania zamówień przez podmioty działające w sektorach gospodarki wodnej, energetyki, transportu i usług pocztowych
Data aktu: 08/07/2015
Data ogłoszenia: 10/07/2015