Rozporządzenie 371/2009 zmieniające rozporządzenie (Euratom, EWWiS, EWG) nr 549/69 określające kategorie urzędników i innych pracowników Wspólnot Europejskich, do których mają zastosowanie przepisy art. 12, art. 13 ust. 2 i art. 14 Protokołu w sprawie przywilejów i immunitetów Wspólnot

ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) NR 371/2009
z dnia 27 listopada 2008 r.
zmieniające rozporządzenie (Euratom, EWWiS, EWG) nr 549/69 określające kategorie urzędników i innych pracowników Wspólnot Europejskich, do których mają zastosowanie przepisy art. 12, art. 13 ust. 2 i art. 14 Protokołu w sprawie przywilejów i immunitetów Wspólnot

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 291,

uwzględniając Protokół w sprawie przywilejów i immunitetów Wspólnot Europejskich, w szczególności jego art. 16,

uwzględniając wniosek Komisji,

uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego(1),

uwzględniając opinię Trybunału Sprawiedliwości(2),

uwzględniając opinię Trybunału Obrachunkowego(3),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zgodnie z art. 6 decyzji Rady nr 2009/371/WSiSW z dnia 6 kwietnia 2009 ustanawiającej Europejski Urząd Policji (Europol)(4), pracownicy Europolu, pełniąc funkcję wspierającą, mogą uczestniczyć we wspólnych zespołach dochodzeniowo-śledczych utworzonych z inicjatywy i przy uczestnictwie co najmniej dwóch państw członkowskich, pod warunkiem że zespoły te prowadzą dochodzenia w sprawie przestępstw należących do kompetencji Europolu. Na czele wspólnego zespołu stoi przedstawiciel uczestniczącego w dochodzeniu karnym właściwego organu państwa członkowskiego, na terytorium którego zespół prowadzi działania. W trakcie działań operacyjnych wspólnego zespołu dochodzeniowo-śledczego urzędnicy Europolu podlegają w odniesieniu do przestępstw, których są ofiarami bądź sprawcami, przepisom prawa krajowego państwa członkowskiego, w którym dany wspólny zespół prowadzi działania, mającym zastosowanie do osób pełniących porównywalne funkcje.

(2) Kiedy Protokół zmieniający konwencję o Europolu(5) wprowadził możliwość uczestnictwa urzędników Europolu we wspólnych zespołach dochodzeniowo-śledczych uważano, że wobec szczególnego charakteru uczestnictwa urzędników Europolu we wspólnych zespołach, tworzonych przez państwa członkowskie w celu dochodzenia w sprawie przestępstw należących do kompetencji Europolu, urzędnicy Europolu nie powinni korzystać z immunitetu jurysdykcyjnego w odniesieniu do czynności urzędowych podjętych w ramach uczestnictwa w zespołach.

(3) Przywileje i immunitety, które Protokół w sprawie przywilejów i immunitetów Wspólnot Europejskich przyznaje wyłącznie w interesie Wspólnot ich urzędnikom i pracownikom, mają charakter czysto funkcjonalny, jako że zmierzają one do uniknięcia jakiejkolwiek ingerencji w funkcjonowanie i niezależność Wspólnot. Mając na uwadze, że decyzja Rady nr 2009/371/WSiSW nie zmienia szczególnego charakteru uczestnictwa pracowników Europolu we wspólnych zespołach dochodzeniowo-śledczych, jej przyjęcie nie powinno rozszerzać immunitetu jurysdykcyjnego na pracowników Europolu uczestniczących w takich zespołach. Należy zatem zmienić rozporządzenie (Euratom, EWWiS, EWG) nr 549/69(6) w celu określenia, w kontekście tej decyzji oraz wyłącznie na potrzeby jej stosowania, zakresu immunitetu pracowników Europolu uczestniczących we wspólnych zespołach dochodzeniowo-śledczych,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W rozporządzeniu (Euratom, EWWiS, EWG) nr 549/69 wprowadza się artykuł w brzmieniu:

"Artykuł 1a

Artykuł 12 lit. a) Protokołu w sprawie przywilejów i immunitetów Wspólnot Europejskich nie ma zastosowania wobec pracowników Europolu uczestniczących we wspólnych zespołach dochodzeniowo-śledczych w odniesieniu do czynności urzędowych wymaganych w ramach zadań operacyjnych wykonywanych zgodnie z art. 6 decyzji Rady nr 2009/371/WSiSW z dnia 6 kwietnia 2009 ustanawiającej Europejski Urząd Policji (EUROPOL)(*).

______

(*) Dz.U. L 121 z 15.5.2009, s. 37".

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 1 stycznia 2010 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 27 listopada 2008 r.
W imieniu Rady
M. ALLIOT-MARIE
Przewodniczący

______

(1) Opinia z dnia 23 września 2008 r. (dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym).

(2) Opinia z dnia 11 czerwca 2008 r.

(3) Opinia z dnia 17 lipca 2008 r.

(4) Zob. s. 37 niniejszego Dziennika Urzędowego.

(5) Dz.U. C 312 z 16.12.2002, s. 1.

(6) Dz.U. L 74 z 27.3.1969, s. 1.

Zmiany w prawie

Senat poprawia reformę orzecznictwa lekarskiego w ZUS

Senat zgłosił w środę poprawki do reformy orzecznictwa lekarskiego w ZUS. Zaproponował, aby w sprawach szczególnie skomplikowanych możliwe było orzekanie w drugiej instancji przez grupę trzech lekarzy orzeczników. W pozostałych sprawach, zgodnie z ustawą, orzekać będzie jeden. Teraz ustawa wróci do Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 10.12.2025
Co się zmieni w podatkach w 2026 roku? Wciąż wiele niewiadomych

Mimo iż do 1 stycznia zostały trzy tygodnie, przedsiębiorcy wciąż nie mają pewności, które zmiany wejdą w życie w nowym roku. Brakuje m.in. rozporządzeń wykonawczych do KSeF i rozporządzenia w sprawie JPK VAT. Część ustaw nadal jest na etapie prac parlamentu lub czeka na podpis prezydenta. Wiadomo już jednak, że nie będzie dużej nowelizacji ustaw o PIT i CIT. W 2026 r. nadal będzie można korzystać na starych zasadach z ulgi mieszkaniowej i IP Box oraz sprzedać bez podatku poleasingowy samochód.

Monika Pogroszewska 10.12.2025
Maciej Berek: Do projektu MRPiPS o PIP wprowadziliśmy bardzo istotne zmiany

Komitet Stały Rady Ministrów wprowadził bardzo istotne zmiany do projektu ustawy przygotowanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – poinformował minister Maciej Berek w czwartek wieczorem, w programie „Pytanie dnia” na antenie TVP Info. Jak poinformował, projekt nowelizacji ustawy o PIP powinien trafić do Sejmu w grudniu 2025 roku, aby prace nad nim w Parlamencie trwały w I kwartale 2026 r.

Grażyna J. Leśniak 05.12.2025
Lekarze i pielęgniarki na kontraktach „uratują” firmy przed przekształcaniem umów?

4 grudnia Komitet Stały Rady Ministrów przyjął projekt zmian w ustawie o PIP - przekazało w czwartek MRPiPS. Nie wiadomo jednak, jaki jest jego ostateczny kształt. Jeszcze w środę Ministerstwo Zdrowia informowało Komitet, że zgadza się na propozycję, by skutki rozstrzygnięć PIP i ich zakres działał na przyszłość, a skutkiem polecenia inspektora pracy nie było ustalenie istnienia stosunku pracy między stronami umowy B2B, ale ustalenie zgodności jej z prawem. Zdaniem prawników, to byłaby kontrrewolucja w stosunku do projektu resortu pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.12.2025
Klub parlamentarny PSL-TD przeciwko projektowi ustawy o PIP

Przygotowany przez ministerstwo pracy projekt zmian w ustawie o PIP, przyznający inspektorom pracy uprawnienie do przekształcania umów cywilnoprawnych i B2B w umowy o pracę, łamie konstytucję i szkodzi polskiej gospodarce – ogłosili posłowie PSL na zorganizowanej w czwartek w Sejmie konferencji prasowej. I zażądali zdjęcia tego projektu z dzisiejszego porządku posiedzenia Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Grażyna J. Leśniak 04.12.2025
Prezydent podpisał zakaz hodowli zwierząt na futra, ale tzw. ustawę łańcuchową zawetował

Prezydent Karol Nawrocki podpisał we wtorek ustawę z 7 listopada 2025 r. o zmianie ustawy o ochronie zwierząt. Jej celem jest wprowadzenie zakazu chowu i hodowli zwierząt futerkowych w celach komercyjnych, z wyjątkiem królika, w szczególności w celu pozyskania z nich futer lub innych części zwierząt. Zawetowana została jednak ustawa zakazująca trzymania psów na łańcuchach. Prezydent ma w tym zakresie złożyć własny projekt.

Krzysztof Koślicki 02.12.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2009.121.1

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 371/2009 zmieniające rozporządzenie (Euratom, EWWiS, EWG) nr 549/69 określające kategorie urzędników i innych pracowników Wspólnot Europejskich, do których mają zastosowanie przepisy art. 12, art. 13 ust. 2 i art. 14 Protokołu w sprawie przywilejów i immunitetów Wspólnot
Data aktu: 27/11/2008
Data ogłoszenia: 15/05/2009
Data wejścia w życie: 04/06/2009, 01/01/2010