Dyrektywa 2008/58/WE dostosowująca po raz trzydziesty do postępu technicznego dyrektywę Rady 67/548/EWG w sprawie zbliżenia przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych odnoszących się do klasyfikacji, pakowania i etykietowania substancji niebezpiecznych

DYREKTYWA KOMISJI 2008/58/WE
z dnia 21 sierpnia 2008 r.
dostosowująca po raz trzydziesty do postępu technicznego dyrektywę Rady 67/548/EWG w sprawie zbliżenia przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych odnoszących się do klasyfikacji, pakowania i etykietowania substancji niebezpiecznych
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając dyrektywę Rady 67/548/EWG z dnia 27 czerwca 1967 r. w sprawie zbliżenia przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych odnoszących się do klasyfikacji, pakowania i etykietowania substancji niebezpiecznych(1), w szczególności jej art. 28,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Załącznik I do dyrektywy 67/548/EWG zawiera wykaz substancji niebezpiecznych, razem z danymi szczegółowymi dotyczącymi klasyfikacji oraz etykietowania każdej substancji. Wykaz ten należy zaktualizować w celu włączenia nowych zgłoszonych substancji i istniejących substancji oraz w celu dostosowania niektórych pozycji do postępu technicznego. Ponadto należy wykreślić z tego załącznika pozycje dotyczące niektórych substancji. Klasyfikację i sposób etykietowania substancji zawierających benzen należy zmienić w sposób uwzględniający fakt, iż benzen jest sklasyfikowany jako mutagen. Niektóre pozycje należy podzielić, ponieważ nowo dodana lub zmieniona klasyfikacja fizyko-chemiczna nie odnosi się już do wszystkich substancji wymienionych w tych pozycjach.

(2) Klasyfikacja i etykietowanie substancji wymienionych w dyrektywie powinny być poddawane przeglądowi w przypadku pojawienia się nowych faktów naukowych. W związku z tym, mając na uwadze nowe wstępne, niepełne i niepoddane wzajemnej weryfikacji informacje przekazane przez przedstawicieli branży, należy zwrócić szczególną uwagę na dalsze wyniki badań epidemiologicznych dotyczących boranów objętych dyrektywą, w tym na wyniki badań prowadzonych obecnie w Chinach oraz wyniki dyskusji prowadzonej na forum Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem (IARC), dotyczącej klasyfikacji substancji zawierających nikiel, a także na wszelkie istotne nowe naukowe ustalenia lub interpretacje danych, na podstawie których sformułowano obecne propozycje dotyczące związków niklu objętych dyrektywą.

(3) Należy zmienić i dodać pewne uwagi w przedmowie do załącznika I w celu wyjaśnienia obowiązków producentów, dystrybutorów i importerów pewnych substancji poprzez wskazanie, że poza innymi rodzajami wpływu benzen został zaklasyfikowany jako substancja mutagenna oraz że zawarte w załączniku I klasyfikacja i oznakowanie w odniesieniu do właściwości fizyko-chemicznych nie muszą być stosowane, jeśli testy wykażą, że dana postać wprowadzanej na rynek substancji ma inne właściwości fizyko-chemiczne. Uwaga 6 w przedmowie do załącznika I powinna zostać wykreślona, ponieważ jej przepisy przestają mieć zastosowanie od dnia wejścia w życie dyrektywy Komisji 2001/60/WE(2). W związku z tym odniesienia do uwagi 6 powinny zostać wykreślone z niektórych wpisów w załączniku. Należy dodać nową uwagę 7 do przedmowy do załącznika I w celu wskazania, że stopy zawierające nikiel należy klasyfikować pod względem działania uczulającego na podstawie tempa uwalniania niklu, a nie na podstawie jego stężenia.

(4) Środki przewidziane w niniejszej dyrektywie są zgodne z opinią Komitetu ds. Dostosowania do Postępu Technicznego Dyrektyw w celu Usunięcia Barier Technicznych w Handlu Niebezpiecznymi Substancjami i Preparatami,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DYREKTYWĘ:

Artykuł  1

W załączniku I do dyrektywy 67/548/EWG wprowadza się następujące zmiany:

1) w przedmowie wprowadza się następujące zmiany:

a) uwagę H zastępuje się tekstem znajdującym się w załączniku 1A;

b) uwagę J zastępuje się tekstem znajdującym się w załączniku 1B;

c) uwagę P zastępuje się tekstem znajdującym się w załączniku 1C;

d) tekst znajdujący się w załączniku 1D zostaje dodany jako uwaga T;

e) skreśla się uwagę 6;

f) tekst znajdujący się w załączniku 1E zostaje dodany jako uwaga 7;

2) pozycje odpowiadające pozycjom określonym w załączniku 1F zastępuje się tekstem znajdującym się w tym załączniku;

3) dodaje się pozycje znajdujące się w załączniku 1G do niniejszej dyrektywy zgodnie z kolejnością pozycji wymienionych w załączniku I do dyrektywy 67/548/EWG;

4) skreśla się pozycje wymienione w załączniku 1H do niniejszej dyrektywy.

Artykuł  2
1.
Państwa członkowskie wprowadzają w życie przepisy ustawowe, wykonawcze i administracyjne niezbędne do wykonania niniejszej dyrektywy najpóźniej do dnia 1 czerwca 2009 r. Państwa członkowskie niezwłocznie przekazują Komisji tekst tych przepisów oraz tabelę korelacji między tymi przepisami a niniejszą dyrektywą.

Przepisy przyjęte przez państwa członkowskie zawierają odesłanie do niniejszej dyrektywy lub odesłanie takie towarzyszy ich urzędowej publikacji. Metody dokonywania takiego odniesienia określane są przez państwa członkowskie.

2.
Państwa członkowskie przekazują Komisji teksty podstawowych przepisów prawa krajowego przyjętych w dziedzinie objętej niniejszą dyrektywą.
Artykuł  3

Niniejsza dyrektywa wchodzi w życie dwudziestego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Artykuł  4

Niniejsza dyrektywa skierowana jest do państw członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 21 sierpnia 2008 r.
W imieniu Komisji
Stavros DIMAS
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 196 z 16.8.1967, s. 1.

(2) Dz.U. L 226 z 22.8.2001, s. 5.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  1A

"Uwaga H:

Klasyfikacja i etykieta wskazane dla tej substancji odnoszą się do niebezpiecznych właściwości oznaczonych zwrotem wskazującym rodzaj zagrożenia w połączeniu ze wskazaną kategorią (kategoriami) niebezpieczeństwa. Producenci, dystrybutorzy i importerzy tej substancji mają obowiązek przeprowadzić badania w celu uzyskania informacji na temat istotnych i dostępnych danych dotyczących wszystkich pozostałych właściwości, aby sklasyfikować i etykietować substancję. Ostateczna etykieta powinna być zgodna z wymaganiami sekcji 7 załącznika VI do niniejszej dyrektywy."

ZAŁĄCZNIK  1B

"Uwaga J:

Klasyfikacji jako substancja rakotwórcza lub mutagenna nie stosuje się, jeśli można wykazać, że substancja zawiera mniej niż 0,1 % wagowych benzenu (Einecs nr 200-753-7). Niniejszą uwagę stosuje się jedynie do niektórych złożonych substancji węglo- i ropopochodnych wymienionych w załączniku I."

ZAŁĄCZNIK  1C

"Uwaga P:

Klasyfikacji jako substancja rakotwórcza lub mutagenna nie stosuje się, jeśli można wykazać, że substancja zawiera mniej niż 0,1 % wagowych benzenu (Einecs nr 200-753-7).

Jeżeli substancja jest sklasyfikowana jako rakotwórcza lub mutagenna, stosuje się również uwagę E.

Jeżeli substancja nie jest sklasyfikowana jako rakotwórcza lub mutagenna, powinny mieć zastosowanie co najmniej oznaczenia S (2-)23-24-62.

Niniejszą uwagę stosuje się jedynie do niektórych złożonych substancji ropopochodnych wymienionych w załączniku I."

ZAŁĄCZNIK  1D

"Uwaga T:

Substancja może być wprowadzona do obrotu w formie, która nie posiada właściwości fizyko-chemicznych wskazanych przez klasyfikację w pozycji zamieszczonej w załączniku I. Jeżeli wyniki odnośnej metody (metod) badania określonej (określonych) w załączniku V wykazują, że dana forma substancji wprowadzana do obrotu nie posiada tej lub tych właściwości, substancję klasyfikuje się zgodnie z wynikami tego badania lub tych badań. Arkusz danych dotyczących bezpieczeństwa powinien zawierać odnośną informację włącznie z odniesieniem do odpowiedniej(-ich) metod(-y) badania lub badań określonych w załączniku V."

ZAŁĄCZNIK  1E

"Uwaga 7:

Stopy zawierające nikiel klasyfikuje się pod względem uczulającego na skórę działania w przypadku przekroczenia szybkości uwalniania 0,5 μg Ni/cm2/tydzień, zmierzonej referencyjną metodą badania zgodnie z normą europejską EN 1811."

ZAŁĄCZNIK  1F

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

grafika

ZAŁĄCZNIK  1H

W załączniku I skreśla się pozycje o następujących numerach:

607-443-00-4, 607-472-00-2 i 606-080-00-9.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2008.246.1

Rodzaj: Dyrektywa
Tytuł: Dyrektywa 2008/58/WE dostosowująca po raz trzydziesty do postępu technicznego dyrektywę Rady 67/548/EWG w sprawie zbliżenia przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych odnoszących się do klasyfikacji, pakowania i etykietowania substancji niebezpiecznych
Data aktu: 21/08/2008
Data ogłoszenia: 15/09/2008
Data wejścia w życie: 05/10/2008