Rozporządzenie 399/2008 zmieniające załącznik VIII do rozporządzenia (WE) nr 1774/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do wymagań dotyczących niektórych rodzajów przetworzonej karmy dla zwierząt domowych

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 399/2008
z dnia 5 maja 2008 r.
zmieniające załącznik VIII do rozporządzenia (WE) nr 1774/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do wymagań dotyczących niektórych rodzajów przetworzonej karmy dla zwierząt domowych
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie (WE) nr 1774/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 3 października 2002 r. ustanawiające przepisy sanitarne dotyczące produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi(1), w szczególności jego art. 20 ust. 1 lit. a) i art. 32 ust. 1,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rozporządzenie (WE) nr 1774/2002 ustanawia wymagania w zakresie zdrowia zwierząt i zdrowia publicznego odnośnie do wprowadzania do obrotu niektórych produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego oraz produktów z nich otrzymywanych, nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi.

(2) Załącznik VIII do rozporządzenia (WE) nr 1774/2002 ustanawia wymagania odnośnie do wprowadzania do obrotu oraz przywozu do Wspólnoty karmy dla zwierząt domowych, gryzaków dla psów oraz produktów technicznych. Rozdział II pkt B.3 tego załącznika stanowi, że przetworzona karma dla zwierząt domowych inna niż karma w puszkach musi być podczas przetwarzania poddana odpowiedniej obróbce cieplnej.

(3) Wymagania w zakresie przywozu do Wspólnoty przetworzonej karmy dla zwierząt domowych innej niż karma w puszkach zostały zmienione w rozporządzeniu Komisji (WE) nr 829/2007(2). Zmieniony został wzór świadectwa zdrowia dla przetworzonej karmy dla zwierząt domowych innej niż karma w puszkach, które musi być załączane do przywożonych partii towaru. Zgodnie z nowym świadectwem zdrowia określonym w rozdziale 3 pkt B załącznika X do dyrektywy (WE) nr 1774/2002 przetworzona karma dla zwierząt domowych nie może być poddawana obróbce cieplnej, jeśli użyte w niej składniki pochodzenia zwierzęcego zostały wcześniej poddane obróbce zgodnie z normami przetwarzania odpowiednimi do wprowadzania do obrotu we Wspólnocie. Normy te zapewniają odpowiednią ochronę w zakresie zdrowia zwierząt i zdrowia publicznego.

(4) Artykuł 28 rozporządzenia (WE) nr 1774/2002 stanowi, iż przepisy tego rozporządzenia mające zastosowanie do przywozu niektórych produktów, w tym przetworzonej karmy dla zwierząt domowych, nie mogą być ani bardziej, ani mniej korzystne od stosowanych w odniesieniu do wytwarzania tych produktów i wprowadzania ich do obrotu we Wspólnocie. Dlatego też przepisy mające zastosowanie do przywozu do Wspólnoty przetworzonej karmy dla zwierząt domowych stosuje się także do produkcji przetworzonej karmy dla zwierząt domowych we Wspólnocie.

(5) Należy zatem zmienić załącznik VIII do rozporządzenia (WE) nr 1774/2002.

(6) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Załącznik VIII do rozporządzenia (WE) nr 1774/2002 zostaje zmieniony zgodnie z załącznikiem do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 5 maja 2008 r.

W imieniu Komisji
Androulla VASSILIOU
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 273 z 10.10.2002, s. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem Komisji (WE) nr 1432/2007 (Dz.U. L 320 z 6.12.2007, s. 13).

(2) Dz.U. L 191 z 21.7.2007, s. 1. Rozporządzenie zmienione rozporządzeniem (WE) nr 1256/2007 (Dz.U. L 282 z 26.10.2007, s. 30).

ZAŁĄCZNIK

W załączniku VIII do rozporządzenia (WE) nr 1774/2002, rozdział II pkt B.3 otrzymuje brzmienie:

"3. Przetworzona karma dla zwierząt domowych inna niż karma dla zwierząt domowych w puszkach musi:

a) zostać poddana obróbce cieplnej w temperaturze co najmniej 90 °C w całej substancji końcowego produktu;

b) zostać poddana obróbce cieplnej w temperaturze co najmniej 90 °C w składnikach pochodzenia zwierzęcego; lub

c) gdy chodzi o składniki pochodzenia zwierzęcego być produkowana wyłącznie z użyciem:

(i) mięsa lub produktów mięsnych, które zostały poddane obróbce cieplnej w temperaturze co najmniej 90 °C w całej substancji;

(ii) następujących produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego lub przetworzonych produktów, które zostały wytworzone zgodnie z wymogami niniejszego rozporządzenia: mleko i przetwory mleczne, żelatyna, hydrolizat białkowy, przetwory jajeczne, kolagen, produkty z krwi, przetworzone białko zwierzęce z mączką rybną włącznie, przetworzony tłuszcz, oleje rybne, fosforan dwuwapiowy, fosforan trójwapniowy lub dodatki smakowe.

Po zakończeniu obróbki cieplnej należy podjąć wszelkie środki ostrożności w celu zagwarantowania, że przetworzona karma dla zwierząt domowych nie zostanie narażona na zanieczyszczenie.

Przetworzona karma dla zwierząt domowych musi być umieszczona w nowym opakowaniu.".

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2008.118.12

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 399/2008 zmieniające załącznik VIII do rozporządzenia (WE) nr 1774/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do wymagań dotyczących niektórych rodzajów przetworzonej karmy dla zwierząt domowych
Data aktu: 05/05/2008
Data ogłoszenia: 06/05/2008
Data wejścia w życie: 26/05/2008