Decyzja 2008/339/WE zmieniająca załącznik XI do dyrektywy Rady 2003/85/WE w odniesieniu do wykazu laboratoriów uprawnionych do pracy z żywym wirusem pryszczycy

DECYZJA KOMISJI
z dnia 25 kwietnia 2008 r.
zmieniająca załącznik XI do dyrektywy Rady 2003/85/WE w odniesieniu do wykazu laboratoriów uprawnionych do pracy z żywym wirusem pryszczycy

(notyfikowana jako dokument nr C(2008) 1577)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2008/339/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 29 kwietnia 2008 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając dyrektywę Rady 2003/85/WE z dnia 29 września 2003 r. w sprawie wspólnotowych środków zwalczania pryszczycy, uchylającą dyrektywę 85/511/EWG i decyzje 89/531/EWG i 91/665/EWG oraz zmieniającą dyrektywę 92/46/EWG(1), w szczególności jej art. 67 ust. 2,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Dyrektywa 2003/85/WE określa minimalne środki kontroli w przypadku ogniska pryszczycy oraz określone środki zapobiegawcze mające na celu zwiększenie świadomości oraz przygotowanie właściwych organów oraz społeczności rolniczej na wypadek tej choroby.

(2) Środki zapobiegawcze określone w dyrektywie 2003/85/WE obejmują przepis mówiący, że państwa członkowskie mają zapewnić, by prace z żywym wirusem pryszczycy służące celom badawczym, diagnostycznym lub produkcji odbywały się wyłącznie w zatwierdzonych laboratoriach wymienionych w załączniku XI do tej dyrektywy.

(3) Część A załącznika XI do dyrektywy 2003/85/WE wyszczególnia krajowe laboratoria upoważnione do pracy z żywym wirusem pryszczycy w celach badawczych i diagnostycznych.

(4) Dania oficjalnie poinformowała Komisję o zmianach w administracji swojego krajowego laboratorium referencyjnego ds. pryszczycy.

(5) Łotwa i Słowenia oficjalnie powiadomiły Komisję, że nie uznają już swoich odpowiednich krajowych laboratoriów referencyjnych za spełniające normy bezpieczeństwa biologicznego, jakie wskazuje art. 65 lit. d), a zatem powinny one zostać usunięte z wykazu zawartego w części A załącznika XI do dyrektywy 2003/85/WE.

(6) Niderlandy oficjalnie poinformowały Komisję o zmianie nazwy swojego krajowego laboratorium referencyjnego ds. pryszczycy.

(7) Ze względów bezpieczeństwa ważne jest, aby wykaz krajowych laboratoriów upoważnionych do pracy z żywym wirusem pryszczycy zawarty w dyrektywie 2003/85/WE był uaktualniany.

(8) Niezbędne jest zatem zastąpienie wykazu laboratoriów upoważnionych do pracy z żywym wirusem pryszczycy w części A załącznika XI do dyrektywy 2003/85/WE wykazem znajdującym się w załączniku do niniejszej decyzji.

(9) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Część A załącznika XI dyrektywy 2003/85/WE zostaje niniejszym zastąpiona tekstem zawartym w załączniku do niniejszej decyzji.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja skierowana jest do państw członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 25 kwietnia 2008 r.

W imieniu Komisji
Androulla VASSILIOU
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 306 z 22.11.2003, s. 1. Dyrektywa ostatnio zmieniona Dyrektywą 2006/104/WE (Dz.U. L 363 z 20.12.2006, s. 352).

ZAŁĄCZNIK

"CZĘŚĆ A

Krajowe laboratoria upoważnione do pracy z żywym wirusem pryszczycy

Państwo Członkowskie, na terenie którego znajduje się laboratorium Laboratorium Państwo członkowskie korzystające z usług laboratorium
Kod ISO Nazwa
AT Austria Österreichische Agentur für Gesundheit und Ernährungssicherheit

Veterinärmedizinische Untersuchungen Mödling

Austria
BE Belgia Veterinary and Agrochemical Research Centre CODA- CERVA-VAR Uccle Belgia

Luksemburg

BG Bułgaria Национален диагностичен научноизследователски ветеринарно-медицински институт Проф. д-р Георги Павлов, Национална референтна лаборатория Шап и везикулозна болест по свинете

(National Diagnostic Veterinary Research Institute Prof. Dr.

Georgi Pavlov, National Reference Laboratory for Foot-and-Mouth Disease and Swine Vesicular Diseases)

Bułgaria
CZ Republika Czeska Statni veterinärni üstav Praha, Praha Republika Czeska
DE Niemcy Friedrich-Loeffler-Institut Bundesforschungsinstitut für Tiergesundheit, Greifswald - Insel Riems Niemcy

Słowacja

DK Dania Danmarks Tekniske Universitet, Veterinœrinstituttet Afdeling for Virologi, Lindholm Danish Technical University, Veterinary Institute, Department of Virology, Lindholm Dania

Finlandia

Szwecja

EL Grecja Ινστιτούτο αφθώδους πυρετού,

Αγία Παρασκευή Αττικής

Grecja
ES Hiszpania Laboratorio Central de Sanidad Animal, Madrid Hiszpania
FR Francja Agence française de sécurité sanitaire des aliments (AFSSA)

- Laboratoire d'études et de recherches en pathologie bovine et hygiène des viandes, Lyon

- Laboratoire d'études et de recherches en pathologie animale et zoonoses, Maisons-Alfort

Francja
HU Węgry Országos Állategészségügyi Intézet (OÁI), Budapest Węgry
IT Włochy Istituto zooprofilattico sperimentale della Lombardia e dell'Emilia-Romagna, Brescia Włochy

Cypr

LT Litwa Nacionaliné veterinarijos laboratorija, Vilnius Litwa
NL Niderlandy Central Veterinary Institute of Wageningen UR, Lelystad Niderlandy
PL Polska Zakład Pryszczycy Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego, Zduńska Wola Polska
RO Rumunia Institutul de Diagnostic siSänätate Animalä, Bucuresti Rumunia
UK Zjednoczone Królestwo Institute for Animal Health, Pirbright Zjednoczone

Królestwo

Estonia

Finlandia

Irlandia

Łotwa

Malta

Słowenia

Szwecja"

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024