Decyzja 2004/901/WPZiB zmieniająca decyzję 1999/730/WPZiB wdrażającą wspólne działanie 1999/34/WPZiB w związku z wkładem Unii Europejskiej w zwalczanie destabilizującego gromadzenia i rozpowszechniania ręcznej broni strzeleckiej i broni lekkiej w Kambodży

DECYZJA RADY 2004/901/WPZiB
z dnia 22 grudnia 2004 r.
zmieniająca decyzję 1999/730/WPZiB wdrażającą wspólne działanie 1999/34/WPZiB w związku z wkładem Unii Europejskiej w zwalczanie destabilizującego gromadzenia i rozpowszechniania ręcznej broni strzeleckiej i broni lekkiej w Kambodży

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając wspólne działanie Rady 1999/34/WPZiB z dnia 17 grudnia 1998 r. w sprawie wkładu Unii Europejskiej w zwalczanie destabilizującego gromadzenia i rozpowszechniania ręcznej broni strzeleckiej i broni lekkiej(1), a w szczególności jego art. 6 w powiązaniu z art. 23 ust. 2 Traktatu o Unii Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W dniu 15 listopada 1999 r. Rada przyjęła decyzję 1999/730/WPZiB(2) dotyczącą wniesienia wkładu Unii Europejskiej w zwalczanie destabilizującego gromadzenia i rozpowszechniania ręcznej broni strzeleckiej i broni lekkiej w Kambodży, w celu wykonania wspólnego działania 1999/34/WPZiB.

(2) W dniu 22 listopada 2004 r. Rada przyjęła decyzję 2004/792/WPZiB(3) przedłużającą obowiązywanie decyzji 1999/730/WPZiB do 15 listopada 2005 r.

(3) Zakres obowiązków kierownika projektu powinien być dostosowany do celów realizacji projektów objętych decyzją 1999/730/WPZiB na dany okres w 2005 r.,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Załącznik do decyzji Rady 1999/730/WPZiB zastępuje się Załącznikiem do niniejszej decyzji.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej opublikowania.

Artykuł  3

Niniejsza decyzja zostaje opublikowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Brukseli, dnia 22 grudnia 2004 r.
W imieniu Rady
C. VEERMAN
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 9 z 15.1.1999, str. 1.

(2) Dz.U. L 294 z 16.11.1999, str. 5.

(3) Dz.U. L 348 z 24.11.2004, str. 47.

ZAŁĄCZNIK

ZAKRES OBOWIĄZKÓW KIEROWNIKA PROJEKTU (2005 r.)

1. Do celów art. 1 lit. c), Kierownik Projektu, we współpracy z kambodżańskimi siłami zbrojnymi, będzie nadal prowadził prace związane z prowadzeniem rejestrów, zarządzaniem i bezpieczeństwem zapasów broni oraz opracowywaniem polityk, wytycznych i praktyk w tej dziedzinie. W tym celu, Kierownik Projektu będzie monitorował projekty uprzednio wdrażane w regionie wojskowym nr 1 (Stung Treng), regionie wojskowym nr 2 (Kampong Speu), regionie wojskowym nr 4 (Siem Reap) i regionie wojskowym nr 5 (Battambang). W ścisłej współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej, określi on i wprowadzi w życie kolejny projekt dotyczący bezpiecznego magazynowania i rejestrowania broni Żandarmerii Królewskiej we wszystkich dwudziestu czterech prowincjach. Projekt ten będzie obejmował budowę magazynów do średnio- i krótkoterminowego składowania, prowadzenie szkoleń odpowiedniego personelu wszystkich szczebli oraz rejestrowanie broni wszelkiego rodzaju w zcentralizowanej komputerowej bazie danych Ministerstwa Obrony. Kierownik Projektu przygotuje, na tych samych warunkach, podobny projekt w specjalnym regionie wojskowym w Phnom Penh i będzie nadal prowadził działania w zakresie szkoleń, opracowywania systemów i rejestrowania broni. Wdrażane projekty powinny obejmować zapewnienie pomocy, przy wsparciu odpowiednich ekspertów, rządowemu programowi dotyczącemu organizacji ceremonii publicznego niszczenia nadwyżki broni na małą i dużą skalę oraz w stosownych przypadkach, odebranej broni i nadwyżki broni, która może nadal znajdować się w posiadaniu wojska, policji i sił bezpieczeństwa.

2. W miarę możliwości Kierownik Projektu będzie monitorował działania, które były uprzednio realizowane jako element programu UE ASAC, w tym proces opracowywania przez Zgromadzenie Narodowe projektu ustawy o broni i jej późniejszego wprowadzania w życie, pomoc dla rządowego programu odbierania broni ukrywanej i nielegalnie posiadanej oraz szkolenie członków Rad Gmin w zakresie bezpieczeństwa broni, a także programy zwiększające społeczną świadomość w zakresie bezpieczeństwa broni. W razie potrzeby, Kierownik Projektu będzie kontynuował działalność doradczą, a w stosownych przypadkach wspierał rząd, organizacje międzynarodowe oraz lokalne organizacje pozarządowe w kwestiach dotyczących bezpieczeństwa broni oraz obecnych i przyszłych działaniach prowadzonych w ramach programu ASAC UE.

3. Kierownik Projektu zapewni ustanowienie właściwych procedur w celu monitorowania i oceny działań. W tym celu będzie on dążył do pełnej współpracy ze strony rządu Kambodży, policji i sił bezpieczeństwa.

4. Kierownik Projektu będzie zachęcał i wspierał innych ofiarodawców w ograniczaniu i kontroli ręcznej broni strzeleckiej i broni lekkiej oraz będzie gotowy, w stosownych przypadkach, do wykonywania takich projektów z pozostałymi ofiarodawcami w granicach jego uprawnień na podstawie niniejszego zakresu obowiązków. Mając na uwadze wiodące stanowisko Unii Europejskiej w tej dziedzinie, dołoży wszelkich starań, aby odgrywać zasadniczą rolę w międzynarodowych wysiłkach oraz, w stosownych przypadkach, aby wnosić wkład w zarządzanie projektami wspieranymi przez pozostałych ofiarodawców.

5. Kierownik Projektu przygotuje plan ukończenia prac związanych z prowadzeniem rejestrów oraz zarządzaniem i bezpieczeństwem zapasów broni dla kambodżańskich sił zbrojnych do końca czerwca 2006 r., a wkrótce potem plan ukończenia prac związanych z projektem wsparcia ze strony Unii Europejskiej w celu ograniczenia i kontroli ręcznej broni strzeleckiej i broni lekkiej w Kambodży.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2004.379.111

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2004/901/WPZiB zmieniająca decyzję 1999/730/WPZiB wdrażającą wspólne działanie 1999/34/WPZiB w związku z wkładem Unii Europejskiej w zwalczanie destabilizującego gromadzenia i rozpowszechniania ręcznej broni strzeleckiej i broni lekkiej w Kambodży
Data aktu: 22/12/2004
Data ogłoszenia: 24/12/2004
Data wejścia w życie: 24/12/2004