Decyzja 2004/678/WE w sprawie upoważnienia Państw Członkowskich do tymczasowego dopuszczenia do obrotu nasionami gatunków Cedrus libani, Pinus brutia oraz materiałem nasadzeniowym wytwarzanym z tych nasion, niespełniającymi wymogów dyrektywy Rady 1999/105/WE

DECYZJA KOMISJI
z dnia 29 września 2004 r.
w sprawie upoważnienia Państw Członkowskich do tymczasowego dopuszczenia do obrotu nasionami gatunków Cedrus libani, Pinus brutia oraz materiałem nasadzeniowym wytwarzanym z tych nasion, niespełniającymi wymogów dyrektywy Rady 1999/105/WE

(notyfikowana jako dokument K(2004) 3138)

(2004/678/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 7 października 2004 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając dyrektywę Rady 1999/105/WE z dnia 22 grudnia 1999 r. w sprawie obrotu leśnym materiałem rozmnożeniowym(1), w szczególności jej art. 18 ust. 1,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) We Francji produkcja nasion i materiału nasadzeniowego wytwarzanego ze wspomnianych nasion gatunków Cedrus libani i Pinus brutia jest obecnie niewystarczająca, w wyniku czego nie można spełnić wymogów dotyczących materiału rozmnożeniowego spełniającego przepisy dyrektywy 1999/105/WE.

(2) Państwa trzecie nie są w stanie dostarczyć wystarczającej ilości nasion i materiału nasadzeniowego wytwarzanego z nasion odpowiednich gatunków, dającego takie same gwarancje jak wspólnotowy materiał rozmnożeniowy i spełniającego przepisy dyrektywy 1999/105/WE.

(3) W związku z tym Francja zwróciła się do Komisji z wnioskiem zgodnie ze wspomnianą dyrektywą, o upoważnienie jej do dopuszczenia do obrotu nasion i materiału nasadzeniowego wytwarzanego z tych nasion, spełniających mniej surowe wymogi niż te ustanowione w dyrektywie.

(4) Dlatego też w celu pokrycia niedoborów Francja powinna być upoważniona do czasowego zezwolenia na dopuszczenie do obrotu nasion i materiału nasadzeniowego wytwarzanego z nasion odpowiednich gatunków, które spełniają mniej surowe wymogi.

(5) W miarę możliwości nasiona powinny być zbierane w miejscach ich pochodzenia na naturalnych dla danych gatunków obszarach występowania, z zachowaniem możliwie najsurowszych gwarancji zapewniających identyfikację materiału. Ponadto nasiona i materiał nasadzeniowy wytwarzany z tych nasion powinny być dopuszczone do obrotu tylko wtedy, gdy dołączono do nich dokument zawierający określone szczegóły dotyczące przedmiotowego materiału rozmnożeniowego.

(6) Inne Państwa Członkowskie powinny ponadto otrzymać upoważnienie na dopuszczenie na swoim terytorium do obrotu nasionami i materiałem nasadzeniowym wytworzonym z tych nasion, zgodnie z definicją podaną w dyrektywie 1999/105/WE, spełniającymi mniej surowe wymogi w zakresie identyfikacji i etykietowania, jeżeli obrót takimi materiałami dopuszczony jest w innych Państwach Członkowskich na mocy niniejszej decyzji.

(7) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Nasion i Materiału Rozmnożeniowego dla Rolnictwa, Ogrodnictwa i Leśnictwa,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1
1.
Zezwala się na obrót na terenie Wspólnoty do 31 maja 2005 r. nasionami przeznaczonymi do wytwarzania materiału nasadzeniowego Cedrus libani i Pinus brutia, które spełniają mniej surowe wymogi w zakresie identyfikacji i etykietowania, niż określone w art. 13 i 14 dyrektywy 1999/105/WE, zgodnie z wymogami określonymi w załącznikach do niniejszej decyzji.
2.
Obrót materiałem nasadzeniowym wytwarzanym z wyżej wymienionych nasion jest dopuszczony na terenie Wspólnoty do 31 maja 2010 r., pod warunkiem spełnienia wymogów określonych w załączniku II do niniejszej decyzji.

Dla celów niniejszej decyzji, stosuje się definicje określone w art. 2 dyrektywy Rady 1999/105/WE.

Artykuł  2

Każdy dostawca, chcący wprowadzić do obrotu nasiona określone w art. 1, występuje o upoważnienie do Państwa Członkowskiego, w którym ma swoją siedzibę, lub do którego prowadzi wywóz. Dane Państwo Członkowskie upoważnia dostawcę do wprowadzania do obrotu nasion, chyba że:

a) istnieją wystarczające dowody pozwalające wątpić, czy dostawca będzie w stanie wprowadzić do obrotu takie ilości nasion, o zatwierdzenie jakich się ubiega; lub

b) nie są spełnione wymogi określone w załącznikach do niniejszej decyzji.

Artykuł  3

Państwa Członkowskie udzielają sobie nawzajem pomocy administracyjnej w stosowaniu niniejszej decyzji. Francja pełni funkcję koordynującego Państwa Członkowskiego w odniesieniu do art. 1, aby zapewnić, że całkowita ilość, na którą wydano upoważnienia, nie przekracza maksymalnej ilości określonej w załączniku I.

Każde Państwo Członkowskie, które otrzyma wniosek zgodnie z art. 2, natychmiast powiadamia koordynujące Państwo Członkowskie o ilości, na którą opiewa wniosek. Koordynujące Państwo Członkowskie natychmiast informuje Państwo Członkowskie składające powiadomienie, czy w wyniku wydania upoważnienia przekroczona zostałaby maksymalna dopuszczalna ilość.

Artykuł  4

Państwa Członkowskie niezwłocznie informują Komisję i inne Państwa Członkowskie o ilościach, które dopuściły do obrotu na mocy niniejszej decyzji.

Artykuł  5

Niniejsza decyzja skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 29 września 2004 r.

W imieniu Komisji
David BYRNE
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 11 z 15.1.2000, str. 17. Dyrektywa zmieniona rozporządzeniem (WE) nr 1829/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady (Dz.U. L 268 z 18.10.2003, str. 1).

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

Maksymalna ilość zatwierdzonych nasion

Państwo Członkowskie Cedrus libani Pinus brutia
kg Miejsce pochodzenia kg Miejsce pochodzenia
Francja 15 Turcja 30 Turcja

ZAŁĄCZNIK  II

Warunki dotyczące identyfikacji i etykietowania nasion i materiału nasadzeniowego wytwarzanego z tych nasion

1) Następujące informacje wymagane są w odniesieniu do identyfikacji:

a) Kod identyfikacyjny "materiału podstawowego", jeżeli jest dostępny;

b) nazwa botaniczna;

c) "kategoria";

d) cel;

e) rodzaj "materiału elitarnego";

f) "region pochodzenia" lub kod identyfikacji;

g) "pochodzenie": jeśli ma zastosowanie, czy pochodzenie materiału jest autochtoniczne lub rodzime, nieautochtoniczne lub nierodzime, lub nieznane;

h) "miejsce pochodzenia" lub położenie geograficzne, określone za pomocą rozpiętości południkowej i równoleżnikowej;

i) wysokość lub rozpiętość wysokości;

j) rok dojrzewania.

2) Jeżeli chodzi o etykietowanie, etykieta lub dokument dostawcy muszą zawierać następujące informacje:

a) informacje określone w punkcie 1 i dodatkowo:

b) nazwa dostawcy;

c) dostarczana ilość;

d) wzmianka o tym, że nasiona i materiał nasadzeniowy wytworzony z tych nasion spełniają mniej rygorystyczne wymogi.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2004.310.72

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2004/678/WE w sprawie upoważnienia Państw Członkowskich do tymczasowego dopuszczenia do obrotu nasionami gatunków Cedrus libani, Pinus brutia oraz materiałem nasadzeniowym wytwarzanym z tych nasion, niespełniającymi wymogów dyrektywy Rady 1999/105/WE
Data aktu: 29/09/2004
Data ogłoszenia: 07/10/2004
Data wejścia w życie: 01/01/1970