(Tekst mający znaczenie dla EOG)
(2004/390/WE)
(Dz.U.UE L z dnia 24 kwietnia 2004 r.)
KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,
uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,
uwzględniając dyrektywę Rady 91/414/EWG z dnia 15 lipca 1991 r. dotyczącą wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin(1), w szczególności jej art. 8 ust. 1, akapit czwarty,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Władze Grecji otrzymały w październiku 1999 r., zgodnie z art. 6 ust. 2 dyrektywy 91/414/EWG, wniosek od Nisso Chemical Europe GmbH o włączenie substancji czynnej acetamipryd (dawna nazwa: Exp 60707B) do załącznika I do dyrektywy 91/414/EWG. Decyzja 2000/390/WE(2) potwierdziła, że dokumentacja była kompletna oraz, że mogłaby zostać uznana za zasadniczo spełniającą wymogi załącznika II i załącznika III do tej dyrektywy dotyczące danych i informacji.
(2) Potwierdzenie kompletności tej dokumentacji było niezbędne, aby zezwolić na poddanie jej szczegółowemu zbadaniu i aby umożliwić Państwom Członkowskim przyznanie tymczasowych zezwoleń na środki ochrony roślin zawierające acetamipryd na okresy do trzech lat, o ile warunki ustanowione w art. 8 ust. 1 dyrektywy 91/414/EWG są spełnione, a w szczególności warunek odnoszący się do szczegółowej oceny substancji czynnej i środka ochrony roślin w świetle wymogów ustanowionych w tej dyrektywie.
(3) W przypadku acetamiprydu wpływ na zdrowie człowieka i na środowisko zostały ocenione zgodnie z przepisami art. 6 ust. 2 i 4 dyrektywy 91/414/EWG dla zastosowań zaproponowanych przez wnioskodawcę. Państwo Członkowskie pełniące rolę sprawozdawcy przedłożyło Komisji dnia 21 marca 2001 r. projekt sprawozdania oceniającego.
(4) Ponieważ badanie dokumentacji nadal trwa po przedłożeniu projektu sprawozdania oceniającego przez Państwo Członkowskie pełniące rolę sprawozdawcy, zakończenie oceny nie będzie możliwe w ramach czasowych przewidzianych w dyrektywie 91/414/EWG.
(5) Ponieważ ocena ta nie wykazała żadnych powodów do nagłego niepokoju, Państwom Członkowskim powinna być dana możliwość przedłużenia tymczasowych zezwoleń przyznanych na środki ochrony roślin zawierające acetamipryd na okres 24 miesięcy, zgodnie z przepisami art. 8 dyrektywy 91/414/EWG, w celu umożliwienia kontynuowania oceny dokumentacji. Należy oczekiwać, że ocena i proces decyzyjny w odniesieniu do decyzji w sprawie możliwego włączenia acetamiprydu do załącznika I, będą zakończone w ciągu 24 miesięcy.
(6) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:
Sporządzono w Brukseli, dnia 23 kwietnia 2004 r.
| W imieniu Komisji | |
| David BYRNE | |
| Członek Komisji |
______
(1) Dz.U. L 230 z 19.8.1991, str. 1. Dyrektywa ostatnio zmieniona dyrektywą Komisji 2004/30/WE (Dz.U. L 77 z 13.3.2004, str. 50).
(2) Dz.U. L 145 z 20.6.2000, str. 36.
Senat zgłosił w środę poprawki do reformy orzecznictwa lekarskiego w ZUS. Zaproponował, aby w sprawach szczególnie skomplikowanych możliwe było orzekanie w drugiej instancji przez grupę trzech lekarzy orzeczników. W pozostałych sprawach, zgodnie z ustawą, orzekać będzie jeden. Teraz ustawa wróci do Sejmu.
10.12.2025Mimo iż do 1 stycznia zostały trzy tygodnie, przedsiębiorcy wciąż nie mają pewności, które zmiany wejdą w życie w nowym roku. Brakuje m.in. rozporządzeń wykonawczych do KSeF i rozporządzenia w sprawie JPK VAT. Część ustaw nadal jest na etapie prac parlamentu lub czeka na podpis prezydenta. Wiadomo już jednak, że nie będzie dużej nowelizacji ustaw o PIT i CIT. W 2026 r. nadal będzie można korzystać na starych zasadach z ulgi mieszkaniowej i IP Box oraz sprzedać bez podatku poleasingowy samochód.
10.12.2025Komitet Stały Rady Ministrów wprowadził bardzo istotne zmiany do projektu ustawy przygotowanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – poinformował minister Maciej Berek w czwartek wieczorem, w programie „Pytanie dnia” na antenie TVP Info. Jak poinformował, projekt nowelizacji ustawy o PIP powinien trafić do Sejmu w grudniu 2025 roku, aby prace nad nim w Parlamencie trwały w I kwartale 2026 r.
05.12.20254 grudnia Komitet Stały Rady Ministrów przyjął projekt zmian w ustawie o PIP - przekazało w czwartek MRPiPS. Nie wiadomo jednak, jaki jest jego ostateczny kształt. Jeszcze w środę Ministerstwo Zdrowia informowało Komitet, że zgadza się na propozycję, by skutki rozstrzygnięć PIP i ich zakres działał na przyszłość, a skutkiem polecenia inspektora pracy nie było ustalenie istnienia stosunku pracy między stronami umowy B2B, ale ustalenie zgodności jej z prawem. Zdaniem prawników, to byłaby kontrrewolucja w stosunku do projektu resortu pracy.
05.12.2025Przygotowany przez ministerstwo pracy projekt zmian w ustawie o PIP, przyznający inspektorom pracy uprawnienie do przekształcania umów cywilnoprawnych i B2B w umowy o pracę, łamie konstytucję i szkodzi polskiej gospodarce – ogłosili posłowie PSL na zorganizowanej w czwartek w Sejmie konferencji prasowej. I zażądali zdjęcia tego projektu z dzisiejszego porządku posiedzenia Komitetu Stałego Rady Ministrów.
04.12.2025Prezydent Karol Nawrocki podpisał we wtorek ustawę z 7 listopada 2025 r. o zmianie ustawy o ochronie zwierząt. Jej celem jest wprowadzenie zakazu chowu i hodowli zwierząt futerkowych w celach komercyjnych, z wyjątkiem królika, w szczególności w celu pozyskania z nich futer lub innych części zwierząt. Zawetowana została jednak ustawa zakazująca trzymania psów na łańcuchach. Prezydent ma w tym zakresie złożyć własny projekt.
02.12.2025| Identyfikator: | Dz.U.UE.L.2004.120.49 |
| Rodzaj: | Decyzja |
| Tytuł: | Decyzja 2004/390/WE zezwalająca Państwom Członkowskim na przedłużenie tymczasowych zezwoleń przyznanych na nową substancję czynną acetamipryd |
| Data aktu: | 23/04/2004 |
| Data ogłoszenia: | 24/04/2004 |
| Data wejścia w życie: | 01/05/2004, 24/04/2004 |