united kingdom
ukraine

Decyzja 2003/24/WE dotycząca opracowania zintegrowanego skomputeryzowanego systemu weterynaryjnego

DECYZJA KOMISJI
z dnia 30 grudnia 2002 r.
dotycząca opracowania zintegrowanego skomputeryzowanego systemu weterynaryjnego

(notyfikowana jako dokument nr C(2002) 5496)

(2003/24/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 14 stycznia 2003 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając dyrektywę Rady 90/425/EWG z dnia 26 czerwca 1990 r. dotyczącą kontroli weterynaryjnych i zootechnicznych mających zastosowanie w handlu wewnątrzwspólnotowym niektórymi żywymi zwierzętami i produktami w perspektywie wprowadzenia rynku wewnętrznego(1), ostatnio zmienioną dyrektywą 92/118/EWG(2), w szczególności jej art. 20 ust. 3,

uwzględniając decyzję Rady 92/438/EWG z dnia 13 lipca 1992 r. w sprawie komputeryzacji weterynaryjnych procedur przywozowych (Projekt SHIFT), zmieniającą dyrektywy 90/675/EWG, 91/496/EWG, 91/628/EWG i decyzję 90/424/EWG, oraz uchylającą decyzję 88/192/EWG(3), ostatnio zmienioną decyzją Rady 95/1/WE(4), w szczególności jej art. 12,

uwzględniając decyzję Rady 90/424/EWG z dnia 26 czerwca 1990 r. w sprawie wydatków w dziedzinie weterynarii(5), ostatnio zmienioną decyzją 2001/572/WE(6), w szczególności jej art. 37 i 37a,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Intencją dyrektywy 1999/93/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 13 grudnia 1999 r. w sprawie wspólnotowych ram w zakresie podpisu elektronicznego(7) jest zagwarantowanie bezpieczeństwa i poufności w elektronicznych środkach przekazu oraz ułatwienie wykorzystywania ich przez władze krajowe i wspólnotowe do wzajemnego porozumiewania się oraz do porozumiewania się z obywatelami i podmiotami gospodarczymi.

(2) Artykuł 3 decyzji Komisji 92/563/EWG z dnia 19 listopada 1992 r. w sprawie bazy danych obejmującej wspólnotowe wymagania dotyczące przywozu, przewidzianej projektem SHIFT(8), ustanawia, że Komisja zobowiązana jest do stworzenia odpowiednich baz.

(3) Decyzja Komisji 91/398 z dnia 19 lipca 1991 r. w sprawie skomputeryzowanego systemu łączącego władze weterynaryjne (Animo)(9) określa zasady regulujące kwestie sieci łączącej jednostki weterynaryjne.

(4) Prace przeprowadzone w ramach badań i seminariów wspólnotowych wskazały na potrzebę zweryfikowania architektury sieci, celem stworzenia systemu weterynaryjnego obejmującego różne aplikacje komputerowe.

(5) Rezolucja Parlamentu Europejskiego A5-0396/2000 w sprawie specjalnego sprawozdania Trybunału Obrachunkowego 1/2000(10) dotyczącego wezwania Komisji do całkowitej kontroli nad zarządzaniem i rozwojem sieci Animo w odniesieniu do ognisk klasycznego pomoru świń, oraz o dokonanie zmian zgodnie z uwagami Trybunału.

(6) W celu zoptymalizowania funkcji i interfejsów użytkowników, Państwa Członkowskie powinny się aktywnie zaangażować w opracowanie skomputeryzowanego systemu weterynaryjnego.

(7) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Łańcucha Pokarmowego i Zdrowia Zwierząt,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Wspólnota powinna możliwie jak najszybciej stworzyć system komputerowy integrujący funkcje systemów ANIMO i SHIFT w jedną architekturę. Specyfikacje techniczne przedmiotowego systemu zostały wymienione w Załączniku.

Artykuł  2
1.
W pierwszym etapie, Komisja opracowuje specyfikacje dla nowego systemu Animo, analizuje system i przedstawia prototyp.

Budżet Komisji na wykonanie przedmiotowych prac wynosi 200.000 EUR

2.
W drugim etapie, Komisja opracowuje nowy system Animo i udostępnia Państwom Członkowskim bazę danych.
3.
Komisja zobowiązana jest również opracować i połączyć system Shift w nowy system komputerowy, w szczególności funkcje wymagane w celu podejmowania decyzji w punktach kontroli granicznej, zarówno w zakresie spraw regulacyjnych, jak i analiz ryzyka.
Artykuł  3

Dyrektor Generalny Dyrekcji Generalnej ds. Zdrowia i Ochrony Konsumentów jest upoważniony do podpisania umów niezbędnych w celu wykonania niniejszej decyzji.

Artykuł  4

Niniejsza decyzja skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 30 grudnia 2002 r.

W imieniu Komisji
David BYRNE
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 224 z 18.8.1990, str. 29.

(2) Dz.U. L 62 z 15.3.1993, str. 49.

(3) Dz.U. L 243 z 25.8.1992, str. 27.

(4) Dz.U. L 1 z 1.1.1995, str. 113.

(5) Dz.U. L 224 z 18.8.1990, str. 19.

(6) Dz.U. L 203 z 28.7.2001, str. 16.

(7) Dz.U. L 13 z 19.1.2000, str. 12.

(8) Dz.U. L 361 z 10.12.1992, str. 45.

(9) Dz.U. L 221 z 9.8.1991, str. 30.

(10) Dz.U. C 85 z 23.3.2000, str. 1.

ZAŁĄCZNIK

Architektura systemów komputerowych Dyrekcji Generalnej ds. Zdrowia i Ochrony Konsumentów oparta jest na technologii wielowarstwowej, z przeglądarką po stronie klienta, serwerem internetowym do prezentowania informacji oraz z oddzielnym serwerem bazy danych Oracle. Aplikacje strategiczne opracowuje się w JAVA, z zastosowaniem BEA Weblogic. Protokołem sieciowym jest IP, a w przypadkach podyktowanych względami bezpieczeństwa stosuje się prywatną sieć danych TESTA II oraz protokoły bezpiecznej komunikacji SSL i PKI. Dane między aplikacjami wymienia się z zastosowaniem standardu XML.

Raporty statystyczne generowane są z BO (Business Object) oraz z oprogramowania kartograficznego.

Zmiany w prawie

Ustawa o powierzaniu pracy cudzoziemcom - opublikowana

Ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia opublikowana

Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Będzie elektroniczna dokumentacja w zakresie urodzeń i zgonów

Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.

Grażyna J. Leśniak 12.05.2025
Będą zmiany w wydawaniu wiz dla zagranicznych studentów

Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.

kk/pap 10.05.2025
Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.

Grażyna J. Leśniak 06.05.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2003.8.44

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2003/24/WE dotycząca opracowania zintegrowanego skomputeryzowanego systemu weterynaryjnego
Data aktu: 30/12/2002
Data ogłoszenia: 14/01/2003
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 14/01/2003