Zm.: rozporządzenie (WE) nr 2423/2001 (EBC/2001/13) dotyczące skonsolidowanego bilansu sektora monetarnych instytucji finansowych.

ROZPRZĄDZENIE (WE) NR 1746/2003 EUROPEJSKIEGO BANKU CENTRALNEGO
z dnia 18 września 2003 r.
zmieniające rozporządzenie (WE) nr 2423/2001 (EBC/2001/13) dotyczące skonsolidowanego bilansu sektora monetarnych instytucji finansowych

(EBC/2003/10)

(Dz.U.UE L z dnia 2 października 2003 r.)

RADA PREZESÓW EUROPEJSKIEGO BANKU CENTRALNEGO,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 2533/98 z dnia 23 listopada 1998 r. dotyczące zbierania informacji statystycznych przez Europejski Bank Centralny(1) a w szczególności artykuł 5 ustęp 1 oraz artykuł 6 ustęp 4 tego rozporządzenia,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rozporządzenie EBC/2001/13 z 22 listopada 2001 r. dotyczące skonsolidowanego bilansu sektora monetarnych instytucji finansowych(2) nakłada na monetarne instytucje finansowe (MIF) obowiązek składania kwartalnych sprawozdań statystycznych w podziale na kraje i waluty. Jednakże wskazane rozporządzenie wymaga obecnie tego typu danych jedynie w odniesieniu do Państw Członkowskich Unii Europejskiej (UE), pozostających takimi w chwili jego przyjęcia. Rozporządzenie to powinno w związku z tym ulec odpowiednim zmianom w celu rozszerzenia obowiązków sprawozdawczych na dane dotyczące krajów przystępujących do UE w dniu 1 maja 2004 r.

(2) Obecnie większość danych w odniesieniu do takich krajów nie ma prawdopodobnie istotnego znaczenia. Korzyści związane z samodzielnym wykazywaniem danych o niewielkim znaczeniu prawdopodobnie nie przewyższą kosztów związanych z zebraniem takich danych. W zgodności z obecnie dopuszczalnym poziomem elastyczności przewidzianej w Rozporządzeniu EBC/2001/13 w odniesieniu do obliczania wskaźników kwartalnych w przypadku kiedy można wykazać na podstawie wskaźników wyliczonych na wyższym poziomie agregacji, że odpowiednie dane nie mają prawdopodobnie istotnego znaczenia, tego samego typu elastyczność powinna być stosowana w odniesieniu do przekazywania nowych danych. W tym celu, krajowe banki centralne regularnie dokonują oceny istotności odpowiednich danych.

(3) Dalsze zmiany rozporządzenia EBC/2001/13 są niezbędne ze względu na kodyfikację rozporządzenia EBC/1998/15 z 1 grudnia 1998 r. o stosowaniu stóp rezerw obowiązkowych,(3)

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Do rozporządzenia EBC/2001/13 wprowadza się następujące zmiany:

1) w artykule 4 dodaje się następujące zdanie w ustępie 2:

"W odniesieniu do ustępów 6a oraz 7a część 1 rozdział IV załącznika I, każdy KBC dokona oceny kwestii czy komórki oznaczone znakiem »#« w tabeli 3 oraz 4 części 2 załącznika I nie mają istotnego znaczenia oraz poinformuje podmioty składające sprawozdanie o przypadku, gdy nie wymagane jest składanie sprawozdania przez takie podmioty.";

2) artykuł 5 ustęp 2 skreśla się;

3) załączniki I oraz V podlegają zmianie zgodnie z Załącznikiem do niniejszego rozporządzenia;

4) załącznik II podlega zmianie zgodnie z Załącznikiem do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Artykuł 1 ustępy 1 i 3 staje się skuteczny z dniem 1 maja 2004 r. Artykuł 1 ustępy 2 i 4 staje się skuteczny z dniem 10 marca 2004 r.

Frankfurt nad Menem, dnia 18 września 2003 r.

W imieniu Rady Prezesów EBC
Willem F. DUISENBERG
Prezes

______

(1) Dz. U. L 318 z 27.11.98, str. 8.

(2) Dz. U. L 333 z 17.12.2001, str. 1. Rozporządzenie po raz ostatni zmienione przez rozporządzenie EBC/2002/8 (OJ L 330 z 6.12.2002, str. 29).

(3) OJ L 356 z 30.12.1998, str. 1. Rozporządzenie po raz ostatni zmienione przez rozporządzenie EBC/2000/3 (OJ L 106 z 23.4.2002, str. 9).

ZAŁĄCZNIK

Załączniki I, II oraz V do rozporządzenia EBC/2001/13 podlegają następującym zmianom:

1. Załącznik I podlega następującym zmianom:

a) Część I, rozdział IV podlega następującym zmianom:

i) Dodaje się następujący ustęp 6a:

"6a. Podmioty składające sprawozdania składają sprawozdania w odniesieniu do komórek nie oznaczonych znakiem »#« w tabeli 3 zamieszczonej w części 2.

Podmioty składające sprawozdanie składają również sprawozdania w odniesieniu do komórek oznaczonych znakiem »#«. Jednakże w przypadku gdy wskaźniki zebrane na wyższym poziomie agregacji ujawniają, że dane te nie mają istotnego znaczenia, KBC może zadecydować o rezygnacji z wymagania sprawozdań w tym zakresie. Każdy KBC powiadamia podmioty składające sprawozdania o takiej decyzji."

ii) Dodaje się następujący ustęp 7a:

"7a. Podmioty składające sprawozdania składają sprawozdania w odniesieniu do komórek oznaczonych znakiem »#« w tabeli 4 zamieszczonej w części 2.

Podmioty składające sprawozdanie składają również sprawozdania w odniesieniu do komórek nieoznaczonych znakiem »#«. Jednakże w przypadku gdy wskaźniki zebrane na wyższym poziomie agregacji ujawniają, że dane te nie mają istotnego znaczenia, KBC może zadecydować o rezygnacji z wymagania sprawozdań w tym zakresie. Każdy KBC powiadamia podmioty składające sprawozdania o takiej decyzji."

iii) Dodaje się następujący ustęp 9a:

"9a. W przypadku gdy dane w odniesieniu do komórek oznaczonych znakiem »#« nie mają istotnego znaczenia jednak poszczególne KBC mimo to dokonują ich zbierania, dane takie mogą być przekazywane przez odpowiednie KBC do EBC z okresem zwłoki wynoszącym jeden miesiąc od zamknięcia czynności bankowych w dwudziestym ósmym dniu następującym po końcu kwartału w odniesieniu do którego tego typu dane się odnoszą. Poszczególne KBC decydują w jakim terminie konieczne jest otrzymywanie danych od podmiotów składających sprawozdania tak aby możliwe było zachowanie terminu określonego powyżej."

b) Część 2 podlega następującym zmianom:

i) W tabeli 3 (Podział według krajów):

– W zakresie objętym nagłówkiem "B. Pozostałe uczestniczące Państwa Członkowskie (tj. z wyłączeniem sektora krajowego)" oraz w części zakresu objętego nagłówkiem "C. Reszta świata (Państwa Członkowskie)" dodaje się odpowiednio kolumny reprezentujące każde z Państw przystępujących do UE w dniu 1 maja 2004 r. Każda komórka w każdej z wyżej wskazanych kolumn oznaczona jest znakiem "#".

– W nagłówku ostatniej kolumny słowa "(z wyłączeniem Państw Członkowskich)" podlegają zastąpieniu przez "(z wyłączeniem DK, SE, GB)".

– Następująca "Uwaga ogólna" zostaje dodana do tabeli: "W przypadku gdy wskaźniki zebrane na wyższym poziomie agregacji ujawniają, że dane w odniesieniu do komórek oznaczonych znakiem »#« nie mają istotnego znaczenia, poszczególne KBC mogą zadecydować o niewymaganiu sprawozdań w tym zakresie."

ii) W tabeli 4 (Podział według walut)

– W zakresie objętym nagłówkiem "Waluty pozostałych Państw Członkowskich" dodaje się kolumny reprezentujące każde z Państw Członkowskich przystępujących do UE w dniu 1 maja 2004 r. Każda komórka w każdej ze wskazanych kolumn oznaczona jest znakiem "#".

– Pierwszy wiersz podlega zastąpieniu w następujący sposób:

Wszystkie waluty łącznie Euro Waluty pozostałych Państw Członkowskich Inne waluty
"POZYCJE BILANSU [komórki reprezentujące waluty wszystkich Państw Członkowskich] Suma USD JPY CHF Pozostałe waluty łącznie(1)
(...)
(1) Pozostałe waluty Państw Członkowskich (z wyłączeniem DEK, SEK oraz GBP) są

uwzględnione w tej kolumnie."

– Następująca "Uwaga ogólna" zostaje dodana do tabeli: "W przypadku gdy wskaźniki zebrane na wyższym poziomie agregacji ujawniają, że dane w odniesieniu do komórek oznaczonych znakiem"#" nie mają istotnego znaczenia, poszczególne KBC mogą zadecydować o niewymaganiu sprawozdań w tym zakresie."

2. W Załączniku II część 1, ustęp 2, usuwa się wyrażenie "(jednomiesięczne)".

3. W załączniku V dodaje się następujący ustęp 1a, 1b oraz 2a:

"1a. Niezależnie od ustępu 1, pierwsze sprawozdanie zgodne z niniejszym rozporządzeniem w odniesieniu do komórek oznaczonych znakiem »#« powinno rozpocząć się od danych kwartalnych za okres kończący się w lipcu 2004 r.

1b. W przypadku gdy odpowiedni KBC podejmie decyzję o niewymaganiu składania sprawozdań dotyczących danych pozbawionych istotnego znaczenia począwszy od danych kwartalnych za okres kończący się w lipcu 2004 r., obowiązek składania sprawozdań nakładany jest 12 miesięcy po poinformowaniu podmiotów składających sprawozdanie, że tego typu dane są wymagane.

2a. Za pierwsze 12 miesięcy w których podlegają one obowiązkowi składania sprawozdań, istotne dane w odniesieniu do komórek oznaczonych znakiem »#« mogą podlegać obowiązkowi składania sprawozdań na rzecz EBC z uwzględnieniem okresu zwłoki wynoszącego jeden miesiąc od zamknięcia czynności bankowych w dwudziestym ósmym dniu następującym po końcu kwartału w odniesieniu do którego tego typu dane się odnoszą. Poszczególne KBC decydują w jakim terminie konieczne jest otrzymywanie danych od podmiotów składających sprawozdania tak aby możliwe było zachowanie terminu określonego powyżej."

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024