Wspólne działanie 2003/473/WPZiB dotyczące wkładu Unii Europejskiej w proces rozstrzygnięcia konfliktu w Gruzji/Południowej Osetii

WSPÓLNE DZIAŁANIE RADY 2003/473/WPZiB
z dnia 25 czerwca 2003 r.
dotyczące wkładu Unii Europejskiej w proces rozstrzygnięcia konfliktu w Gruzji/Południowej Osetii

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 14,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W dniu 26 lutego 2001 r. Rada zadeklarowała swoją wolę odegrania aktywniejszej roli na Kaukazie Południowym i poszukiwania dalszych sposobów wspierania wysiłków na rzecz zapobiegania konfliktom w regionie i rozstrzygania ich, w szczególności dzięki wzmocnieniu współpracy z Organizacją Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

(2) W dniu 29 października 2001 r. Rada przyjęła wspólne działanie 2001/759/WPZiB(1) dotyczące wkładu Unii Europejskiej w proces rozstrzygnięcia konfliktu w Południowej Osetii.

(3) Wkład UE na rzecz misji OBWE w Gruzji w ramach tego wspólnego działania zapewnił skuteczne funkcjonowanie stałych sekretariatów strony gruzińskiej i osetyńskiej pod auspicjami Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie oraz ułatwił posiedzenia Wspólnej Komisji Kontroli (WKK) i grupy ekspertów, będących głównymi instrumentami procesu rozstrzygnięcia konfliktu.

(4) UE uznaje, że jej pomoc wzmocniła zarówno skuteczność jej roli, jak i roli Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie w rozstrzygnięciu konfliktu.

(5) Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie oraz wiceprzewodniczący Wspólnej Komisji Kontroli (WKK) wezwali o dalszą pomoc ze strony UE, a UE zgodziła się zaoferować dalszą pomoc finansową na rzecz procesu rozstrzygnięcia konfliktu.

(6) Komisja wyraziła zgodę na powierzenie jej wprowadzania w życie niniejszego wspólnego działania.

(7) Komisja zapewni odpowiednie uwidocznienie wkładu UE w ten projekt,

PRZYJMUJE NINIEJSZE WSPÓLNE DZIAŁANIE:

Artykuł  1
1.
Unia Europejska przyczynia się do wzmocnienia procesu rozstrzygnięcia konfliktu w Południowej Osetii.
2.
W tym celu Unia Europejska wnosi wkład na rzecz Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie w celu sfinansowania posiedzeń Wspólnej Komisji Kontroli (WKK) i grupy ekspertów, zapewnienia organizacji konferencji pod auspicjami Wspólnej Komisji Kontroli (WKK) oraz zapewnienia publikacji biuletynu Wspólnej Komisji Kontroli (WKK).
Artykuł  2
1.
Wypłata pomocy finansowej przewidzianej w ramach niniejszego wspólnego działania jest uzależniona od przeprowadzenia nie mniej niż dwóch posiedzeń Wspólnej Komisji Kontroli (WKK) i dwóch posiedzeń grup ekspertów w ciągu 12 miesięcy od daty rozpoczęcia obowiązywania porozumienia finansowego zawartego między Komisją i misją OBWE w Gruzji. Zarówno strona gruzińska, jak i Południowa Osetia powinny dokonywać widocznych wysiłków w celu osiągnięcia rzeczywistego postępu politycznego na rzecz trwałego i pokojowego rozstrzygnięcia sporu.
2.
Rada powierza Komisji wprowadzenie w życie niniejszego wspólnego działania w związku z realizacją celu określonego w art. 1 ust. 2. W tym celu Komisja zawrze z misją OBWE w Gruzji porozumienie finansowe dotyczące wykorzystania wsparcia finansowego udzielonego przez Unię Europejską w formie dotacji.
3.
Misja OBWE w Gruzji jest odpowiedzialna za zwrot kosztów misji, organizację konferencji pod auspicjami Wspólnej Komisji Kontroli (WKK) oraz publikację biuletynu Wspólnej Komisji Kontroli (WKK). W porozumieniu finansowym zostanie przewidziane zapewnienie przez misję OBWE w Gruzji uwidocznienia wkładu Unii Europejskiej w projekt.
4.
Komisja, za pośrednictwem swego przedstawicielstwa w Tbilisi, ściśle współpracuje z misją OBWE w Gruzji w celu monitorowania i oceny postępów, aby zapewnić sukces działania oraz właściwe wykorzystanie dotacji na cele określone w art. 1 ust. 2.
5.
Komisja składa pisemne sprawozdania z wykonania niniejszego działania Radzie pod przewodnictwem Prezydencji, przy wsparciu Sekretarza Generalnego Rady, Wysokiego Przedstawiciela ds. WPZiB. Informacje te będą w szczególności oparte na sprawozdaniach okresowych, dostarczanych przez misję OBWE w Gruzji na mocy jej stosunków umownych z Komisją, stosownie do przepisów art. 2 ust. 2.
Artykuł  3
1.
Do celów określonych w art. 1 ust. 2 ustala się finansową kwotę referencyjną w wysokości 160.000 EUR.
2.
Zarządzanie wydatkami pokrywanymi z kwoty określonej w ust. 1 podlega procedurom Wspólnoty Europejskiej i regułom mającym zastosowanie do ogólnego budżetu Wspólnot Europejskich, z takim wyjątkiem, że żadne finansowanie wstępne nie pozostaje własnością Wspólnoty Europejskiej.
Artykuł  4
1.
Niniejsze wspólne działanie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2003 r.

Niniejsze wspólne działanie wygasa dnia 30 czerwca 2004 r.

2.
Niniejsze wspólne działanie zostaje poddane przeglądowi dziesięć miesięcy od daty wejścia w życie.
Artykuł  5

Niniejsze wspólne działanie zostaje opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Brukseli, dnia 25 czerwca 2003 r.
W imieniu Rady
G. PAPANDREOU
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 286 z 30.10.2001, str. 4.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2003.157.72

Rodzaj: Wspólne działanie
Tytuł: Wspólne działanie 2003/473/WPZiB dotyczące wkładu Unii Europejskiej w proces rozstrzygnięcia konfliktu w Gruzji/Południowej Osetii
Data aktu: 25/06/2003
Data ogłoszenia: 26/06/2003
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 01/07/2003