Decyzja 2002/879/WE zmieniająca decyzję 2002/304/WE w zakresie programów stosowanych w Finlandii w celu uzyskania statusu zatwierdzonych stref w odniesieniu do wirusowej posocznicy krwotocznej ryb łososiowatych (VHS) i zakaźnej martwicy układu krwiotwórczego ryb łososiowatych (IHN)

DECYZJA KOMISJI
z dnia 4 listopada 2002 r.
zmieniająca decyzję 2002/304/WE w zakresie programów stosowanych w Finlandii w celu uzyskania statusu zatwierdzonych stref w odniesieniu do wirusowej posocznicy krwotocznej ryb łososiowatych (VHS) i zakaźnej martwicy układu krwiotwórczego ryb łososiowatych (IHN)

(notyfikowana jako dokument nr C(2002) 4290)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2002/879/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 7 listopada 2002 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając dyrektywę Rady 91/67/WE z dnia 28 stycznia 1991 r. dotyczącą warunków zdrowotnych zwierząt obowiązujących przy wprowadzaniu do obrotu zwierząt i produktów akwakultury(1), ostatnio zmienioną dyrektywą 98/45/WE(2), w szczególności jej art. 10 ust. 3,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Decyzją 2002/304/WE(3), Komisja zatwierdziła programy mające na celu uzyskanie statusu zatwierdzonych stref i zatwierdzonych gospodarstw w niezatwierdzonych strefach, w odniesieniu do jednej lub dwóch chorób ryb, którymi są wirusowa posocznica krwotoczna ryb łososiowatych (VHS) i zakaźna martwica układu krwiotwórczego ryb łososiowatych (IHN), włącznie z programem dla wszystkich obszarów Finlandii, położonych w głębi kraju i nadbrzeżnych.

(2) Wobec wystąpienia ognisk VHS w niektórych obszarach nadbrzeżnych, Finlandia przedstawiła zmiany do tego programu. Program przewiduje specjalne środki zwalczania VHS w obszarach nadbrzeżnych dotkniętych tą chorobą, w celu uzyskania, w efekcie końcowym, statusu stref zatwierdzonych w odniesieniu do VHS i IHN dla wszystkich obszarów Finlandii, położonych w głębi kraju i nadbrzeżnych. Program obejmuje niedyskryminacyjne ograniczenia w odniesieniu do przemieszczeń ryb, w celu uniknięcia ponownego wprowadzenia chorób, o których mowa.

(3) Zmieniony program, który został przedstawiony jest zgodny z właściwymi wymogami dyrektywy 91/67/EWG.

(4) W związku z tym, zmieniony program, przedstawiony przez Finlandię, powinien zostać zatwierdzony a decyzja 2002/304/WE odpowiednio zmieniona.

(5) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Łańcucha Pokarmowego i Zdrowia Zwierząt,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Załącznik do dyrektywy 2002/304/EWG zastępuje się tekstem znajdującym się w Załączniku do niniejszej dyrektywy.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 4 listopada 2002 r.

W imieniu Komisji
David BYRNE
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 46 z 19.2.1991, str. 1.

(2) Dz.U. L 189 z 3.7.1998, str. 12.

(3) Dz.U. L 104 z 20.4.2002, str. 37.

ZAŁĄCZNIK 

"ZAŁĄCZNIK I

STREFY, W KTÓRYCH SĄ STOSOWANE ZATWIERDZONE PROGRAMY W CELU UZYSKANIA STATUSU STREFY ZATWIERDZONEJ W ODNIESIENIU DO JEDNEJ LUB DWÓCH CHORÓB RYB, KTÓRYMI SĄ VHS I IHN

1. STREFY W DANII, W KTÓRYCH JEST STOSOWANY ZATWIERDZONY PROGRAM W CELU UZYSKANIA STATUSU STREFY ZATWIERDZONEJ W ODNIESIENIU DO VHS

- Zlewnia rzeki FISKEBÆK Å.

- Wszystkie CZĘŚCI JUTLANDII na południe i zachód od zlewni rzek Storåen, Karup å, Gudenåen i Grejs å.

- Obszar wszystkich WYSP DUŃSKICH.

2. STREFY W NIEMCZECH, W KTÓRYCH SĄ STOSOWANE ZATWIERDZONE PROGRAMY W CELU UZYSKANIA STATUSU STREFY ZATWIERDZONEJ W ODNIESIENIU DO VHS I IHN

- Strefa w zlewni rzek »WOLFEGGER AACH I ROHRSEE«.

- Strefa w zlewni »OBERN NAGOLD«.

- Strefa »GROSSE LAUTER« w zlewni Dunaju.

3. STREFY W HISZPANII, W KTÓRYCH JEST STOSOWANY ZATWIERDZONY PROGRAM W CELU UZYSKANIA STATUSU STREFY ZATWIERDZONEJ W ODNIESIENIU DO VHS I IHN

- AUTONOMICZNA GMINA LA RIOJA.

4. STREFY WE FRANCJI, W KTÓRYCH JEST STOSOWANY ZATWIERDZONY PROGRAM W CELU UZYSKANIA STATUSU STREFY ZATWIERDZONEJ W ODNIESIENIU DO VHS I IHN

- LES FORGES.

- LA NIVE i LES NIVELLES.

- L'ÉLORN.

5. STREFY WE WŁOSZECH, W KTÓRYCH JEST STOSOWANY ZATWIERDZONY PROGRAM W CELU UZYSKANIA STATUSU STREFY ZATWIERDZONEJ W ODNIESIENIU DO VHS I IHN

5.1. Autonomiczna prowincja Bolzano

ZONA PROVINCE OF BOLZANO

- Strefa składa się ze wszystkich zlewni rzek w rejonie prowincji Bolzano.

Strefa obejmuje górną część strefy ZONA VAL DELL'ADIGE - tzn. zlewnię rzeki Adige od jej źródeł w prowincji Bolzano do granicy z prowincją Trento.

(UWAGA: Pozostała, dolna część strefy ZONA VAL DELL'ADIGE jest objęta zatwierdzonym programem autonomicznej prowincji Trento. Części górne i dolne tej strefy należy traktować jako jedną jednostkę epidemiologiczną.)

5.2. Autonomiczna prowincja Trento

ZONA VAL DI SOLE E DI NON

- Obszar zlewni od źródła strumienia Noce do tamy S. Giustina.

ZONA VAL DEL FERSINA

- Obszar zlewni od źródła strumienia Fersina do wodospadu Ponte Alto.

ZONA VAL DELL'ADIGE - część dolna

- Obszar zlewni rzeki Adige i jej źródeł znajdujących się na terenie autonomicznej prowincji Trento, od granicy z prowincją Bolzano do tamy Ala (elektrownia wodna).

(UWAGA: Część strefy ZONA VAL DELL'ADIGE, położona w górnym biegu rzeki, jest objęta zatwierdzonym programem prowincji Bolzano. Górną i dolną część tej strefy należy traktować jako jedną jednostkę epidemiologiczną.)

ZONA VAL RENDENA, ALTO E BASSO SARCA

- Obszar zlewni od źródeł rzeki Sarca do tamy Torbole (elektrownia wodna). Strefa jest równo podzielona przez tamę Ponte Pià, z wyjątkiem basenu potoków Manes, Arnò i Ambies oraz basenu Doliny Jezior.

ZONA TORRENTE ARNÒ

- Obszar zlewni od źródła potoku Arnò do zapór położonych w dolnym biegu, ujściem potoku Arnò do rzeki Sarca.

ZONA VAL BANALE

- Obszar zlewni basenu strumienia Ambies do tamy elektrowni wodnej.

ZONA VARONE

- Obszar zlewni od źródeł strumienia Magnone do wodospadu.

ZONA VAL DI LEDRO

- Obszar zlewni basenów potoków Massangia i Ponale do elektrowni wodnej.

ZONA ALTO E BASSO CHIESE

- Obszar zlewni rzeki Chiese od źródeł do tamy Condino, z wyjątkiem basenów potoków Adanà i Palvico.

ZONA TORRENTE PALVICO

- Obszar zlewni basenu potoku Palvico do zapory zbudowanej z betonu i kamieni.

ZONA VALSUGANA

- Obszar zlewni basenu rzeki Brenta do tamy Marzotto.

5.3. Region Veneto

ZONA TORRENTE ASTICO

- Obszar zlewni rzeki Astico, od jej źródeł (w autonomicznej prowincji Trento i prowincji Vicenza, region Veneto) do tamy znajdującej się w pobliżu mostu Pedescala w prowincji Vicenza.

Część położona w dolnym biegu rzeki Astico, między tamą w pobliżu mostu Pedescala a tamą Pria Maglio, jest uważana za strefę buforową.

ZONA BELLUNO

- Obszar zlewni w prowincji Belluno od źródeł strumienia Ardo do zapory położonej w dolnym biegu rzeki (przed ujściem strumienia Ardo do rzeki Piave) w gospodarstwie Centro Sperimentale di Acquacoltura, Valli di Bolzano Bellunese, Belluno.

6.A. STREFY W FINLANDII, W KTÓRYCH JEST STOSOWANY ZATWIERDZONY PROGRAM W CELU UZYSKANIA STATUSU STREFY ZATWIERDZONEJ W ODNIESIENIU DO VHS I IHN

- Wszystkie obszary położone w głębi lądu i nadbrzeżne, z wyjątkiem prowincji Åland i obszaru Pyhtää podlegającego ograniczeniom.

6.B. STREFY W FINLANDII, W KTÓRYCH JEST STOSOWANY ZATWIERDZONY PROGRAM - WŁĄCZNIE ZE SPECYFICZNYMI ŚRODKAMI ZWALCZANIA VHS - W CELU UZYSKANIA, W EFEKCIE KOŃCOWYM, STATUSU STREF ZATWIERDZONYCH W ODNIESIENIU DO VHS I IHN

- Cała prowincja ÅLAND i obszar PYHTÄÄ podlegający ograniczeniom."

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2002.305.59

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2002/879/WE zmieniająca decyzję 2002/304/WE w zakresie programów stosowanych w Finlandii w celu uzyskania statusu zatwierdzonych stref w odniesieniu do wirusowej posocznicy krwotocznej ryb łososiowatych (VHS) i zakaźnej martwicy układu krwiotwórczego ryb łososiowatych (IHN)
Data aktu: 04/11/2002
Data ogłoszenia: 07/11/2002
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 01/01/1970