Dyrektywa 2000/44/WE zmieniająca dyrektywę 92/12/EWG w zakresie tymczasowych ograniczeń ilościowych na produkty objęte podatkami akcyzowymi, wwożone do Szwecji z innych Państw Członkowskich

DYREKTYWA RADY 2000/44/WE
z dnia 30 czerwca 2000 r.
zmieniająca dyrektywę 92/12/EWG w zakresie tymczasowych ograniczeń ilościowych na produkty objęte podatkami akcyzowymi, wwożone do Szwecji z innych Państw Członkowskich

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 93,

uwzględniając wniosek Komisji,

uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego (1),

uwzględniając opinię Komitetu Ekonomiczno-Społecznego,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Artykuł 26 ust. 3 dyrektywy Rady 92/12/EWG z dnia 25 lutego 1992 r. w sprawie ogólnych warunków dotyczących produktów (2) objętych podatkiem akcyzowym, ich przechowywania, przepływu oraz kontrolowania przyznaje Szwecji prawo kontynuacji stosowania, do dnia 30 czerwca 2000 r., takich samych ograniczeń, jak ustanowione w Akcie przystąpienia Szwecji z 1994 r., dotyczących ilości napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych, które mogą być wwożone na terytorium Szwecji bez dalszych płatności podatku akcyzowego przez osoby fizyczne z przeznaczeniem do ich własnego użytku.

(2) Odstępstwo to zostało przyznane, ponieważ w Europie bez granic, gdzie stawki podatków akcyzowych różnią się znacznie, natychmiastowe i całkowite zniesienie ograniczeń akcyzowych spowodowałoby zajście takich zmian nie do przyjęcia w zakresie handlu i dochodów oraz zakłócenie konkurencji w Szwecji, która tradycyjnie stosowała wysokie podatki akcyzowe na określone produkty, zarówno traktując to jako znaczące źródło dochodów, jak i kierując się względami zdrowotnymi i społecznymi.

(3) Finlandia i Dania zostały upoważnione do stosowania podobnych ograniczeń w okresie do dnia 31 grudnia 2003 r.

(4) Szwecja wnioskowała o zezwolenie na kontynuację stosowania tych ograniczeń przez taki sam okres, jaki został przyznany Finlandii i Danii, argumentując, że potrzebuje więcej czasu na dostosowanie swojej polityki alkoholowej do sytuacji, w której nie występują żadne ograniczenia.

(5) Jednocześnie Szwecja zobowiązuje się zwiększyć, w kilku etapach, obecne limity ilościowe dotyczące napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych wwożonych na swoje terytorium, w celu stopniowego dostosowywania ich do przepisów wspólnotowych przewidzianych w art. 8 i 9 dyrektywy 92/12/EWG oraz w celu zagwarantowania całkowitego zniesienia istniejących wewnątrz Wspólnoty ograniczeń w zakresie tych produktów do dnia 31 grudnia 2003 r.

(6) Artykuł 26 dyrektywy 92/12/EWG stanowi odstępstwo od jednej z fundamentalnych zasad rynku wewnętrznego, to jest prawa obywateli do przewożenia towarów zakupionych do własnego użytku na całym obszarze Wspólnoty bez ponoszenia żadnych nowych opłat z tego tytułu, zatem niezbędne najdalej idące ograniczenie skutków tego odstępstwa.

(7) W związku z tym wskazane jest przyznanie dodatkowego okresu dostosowawczego w Szwecji w drodze odroczenia terminu przewidzianego w art. 26 ust. 3 dyrektywy 92/12/EWG o nowy, niepodlegający przedłużeniu okres, trwający do dnia 31 grudnia 2003 r. oraz ustalenie etapów stopniowej liberalizacji ograniczeń przed ich całkowitym zniesieniem, które ma nastąpić z tą datą.

(8) Uwzględniając gospodarcze znaczenie niniejszej dyrektywy konieczne jest powołanie się na przyczynę pilności określoną w pkt I ppkt 3 Protokołu do Traktatu amsterdamskiego w sprawie roli parlamentów krajowych w Unii Europejskiej,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DYREKTYWĘ:

Artykuł  1

W dyrektywie 92/12/EWG wprowadza się następujące zmiany:

1) w art. 26 ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. Bez uszczerbku dla art. 8 Szwecja upoważniona jest do stosowania określonych w Załączniku ograniczeń ilości napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych.

Upoważnienie to dotyczy ilości napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych, jakie mogą być wwożone na terytorium Szwecji przez osoby fizyczne do ich własnego użytku bez dalszych płatności podatku akcyzowego.

Upoważnienie to stosuje się do dnia 31 grudnia 2003 r.";

2) w niniejszej dyrektywie dodaje się Załącznik o treści podanej w Załączniku.

Artykuł  2
1.
Państwa Członkowskie wprowadzają w życie przepisy ustawodawcze, wykonawcze i administracyjne niezbędne do wykonania niniejszej dyrektywy najpóźniej do dnia 1 lipca 2000 r. Niezwłocznie informują o tym Komisję.

Przepisy przyjęte przez Państwa Członkowskie zawierają odniesienie do niniejszej dyrektywy lub odniesienie takie towarzyszy ich urzędowej publikacji. Metody dokonywania takiego odniesienia określane są przez Państwa Członkowskie.

2.
Państwa Członkowskie przekazują Komisji teksty głównych przepisów prawa krajowego, które przyjmują w obszarze objętym niniejszą dyrektywą.
Artykuł  3

Niniejsza dyrektywa wchodzi w życie dnia 1 lipca 2000 r.

Artykuł  4

Niniejsza dyrektywa skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 30 czerwca 2000 r.
W imieniu Rady
J. GAMA
Przewodniczący

______

(1) Opinia wydana dnia 15 czerwca 2000 r. (dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym).

(2) Dz.U. L 76 z 23.3.1992, str. 1. Dyrektywa ostatnio zmieniona dyrektywą 96/99/WE (Dz.U. L 8 z 11.1.1997, str. 12).

ZAŁĄCZNIK

"ZAŁĄCZNIK

Artykuł 26 ust. 3

Ilość napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych, które mogą zostać wwiezione na terytorium Szwecji przez osoby prywatne do własnego użytku bez konieczności dodatkowej płatności podatku akcyzowego

Napoje alkoholowe

Od dnia 1 lipca 2000 r. Od dnia 1 stycznia 2001 r. Od dnia 1 stycznia 2002 r. Od dnia 1 stycznia 2003 r.
Wyroby spirytusowe 1 l 1 l 2 l 5 l
Półprodukty 3 l 3 l 3 l 3 l
Wina (łącznie z winami musującymi) 20 l 26 l 26 l 52 l
Piwo 24 l 32 l 32 l 64 l

Wyroby tytoniowe

Od dnia 1 lipca 2000 r.
Papierosy lub 400
Cygaretki lub 200
Cygara lub 100
Tytoń luzem 550 g"

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2000.161.82

Rodzaj: Dyrektywa
Tytuł: Dyrektywa 2000/44/WE zmieniająca dyrektywę 92/12/EWG w zakresie tymczasowych ograniczeń ilościowych na produkty objęte podatkami akcyzowymi, wwożone do Szwecji z innych Państw Członkowskich
Data aktu: 30/06/2000
Data ogłoszenia: 01/07/2000
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 01/07/2000