Decyzja 2000/333/WE ustanawiająca specjalne warunki przywozu małży, szkarłupni, osłonic i ślimaków morskich pochodzących z Socjalistycznej Republiki Wietnamu

DECYZJA KOMISJI
z dnia 25 kwietnia 2000 r.
ustanawiająca specjalne warunki przywozu małży, szkarłupni, osłonic i ślimaków morskich pochodzących z Socjalistycznej Republiki Wietnamu

(notyfikowana jako dokument nr C(2000) 1054)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2000/333/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 13 maja 2000 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając dyrektywę Rady 91/492/EWG z dnia 15 lipca 1991 r. ustanawiającą warunki zdrowotne dotyczące produkcji i wprowadzania do obrotu żywych małży(1), ostatnio zmienioną dyrektywą Rady 97/79/WE(2), w szczególności jej art. 9 ust. 3 lit. b),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Ekspert Komisji przeprowadził wizytację kontrolną w Socjalistycznej Republice Wietnamu w celu sprawdzenia warunków, w jakich produkty rybołówstwa są produkowane, składowane i wysyłane do Wspólnoty.

(2) Zgodnie z przepisami prawa Socjalistycznej Republiki Wietnamu Krajowa Inspekcja Rybołówstwa i Centrum Gwarancji Jakości (Nafiqacen) jest odpowiedzialna za badanie stanu zdrowotnego małży, szkarłupni, osłonic i ślimaków morskich oraz za monitoring warunków sanitarnych i higieny produkcji. Te same przepisy prawa upoważniają Nafiqacen do wydawania zezwoleń lub zakazów w sprawie zbioru małży, szkarłupni, osłonic i ślimaków morskich w niektórych strefach.

(3) Nafiqacen i jego laboratoria są w stanie skutecznie sprawdzać stosowanie obowiązującego prawa w Socjalistycznej Republice Wietnamu.

(4) Właściwe organy Socjalistycznej Republiki Wietnamu zobowiązały się do regularnego i szybkiego przekazywania Komisji danych dotyczących występowania w strefach połowu planktonu zawierającego toksyny.

(5) Właściwe organy Socjalistycznej Republiki Wietnamu udzieliły oficjalnego zapewnienia w sprawie zgodności z wymaganiami określonymi w rozdziale V Załącznika do dyrektywy 91/492/EWG i z wymaganiami równoważnymi wymaganiom wymienionym w tej dyrektywie odnośnie do klasyfikacji stref produkcyjnych i stref przejściowych, zatwierdzania wysyłki i ośrodków czyszczenia oraz kontroli zdrowia publicznego i monitoringu produkcji.

(6) Socjalistyczna Republika Wietnamu kwalifikuje się do umieszczenia jej w wykazie państw trzecich spełniających warunki równoważności wspomniane w art. 9 ust. 3 lit. a) dyrektywy 91/492/EWG.

(7) Socjalistyczna Republika Wietnamu pragnie wywozić do Wspólnoty mrożone lub przetworzone małże, szkarłupnie, osłonice i ślimaki morskie, które zostały poddane sterylizacji lub obróbce cieplnej zgodnie z wymaganiami decyzji Komisji 93/25/EWG(3), zmienionej decyzją 97/275/WE(4). W tym celu powinny być wyznaczone obszary produkcyjne, na których mogą być odławiane i wywożone do Wspólnoty małże, szkarłupnie, osłonice i ślimaki morskie.

(8) Specjalne warunki przywozowe powinny obowiązywać bez uszczerbku dla decyzji podjętych w celu zastosowania dyrektywy Rady 91/67/EWG z dnia 28 stycznia 1991 r. dotyczącej warunków zdrowotnych zwierząt obowiązujących przy wprowadzaniu do obrotu zwierząt i produktów akwakultury(5), ostatnio zmienionej dyrektywą 95/22/WE(6).

(9) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu Weterynaryjnego,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1 1

National Fisheries Quality Assurance and Veterinary Directorate (NAFIQAVED) jest właściwym organem w Wietnamie do sprawdzania i poświadczania zgodności małży, szkarłupni, osłonic i ślimaków morskich z wymaganiami dyrektywy 91/492/EWG.

Artykuł  2

Małże, szkarłupnie, osłonice i ślimaki morskie pochodzące z Socjalistycznej Republiki Wietnamu i przeznaczone do spożycia przez ludzi muszą pochodzić z zatwierdzonych obszarów produkcyjnych wymienionych w niniejszym Załączniku.

Artykuł  3

Niniejsza decyzja skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 25 kwietnia 2000 r.

W imieniu Komisji
David BYRNE
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 268 z 24.9.1991, str. 1.

(2) Dz.U. L 24 z 30.1.1998, str. 31.

(3) Dz.U. L 16 z 25.1.1993, str. 22.

(4) Dz.U. L 108 z 25.4.1997, str. 52.

(5) Dz.U. L 46 z 19.2.1991, str. 1.

(6) Dz.U. L 243 z 11.10.1995, str. 1.

ZAŁĄCZNIK

Numer Nazwa
01 TAN THANH
02 BINH DAI
03 BA MUM
04 AN THUY
05 CON TRAU
1 Art. 1 zmieniony przez art. 1 decyzji nr 2004/263/WE z dnia 17 marca 2004 r. (Dz.U.UE.L.04.81.88) zmieniającej nin. decyzję z dniem 3 maja 2004 r.

Zmiany w prawie

Senat poprawia reformę orzecznictwa lekarskiego w ZUS

Senat zgłosił w środę poprawki do reformy orzecznictwa lekarskiego w ZUS. Zaproponował, aby w sprawach szczególnie skomplikowanych możliwe było orzekanie w drugiej instancji przez grupę trzech lekarzy orzeczników. W pozostałych sprawach, zgodnie z ustawą, orzekać będzie jeden. Teraz ustawa wróci do Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 10.12.2025
Co się zmieni w podatkach w 2026 roku? Wciąż wiele niewiadomych

Mimo iż do 1 stycznia zostały trzy tygodnie, przedsiębiorcy wciąż nie mają pewności, które zmiany wejdą w życie w nowym roku. Brakuje m.in. rozporządzeń wykonawczych do KSeF i rozporządzenia w sprawie JPK VAT. Część ustaw nadal jest na etapie prac parlamentu lub czeka na podpis prezydenta. Wiadomo już jednak, że nie będzie dużej nowelizacji ustaw o PIT i CIT. W 2026 r. nadal będzie można korzystać na starych zasadach z ulgi mieszkaniowej i IP Box oraz sprzedać bez podatku poleasingowy samochód.

Monika Pogroszewska 10.12.2025
Maciej Berek: Do projektu MRPiPS o PIP wprowadziliśmy bardzo istotne zmiany

Komitet Stały Rady Ministrów wprowadził bardzo istotne zmiany do projektu ustawy przygotowanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – poinformował minister Maciej Berek w czwartek wieczorem, w programie „Pytanie dnia” na antenie TVP Info. Jak poinformował, projekt nowelizacji ustawy o PIP powinien trafić do Sejmu w grudniu 2025 roku, aby prace nad nim w Parlamencie trwały w I kwartale 2026 r.

Grażyna J. Leśniak 05.12.2025
Lekarze i pielęgniarki na kontraktach „uratują” firmy przed przekształcaniem umów?

4 grudnia Komitet Stały Rady Ministrów przyjął projekt zmian w ustawie o PIP - przekazało w czwartek MRPiPS. Nie wiadomo jednak, jaki jest jego ostateczny kształt. Jeszcze w środę Ministerstwo Zdrowia informowało Komitet, że zgadza się na propozycję, by skutki rozstrzygnięć PIP i ich zakres działał na przyszłość, a skutkiem polecenia inspektora pracy nie było ustalenie istnienia stosunku pracy między stronami umowy B2B, ale ustalenie zgodności jej z prawem. Zdaniem prawników, to byłaby kontrrewolucja w stosunku do projektu resortu pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.12.2025
Klub parlamentarny PSL-TD przeciwko projektowi ustawy o PIP

Przygotowany przez ministerstwo pracy projekt zmian w ustawie o PIP, przyznający inspektorom pracy uprawnienie do przekształcania umów cywilnoprawnych i B2B w umowy o pracę, łamie konstytucję i szkodzi polskiej gospodarce – ogłosili posłowie PSL na zorganizowanej w czwartek w Sejmie konferencji prasowej. I zażądali zdjęcia tego projektu z dzisiejszego porządku posiedzenia Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Grażyna J. Leśniak 04.12.2025
Prezydent podpisał zakaz hodowli zwierząt na futra, ale tzw. ustawę łańcuchową zawetował

Prezydent Karol Nawrocki podpisał we wtorek ustawę z 7 listopada 2025 r. o zmianie ustawy o ochronie zwierząt. Jej celem jest wprowadzenie zakazu chowu i hodowli zwierząt futerkowych w celach komercyjnych, z wyjątkiem królika, w szczególności w celu pozyskania z nich futer lub innych części zwierząt. Zawetowana została jednak ustawa zakazująca trzymania psów na łańcuchach. Prezydent ma w tym zakresie złożyć własny projekt.

Krzysztof Koślicki 02.12.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2000.114.42

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2000/333/WE ustanawiająca specjalne warunki przywozu małży, szkarłupni, osłonic i ślimaków morskich pochodzących z Socjalistycznej Republiki Wietnamu
Data aktu: 25/04/2000
Data ogłoszenia: 13/05/2000
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 13/05/2000