Decyzja 1999/481/WPZiB zmieniająca wspólne stanowisko 96/184/WPZiB dotyczące wywozu broni do byłej Jugosławii

DECYZJA RADY
z dnia 19 lipca 1999 r.
zmieniająca wspólne stanowisko 96/184/WPZiB dotyczące wywozu broni do byłej Jugosławii

(1999/481/WPZiB)

(Dz.U.UE L z dnia 21 lipca 1999 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 15,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Dnia 26 lutego 1996 r. Rada przyjęła wspólne stanowisko 96/184/WPZiB dotyczące wywozu broni do byłej Jugosławii(1), zmienione decyzją Rady 98/498/WPZiB(2).

(2) To wspólne stanowisko zostaje uaktualnione w świetle zmian związanych z międzynarodową obecnością wojskową w Bośni, w szczególności zwiększeniem Sił Stabilizujących (SFOR).

(3) W celu kontynuowania polityki pokojowej i stabilizacji w Bośni i Hercegowinie przekazywanie broni małokalibrowej siłom policyjnym nie jest przedmiotem embarga,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

We wspólnym stanowisku 96/184/WPZiB wprowadza się następujące zmiany:

1) W pkt 2 lit. i) otrzymuje brzmienie:

"i) w okresie zwiększania sił SFOR, a także innych działań, włączając IPTF, utrzymuje się embargo UE na broń, amunicję i sprzęt wojskowy(*) w stosunku do Bośni i Hercegowiny, Chorwacji i Federalnej Republiki Jugosławii.

W zakres tego embarga nie wchodzi sprzęt niezbędny do rozminowywania oraz przekazywanie broni małokalibrowej siłom policyjnym w Bośni i Hercegowinie. Poszczególne państwa informują Radę o tego rodzaju transferach;

______

(*) W zakres wymienionego powyżej embarga wchodzi broń przeznaczona do zabijania oraz amunicja do niej, platformy do transportu broni oraz inne platformy, wyposażenie pomocnicze wymienione w wykazie embarga WE z dnia 8 i 9 lipca 1991 r. Embargo obejmuje również części zamienne, naprawy, transfer technologii wojskowej i umowy zawarte przed jego nałożeniem."

2) Punkt 3 otrzymuje brzmienie:

"3. Niniejsze wspólne stanowisko zostanie rozpatrzone ponownie po zakończeniu zwiększania sił SFOR."

Artykuł  2

Niniejsza decyzja staje się skuteczna od dnia jej przyjęcia.

Artykuł  3

Niniejsza decyzja zostaje opublikowana w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 19 lipca 1999 r.

W imieniu Rady
T. HALONEN
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 58 z 7.3.1996, str. 1.

(2) Dz.U. L 225 z 12.8.1998, str. 1.

Zmiany w prawie

Senat poprawia reformę orzecznictwa lekarskiego w ZUS

Senat zgłosił w środę poprawki do reformy orzecznictwa lekarskiego w ZUS. Zaproponował, aby w sprawach szczególnie skomplikowanych możliwe było orzekanie w drugiej instancji przez grupę trzech lekarzy orzeczników. W pozostałych sprawach, zgodnie z ustawą, orzekać będzie jeden. Teraz ustawa wróci do Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 10.12.2025
Co się zmieni w podatkach w 2026 roku? Wciąż wiele niewiadomych

Mimo iż do 1 stycznia zostały trzy tygodnie, przedsiębiorcy wciąż nie mają pewności, które zmiany wejdą w życie w nowym roku. Brakuje m.in. rozporządzeń wykonawczych do KSeF i rozporządzenia w sprawie JPK VAT. Część ustaw nadal jest na etapie prac parlamentu lub czeka na podpis prezydenta. Wiadomo już jednak, że nie będzie dużej nowelizacji ustaw o PIT i CIT. W 2026 r. nadal będzie można korzystać na starych zasadach z ulgi mieszkaniowej i IP Box oraz sprzedać bez podatku poleasingowy samochód.

Monika Pogroszewska 10.12.2025
Maciej Berek: Do projektu MRPiPS o PIP wprowadziliśmy bardzo istotne zmiany

Komitet Stały Rady Ministrów wprowadził bardzo istotne zmiany do projektu ustawy przygotowanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – poinformował minister Maciej Berek w czwartek wieczorem, w programie „Pytanie dnia” na antenie TVP Info. Jak poinformował, projekt nowelizacji ustawy o PIP powinien trafić do Sejmu w grudniu 2025 roku, aby prace nad nim w Parlamencie trwały w I kwartale 2026 r.

Grażyna J. Leśniak 05.12.2025
Lekarze i pielęgniarki na kontraktach „uratują” firmy przed przekształcaniem umów?

4 grudnia Komitet Stały Rady Ministrów przyjął projekt zmian w ustawie o PIP - przekazało w czwartek MRPiPS. Nie wiadomo jednak, jaki jest jego ostateczny kształt. Jeszcze w środę Ministerstwo Zdrowia informowało Komitet, że zgadza się na propozycję, by skutki rozstrzygnięć PIP i ich zakres działał na przyszłość, a skutkiem polecenia inspektora pracy nie było ustalenie istnienia stosunku pracy między stronami umowy B2B, ale ustalenie zgodności jej z prawem. Zdaniem prawników, to byłaby kontrrewolucja w stosunku do projektu resortu pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.12.2025
Klub parlamentarny PSL-TD przeciwko projektowi ustawy o PIP

Przygotowany przez ministerstwo pracy projekt zmian w ustawie o PIP, przyznający inspektorom pracy uprawnienie do przekształcania umów cywilnoprawnych i B2B w umowy o pracę, łamie konstytucję i szkodzi polskiej gospodarce – ogłosili posłowie PSL na zorganizowanej w czwartek w Sejmie konferencji prasowej. I zażądali zdjęcia tego projektu z dzisiejszego porządku posiedzenia Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Grażyna J. Leśniak 04.12.2025
Prezydent podpisał zakaz hodowli zwierząt na futra, ale tzw. ustawę łańcuchową zawetował

Prezydent Karol Nawrocki podpisał we wtorek ustawę z 7 listopada 2025 r. o zmianie ustawy o ochronie zwierząt. Jej celem jest wprowadzenie zakazu chowu i hodowli zwierząt futerkowych w celach komercyjnych, z wyjątkiem królika, w szczególności w celu pozyskania z nich futer lub innych części zwierząt. Zawetowana została jednak ustawa zakazująca trzymania psów na łańcuchach. Prezydent ma w tym zakresie złożyć własny projekt.

Krzysztof Koślicki 02.12.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1999.188.3

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 1999/481/WPZiB zmieniająca wspólne stanowisko 96/184/WPZiB dotyczące wywozu broni do byłej Jugosławii
Data aktu: 19/07/1999
Data ogłoszenia: 21/07/1999
Data wejścia w życie: 19/07/1999, 01/05/2004