Decyzja 93/51/EWG w sprawie kryteriów mikrobiologicznych stosowanych przy produkcji gotowanych skorupiaków i mięczaków

DECYZJA KOMISJI
z dnia 15 grudnia 1992 r.
w sprawie kryteriów mikrobiologicznych stosowanych przy produkcji gotowanych skorupiaków i mięczaków

(93/51/EWG)

(Dz.U.UE L z dnia 21 stycznia 1993 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą,

uwzględniając dyrektywę Rady 91/493/EWG z dnia 22 lipca 1991 r. ustanawiającą warunki zdrowotne dotyczące produkcji i wprowadzania na rynek produktów rybołówstwa(1), w szczególności rozdział V (II) pkt 4 załącznika,

a także mając na uwadze, co następuje:

zgodnie z rozdziałem IV (IV) pkt 7 lit. c) załącznika do dyrektywy 91/493/EWG wytwórca produktów z gotowanych skorupiaków i mięczaków musi przeprowadzać w regularnych odstępach czasu kontrole mikrobiologiczne swojej produkcji przestrzegając norm wyznaczanych zgodnie z przepisami rozdziału V (II) pkt 4 tego załącznika;

w celu ochrony zdrowia publicznego należy wyznaczyć próg graniczny zakażenia bakteryjnego poza którym wyniki nie mogą być uznane za dopuszczalne, jednakże bez jednoczesnego uznawania produktu za toksyczny; jeśli próg graniczny dopuszczalności zostaje przekroczony, wytwórca musi dochodzić przyczyn i ustanowić procedury naprawcze w celu uniknięcia powtarzania się tego typu wypadków;

metody analiz zostaną ustanowione w późniejszym terminie w świetle podjętych badań; w oczekiwaniu na te metody należy odwoływać się do metod ustanowionych na szczeblu międzynarodowym;

środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu Weterynaryjnego,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Normy mikrobiologiczne stosowane do produkcji gotowanych skorupiaków i mięczaków przewidziane w rozdziale IV (IV) pkt 7 lit. c) załącznika do dyrektywy 91/493/EWG są ustanowione w załączniku do niniejszej decyzji.

Artykuł  2

Obowiązek kontrolowania przestrzegania norm mikrobiologicznych spoczywa na producencie w trakcie procesu produkcji i przed wprowadzeniem do obrotu produktów z gotowanych skorupiaków i mięczaków w zakładzie przetwórczym zatwierdzonym zgodnie z art. 7 dyrektywy 91/493/EWG.

Artykuł  3
1.
Kierownictwo zakładów opracowuje programy pobierania prób w zależności od rodzaju produktów (całe, bez skorupy lub bez muszli), temperatury i czasu gotowania, a także od analizy ryzyka oraz w sposób spełniający wymagania art. 6 dyrektywy 91/493/EWG.
2.
Programy, określone w ust. 1 muszą zawierać w przypadku nieprzestrzegania norm ustanowionych w pozycjach 1 i 2 załącznika, zobowiązanie do:

– powiadamiania właściwych organów o wynikach i o czynnościach podjętych wobec partii podejrzanych oraz o środkach przewidzianych w tiret drugie,

– przeprowadzanie rewizji metod nadzoru i kontroli punktów krytycznych w celu identyfikacji źródła zakażeń, włącznie ze zwiększeniem częstotliwości analiz,

– niewprowadzania do obrotu z przeznaczeniem do spożycia przez człowieka partii inkryminowanych ze względu na wykrycie czynników chorobotwórczych lub przekroczenie wartości M przewidzianej w pozycji 2 załącznika dla (Staphylococcus).

Artykuł  4

W oczekiwaniu na ustalenie wspólnotowych metod analizy mikrobiologicznej metody analizy używane do weryfikacji norm mikrobiologicznych określonych w załączniku muszą być naukowo uznane na poziomie międzynarodowym i wypróbowane praktycznie. Używana metoda analizy musi być zarejestrowana z odpowiednimi wynikami.

Artykuł  5

Niniejsza decyzja skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 15 grudnia 1992 r.

W imieniu Komisji
Ray MAC SHARRY
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 268 z 24.9.1991, str. 15.

ZAŁĄCZNIK

1. Czynniki chorobotwórcze
Typ zarodka Norma
Salmonella spp. Brak w 25 g
n = 5 c = 0

Ponadto czynniki chorobotwórcze i ich toksyny, których należy poszukiwać w zależności od oceny ryzyka, nie powinny być obecne w ilości wpływającej na zdrowie konsumentów.

2. Organizmy wskazujące niski poziom higieny (produkty bez skorupy i bez muszli)

Typ zarodka Norma (na gram)
Staphylococcus aureus m = 100
M = 1.000
n = 5
c = 2
lub: bakterie coli tolerujące wysokie temperatury (44 °C na pożywce stałej) m = 10
M = 100
n = 5
c = 2
lub: Escherichia coli m = 10
M = 100
n = 5
c = 1

Gdzie parametry n, m, M, c definiuje się w następujący sposób:

n = liczba jednostek, z których składa się próba,

m = próg graniczny, poniżej którego wszystkie wyniki uważa się za zadowalające,

M = próg graniczny dopuszczalności, powyżej którego wyniki nie są uważane za zadowalające,

c = liczba jednostek próby, dających liczbę bakterii mieszczącą się między m a M.

Jakość partii uznaje się za:

a) zadowalającą, gdy wszystkie zaobserwowane wartości są mniejsze lub równe 3m;

b) dopuszczalną, gdy zaobserwowane wartości zawierają się w przedziale 3-10m (= M) i gdy c/n jest mniejsze lub równe 2/5.

Jakość partii uznaje się za niezadowalającą:

- we wszystkich przypadkach, w których zaobserwowano wartości wyższe od M,

- gdy c/n jest większe niż 2/5.

3. Organizmy wskaźnikowe (wytyczne)

Typ zarodka Norma (na gram)
Bakterie tlenowe (30 °C)
a) Produkty całe M = 10.000
M = 100.000
n = 5
c = 2
b) Produktu bez skorupy lub bez muszli z

wyjątkiem mięsa kraba

M = 50.000
M = 500.000
n = 5
c = 2
c) Mięso kraba M = 100.000
M = 1.000.000
n = 5
c = 2

Wytyczne powinny pomóc wytwórcom w ocenie poprawnego funkcjonowania ich zakładu i we wprowadzaniu w życie procedur monitoringu produkcji.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024