Rozporządzenie 3590/92 dotyczące środków przekazu informacji statystycznych dla statystyki w sprawie handlu między Państwami Członkowskimi

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (EWG) NR 3590/92
z dnia 11 grudnia 1992 r.
dotyczące środków przekazu informacji statystycznych dla statystyki w sprawie handlu między Państwami Członkowskimi

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą,

uwzględniając rozporządzenie Rady (EWG) nr 3330/91 z dnia 7 listopada 1991 r. w sprawie danych statystycznych odnoszących się do handlu towarami między Państwami Członkowskimi(1) zmienione rozporządzeniem Komisji (EWG) nr 3046/92(2), w szczególności jego art. 12,

a także mając na uwadze, co następuje:

w kontekście statystyki w sprawie handlu między Państwami Członkowskimi, konieczne jest przyjęcie standardowych formularzy statystycznych do regularnego użytku przez strony odpowiedzialne za dostarczanie informacji w celu zapewnienia zgodności wymaganych od nich deklaracji z odpowiednim formatem, bez względu na Państwo Członkowskie, w którym są one sporządzane; wybór dany stronom odpowiedzialnym za dostarczanie informacji na mocy art. 12 ust. 2 wyżej wspomnianego rozporządzenia jest możliwy tylko, jeśli Komisja ustanowi odpowiedni środek przekazu informacji; niektóre Państwa Członkowskie korzystałyby raczej ze środka przekazu Wspólnoty niż stworzyłyby krajowe formularze we własnym zakresie;

ważne jest, aby przekazać właściwym organom wszystkie szczegóły techniczne niezbędne do wydrukowania tych formularzy;

wskazane jest zapewnienie jednakowego traktowania stron odpowiedzialnych za dostarczanie informacji poprzez wniesienie wkładu w koszty tych formularzy; konieczne jest oszacowanie wysokości funduszy niezbędnych do realizacji tego celu; kwota taka musi być zgodna z perspektywą finansową określoną w Porozumieniu międzyinstytucjonalnym z dnia 29 czerwca 1988 r. w sprawie dyscypliny budżetowej i poprawy procedury budżetowej(3); zgodnie z tym porozumieniem, środki rzeczywiście dostępne muszą zostać określone według procedur budżetowych;

niezbędne jest uwzględnienie innych środków przekazu informacji, w szczególności wsparcie wykorzystania środków przekazu magnetycznego i elektronicznego;

środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu odzwierciedlają opinię Komitetu ds. Statystyki dotyczącej Handlu Towarami pomiędzy Państwami Członkowskimi,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1
1.
W celu sporządzenia statystyki w sprawie handlu między Państwami Członkowskimi przez Wspólnotę i jej Państwa Członkowskie, środki przekazu informacji statystycznych przewidziane w art. 12 ust. 1 rozporządzenia Rady (EWG) nr 3330/91, zwanego dalej "rozporządzeniem podstawowym", zostają utworzone zgodnie z przepisami niniejszego rozporządzenia.
2.
W Państwach Członkowskich, w których nie ma rozróżnienia między deklaracją okresową a deklaracją okresową wymaganą w celach podatkowych, przyjmuje się przepisy niezbędne do utworzenia środka przekazu informacji, w niezbędnym zakresie, w ramach wspólnotowych lub krajowych przepisów podatkowych oraz zgodnie z innymi przepisami wykonawczymi rozporządzenia podstawowego.
Artykuł  2

Bez uszczerbku dla przepisów przyjętych na mocy art. 34 rozporządzenia podstawowego, formularze Interstat: N-Wysyłka, R-Wysyłka, S-Wysyłka, N-Odbiór, R-Odbiór, S-Odbiór, wzory których stanowią Załącznik do niniejszego rozporządzenia, są używane zgodnie z przepisami określonymi poniżej:

– Formularze N są używane przez strony odpowiedzialne za dostarczanie informacji, które nie podlegają zwolnieniom wynikającym z progów asymilacji i uproszczenia ustalanych przez każde z Państw Członkowskich ani też zwolnieniu określonym w tiret następnym.

– Formularze R są używane przez strony odpowiedzialne za dostarczanie informacji, które zostały zwolnione przez właściwe organy krajowe z obowiązku opisywania towarów.

– Formularze S są używane przez strony odpowiedzialne za dostarczanie informacji, które podlegają zwolnieniom wynikającym z progów uproszczenia.

Artykuł  3
1.
Formularze określone w art. 2 składają się z pojedynczego arkusza, który jest dostarczany właściwym organom krajowym.

Państwa Członkowskie mogą jednakże wymagać, aby strony odpowiedzialne za dostarczanie informacji zachowały kopię zgodnie ze wskazówkami właściwych organów krajowych.

2.
Formularze są drukowane na papierze, na którym można pisać oraz ważącym nie mniej niż 70 g/m2.

Papier jest białego koloru. Druk jest czerwonego koloru. Używany papier oraz druk muszą spełniać wymagania techniczne sprzętu optycznego rozpoznania znaków (OCR).

Pola i podpodziały mają następujące wymiary: w poziomie w jednostkach 1/10 cala i w pionie w jednostkach - 1/6 cala.

Formularze mają następujące wymiary: 210 × 297 mm przy maksimum tolerancji odchylenia przy wymiarze długości: od -5 do +8 mm.

3.
Warunki, w jakich formularze mogą być wytwarzane z wykorzystaniem technik reprodukcji stanowiących odstępstwo od przepisów ust. 2 akapit pierwszy i drugi, są określane przez Państwa Członkowskie, które stosownie powiadamiają o nich Komisję.
Artykuł  4

Państwa Członkowskie nieodpłatnie przekazują stronom odpowiedzialnym za dostarczanie informacji formularze na wzór próbek stanowiących Załącznik do niniejszego rozporządzenia.

Corocznie, na koniec okresu sprawozdawczego, Komisja dokonuje wkładu w koszty poniesione przez Państwa Członkowskie w związku z drukiem tych formularzy i rozprowadzeniem ich urzędowo pocztą. Wkład ten jest obliczany proporcjonalnie do liczby formularzy, które strony odpowiedzialne za dostarczanie informacji faktycznie przesłały właściwym organom krajowym w danym roku.

Artykuł  5

Strony odpowiedzialne za dostarczanie informacji, które chcą korzystać z środków przekazu magnetycznego lub elektronicznego, wcześniej komunikują swój zamiar organom krajowym odpowiedzialnym za sporządzanie statystyki w sprawie handlu między Państwami Członkowskimi. Strony odpowiedzialne za dostarczanie informacji, w takim przypadku stosują się do odpowiednich przepisów przyjętych przez Komisję oraz wskazówek wydanych przez wyżej wymienione organy na mocy wspomnianych przepisów uwzględniając sprzęt techniczny, do którego mają dostęp. Wskazówki te zawierają w swych zasadach strukturalnych komunikat Cusdec oznaczony i aktualizowany przez Edifact Bard ONZ - Message Design Group 3 oraz są zgodne z przepisami odnoszącymi się do podzestawu Interstat tego komunikatu, który Komisja publikuje w podręczniku użytkownika.

Artykuł  6
1.
Na zasadzie odstępstwa od art. 2, strony odpowiedzialne za dostarczanie informacji, które chcą wykorzystać formularze statystyczne Jednolitego Dokumentu Administracyjnego jako środka przekazu informacji zgodnie z rozporządzeniem Rady 717/91(4), stosują wskazówki wydane przez właściwe organy krajowe. Organy te przesyłają kopie tych wskazówek do Komisji.
2.
Państwa Członkowskie, które ustanowią środki przekazu inne niż te określone w art. 2 lub w art. 5 powyżej, lub w ust. 1 niniejszego artykułu, stosownie powiadamiają Komisję z wyprzedzeniem. Państwa Członkowskie przesyłają Komisji wzór takiego środka przekazu i/lub przekazują szczegóły odnośnie do jego użytkowania.
Artykuł  7

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie siódmego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się od daty przewidzianej w art. 35 tiret drugie rozporządzenia podstawowego.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 11 grudnia 1992 r.

W imieniu Komisji
Henning CHRISTOPHERSEN
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 316 z 16.11.1991, str. 1.

(2) Dz.U. L 307 z 23.10.1992, str. 27.

(3) Dz.U. L 185 z 15.7.1988, str. 33.

(4) Dz.U. L 78 z 26.3.1991, str. 1.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1992.364.32

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 3590/92 dotyczące środków przekazu informacji statystycznych dla statystyki w sprawie handlu między Państwami Członkowskimi
Data aktu: 11/12/1992
Data ogłoszenia: 12/12/1992
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 19/12/1992, 01/01/1993