uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą, w szczególności jego art. 87,
uwzględniając wniosek Komisji (1),
uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego (2),
uwzględniając opinię Komitetu Ekonomiczno-Społecznego (3),
a także mając na uwadze, co następuje:
rozporządzenie (EWG) nr 3975/87 (4) tworzyło część pakietu wzajemnie powiązanych środków, przyjętych przez Komisję jako pierwszy krok w kierunku utworzenia rynku wewnętrznego w zakresie transportu; jego zakres został odpowiednio ograniczony do międzynarodowego transportu lotniczego między portami lotniczymi Wspólnoty;
Komisja nie posiada zatem obecnie żadnych środków do prowadzenia bezpośredniego dochodzenia w sprawie podejrzenia o naruszenie art. 85 i 86 Traktatu i brak jej prawa do podejmowania decyzji lub nakładania takich kar, które są niezbędne do zatwierdzenia umów zgodnie z art. 85 ust. 3 oraz do spowodowania zakończenia naruszeń stwierdzonych przez nią w odniesieniu do transportu wewnątrz Państwa Członkowskiego;
transport powietrzny w całości odbywający się wewnątrz Państwa Członkowskiego jest obecnie przedmiotem działań liberalizacyjnych Wspólnoty; jest zatem pożądane ustanowienie przepisów, zgodnie z którymi Komisja, działając w bliskiej i stałej współpracy z właściwymi władzami Państw Członkowskich, może podejmować środki konieczne do zastosowania art. 85 i 86 Traktatu w tej dziedzinie transportu lotniczego w sytuacji, gdy może mieć to wpływ na handel między Państwami Członkowskimi;
istnieje potrzeba ustanowienia bezpiecznej i przejrzystej struktury prawnej w zakresie transportu lotniczego wewnątrz Państwa Członkowskiego, przy zapewnieniu konsekwentnego stosowania reguł konkurencji; zatem cel rozporządzenia (EWG) nr 2975/87 powinien zostać rozszerzony na tę dziedzinę transportu lotniczego,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Sporządzono w Brukseli, dnia 23 lipca 1992 r.
| W imieniu Rady | |
| J. COPE | |
| Przewodniczący |
______
(1) Dz.U. C 255 z 30.8.1991, str. 9.
(2) Dz.U. C 125 z 18.5.1992, str. 130.
(3) Dz.U. C 169 z 6.7.1992, str. 13.
(4) Dz.U. L 374 z 31.12.1987, str. 1.
Senat zgłosił w środę poprawki do reformy orzecznictwa lekarskiego w ZUS. Zaproponował, aby w sprawach szczególnie skomplikowanych możliwe było orzekanie w drugiej instancji przez grupę trzech lekarzy orzeczników. W pozostałych sprawach, zgodnie z ustawą, orzekać będzie jeden. Teraz ustawa wróci do Sejmu.
10.12.2025Mimo iż do 1 stycznia zostały trzy tygodnie, przedsiębiorcy wciąż nie mają pewności, które zmiany wejdą w życie w nowym roku. Brakuje m.in. rozporządzeń wykonawczych do KSeF i rozporządzenia w sprawie JPK VAT. Część ustaw nadal jest na etapie prac parlamentu lub czeka na podpis prezydenta. Wiadomo już jednak, że nie będzie dużej nowelizacji ustaw o PIT i CIT. W 2026 r. nadal będzie można korzystać na starych zasadach z ulgi mieszkaniowej i IP Box oraz sprzedać bez podatku poleasingowy samochód.
10.12.2025Komitet Stały Rady Ministrów wprowadził bardzo istotne zmiany do projektu ustawy przygotowanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – poinformował minister Maciej Berek w czwartek wieczorem, w programie „Pytanie dnia” na antenie TVP Info. Jak poinformował, projekt nowelizacji ustawy o PIP powinien trafić do Sejmu w grudniu 2025 roku, aby prace nad nim w Parlamencie trwały w I kwartale 2026 r.
05.12.20254 grudnia Komitet Stały Rady Ministrów przyjął projekt zmian w ustawie o PIP - przekazało w czwartek MRPiPS. Nie wiadomo jednak, jaki jest jego ostateczny kształt. Jeszcze w środę Ministerstwo Zdrowia informowało Komitet, że zgadza się na propozycję, by skutki rozstrzygnięć PIP i ich zakres działał na przyszłość, a skutkiem polecenia inspektora pracy nie było ustalenie istnienia stosunku pracy między stronami umowy B2B, ale ustalenie zgodności jej z prawem. Zdaniem prawników, to byłaby kontrrewolucja w stosunku do projektu resortu pracy.
05.12.2025Przygotowany przez ministerstwo pracy projekt zmian w ustawie o PIP, przyznający inspektorom pracy uprawnienie do przekształcania umów cywilnoprawnych i B2B w umowy o pracę, łamie konstytucję i szkodzi polskiej gospodarce – ogłosili posłowie PSL na zorganizowanej w czwartek w Sejmie konferencji prasowej. I zażądali zdjęcia tego projektu z dzisiejszego porządku posiedzenia Komitetu Stałego Rady Ministrów.
04.12.2025Prezydent Karol Nawrocki podpisał we wtorek ustawę z 7 listopada 2025 r. o zmianie ustawy o ochronie zwierząt. Jej celem jest wprowadzenie zakazu chowu i hodowli zwierząt futerkowych w celach komercyjnych, z wyjątkiem królika, w szczególności w celu pozyskania z nich futer lub innych części zwierząt. Zawetowana została jednak ustawa zakazująca trzymania psów na łańcuchach. Prezydent ma w tym zakresie złożyć własny projekt.
02.12.2025| Identyfikator: | Dz.U.UE.L.1992.240.18 |
| Rodzaj: | Rozporządzenie |
| Tytuł: | Rozporządzenie 2410/92 zmieniające rozporządzenie (EWG) nr 3975/87 ustanawiające procedurę stosowania reguł konkurencji do przedsiębiorstw w sektorze transportu lotniczego |
| Data aktu: | 23/07/1992 |
| Data ogłoszenia: | 24/08/1992 |
| Data wejścia w życie: | 25/08/1992, 01/05/2004 |