Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"
Z dniem 17 lipca 1991 r. kod "27.10 C I c)" został zastąpiony przez kod "2710 00 69" zgodnie z art. 1 rozporządzenia nr 2080/91 z dnia 16 lipca 1991 r. zastępującego kody ustanowione na podstawie nomenklatury Wspólnej Taryfy Celnej obowiązujące w dniu 31 grudnia 1987 r. kodami ustanowionymi na podstawie Nomenklatury Scalonej w niektórych rozporządzeniach dotyczących klasyfikacji towarów (Dz.U.UE.L.91.193.6). Zmiany nie zostały naniesione na tekst, ponieważ ich wprowadzenie spowodowałoby niespójność treści niniejszego aktu.
Z dniem 6 maja 1999 r. kod "2710 00 69" został zastąpiony przez kody "2710 00 66, 2710 00 67 lub 2710 00 68" zgodnie z art. 1 rozporządzenia nr 936/1999 z dnia 27 kwietnia 1999 r. zmieniającego lub uchylającego niektóre rozporządzenia dotyczące klasyfikacji towarów według Nomenklatury Scalonej (Dz.U.UE.L.99.117.9). Zmiany nie zostały naniesione na tekst, ponieważ ich wprowadzenie spowodowałoby niespójność treści niniejszego aktu.
Z dniem 25 maja 2005 r. kody "2710 00 66, 2710 00 67 lub 2710 00 68" zostały zastąpione przez kody "2710 19 41, 2710 19 45 lub 2710 19 49" zgodnie z art. 1 rozporządzenia nr 705/2005 z dnia 4 maja 2005 r. zmieniającego lub uchylającego niektóre rozporządzenia dotyczące klasyfikacji towarów według Nomenklatury Scalonej (Dz.U.UE.L.05.118.18). Zmiany nie zostały naniesione na tekst, ponieważ ich wprowadzenie spowodowałoby niespójność treści niniejszego aktu.
.................................................
uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą,
uwzględniając rozporządzenie Rady (EWG) nr 97/69 z dnia 16 stycznia 1969 r. w sprawie środków, jakie należy podjąć w celu jednolitego stosowania nomenklatury Wspólnej Taryfy Celnej (1), ostatnio zmienione rozporządzeniem (EWG) nr 2055/84 (2), w szczególności jego art. 3 i 4,
a także mając na uwadze, co następuje:
w celu zapewnienia jednolitego stosowania nomenklatury Wspólnej Taryfy Celnej właściwe jest przyjęcie przepisów dotyczących klasyfikacji oleju napędowego poddawanego działaniu kwasu siarkowego, które obejmuje dodanie do produktu podstawowego kwasu siarkowego o stężeniu 98 % w ilości 10 litrów na 100 m3, tj. 0,01 % objętościowo, a następnie zobojętnienie roztworem wodorotlenku sodowego o stężeniu 20 % w ilości 38 litrów na 100 m3, tj. 0,038 % objętościowo, oraz następnie poddanie działaniu węgla aktywnego przez wymuszoną perkolację pod ciśnieniem pompowania na filtrze około 5 m3;
Wspólna Taryfa Celna załączona do rozporządzenia Rady (EWG) nr 950/68 (3), ostatnio zmienionego rozporządzeniem (EWG) nr 1355/86 (4), odnosi się w podpozycji 27.10 C pkt I lit. a) do olejów napędowych "poddawanych konkretnemu procesowi", wraz z przypisem w brzmieniu: "Wpis do niniejszej podpozycji podlega warunkom określonym przez właściwe władze", a w podpozycji 27.10 C pkt I lit. c) do olejów napędowych "do innych celów"; powyższe podpozycje należy uwzględnić w klasyfikacji omawianego oleju napędowego;
uwaga dodatkowa 5 do rozdziału 27 wymienia operacje, do których może się odnosić termin "szczególny proces"; lit. f) powyższej uwagi brzmi, jak następuje: "proces, w skład którego wchodzą wszystkie następujące operacje: traktowanie stężonym kwasem siarkowym, oleum lub bezwodnikiem kwasu siarkowego, neutralizacja środkami alkalicznymi, odbarwianie i oczyszczanie naturalnymi ziemiami aktywnymi, ziemią aktywowaną, aktywowanym węglem drzewnym lub boksytem"; w konsekwencji klasyfikacja omawianego oleju napędowego w podpozycji 27.10 C pkt I lit. a) lub podpozycji 27.10 C pkt I lit. c) zależy od tego, czy proces, jakiemu został poddany, może być uważany za "konkretny proces" do celów uwagi 5 lit. f);
choć uwaga dodatkowa 5 lit. f) nie zawiera żadnych szczegółów na temat minimalnych ilości kwasu siarkowego i wodorotlenku sodowego, których należy użyć w procesie, struktura i treść działu 27 wskazują, że operacja może być uważana za "konkretny proces", tzn. uprawniać do zwolnienia od cła jedynie wówczas, gdy zmienia on w odczuwalnym stopniu właściwości produktu podstawowego;
operacja, w której w odniesieniu do produktu podstawowego wykorzystywane jest jedynie 0,01 % objętościowo kwasu siarkowego i 0,038 % objętościowo roztworu wodorotlenku sodowego, nie spełnia wyżej wymienionego warunku; dlatego operacja, której omawiany olej napędowy został poddany, nie może być uważana za "konkretny proces" do celów uwagi 5 lit. f); w konsekwencji powyższy olej napędowy należy sklasyfikować w podpozycji 27.10 C pkt I lit. c);
środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu ds. Nomenklatury Wspólnej Taryfy Celnej,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.
Sporządzono w Brukseli, dnia 12 sierpnia 1986 r.
| W imieniu Komisji | |
| Nicolas MOSAR | |
| Członek Komisji |
______
(1) Dz.U. L 14 z 21.1.1969, str. 1.
(2) Dz.U. L 191 z 19.7.1984, str. 1.
(3) Dz.U. L 172 z 22.7.1968, str. 1.
(4) Dz.U. L 118 z 7.5.1986, str. 1.
Uproszczenie i uporządkowanie niektórych regulacji kodeksu pracy dotyczących m.in. wykorzystania postaci elektronicznej przy wybranych czynnościach z zakresu prawa pracy oraz terminu wypłaty ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy przewiduje nowelizacja kodeksu pracy oraz ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, która wejdzie w życie w dniu 27 stycznia.
12.01.2026W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację, która ma zakończyć spory między nabywcami i deweloperami o powierzchnie sprzedawanych mieszkań i domów. W przepisach była luka, która skutkowała tym, że niektórzy deweloperzy wliczali w powierzchnię użytkową metry pod ściankami działowymi, wnękami technicznymi czy skosami o małej wysokości - a to mogło dawać różnicę w finalnej cenie sięgającą nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Po zmianach standardy dla wszystkich inwestycji deweloperskich będą jednolite.
12.01.2026Podpisana przez prezydenta Karola Nawrockiego ustawa reformująca orzecznictwo lekarskie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych ma usprawnić kontrole zwolnień chorobowych i skrócić czas oczekiwania na decyzje. Jednym z kluczowych elementów zmian jest możliwość dostępu do dokumentacji medycznej w toku kontroli L4 oraz poszerzenie katalogu osób uprawnionych do orzekania. Zdaniem eksperta, sam dostęp do dokumentów niczego jeszcze nie zmieni, jeśli za stwierdzonymi nadużyciami nie pójdą realne konsekwencje.
09.01.2026Konfederacja Lewiatan krytycznie ocenia niektóre przepisy projektu ustawy o wygaszeniu pomocy dla obywateli Ukrainy. Najwięcej kontrowersji budzą zapisy ograniczające uproszczoną procedurę powierzania pracy obywatelom Ukrainy oraz przewidujące wydłużenie zawieszenia biegu terminów w postępowaniach administracyjnych. W konsultacjach społecznych nad projektem nie brały udziału organizacje pracodawców.
08.01.2026Usprawnienie i ujednolicenie sposobu wydawania orzeczeń przez lekarzy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a także zasad kontroli zwolnień lekarskich wprowadza podpisana przez prezydenta ustawa. Nowe przepisy mają również doprowadzić do skrócenia czasu oczekiwania na orzeczenia oraz zapewnić lepsze warunki pracy lekarzy orzeczników, a to ma z kolei przyczynić się do ograniczenia braków kadrowych.
08.01.2026Przeksięgowanie składek z tytułu na tytuł do ubezpieczeń społecznych na podstawie prawomocnej decyzji ZUS, zmiany w zakresie zwrotu składek nadpłaconych przez płatnika, w tym rozpoczęcie biegu terminu przedawnienia zwrotu nienależnie opłaconych składek dopiero od ich stwierdzenia przez ZUS - to niektóre zmiany, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Resort dostrzegł bowiem problem związany ze sprawami, w których ZUS kwestionuje tytuł do ubezpieczeń osób zgłoszonych do nich wiele lat wcześniej.
08.01.2026| Identyfikator: | Dz.U.UE.L.1986.232.5 |
| Rodzaj: | Rozporządzenie |
| Tytuł: | Rozporządzenie 2585/86 w sprawie klasyfikacji towarów objętych podpozycją 27.10 C I c) Wspólnej Taryfy Celnej |
| Data aktu: | 12/08/1986 |
| Data ogłoszenia: | 19/08/1986 |
| Data wejścia w życie: | 09/09/1986, 01/05/2004 |