Dyrektywa 80/216/EWG zmieniająca dyrektywę 71/118/EWG w sprawie problemów zdrowotnych wpływających na handel świeżym mięsem drobiowym

DYREKTYWA RADY
z dnia 22 stycznia 1980 r.
zmieniająca dyrektywę 71/118/EWG w sprawie problemów zdrowotnych wpływających na handel świeżym mięsem drobiowym

(80/216/EWG)

RADA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą, w szczególności jego art. 43 i 100,

uwzględniając wniosek Komisji(1),

uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego(2),

uwzględniając opinię Komitetu Ekonomiczno-Społecznego(3),

a także mając na uwadze, co następuje:

dyrektywa Rady 71/118/EWG z dnia 15 lutego 1971 r. w sprawie problemów zdrowotnych wpływających na handel świeżym mięsem drobiowym(4), ostatnio zmieniona dyrektywą 77/27/EWG(5), ustanawia wymogi dotyczące uboju drobiu i inspekcji mięsa drobiowego przeznaczonego do handlu wewnątrzwspólnotowego i w Państwach Członkowskich;

hodowla drobiu i obrót mięsem drobiowym w dużej mierze stanowią przedmiot działalności drobnych producentów, którzy sprzedają swoje produkty na lokalnych targach, oraz stanowią znaczącą część gospodarki rolnej w niektórych regionach Wspólnoty; należy pozwolić na dalsze wykonywanie takiej działalności pod pewnymi warunkami;

metody produkcji stłuszczonej wątroby uniemożliwiają wypatroszenie świeżo ubitego ptaka bez poważnego uszkodzenia wątroby;

należy, zapewniając wymogi w zakresie higieny i inspekcji ustanowione na mocy legislacji wspólnotowej, w szczególności na mocy przepisów załącznika I rozdział I, III i XIV dyrektywy, do której następuje odniesienie, wprowadzić do tej legislacji konieczne szczegółowe zmiany,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DYREKTYWĘ:

Artykuł  I

Do dyrektywy 71/118/EWG wprowadza się następujące zmiany:

1. W części A art. 3 ust. 1 lit. a) dodaje się akapit w brzmieniu:

"bez uszczerbku dla wymagań akapitu pierwszego, ptaki przeznaczone do produkcji stłuszczonej wątroby mogą być ogłuszane, wykrwawiane i oskubane w gospodarstwie rolnym prowadzącym tucz, pod warunkiem że operacje te wykonywane są w oddzielnym pomieszczeniu, które odpowiada wymogom przewidzianym w załączniku I rozdział I część C oraz że niewypatroszone tuszki są niezwłocznie, zgodnie z załącznikiem I rozdział XIV, przewożone do zatwierdzonego zakładu rozbioru, wyposażonego w specjalne pomieszczenie przewidziane w załączniku. I rozdz. II pkt 2 lit. b)a, w którym tuszki powinny być wypatroszone w ciągu 24 godzin."

2. W art. 3 ust. 5 akapit drugi skreśla się wyrazy "do dnia 15 sierpnia 1981 r."

3. W załączniku I rozdział II ust. 2:

– dodaje się lit. b)a w brzmieniu:

"b) a Jeżeli jest tam przeprowadzane patroszenie, pomieszczenie przeznaczone do patroszenia gęsi i kaczek hodowanych do produkcji stłuszczonej wątroby, które zostały ogłuszone, wykrwawione i oskubane w gospodarstwie rolnym prowadzącym tucz",

– do pierwszej linijki lit. h) dodaje się wyrazy "i w lit. b)a".

4. W załączniku. I rozdział III pkt 3 lit. c) po wyrazach "i w pkt 2 lit. b)" dodaje się wyrazy "i w lit. b)a".

5. W załączniku I rozdział IV pkt 13 dodaje się akapit w brzmieniu:

"Jednakże w przypadku kaczek i gęsi hodowanych do produkcji stłuszczonej wątroby, ogłuszanych, wykrwawianych i oskubanych w gospodarstwie rolnym prowadzącym tucz, badanie przedubojowe może być przeprowadzone podczas ostatniego tygodnia tuczenia."

6. W załączniku I rozdział IV pkt 14 dodaje się akapit w brzmieniu:

"Jednakże w przypadku kaczek i gęsi hodowanych do produkcji stłuszczonej wątroby, ogłuszanych, wykrwawianych i oskubanych w gospodarstwie rolnym prowadzącym tucz niewypatroszonym tuszkom powinno towarzyszyć świadectwo określone w załączniku IIIa po przywozie do zakładu rozbioru wyposażonego w oddzielne pomieszczenie służące do patroszenia."

7. W załączniku I rozdział. V pkt 23 dodaje się akapit w brzmieniu:

"Jednakże kaczki i gęsi hodowane do produkcji stłuszczonej wątroby mogą być wypatroszone w ciągu 24 godzin, pod warunkiem że temperatura niewypatroszonych tuszek zostanie jak najszybciej doprowadzona do temperatury i utrzymana w temperaturze przewidzianej w rozdziale XII pkt 46 oraz że tuszki zostaną przewiezione zgodnie z zasadami higieny."

8. Dodaje się następujący Załącznik:

"ZAŁĄCZNIK IIIb

WZÓR

Świadectwo zdrowia dla tuszek gęsi i kaczek hodowanych do produkcji stłuszczonej wątroby, ogłuszanych, wykrwawianych i oskubanych w gospodarstwie rolnym prowadzącym tucz, przewożonych do zakładu rozbioru mięsa wyposażonego w oddzielne pomieszczenie służące do patroszenia

Właściwa służba ............. nr(1) ..........................

I. Identyfikacja niewypatroszonych tuszek

Gatunek: ................................................

Ilość niewypatroszonych tuszek: .........................

II. Pochodzenie niewypatroszonych tuszek

Adres gospodarstwa rolnego prowadzącego tucz: ...........

III. Przeznaczenie niewypatroszonych tuszek

Niewypatroszone tuszki zostaną przewiezione do

następującego zakładu rozbioru mięsa: ..................

.........................................................

następującymi środkami transportu: .....................

IV. Zaświadczenie

Ja, niżej podpisany urzędowy lekarz weterynarii,

zaświadczam, że wyżej opisane niewypatroszone tuszki

podlegały badaniu przedubojowemu w wymienionym wyżej

gospodarstwie rolnym prowadzącym tucz w ............

o godzinie ............ (data) i zostały uznane za zdrowe.

Sporządzono w ........... , dnia ...............

................................................

(Podpis urzędowego lekarza weterynarii)

___________

(1) Fakultatywne

Artykuł 2

Państwa Członkowskie wprowadzą w życie przepisy ustawowe, wykonawcze i administracyjne niezbędne do wykonania niniejszej dyrektywy do dnia 1 lutego 1980 r. i bezzwłocznie powiadomią o tym Komisję.

Artykuł  3

Niniejsza dyrektywa skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 22 stycznia 1980 r.

W imieniu Rady
G. MARCORA
Przewodniczący

_____________

(1) Dz.U. C 247 z 1.10.1979, str. 16.

(2) Dz.U. C 34 z 11.2.1980, str. 106.

(3) Opinia wydana w dniach 24 i 25 października 1979 r. (dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym).

(4) Dz.U. L 55 z 8.3.1971, str. 23.

(5) Dz.U. L 6 z 8.1.1977, str. 19.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024