Decyzja 77/270/Euratom upoważniająca Komisję do emisji pożyczek Euratom w celu udziału w finansowaniu elektrowni jądrowych

DECYZJA RADY
z dnia 29 marca 1977 r.
upoważniająca Komisję do emisji pożyczek Euratom w celu udziału w finansowaniu elektrowni jądrowych

(77/270/EURATOM)

(Dz.U.UE L z dnia 6 kwietnia 1977 r.)

RADA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 2 i art. 172 ust. 203,

uwzględniając wniosek Komisji,

uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego(1),

uwzględniając opinię Komitetu Ekonomiczno-Społecznego(2),

a także mając na uwadze, co następuje:

wykorzystanie energii jądrowej może zmniejszyć nadmierne uzależnienie Wspólnoty od zewnętrznych źródeł energii, a tym samym poprawić warunki, na jakich energia jest przywożona;

w obecnych warunkach technicznych i ekonomicznych, wykorzystywanie energii jądrowej do wytwarzania prądu elektrycznego jest opłacalne ekonomicznie i bardziej wskazane niż wykorzystywanie produktów naftowych;

dodatkowe nakłady inwestycyjne, jakich wymaga elektrownia jądrowa w porównaniu z elektrownią tradycyjną, w połączeniu z kosztami wynikającymi ze wzrostu ceny produktów naftowych, które wpływają na koszty eksploatacji istniejących, tradycyjnych elektrowni, oznaczają, że producenci energii elektrycznej są zmuszani do zaciągania większych pożyczek;

w art. 2 lit. c) Traktatu wyznaczono Wspólnocie zadanie ułatwienia inwestycji oraz zapewnienia, szczególnie poprzez popieranie inicjatywy ze strony przedsiębiorstw, instalowania podstawowych urządzeń niezbędnych dla rozwoju energetyki jądrowej we Wspólnocie; w celu przyczynienia się do finansowania elektrowni jądrowych muszą być stworzone możliwości udzielania i brania pożyczek; taka działalność pożyczkowa wydaje się być konieczna, jeżeli ma być osiągnięty cel określony w art. 2 lit. c) Traktatu, chociaż Traktat nie przewiduje niezbędnych dla tego celu uprawnień;

z uwagi na dużą ilość potrzebnego kapitału, należy zwiększyć potencjał finansowy; wydaje się, iż Wspólnota może zapewnić znaczną pomoc w tej dziedzinie;

Wspólnota ma obowiązek zaangażować wszelkie dostępne jej środki, aby ułatwić osiągnięcie celów ustalonych zgodnie z nową wspólną strategią w zakresie polityki energetycznej,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1 1

Komisja zostaje niniejszym upoważniona do zaciągania pożyczek w imieniu Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej (EURATOM) w ramach kwot ustalonych przez Radę, a dochody uzyskane z tego tytułu będą przeznaczane, w formie kredytów, na finansowanie, w ramach Wspólnoty, projektów inwestycyjnych dotyczących przemysłowej produkcji energii elektrycznej w elektrowniach jądrowych i przemysłowych urządzeń cyklu paliwowego.

Komisja będzie miała też prawo, w ramach tych samych kwot, do pobierania pożyczek, z których dochody będą przeznaczane, w formie kredytów, na finansowanie projektów mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa i wydajności elektrowni atomowych w wymienionych w Załączniku państwach trzecich. W celu uzyskania wsparcia projekty te muszą:

– być związane z elektrowniami atomowymi lub instalacjami atomowymi w atomowym cyklu paliwowym, które działają lub dopiero powstają, bądź z demontażem instalacji w przypadkach, gdy modyfikacja jest nieuzasadniona ze względów technicznych lub ekonomicznych,

– mieć wszystkie wymagane zgody na poziomie krajowym, w szczególności zgodę organów bezpieczeństwa,

– cieszyć się pozytywną opinią Komisji pod względem technicznym i ekonomicznym.

Komisja może pożyczać jedynie w granicach określanych przez sumę kredytu, o jaki ją proszono.

Operacje pobierania i odpowiadające im operacje udzielania pożyczek będą denominowane w tej samej walucie i będą przeprowadzane na jednakowych warunkach odnośnie do spłaty kwot zasadniczych i odsetek. Koszty poniesione przez Wspólnotę przy zamykaniu i wykonywaniu każdej operacji będą pokryte przez odbierające przedsiębiorstwa.

Artykuł  2

Warunki pożyczek, które mają być rozpisywane, będą negocjowane przez Komisję w najlepszym interesie Wspólnoty z uwzględnieniem warunków na rynkach kapitałowych i zgodnie z ograniczeniami wynikającymi z terminu spłaty udzielanych pożyczek.

Artykuł  3

Komisja będzie decydować o udzieleniu każdej pożyczki. Jej decyzje oparte będą przede wszystkim na zasadzie preferencji dla jak najefektywniejszego wykorzystywania zasobów w urządzeniach o optymalnej wielkości.

Pożyczki będą gwarantowane w sposób zwyczajowo przyjęty w praktyce bankowej.

Artykuł  4

Komisja w regularnych odstępach czasu będzie informować Radę i Parlament Europejski o dochodach oraz wydatkach powstałych w wyniku zaciągania i obsługi pożyczek rozpisanych, i udzielonych w ramach EURATOM. Co roku Komisja przedstawiać będzie przegląd swojej polityki kredytowej wraz z preliminarzem budżetowym.

Artykuł  5

Kontrola finansowa i rewizja ksiąg przeprowadzana będzie zgodnie z rozporządzeniem finansowym z dnia 25 kwietnia 1973 r. stosowanym w odniesieniu do ogólnego budżetu Wspólnot Europejskich(3).

Sporządzono w Brukseli, dnia 29 marca 1977 r.

W imieniu Rady
T. BENN
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. C 157 z 14.7.1975, str. 35.

(2) Dz.U. C 248 z 29.10.1975, str. 8

(3) Dz.U. L 116 z 1.5.1973, str. 1.

ZAŁĄCZNIK 2

Wykaz państw trzecich, którym przysługuje wsparcie Wspólnoty

– (skreślone)

– (skreślone)

– (skreślone)

– (skreślone)

– (skreślone)

– (skreślone)

– (skreślone)

– Federacja Rosyjska

– Republika Armenii

– Ukraina

1 Art. 1 zmieniony przez decyzję nr 94/179/Euratom z dnia 21 marca 1994 r. (Dz.U.UE.L.94.84.41) zmieniającą nin. decyzję z dniem 21 marca 1994 r.
2 Załącznik:

-dodany przez decyzję nr 94/179/Euratom z dnia 21 marca 1994 r. (Dz.U.UE.L.94.84.41) zmieniającąnin. decyzję z dniem 21 marca 1994 r.

- zmieniony przez art. 20 Aktu dotyczącego warunków przystąpienia do Unii Europejskiej Republiki Czeskiej, Republiki Estońskiej, Republiki Cypryjskiej, Republiki Łotewskiej, Republiki Litewskiej, Republiki Węgierskiej, Republiki Malty, Rzeczypospolitej Polskiej, Republiki Słowenii i Republiki Słowackiej oraz dostosowań w Traktatach stanowiących podstawę Unii Europejskiej (Dz.U.UE.L.03.236.33) z dniem 1 maja 2004 r.

- zmieniony przez art. 1 ust. 2 rozporządzenia nr 1791/2006 z dnia 20 listopada 2006 r. (Dz.U.UE.L.06.363.1) zmieniającego nin. decyzję z dniem 1 stycznia 2007 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024