NOWOŚĆ LEX Cyberbezpieczeństwo Twoja tarcza w cyfrowym świecie!
Włącz wersję kontrastową
Zmień język strony
Włącz wersję kontrastową
Zmień język strony
Prawo.pl

Sprawa C-461/25 P: Odwołanie od wyroku Sądu (dziewiąta izba) wydanego w dniu 14 maja 2025 r. w sprawach połączonych T-362/21 i T-363/21, Telly i Česká asociace satelitních operátorů/Komisja, wniesione w dniu 11 lipca 2025 r. przez Telly s. r. o. i Česká asociace satelitních operátorů z. s

Odwołanie od wyroku Sądu (dziewiąta izba) wydanego w dniu 14 maja 2025 r. w sprawach połączonych T-362/21 i T-363/21, Telly i Ceska asociace satelitnich operatoru/Komisja, wniesione w dniu 11 lipca 2025 r. przez Telly s. r. o. i Ceska asociace satelitnich operatoru z. s.
(Sprawa C-461/25 P)
(C/2026/81)

Język postępowania: angielski

(Dz.U.UE C z dnia 5 stycznia 2026 r.)

Strony

Wnoszące odwołanie: Telly s. r. o. i Ceska asociace satelitnich operatoru z. s. (przedstawiciele: adwokat R. Kubac)

Druga strona postępowania: Komisja Europejska i Republika Czeska

Żądania

Wnoszące odwołanie wnoszą do Trybunału o:

- uchylenie zaskarżonego wyroku w całości;

- stwierdzenie, że skargi wnoszących odwołanie były dopuszczalne i zasadne;

- rozstrzygnięcie co do istoty sprawy i stwierdzenie nieważności decyzji strony pozwanej; oraz

- obciążenie strony pozwanej własnymi kosztami oraz kosztami poniesionymi przez wnoszące odwołanie.

- Tytułem żądania ewentualnego - uchylenie zaskarżonego wyroku w całości; stwierdzenie, że skargi wnoszących odwołanie były dopuszczalne; przekazanie spraw połączonych T-362/21 i T-363/21 do ponownego rozpoznania przez Sąd; oraz obciążenie strony pozwanej własnymi kosztami oraz kosztami poniesionymi przez wnoszące odwołanie.

Zarzuty i główne argumenty

Na poparcie odwołania wnoszące je podnoszą dwa zarzuty.

1. Zarzut pierwszy dotyczy tego, że Sąd popełnił oczywisty błąd w ocenie, uznając, że skargi wnoszących odwołanie były niedopuszczalne na podstawie art. 263 akapit czwarty pierwszy człon zdania TFUE. W szczególności wnoszący odwołanie - w swoich skargach i późniejszych pismach procesowych (oraz zgodnie z właściwym orzecznictwem) - podnieśli w sposób wymagany prawem zarzut, że ich uprawnienia procesowe zostały naruszone z powodu niewszczęcia przez stronę pozwaną formalnego postępowania wyjaśniającego na podstawie art. 108 TFUE. Wnoszące odwołanie spełniły zatem przesłanki dopuszczalności skarg określone w art. 263 TFUE. W związku z tym Sąd naruszył prawo, dochodząc do wniosku, że wnoszące odwołanie nie próbowały zakwestionować braku wszczęcia formalnego postępowania wyjaśniającego, naruszając tym samym przysługujące im prawo dostępu do Sądu. W każdym wypadku Sąd wykazał się nadmiernym formalizmem i nie ocenił argumentów wnoszących odwołanie co do istoty, jak wymaga tego orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. W konsekwencji Sąd błędnie zastosował przepisy prawa Unii i odstąpił od orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, co stanowi naruszenie prawa.

2. Zarzut drugi dotyczy tego, że Sąd popełnił oczywisty błąd w ocenie, uznając, że skargi wnoszących odwołanie były niedopuszczalne na podstawie art. 263 akapit czwarty drugi człon zdania TFUE. W szczególności wnoszące odwołanie wykazały, że decyzja strony pozwanej dotyczyła ich bezpośrednio i indywidualnie w rozumieniu art. 263 akapit czwarty drugi człon zdania TFUE. Wnoszące odwołanie wykazały głównie, że środek w postaci pomocy państwa mógł w istotny sposób naruszyć ich pozycję na rynku, jak wymaga tego orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Wobec tego Sąd błędnie zastosował odpowiednie przepisy prawa Unii i odstąpił od orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, co stanowi naruszenie prawa. W rezultacie Sąd nałożył na wnoszące odwołanie nieproporcjonalne i niejasne wymogi w celu wykazania istotnego naruszenia, które to wymogi są w praktyce niemożliwe do spełnienia. To ewidentnie nadmierne podejście, naruszające wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie C-99/21 P 1  i art. 47 Karty praw podstawowych Unii Europejskiej, doprowadziło w praktyce do odmowy kontroli sądowej i naruszenia praw wnoszących odwołanie.

1 Wyrok Trybunału z dnia 30 czerwca 2022 r. (C-99/21 P, Danske Slagtermestre/Komisja, EU:C:2022: 510).
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2026.81

Rodzaj:ogłoszenie
Tytuł:Sprawa C-461/25 P: Odwołanie od wyroku Sądu (dziewiąta izba) wydanego w dniu 14 maja 2025 r. w sprawach połączonych T-362/21 i T-363/21, Telly i Česká asociace satelitních operátorů/Komisja, wniesione w dniu 11 lipca 2025 r. przez Telly s. r. o. i Česká asociace satelitních operátorů z. s
Data aktu:2026-01-05
Data ogłoszenia:2026-01-05