Sprawa C-481/26: Skarga wniesiona w dniu 12 maja 2026 r. - Komisja Europejska/Republika Francuska
Skarga wniesiona w dniu 12 maja 2026 r. - Komisja Europejska/Republika Francuska(Sprawa C-481/26)
(C/2026/3403)
(Dz.U.UE C z dnia 6 lipca 2026 r.)
Strony
Strona skarżąca: Komisja Europejska (przedstawiciele: J. Hottiaux, I. Rogalski, pełnomocnicy)
Strona pozwana: Republika Francuska
Żądania strony skarżącej
Komisja Europejska wnosi do Trybunału o:
1) stwierdzenie, że poprzez zaniechanie przyjęcia przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych niezbędnych do wykonania dyrektywy (UE) 2022/2557 Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2557 z dnia 14 grudnia 2022 r. w sprawie odporności podmiotów krytycznych i uchylająca dyrektywę Rady 2008/114/WE 1 , lub w każdym razie nie powiadamiając o tych przepisach Komisji, Francja uchybiła zobowiązaniom ciążącym na niej na mocy tej dyrektywy;
2) nakazanie Francji zapłaty na rzecz Komisji kwoty ryczałtu odpowiadającej wyższej z dwóch następujących kwot:
i) kwoty 62 546,40 EUR dziennie pomnożonej przez liczbę dni od dnia następującego po dniu upływu terminu transpozycji przedmiotowej dyrektywy do dnia ustania naruszenia lub, w przypadku braku usunięcia uchybienia, do dnia wydania wyroku w niniejszej sprawie; ii) minimalną kwotę ryczałtową w wysokości 14 557 000 EUR;
3) jeżeli uchybienie stwierdzone w pkt 1 będzie trwało do dnia wydania wyroku w niniejszej sprawie, nakazanie Francji zapłaty na rzecz Komisji okresowej kary pieniężnej w wysokości 336 804,48 EUR za każdy dzień opóźnienia liczony od dnia ogłoszenia wyroku do dnia, w którym Francja wywiąże się ze swoich zobowiązań wynikających z dyrektywy;
4) obciążenie Republiki Francuskiej kosztami postępowania.
Zarzuty i główne argumenty
Dyrektywa (UE) 2022/2557 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 14 grudnia 2022 r. w sprawie odporności podmiotów krytycznych i uchylająca dyrektywę Rady 2008/114/WE, ustanawia zharmonizowane minimalne zasady w celu zapewnienia świadczenia usług kluczowych na rynku wewnętrznym, zwiększenia odporności podmiotów krytycznych oraz poprawy współpracy transgranicznej między właściwymi organami.
Zgodnie z art. 288 akapit trzeci Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE) dyrektywa wiąże każde państwo członkowskie, do którego jest kierowana, w odniesieniu do rezultatu, który ma być osiągnięty, pozostawia jednak organom krajowym swobodę wyboru formy i środków.
W art. 26 ust. 1 tej dyrektywy nałożono na państwa członkowskie obowiązek przyjęcia i opublikowania do dnia 17 października 2024 r. przepisów niezbędnych do wykonania tej dyrektywy.Państwa członkowskie są również zobowiązane do niezwłocznego przekazania Komisji tekstu przepisów przyjętych w tym celu.
W listopadzie 2024 r. Komisja wszczęła postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego przeciwko Francji, a następnie w lipcu 2025 r. skierowała do Francji uzasadnioną opinię. Jednakże do dnia dzisiejszego Francja nie zgłosiła Komisji środków transpozycji dyrektywy 2022/2557 wymaganych na mocy jej art. 26.
| Identyfikator: | Dz.U.UE.C.2026.3403 |
| Rodzaj: | ogłoszenie |
| Tytuł: | Sprawa C-481/26: Skarga wniesiona w dniu 12 maja 2026 r. - Komisja Europejska/Republika Francuska |
| Data aktu: | 2026-07-06 |
| Data ogłoszenia: | 2026-07-06 |
