Publikacja informacji dotyczącej zatwierdzonej zmiany standardowej w specyfikacji produktu objętego oznaczeniem geograficznym zgodnie z art. 5 ust. 4 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2025/27
Publikacja informacji dotyczącej zatwierdzonej zmiany standardowej w specyfikacji produktu objętego oznaczeniem geograficznym zgodnie z art. 5 ust. 4 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2025/27 1 (C/2026/3254)
(Art. 24 rozporządzenia (UE) 2024/1143)
"Estepa"
Numer referencyjny UE: PDO-ES-0341-AM03 - 20.3.2026
1. Nazwa produktu
"Estepa"
2. Rodzaj oznaczenia geograficznego
× ChNP
□ ChOG
□ OG
3. Sektor
× Produkty rolne
□ Wina
□ Napoje spirytusowe
4. Państwo, do którego należy obszar geograficzny
Hiszpania
5. Organ państwa członkowskiego powiadamiający o zmianie standardowej
Nazwa
Dyrekcja Generalna ds. Przemysłu Rolno-Spożywczego, Innowacji i Łańcucha Dostaw Żywności - Ministerstwo Rolnictwa rządu wspólnoty autonomicznej Andaluzji
6. Kwalifikacja jako zmiana standardowa
Zatwierdzone zmiany wchodzą w zakres definicji "zmiany standardowej", jak przewidziano w art. 24 ust. 4 rozporządzenia (UE) 2024/1143, ponieważ nie obejmują zmiany nazwy ani zmiany jej stosowania, nie grożą zanikiem związku z obszarem geograficznym, o którym mowa w jednolitym dokumencie, ani nie wiążą się z dalszymi ograniczeniami dotyczącymi wprowadzania produktu do obrotu.
7. Opis zatwierdzonych zmian standardowych
Tytuł
Zmniejszenie minimalnej mediany goryczy i ostrości z 3 do 2,5
Opis
Zmiana dotyczy punktu B.2 "Właściwości fizyczne i chemiczne oliwek" w specyfikacji produktu oraz punktu "Opis produktu" w jednolitym dokumencie.
Celem jest uwzględnienie faktu, że oliwa z oliwek najwyższej jakości z pierwszego tłoczenia, jako naturalny sok pozyskiwany z owoców, ciągle ewoluuje przez cały okres konsumpcji.
Ponadto, jak powszechnie wiadomo, intensywność oliwy z oliwek najwyższej jakości z pierwszego tłoczenia zmienia się w wyniku nowych metod uprawy, takich jak zwiększone stosowanie kontrolowanego nawadniania. Celem jest dostosowanie się do tych zmian, które zachodzą naturalnie przez cały okres konsumpcji.
Oprócz tych uwarunkowań agronomicznych oliwa z oliwek najwyższej jakości z pierwszego tłoczenia wytwarzana z oliwek odmiany Arbequina podlega naturalnemu procesowi utleniania, który pozwala zmniejszyć medianę goryczy i ostrości o kilka dziesiątych. Mediana goryczy i ostrości została zatem zmniejszona z co najmniej 3 do co najmniej 2,5 w przypadku tych wyjątkowych cech charakterystycznych dla oliwy objętej ChNP "Estepa".
× Zmiana ma wpływ na jednolity dokument.
Tytuł
Zastąpienie analizy opartej na skali A.B.T.
Opis
Zmiana dotyczy punktu B.2 "Właściwości fizyczne i chemiczne oliwek" w specyfikacji produktu oraz punktu "Opis produktu" w jednolitym dokumencie.
Usunięto wymóg pomiaru barwy oliwy według skali A.B.T., ponieważ barwa nie jest wyznacznikiem jakości produktu. Właściwsze jest określenie ilości pigmentów w oliwie poprzez pomiar zawartości biofenoli przy użyciu metody wysokosprawnej chromatografii cieczowej T20 (HPLC) zatwierdzonej przez Międzynarodową Radę ds. Oliwy z Oliwek (IOC).
× Zmiana ma wpływ na jednolity dokument.
Tytuł
Zastąpienie parametru "Naturalne przeciwutleniacze, polifenole (% kwasu kawowego)" parametrem "Łączna zawartość biofenoli (tyrozol)"
Opis
Zmiana dotyczy punktu B.2 "Właściwości fizyczne i chemiczne oliwek" w specyfikacji produktu oraz punktu "Opis produktu" w jednolitym dokumencie.
Sformułowanie:
"Naturalne przeciwutleniacze, polifenole (% kwasu kawowego): > 405 (mg/kg)
Naturalne przeciwutleniacze, jednoodmianowa oliwa Arbequina, polifenole (% kwasu kawowego): > 250 mg/kg."
zastępuje się sformułowaniem:
"Naturalne przeciwutleniacze, łączna zawartość biofenoli: > 250 mg/kg (tyrozol)
Naturalne przeciwutleniacze, jednoodmianowa oliwa Arbequina, łączna zawartość biofenoli: > 200 mg/kg (tyrozol)".
Uzasadnienie:
Zawartość fenoli w oliwie z oliwek najwyższej jakości z pierwszego tłoczenia objętej ChNP "Estepa" była systematycznie monitorowana przez szereg lat za pomocą wysokosprawnej chromatografii cieczowej z detekcją UV (HPLC-UV), która jest metodą oznaczania biofenoli uznaną przez Międzynarodową Radę ds. Oliwy z Oliwek (dokument COI/T.20/Doc. No 29/Rev.2). Przy pomocy tej metody oznacza się ilościowo poziom związków fenolowych, wyrażony w mg/kg tyrozolu. Uzyskane wyniki umożliwiły konkretną, powtarzalną i identyfikowalną kwantyfikację naturalnych przeciwutleniaczy (biofenoli) oliwy, w przeciwieństwie do bardziej ogólnych metod, takich jak pomiar całkowitej zawartości polifenoli za pomocą analizy kolorymetrycznej.
× Zmiana ma wpływ na jednolity dokument.
Tytuł
Oznaczanie stabilności oksydacyjnej jednoodmianowej oliwy Arbequina
Opis
Zmiana dotyczy punktu B.2 "Właściwości fizyczne i chemiczne oliwek" w specyfikacji produktu oraz punktu "Opis produktu" w jednolitym dokumencie.
"Stabilność oksydacyjna (jednoodmianowa oliwa Arbequina) (system Rancimat): mierzona w godzinach (100 oC lub 120 oC przy przepływie powietrza równym 10 l/godz.). Minimum: >35 godz. w 100 oC i > 6 godz. w 120 oC."
Uzasadnienie:
Wprowadzono bardziej szczegółowe wartości stabilności oksydacyjnej jednoodmianowej oliwy Arbequina, nie tylko ze względu na różnice nieodłącznie związane z odmianą, ale także ze względu na prowadzoną od ponad pół wieku analizę oliwy, która wykazała zmiany w zachowaniu stabilności w miarę starzenia się gajów oliwnych. Te względy, wraz ze zmianą klimatu i rozwojem kontrolowanego nawadniania, są powodem, dla których parametr ten powinien zostać dostosowany w specyfikacji.
× Zmiana ma wpływ na jednolity dokument.
Tytuł
Korekta błędu redakcyjnego i dostosowanie zakresu tokoferoli
Opis
Zmiana dotyczy punktu B.2 "Właściwości fizyczne i chemiczne oliwek" w specyfikacji produktu oraz punktu "Opis produktu" w jednolitym dokumencie.
Sformułowanie:
"Tokoferole: < 261,1 mg/kg."
zastępuje się sformułowaniem:
"Tokoferole: < 250 mg/kg.
Tokoferole, jednoodmianowa oliwa Arbequina: > 220 mg/kg."
Uzasadnienie:
Symbol "<" zastąpiono symbolem ">" w celu skorygowania błędu redakcyjnego. Ponadto minimalną wartość tokoferoli - kryterium jakości odzwierciedlające wyjątkowość oliwy z oliwek najwyższej jakości z pierwszego tłoczenia objętejChNP "Estepa" - ustalono na poziomie > 250 mg/kg. Liczbę tę zaokrąglono, aby ułatwić jej stosowanie w praktyce, nie wpływając przy tym na wymogi techniczne.
Ponadto dla jednoodmianowej oliwy Arbequina ustalono minimalną wartość > 220 mg/kg. Istnieją naukowe i techniczne dowody na to, że ta odmiana ma zwykle niższy poziom tokoferoli ze względu na uwarunkowania genetyczne i wrażliwość na czynniki agronomiczne i klimatyczne. Dostosowanie to podkreśla wyjątkowość oliwy Arbequina, bez niesprawiedliwego pozycjonowania w porównaniu z innymi odmianami, które są bogatsze w przeciwutleniacze.
× Zmiana ma wpływ na jednolity dokument.
Tytuł
Aktualizacja dotycząca metod analitycznych
Opis
Zmiana dotyczy punktu B.2 "Właściwości fizyczne i chemiczne oliwek" w specyfikacji produktu oraz punktu "Opis produktu" w jednolitym dokumencie.
Sformułowanie:
"Polifenole: chromatografia cieczowa z detekcją diodową UV (mg/kg) lub analiza kolorymetryczna z wykorzystaniem spektrofotometrii ultrafioletowej mierzona w mg/kg kwasu kawowego.
Tokoferole: chromatografia cieczowa z detekcją fluorescencyjną (mg/kg)."
zastępuje się sformułowaniem:
"Biofenole: Metoda T20 Międzynarodowej Rady ds. Oliwy z Oliwek - Oznaczanie zawartości biofenoli za pomocą wysokosprawnej chromatografii cieczowej (HPLC).
Tokoferole: Metoda T20 Międzynarodowej Rady ds. Oliwy z Oliwek - Oznaczanie zawartości biofenoli za pomocą wysokosprawnej chromatografii cieczowej (HPLC)."
Metoda analityczna wymaga aktualizacji ze względu na zastąpienie parametru "Naturalne przeciwutleniacze, polifenole (% kwasu kawowego)" parametrem "Łączna zawartość biofenoli (tyrozol)". Stosowana metoda to oficjalna metoda Międzynarodowej Rady ds. Oliwy z Oliwek (COI/T.20/Doc. No. 29) służąca oznaczaniu związków fenolowych, w tym biofenoli i tokoferoli, za pomocą wysokosprawnej chromatografii cieczowej (HPLC), która zapewnia dokładne i powtarzalne oznaczanie ilościowe zgodnie z normą międzynarodową.
× Zmiana ma wpływ na jednolity dokument.
Tytuł
Wczesny zbiór odmian Hojiblanca, Manzanilla, Arbequina, Picual i Lechm wykorzystywanych w mieszankach oliw
Opis
Zmiana dotyczy punktu B.2 "Właściwości fizyczne i chemiczne oliwek" w specyfikacji produktu oraz punktu "Opis produktu" w jednolitym dokumencie.
W odniesieniu do oliwy z oliwek najwyższej jakości z pierwszego tłoczenia produkowanej jako mieszanka pięciu odmian uprawianych na tym obszarze (Hojiblanca, Manzanilla, Arbequina, Picual i Lechm) w obecnej specyfikacji przewiduje się zbiór oliwek w listopadzie. Proponuje się, by umożliwić zbiór już w październiku.
Obecnie oliwki można zbierać dopiero w listopadzie - zbiór należy przyspieszyć na październik.
Ma to na celu uwzględnienie faktu, że oliwki są zwykle zbierane wcześniej niż w przeszłości ze względu na zmiany w uprawie oliwek i zmianę klimatu. Dotyczy to w szczególności oliw, które są znane jako "oliwy z wczesnego zbioru", a także odzwierciedla powszechną praktykę na obszarze uprawy.
× Zmiana ma wpływ na jednolity dokument.
Tytuł
Dodanie nowej formy opakowania
Opis
Zmiana dotyczy punktu D "Dowód, że produkt pochodzi z danego obszaru" specyfikacji produktu.
W ostatnim akapicie tego punktu uwzględniono nowy rodzaj opakowania: opakowanie typu "bag in box". Ze względu na doskonałe właściwości konserwujące tego typu opakowań ich stosowanie jest postrzegane jako sposób na wejście na nowe rynki.
□ Zmiana ma wpływ na jednolity dokument.
Tytuł
Dostosowanie mediany goryczy, parametru "Polifenole" i metody pomiaru pigmentów
Opis
Zmiana dotyczy punktu F.2 "Specyfika produktu" w specyfikacji produktu oraz punktu "Specyfika produktu" w jednolitym dokumencie.
Sformułowanie:
"- Wyraźna goryczka o medianie od 3 do 6 punktów, typowa dla oliwy produkowanej na początku kampanii.
(...)
Duża zawartość pigmentów właściwych dla oliwy z oliwek, szczególnie chlorofili i karotenów (w skali A.B.T.).
Różnice w zawartości i stabilności polifenoli są związane z czasem zbioru."
zastępuje się sformułowaniem:
"- Wyraźna goryczka o medianie od 2,5 do 6 punktów, typowa dla oliwy produkowanej na początku kampanii.
(...)
Duża zawartość pigmentów właściwych dla oliwy z oliwek, szczególnie chlorofili i karotenów (Metoda T20 MiędzynarodowejRady ds. Oliwy z Oliwek - Oznaczanie zawartości biofenoli za pomocą wysokosprawnej chromatografii cieczowej (HPLC)).
Różnice w zawartości i stabilności polifenoli są związane z czasem zbioru."
Uzasadnienie:
Minimalna mediana goryczy, parametr "Polifenole" i metoda stosowana do pomiaru pigmentów zostają dostosowane zgodnie z proponowanymi zmianami w punkcie B.2.
× Zmiana ma wpływ na jednolity dokument.
Tytuł
Zmiany mające na celu zachowanie spójności z innymi zmianami
Opis
Zmiana dotyczy punktu F.3 "Interakcja przyczynowa" i punktu "Związek przyczynowy zachodzący między charakterystyką obszaru geograficznego a jakością lub właściwościami produktu (w przypadku ChNP) lub szczególne cechy jakościowe, renoma lub inne właściwości produktu (w przypadku ChOG)" w jednolitym dokumencie.
W akapicie pierwszym wyraz "polifenole" zastąpiono wyrazem "biofenole" zgodnie ze zmianami określonymi powyżej.
× Zmiana ma wpływ na jednolity dokument.
Tytuł
Skreślenie punktu G "Weryfikacja zgodności ze specyfikacją produktu" w specyfikacji produktu
Opis
Skreślono punkt G "Weryfikacja zgodności ze specyfikacją produktu", ponieważ nie jest ona przewidziana w art. 49 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/1143 z dnia 11 kwietnia 2024 r.
□ Zmiana ma wpływ na jednolity dokument.
| Identyfikator: | Dz.U.UE.C.2026.3254 |
| Rodzaj: | ogłoszenie |
| Tytuł: | Publikacja informacji dotyczącej zatwierdzonej zmiany standardowej w specyfikacji produktu objętego oznaczeniem geograficznym zgodnie z art. 5 ust. 4 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2025/27 |
| Data aktu: | 2026-06-19 |
| Data ogłoszenia: | 2026-06-19 |
