Sprawa T-687/25: Skarga wniesiona w dniu 3 października 2025 r. - MR/Rada
Skarga wniesiona w dniu 3 października 2025 r. - MR/Rada(Sprawa T-687/25)
Język postępowania: niemiecki
(Dz.U.UE C z dnia 22 grudnia 2025 r.)
Strony
Strona skarżąca: MR (przedstawiciel: O. Mader, Rechtsanwalt)
Strona pozwana: Rada Unii Europejskiej
Żądania
Skarżący wnosi do Sądu o:
- stwierdzenie nieważności decyzji Rady z dnia 20 grudnia 2024 r. i z dnia 13 marca 2025 r. w zakresie, w jakim nie odesłano w nich skarżącego - przez cały okres ćwiczeń wojskowych w grudniu 2024 r. - na urlop na czas pełnienia służby wojskowej;
- stwierdzenie nieważności decyzji Rady z dnia 16 lipca 2025 r. oddalającej zażalenie skarżącego z dnia 20 marca 2025 r.;
- obciążenie Rady kosztami postępowania.
Zarzuty i główne argumenty
Na poparcie skargi skarżący podnosi pięć zarzutów.
1. Zarzut pierwszy dotyczący naruszenia art. 18 akapit pierwszy warunków zatrudnienia innych pracowników Unii Europejskiej 1 (zwanych dalej "WZIP")
- Decyzje są sprzeczne z art. 18 akapit pierwszy WZIP, zgodnie z którym członek personelu tymczasowego, który ma uczestniczyć w ćwiczeniach wojskowych lub został wezwany do sił zbrojnych, zostaje odesłany na urlop na czas pełnienia służby wojskowej. Organ powołujący nie dysponuje żadnym zakresem uznania oraz nie ma uprawnienia do zmiany warunków lub skutków prawnych art. 18 WZIP.
- W szczególności Rada nie może wyłączyć co do zasady oficerów rezerwy z zakresu stosowania tego przepisu lub przewidzieć ograniczenia czasowego skierowania na urlop na czas pełnienia służby wojskowej.
2. Zarzut drugi dotyczący tego, że instrukcje służbowe z 2009 r. naruszają art. 18 akapit pierwszy WZIP.
- Zaskarżone decyzje Rady opierają się na wewnętrznych instrukcjach służbowych Rady z 2009 r., wobec których skarżący podnosi zarzut niezgodności z prawem.
- Instrukcje służbowe z 2009 r. naruszają art. 18 akapit pierwszy WZIP, w szczególności z powodów przedstawionych w zarzucie pierwszym. W szczególności zmieniają one niektóre warunki stosowania (obowiązek odbycia służby wojskowej/ćwiczeń wojskowych oraz krąg adresatów) i skutki prawne (okres urlopu) przepisów regulaminu pracowniczego lub WZIP, pomijając w ten sposób okoliczność, że jedynie prawodawca Unii jest do tego uprawniony.
- Instrukcje służbowe z 2009 r. opierają się na oczywiście błędnej wykładni art. 12 ust. 2 lit. b) WZIP.
3. Zarzut trzeci dotyczący naruszenia decyzji kolegium szefów administracji
- Instrukcje służbowe z 2009 r. i zaskarżone decyzje naruszają decyzję kolegium szefów administracji z 1982 r., zgodnie z którą coroczny urlop wypoczynkowy nie ulega zmniejszeniu w przypadku ukończenia okresu ćwiczeń wojskowych.
4. Zarzut czwarty dotyczący naruszenia zasady uzasadnionych oczekiwań
Rada naruszyła zasadę ochrony uzasadnionych oczekiwań, ponieważ przed wydaniem zaskarżonych decyzji skarżący otrzymał z uprawnionych i wiarygodnych źródeł dokładne, bezwarunkowe i spójne zapewnienia, które mogły wzbudzić u skarżącego uzasadnione nadzieje w zakresie urlopu w okresie ćwiczeń wojskowych. Dopiero po ukończeniu okresu ćwiczeń wojskowych skarżący został poinformowany o rzekomym błędzie związanym z jego urlopem.
5. Zarzut piąty dotyczący naruszenia zasady równego traktowania
Instrukcja służbowa z 2009 r. i zaskarżone decyzje naruszają zasadę równego traktowania, ponieważ - w odniesieniu do kwestii, czy wezwanie do wojska wydane na podstawie prawa krajowego stanowi już wystarczający obowiązek ukończenia okresu ćwiczeń wojskowych przez pracowników oraz czy dany pracownik jest oficerem rezerwy - wprowadzają arbitralne i oczywiście nieodpowiednie rozróżnienie w zależności od tego, czy pracownik Rady (z jednej strony) lub (z drugiej strony) pracownik Komisji, Trybunału Obrachunkowego lub Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych jest wzywany do odbycia okresu ćwiczeń wojskowych.
| Identyfikator: | Dz.U.UE.C.2025.6632 |
| Rodzaj: | ogłoszenie |
| Tytuł: | Sprawa T-687/25: Skarga wniesiona w dniu 3 października 2025 r. - MR/Rada |
| Data aktu: | 2025-12-22 |
| Data ogłoszenia: | 2025-12-22 |
