Publikacja zgodnie z art. 13 dyrektywy 2001/24/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie reorganizacji i likwidacji instytucji kredytowych, dotycząca rozwiązania i następującej po nim likwidacji Sberbank Europe AG (austriacka instytucja kredytowa w likwidacji)

Publikacja zgodnie z art. 13 dyrektywy 2001/24/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie reorganizacji i likwidacji instytucji kredytowych, dotycząca rozwiązania i następującej po nim likwidacji Sberbank Europe AG (austriacka instytucja kredytowa w likwidacji)
(2022/C 233/10)

WEZWANIE DO ZGŁASZANIA ROSZCZEŃ - UWAGA NA UPŁYWAJĄCE TERMINY

Uchwałą walnego zgromadzenia z dnia 21 kwietnia 2022 r. i zgodnie z § 203 ust. 1 pkt 2 ustawy federalnej o spółkach akcyjnych (Aktiengesetz - AktG) podjęto decyzję o rozwiązaniu Sberbank Europe AG z siedzibą w Wiedniu (adres: 1010 Wien, Schwarzenbergplatz 3), wpisanej do austriackiego rejestru handlowego pod numerem FN 161285i. Przedmiotowa instytucja kredytowa, która posiada również oddział w Niemczech i firmuje także jako "Sberbank Direct", znajduje się obecnie w stanie likwidacji ("Abwicklung" zgodnie z prawem austriackim).

Dotychczasowi członkowie zarządu, tj. Sonja Sarközi, Pavel Barchugov, Alexander Witte i Aleksei Mikhailov, zachowali swoje funkcje, ale w charakterze zarządców tymczasowych (likwidatorów).

Wierzyciele spółki proszeni są o zgłoszenie się do wymienionych wyżej likwidatorów (Sonja Sarközi, Pavel Barchugov, Alexander Witte i Aleksei Mikhailov; adres każdego likwidatora: 1010 Wien, Schwarzenbergplatz 3).

Sonja SARKOZI, Pavel BARCHUGOV, Alexander WITTE i Aleksei MIKHAILOV
Sberbank Europe AG w likwidacji

Zmiany w prawie

Ważne zmiany w zakresie ZFŚS

W piątek, 19 grudnia 2025 roku, Senat przyjął bez poprawek uchwalone na początku grudnia przez Sejm bardzo istotne zmiany w przepisach dla pracodawców obowiązanych do tworzenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Odnoszą się one do tych podmiotów, w których nie działają organizacje związkowe. Ustawa trafi teraz na biurko prezydenta.

Marek Rotkiewicz 19.12.2025
Wymiar urlopu wypoczynkowego po zmianach w stażu pracy

Nowe okresy wliczane do okresu zatrudnienia mogą wpłynąć na wymiar urlopów wypoczynkowych osób, które jeszcze nie mają prawa do 26 dni urlopu rocznie. Pracownicy nie nabywają jednak prawa do rozliczenia urlopu za okres sprzed dnia objęcia pracodawcy obowiązkiem stosowania art. 302(1) Kodeksu pracy, wprowadzającego zaliczalność m.in. okresów prowadzenia działalności gospodarczej czy wykonywania zleceń do stażu pracy.

Marek Rotkiewicz 19.12.2025
To będzie rewolucja u każdego pracodawcy

Wszyscy pracodawcy, także ci zatrudniający choćby jednego pracownika, będą musieli dokonać wartościowania stanowisk pracy i określić kryteria służące ustaleniu wynagrodzeń pracowników, poziomów wynagrodzeń i wzrostu wynagrodzeń. Jeszcze więcej obowiązków będą mieli średni i duzi pracodawcy, którzy będą musieli raportować lukę płacową. Zdaniem prawników, dla mikro, małych i średnich firm dostosowanie się do wymogów w zakresie wartościowania pracy czy ustalenia kryteriów poziomu i wzrostu wynagrodzeń wymagać będzie zewnętrznego wsparcia.

Grażyna J. Leśniak 18.12.2025
Są rozporządzenia wykonawcze do KSeF

Minister finansów i gospodarki podpisał cztery rozporządzenia wykonawcze dotyczące funkcjonowania KSeF – potwierdził we wtorek resort finansów. Rozporządzenia określają m.in.: zasady korzystania z KSeF, w tym wzór zawiadomienia ZAW-FA, przypadki, w których nie ma obowiązku wystawiania faktur ustrukturyzowanych, a także zasady wystawiania faktur uproszczonych.

Krzysztof Koślicki 16.12.2025
Od stycznia nowe zasady prowadzenia PKPiR

Od 1 stycznia 2026 r. zasadą będzie prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów przy użyciu programu komputerowego. Nie będzie już można dokumentować zakupów, np. środków czystości lub materiałów biurowych, za pomocą paragonów bez NIP nabywcy. Takie zmiany przewiduje nowe rozporządzenie w sprawie PKPiR.

Marcin Szymankiewicz 15.12.2025
Senat poprawia reformę orzecznictwa lekarskiego w ZUS

Senat zgłosił w środę poprawki do reformy orzecznictwa lekarskiego w ZUS. Zaproponował, aby w sprawach szczególnie skomplikowanych możliwe było orzekanie w drugiej instancji przez grupę trzech lekarzy orzeczników. W pozostałych sprawach, zgodnie z ustawą, orzekać będzie jeden. Teraz ustawa wróci do Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 10.12.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2022.233.34

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Publikacja zgodnie z art. 13 dyrektywy 2001/24/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie reorganizacji i likwidacji instytucji kredytowych, dotycząca rozwiązania i następującej po nim likwidacji Sberbank Europe AG (austriacka instytucja kredytowa w likwidacji)
Data aktu: 16/06/2022
Data ogłoszenia: 16/06/2022