Opinia dotycząca planu unieszkodliwiania odpadów promieniotwórczych powstałych w związku z likwidacją elektrowni jądrowej Kernkraftwerk Lingen (KWL), znajdującej się w Lingen w Dolnej Saksonii (Niemcy).

OPINIA KOMISJI

z dnia 18 grudnia 2012 r.

dotycząca planu unieszkodliwiania odpadów promieniotwórczych powstałych w związku z likwidacją elektrowni jądrowej Kernkraftwerk Lingen (KWL), znajdującej się w Lingen w Dolnej Saksonii (Niemcy)

(Jedynie tekst w języku niemieckim jest autentyczny)

(2012/C 394/01)

(Dz.U.UE C z dnia 20 grudnia 2012 r.)

Poniższa ocena została przeprowadzona na podstawie postanowień traktatu Euratom, bez uszczerbku dla ewentualnych dodatkowych ocen, które mają zostać dokonane na podstawie Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, i zobowiązań wynikających z tego traktatu oraz z prawodawstwa wtórnego(1).

W dniu 21 czerwca 2012 r. do Komisji Europejskiej wpłynęły dane ogólne dotyczące planu unieszkodliwiania odpadów promieniotwórczych powstałych w związku z likwidacją elektrowni jądrowej KWL, przedłożone przez rząd Niemiec zgodnie z art. 37 traktatu Euratom.

Na podstawie tych danych oraz dodatkowych informacji, o które Komisja wystąpiła w dniu 3 lipca 2012 r. i które zostały przekazane przez władze Niemiec w dniu 27 września 2012 r., a także po konsultacji z grupą specjalistów, Komisja sporządziła następującą opinię:

1)
Odległość pomiędzy elektrownią Lingen a najbliższą granicą z innym państwem członkowskim, w tym przypadku Niderlandami, wynosi 12,6 km.
2)
W warunkach normalnego demontażu uwolnienia płynnych i gazowych substancji promieniotwórczych nie powinny spowodować istotnego narażenia zdrowia ludności w innym państwie członkowskim.
3)
Stałe odpady promieniotwórcze będą przechowywane na miejscu do czasu udostępnienia krajowego składowiska odpadów.

Niepromieniotwórcze odpady stałe oraz pozostałości, które nie przekraczają dopuszczalnych poziomów emisji, zostaną zwolnione z mechanizmów kontrolnych i będą unieszkodliwiane jako zwykłe odpady lub zostaną przeznaczone do ponownego wykorzystania bądź recyklingu. Działania takie będą przeprowadzane zgodnie z kryteriami określonymi w podstawowych normach bezpieczeństwa (dyrektywa 96/29/Euratom).

4)
W przypadku nieplanowanego uwolnienia substancji promieniotwórczych, będącego następstwem referencyjnej awarii projektowej o charakterze i skali branych pod uwagę w danych ogólnych, dawki, na które może być narażona ludność w innym państwie członkowskim, nie będą stanowić zagrożenia dla jej zdrowia.

Jednakże w przypadku wystąpienia poważniejszych awarii dawka, na którą może być narażona ludność na terenach przygranicznych najbliższego państwa członkowskiego, może osiągnąć poziom, przy którym właściwe organy rozważą podjęcie działań zaradczych. W związku z tym odnotowuje się, że Niemcy i sąsiadujące z nimi państwa członkowskie ratyfikowały dwustronne porozumienia w sprawie wczesnego powiadamiania i wzajemnej pomocy w razie zagrożenia radiologicznego.

W związku z powyższym Komisja wyraża opinię, że wdrożenie planu unieszkodliwiania wszystkich typów odpadów promieniotwórczych powstałych w związku z likwidacją elektrowni KWL, znajdującej się w Lingen w Dolnej Saksonii (Niemcy), zarówno w normalnym toku działań, jak i w przypadku referencyjnej awarii projektowej o typie i skali branych pod uwagę w ogólnych danych, nie powinno skutkować znaczącym z punktu widzenia zdrowia skażeniem promieniotwórczym wody, gleby lub powietrza w innym państwie członkowskim.

Sporządzono w Brukseli dnia 18 grudnia 2012 r.

W imieniu Komisji
Günther OETTINGER
Członek Komisji
______

(1) Na przykład na mocy Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej należy poddać bardziej szczegółowej ocenie aspekty środowiskowe. W szczególności Komisja pragnie zwrócić uwagę na przepisy dyrektywy 2011/92/UE w sprawie oceny skutków wywieranych przez niektóre przedsięwzięcia publiczne i prywatne na środowisko, dyrektywy 2001/42/WE w sprawie oceny wpływu niektórych planów i programów na środowisko, jak również dyrektywy 92/43/EWG w sprawie ochrony siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory oraz dyrektywy 2000/60/WE ustanawiającej ramy wspólnotowego działania w dziedzinie polityki wodnej.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2012.394.1

Rodzaj: Opinia
Tytuł: Opinia dotycząca planu unieszkodliwiania odpadów promieniotwórczych powstałych w związku z likwidacją elektrowni jądrowej Kernkraftwerk Lingen (KWL), znajdującej się w Lingen w Dolnej Saksonii (Niemcy).
Data aktu: 18/12/2012
Data ogłoszenia: 20/12/2012