Zaproszenie do składania wniosków - EACEA/28/12 - Wsparcie strukturalne dla organizacji badających i analizujących europejski porządek publiczny i organizacji społeczeństwa obywatelskiego na poziomie europejskim - Program "Europa dla obywateli", działanie 2, poddziałania 1 i 2 - 2013 r.

Zaproszenie do składania wniosków - EACEA/28/12

Wsparcie strukturalne dla organizacji badających i analizujących europejski porządek publiczny i organizacji społeczeństwa obywatelskiego na poziomie europejskim

Program "Europa dla obywateli", działanie 2, poddziałania 1 i 2 - 2013 r.

(2012/C 259/04)

(Dz.U.UE C z dnia 28 sierpnia 2012 r.)

1.
Cele i opis

Podstawą niniejszego zaproszenia do składania wniosków EACEA/28/2012 jest decyzja Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiająca program "Europa dla obywateli" na rzecz promowania aktywnego obywatelstwa europejskiego na lata 2007-2013 (1) (zwany dalej "programem").

Program stanowi podstawę prawną niniejszego zaproszenia do składania wniosków, które odnosi się w szczególności do działania 2 - "Aktywne społeczeństwo obywatelskie w Europie", poddziałania 1 i 2 - "Wsparcie strukturalne dla organizacji badających i analizujących europejski porządek publiczny i organizacji społeczeństwa obywatelskiego na poziomie europejskim".

1.1.
Ogólne cele programu

Program powinien przyczynić się do osiągnięcia następujących ogólnych celów:

a)
stworzenia obywatelom możliwości współpracy i uczestnictwa w budowaniu coraz bliższej, demokratycznej i otwartej na świat Europy, zjednoczonej w swojej różnorodności kulturowej i przez nią wzbogacanej, co pomoże rozwijać obywatelstwo Unii Europejskiej;
b)
rozwijania poczucia tożsamości europejskiej opartej na wspólnych wartościach, historii i kulturze;
c)
umacniania poczucia odpowiedzialności za Unię Europejską wśród jej obywateli;
d)
pogłębiania tolerancji i wzajemnego zrozumienia między obywatelami Europy, którzy - szanując i promując różnorodność kulturową i językową - wnoszą wkład w dialog międzykulturowy.
1.2.
Szczegółowe cele programu

Szczegółowe cele niniejszego zaproszenia do składania wniosków są następujące:

a)
wspieranie działań, debat i refleksji związanych z obywatelstwem europejskim i demokracją, wspólnymi wartościami, wspólną historią i kulturą poprzez działalność i współpracę ośrodków analitycznych oraz w ramach organizacji społeczeństwa obywatelskiego na szczeblu europejskim;
b)
zachęcanie obywateli i organizacji społeczeństwa obywatelskiego z krajów uczestniczących do wzajemnych kontaktów umacniających dialog międzykulturowy oraz eksponujących zarówno różnorodność, jak i jedność Europy.
1.3.
Priorytety tematyczne

Priorytet pierwszy - UE: wartości, prawa i możliwości dla obywateli

Priorytet drugi - Udział obywateli w życiu demokratycznym UE

1.4.
Opis zaproszenia

Niniejsze zaproszenie do składania wniosków dotyczy wsparcia strukturalnego, określanego jako dotacje operacyjne, dla wszystkich organizacji dążących do osiągnięcia celu będącego przedmiotem interesu ogólnoeuropejskiego. Dotacje operacyjne zapewniają wsparcie finansowe obejmujące część kosztów operacyjnych niezbędnych do prawidłowej realizacji zwykłych działań wybranej organizacji.

Wsparcie strukturalne udzielane jest w postaci:

dotacji rocznych związanych z wykonaniem zadań na 2013 r.,
dotacji przejściowych, które służą zapewnieniu przejścia podczas rocznej przerwy, tj. roku 2013, pomiędzy dwoma wieloletnimi ramami czasowymi (latami 2010-2012 oraz - jeżeli wniosek dotyczący nowego programu "Europa dla obywateli" zostanie przyjęty - latami 2014-2016).
2.
Kwalifikujący się wnioskodawcy
2.1.
Organizacje

Aby kwalifikować się do otrzymania dotacji, organizacja dążąca do osiągnięcia celu będącego przedmiotem interesu ogólnoeuropejskiego musi:

a)
być organizacją nienastawioną na zysk, posiadającą osobowość prawną; w przypadku sieci, która nie dysponuje oddzielną strukturą operacyjną z własnym statusem, wniosek może złożyć organizacja członkowska odpowiedzialna za koordynację sieci;
b)
odgrywać aktywną rolę w obszarze obywatelstwa europejskiego, zgodnie ze statutem lub deklaracją misji, oraz podlegać jednej z następujących kategorii organizacji:

Poddziałanie 1:

A.
Organizacje badające i analizujące europejski porządek publiczny (ośrodki analityczne).

Poddziałanie 2:

B.
Organizacje społeczeństwa obywatelskiego na poziomie europejskim
centralne organizacje (platformy) europejskie,
sieci europejskie,
organizacje prowadzące działalność o dużym wpływie na Europę.
C.
Organizacje społeczeństwa obywatelskiego działające w obszarze aktywnej pamięci europejskiej.
D.
Ogólnoeuropejskie platformy organizacji;
c)
realizować większą część działań w kwalifikujących się krajach (zob. pkt 2.2);

w przypadku dotacji rocznej

d)
zgodnie z prawem posiadać siedzibę i osobowość prawną od co najmniej jednego (1) roku (na dzień 15 listopada 2012 r.) w jednym z kwalifikujących się krajów;
e)
mieć następujący zasięg geograficzny:
w przypadku centralnej organizacji europejskiej lub sieci europejskiej - musi mieć członków w co najmniej 8 kwalifikujących się krajach,
w przypadku organizacji prowadzących działalność o dużym wpływie na Europę - musi działać w co najmniej 8 kwalifikujących się krajach;

w przypadku dotacji przejściowej

f)
zgodnie z prawem posiadać siedzibę i osobowość prawną od co najmniej czterech lat (na dzień 15 listopada 2012 r.) w jednym z kwalifikujących się krajów;
g)
mieć następujących zasięg geograficzny:
w przypadku centralnej organizacji europejskiej lub sieci europejskiej - musi mieć członków w co najmniej 12 kwalifikujących się krajach,
w przypadku organizacji prowadzących działalność o dużym wpływie na Europę - muszą działać w co najmniej 12 kwalifikujących się krajach,
w przypadku ogólnoeuropejskich platform organizacji - muszą posiadać co najmniej 6 centralnych organizacji funkcjonujących w charakterze członków i zapewnić, za pośrednictwem tych ostatnich, obecność w 27 państwach członkowskich.

Organizacje badające i analizujące europejski porządek publiczny (ośrodki analityczne) i organizacje społeczeństwa obywatelskiego działające w obszarze pamięci europejskiej nie muszą spełniać określonych wymogów co do zasięgu geograficznego, aby kwalifikować się do dotacji.

W ramach niniejszego zaproszenia nie kwalifikują się osoby fizyczne ani instytucje państwowe.

2.2.
Kwalifikujące się kraje
a)
państwa członkowskie Unii Europejskiej: Austria, Belgia, Bułgaria, Cypr, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niderlandy, Niemcy, Polska, Portugalia, Republika Czeska, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Włochy i Zjednoczone Królestwo;
b)
Chorwacja;
c)
była jugosłowiańska republika Macedonii;
d)
Albania;
e)
Bośnia i Hercegowina.

Informacje na temat umów przewidujących uczestnictwo innych krajów - w szczególności Serbii i Czarnogóry - znajdują się na stronie internetowej EACEA: http://eacea.ec.europa.eu/citizenship/index_en.htm

3.
Kwalifikujące się działania

Działania organizacji wnioskującej muszą w namacalny sposób przyczyniać się do rozwoju i realizacji szczegółowych celów i priorytetów tematycznych niniejszego zaproszenia do składania wniosków. Muszą obejmować co najmniej jeden szczegółowy cel i jeden priorytet tematyczny spośród tych, o których mowa w pkt 1.

Program prac organizacji wnioskującej na rok 2013 musi obejmować działalność statutową, w szczególności konferencje, seminaria, okrągłe stoły, działalność reprezentacyjną, komunikację i waloryzację oraz inne stałe europejskie działania.

3.1.
Okres kwalifikowalności

Okres kwalifikowalności musi pokrywać się z rokiem budżetowym wnioskodawcy, jaki figuruje w zatwierdzonych sprawozdaniach finansowych organizacji. Jeżeli ten rok budżetowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, to okres kwalifikowalności trwa od dnia 1 stycznia 2013 r. do dnia 31 grudnia 2013 r.

W przypadku wnioskodawców, których rok budżetowy różni się od roku kalendarzowego, okres kwalifikowalności wyniesie 12 miesięcy od daty rozpoczęcia roku budżetowego w 2013 r.

4.
Kryteria przyznawania dotacji

Wnioski zgodne z kryteriami kwalifikacji i wykluczenia zostaną poddane ocenie w oparciu o kryteria przyznania dotacji przez komisję oceniającą w celu wyłonienia wniosków, które mogą być współfinansowane.

Kryteria przyznania dotacji obejmują w 80 % kryteria jakościowe i w 20 % kryteria ilościowe.

4.1.
Kryteria jakościowe (80 %)

Ocenione zostaną następujące czynniki:

a)
zgodność z celami i priorytetami programu "Europa dla obywateli" (30 %);
b)
adekwatność, spójność i kompletność programu prac (20 %);
c)
wpływ programu prac (10 %);
d)
wartość dodana na szczeblu europejskim (10 %);
e)
widoczność działań oraz rozpowszechnianie wyników wśród obywateli europejskich i innych zainteresowanych stron oraz ich wykorzystanie (10 %).
4.2.
Kryteria ilościowe (20 %)

Ocenione zostaną następujące czynniki:

a)
liczba kwalifikujących się krajów objętych działaniami zawartymi w programie prac (10 %);
b)
liczba potencjalnych bezpośrednich i pośrednich beneficjentów (10 %).
5.
Budżet

Przewidziany budżet przeznaczony na współfinansowanie dotacji operacyjnych wynosi w 2013 r. około 7,7 mln EUR. Agencja Wykonawcza zamierza sfinansować około 52 organizacji w ramach niniejszego zaproszenia, lecz zastrzega sobie prawo do nieprzyznania wszystkich dostępnych środków w zależności od jakości wniosków.

Niniejsze zaproszenie do składania wniosków może prowadzić do podjęcia określonych decyzji w zależności od typu dotacji i kategorii organizacji, które określono w pkt 1.4 i 2.1 powyżej.

Orientacyjnie dotacje przejściowe będą stanowić około 85 % dostępnego budżetu, a roczne dotacje około 15 %.

Wsparcie to przyznane zostanie w ramach pozycji 16.05.01 budżetu ogólnego Unii Europejskiej.

Agencja zastrzega sobie prawo do nieprzyznania wszystkich dostępnych funduszy.

6.
Ostateczny termin składania wniosków

Wnioski należy przesyłać do dnia 15 listopada 2012 r. do godz. 12:00 (południe czasu brukselskiego).

Wnioski należy składać przy pomocy aktualnie dostępnego formularza elektronicznego (eForm), który można znaleźć na stronie internetowej EACEA (http://eacea.ec.europa.eu/eforms/index_en.php#1), najpóźniej do dnia 14 września 2012 r.

Wnioski wysyłane w postaci papierowej pocztą, faksem lub pocztą elektroniczną NIE będą rozpatrywane.

Oprócz wyżej wspomnianego formularza, który należy przesłać drogą elektroniczną, trzeba przesłać pocztą do dnia 15 listopada 2012 r. (decyduje data stempla pocztowego) zestaw dokumentów administracyjnych (tj. formularz dla osób prawnych, formularz identyfikacji finansowej, formularz dotyczący zdolności finansowej, rachunek zysków i strat oraz bilans organizacji za ostatni rok obrotowy, za który zamknięto księgi rachunkowe, roczne sprawozdanie z działalności) na następujący adres:

Education, Audiovisual and Culture Executive Agency

Unit P7

Call for proposals - EACEA/28/12

BOUR 01/04A

Avenue du Bourget/Bourgetlaan 1

1140 Bruxelles/Brussel

BELGIQUE/BELGIË

Rozpatrywane będą wyłącznie wnioski złożone w wyznaczonym terminie na oficjalnym formularzu zgłoszeniowym w jednym z języków urzędowych UE, należycie wypełnione i podpisane przez przedstawiciela prawnego organizacji.

7.
Dodatkowe informacje

Szczegółowe wytyczne dla wnioskodawców i formularze zgłoszeniowe dostępne są pod następującym adresem internetowym:

http://eacea.ec.europa.eu/citizenship/index_en.htm

______

(1) Decyzja nr 1904/2006/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 12 grudnia 2006 r. (Dz.U. L 378 z 27.12.2006, s. 32).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2012.259.4

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Zaproszenie do składania wniosków - EACEA/28/12 - Wsparcie strukturalne dla organizacji badających i analizujących europejski porządek publiczny i organizacji społeczeństwa obywatelskiego na poziomie europejskim - Program "Europa dla obywateli", działanie 2, poddziałania 1 i 2 - 2013 r.
Data aktu: 28/08/2012
Data ogłoszenia: 28/08/2012