Zaproszenia do składania wniosków - Program ESPON 2013.

Zaproszenia do składania wniosków - Program ESPON 2013

(2011/C 245/08)

(Dz.U.UE C z dnia 24 sierpnia 2011 r.)

ESPON to Europejska Sieć Obserwacyjna Rozwoju Terytorialnego i Spójności Terytorialnej wspierająca rozwijanie działań w zakresie polityki spójności UE. Sieć ESPON jest współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach celu 3: "Europejska współpraca terytorialna" oraz przez 31 państw (27 państw członkowskich UE oraz Islandię, Liechtenstein, Norwegię i Szwajcarię).

W ramach programu ESPON 2013 ogłasza się zaproszenia do składania wniosków. Potencjalni beneficjenci to organy publiczne i prywatne z 31 państw (27 państw członkowskich UE oraz Islandia, Liechtenstein, Norwegia i Szwajcaria). Do składania wniosków zachęca się badaczy i instytucje badawcze, uniwersytety, naukowców, ekspertów i zespoły naukowe. Zaproszenie do składania wniosków dotyczących działalności transnarodowych sieci tworzenia kontaktów adresowane jest do instytucji mających status punktów kontaktowych ESPON.

1. Zaproszenie do składania wniosków w zakresie projektów badawczych w dziedzinie nauk stosowanych:

– Europejskie regiony sąsiadujące (budżet 750.000 EUR)

– Małe i średnie miasta w ich funkcjonalnym kontekście terytorialnym (budżet 650.000 EUR)

– Wymiar terytorialny ubóstwa i wykluczenia społecznego w Europie (budżet 750.000 EUR)

– Kryzys gospodarczy: odporność regionów (budżet 759.153 EUR)

2. Zaproszenie do składania wniosków w zakresie badań ukierunkowanych w wyniku zaproszenia do wyrażania zainteresowania przez zainteresowane strony:

– Ośrodki wzrostu w Europie południowo-wschodniej (budżet 360.000 EUR)

– Kluczowe wskaźniki w zakresie spójności terytorialnej i planowania przestrzennego (budżet 360.000 EUR)

– Atrakcyjne do życia krajobrazy na rzecz zrównoważonego rozwoju terytorialnego (budżet 379.796,09 EUR)

– Polityka w zakresie krajobrazu "Parku Trzech Państw" (Parc des Trois Pays) (budżet 360.000 EUR)

– Morze Północne - rozpowszechnianie wyników transnarodowych (budżet 340.000 EUR)

Wskazane powyżej tematy badań ukierunkowanych zostaną włączone do zaproszenia do składania wniosków pod warunkiem podpisania porozumienia z zainteresowanymi stronami, które zgłosiły pomysły projektów. Tematy te zostaną zatem zatwierdzone w dniu ogłoszenia zaproszenia do składania wniosków, tj. 24 sierpnia 2011 r. Tematy, które ostatecznie zostaną włączone do zaproszenia zostaną opublikowane na stronie internetowej ESPON: http://www.espon.eu

3. Zaproszenie do składania wniosków w ramach platformy naukowej ESPON:

– Monitorowanie terytorialne i sprawozdawczość UE (budżet 598.000 EUR)

– Atlas ESPON europejskich struktur terytorialnych i dynamiki (budżet 150.000 EUR)

– Odkrywanie potencjału i wyzwań terytorialnych (budżet 350.000 EUR)

– Dokumentacja terytorialna programów EFRR (budżet 500.000 EUR)

– Sieciowe narzędzie ESPON do tworzenia map (budżet 150.000 EUR)

– Monitorowanie terytorialne europejskich makroregionów - test dla regionu Morza Bałtyckiego (budżet 360.000 EUR)

4. Zaproszenie do składania wniosków w zakresie działań dotyczących transnarodowych sieci tworzenia kontaktów prowadzonych przez sieć punktów kontaktowych ESPON:

– Działania na poziomie transnarodowym zmierzające do wykorzystania wyników przeprowadzane przez punkty kontaktowe sieci ESPON (budżet 600.227 EUR)

Termin składania wniosków upływa dnia 20 października 2011 r.

W dniu 13 września 2011 r. w Brukseli odbędzie się dzień informacyjny oraz spotkanie dla partnerów programu adresowane do potencjalnych beneficjentów.

Cała dokumentacja związana z zaproszeniami, włącznie z procedurą składania wniosków, zasadami kwalifikowalności, kryteriami oceny i formularzem zgłoszeniowym, jest dostępna na stronie ESPON: http://www. espon.eu

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024