Publikacja wniosku o rejestrację zgodnie z art. 6 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 510/2006 w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia produktów rolnych i środków spożywczych.

Publikacja wniosku o rejestrację zgodnie z art. 6 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 510/2006 w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia produktów rolnych i środków spożywczych

(2010/C 302/11)

(Dz.U.UE C z dnia 9 listopada 2010 r.)

Niniejsza publikacja uprawnia do zgłoszenia sprzeciwu wobec wniosku zgodnie z art. 7 rozporządzenia Rady (WE) nr 510/2006(1). Oświadczenia o sprzeciwie muszą wpłynąć do Komisji w terminie sześciu miesięcy od daty niniejszej publikacji.

STRESZCZENIE

ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) NR 510/2006

"MOULES DE BOUCHOT DE LA BAIE DU MONT-SAINT-MICHEL"

NR WE: FR-PDO-0005-0547-30.03.2006

ChNP (X) ChOG ()

Niniejsze streszczenie zawiera główne elementy specyfikacji produktu i jest przeznaczone do celów informacyjnych.

1. Właściwy organ państwa członkowskiego:

Nazwa: Institut national de l'origine et de la qualité

Adres: 51 rue d'Anjou

75008 Paris

FRANCE

Tel. +33 0153898000

Faks +33 0153898060

E-mail: info@inao.gouv.fr

2. Grupa składająca wniosek:

Nazwa: Comité de défense des "Moules de bouchot de la Baie du Mont-Saint-Michel"

Adres: Maison de la baie

35960 Le-Vivier-sur-Mer

FRANCE

Tel. +33 0299488615

Faks +33 0299488615

E-mail: -

Skład: producenci/przetwórcy (X) inni ()

3. Rodzaj produktu:

Klasa 1.7. Świeże ryby, małże i skorupiaki oraz produkty wytwarzane z nich

4. Specyfikacja produktu:

(podsumowanie wymogów określonych w art. 4 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 510/2006)

4.1. Nazwa:

"Moules de Bouchot de la Baie du Mont-Saint-Michel"

4.2. Opis produktu:

Żywe omułki hodowane na palach, gatunku głównie Mytilus edulis (mniej niż 5 % omułków gatunku Mytilus galloprovincialis lub hybrydy galloprovincialis-edulis), charakteryzujące się gładką i ciemną muszlą o regularnym kształcie i mięsem o barwie żółtej lub pomarańczowej, bez krabów i ziaren piasku. Konsystencja mięsa jest miękka i rozpływająca się, a w smaku dominuje słodycz.

Ich długość wynosi przeciętnie 4 cm lub więcej, zawartość węglowodanów przekracza 4 % w mięsie ugotowanym, a minimalna zawartość mięsa wynosi 120 według wskaźnika Lawrence'a i Scotta. Zasady pomiaru i kontroli przynależności do gatunku, średniej długości i minimalnej zawartości mięsa na partiach omułków gotowych do wprowadzenia do obrotu są określone w części 5 dotyczącej metody produkcji.

4.3. Obszar geograficzny:

Obszar geograficzny produkcji omułków obejmuje obszar hodowli rozciągający się od strefy pływów zatoki Mont-Saint-Michel znajdującej się na południe od granicy miasta Carolles i szczytu Chaîne na zachód do granicy departamentów Ille-et-Vilaine i Manche oraz obszar przygotowania i pakowania znajdujący się na terenie gmin Cancale, Cherrueix, Le Vivier-sur-Mer, Mont-Dol, Hirel, Saint-Benoît-des-Ondes, Saint-Méloir-des-Ondes.

Obszar rozmieszczenia drewnianych pali bouchots i basenów tworzą:

– części morza, gdzie znajdują się masy wody charakterystyczne dla ogólnego systemu produkcji ekologicznej w zatoce Mont-Saint-Michel i gdzie środki transportu rozwijają niewielkie prędkości,

– i szeroka strefa pływów z osadami drobnych piasków dla Macoma Balthica lub drobnych i średnich piasków pochodzenia zwierzęcego niskiego poziomu.

Obszar ten zapewnia omułkom dużą ilość odpowiedniego i zróżnicowanego pożywienia, które jest związane z:

– istnieniem bardzo rozległej strefy pływów,

– pokryciem drobnymi piaskami, na których rozwija się charakterystyczny bentos,

– oddziaływaniami między prądem wywoływanym większym nanoszeniem osadów przez pływy z Francji a prądem rzek, które uchodzą do zatoki,

– przenikaniem się i oddziaływaniem różnych ekosystemów, w tym polderów, równin błotnych i bagien morskich.

Obszar przygotowania i pakowania pokrywa się z wcześniejszymi hodowlami omułków, identyfikowanymi od lat 50. ubiegłego wieku w pobliżu tradycyjnych wodnych lub lądowych dróg dostępu do drewnianych pali bouchots.

4.4. Dowód pochodzenia:

Każdy podmiot zajmujący się produkcją "Moules de bouchot de la baie du Mont-Saint-Michel" musi zobowiązać się do przestrzegania specyfikacji poprzez podpisanie oświadczenia identyfikacyjnego. Oświadczenie to umożliwia sporządzenie wykazu wszystkich podmiotów zajmujących się produkcją, oczyszczaniem, sortowaniem i pakowaniem produktów.

Wymagane są różne rejestry, jeden do rejestrowania działań w zakresie hodowli i oczyszczania, inny do monitorowania ilości składowanych omułków w basenie lub zbiorniku, inny do monitorowania ilości omułków po czynnościach oczyszczania i sortowania, i ostatni do monitorowania pakowanych ilości.

W celu zapewnienia identyfikowalności, na różnych etapach produkcji (hodowla, oczyszczanie i sortowanie, pakowanie) oddziela się omułki, które mają być objęte chronioną nazwą pochodzenia "Moules de bouchot de la baie du Mont Saint-Michel" od pozostałych omułków.

Każde opakowanie jest opatrywane oznaczeniem określającym ciężar, nazwę producenta i dane zakładu wysyłkowego, datę pakowania oraz numer porządkowy pakowania.

Cała procedura podlega badaniom analitycznym i organoleptycznym umożliwiającym sprawdzenie jakości omułków i ich zgodności z typem.

4.5. Metoda produkcji:

Omułki należą do omułków hodowanych na pionowych palach ustawionych w podłożu strefy pływów.

Obsadzenie drewnianych pali bouchots za pomocą lin z larwami wykonuje się najpóźniej w dniu 31 października każdego roku z uwzględnieniem maksymalnego obsadzenia pali.

Omułki są hodowane w strefie hodowli, w zespołach drewnianych pali bouchots składających się z szeregu pionowych pali, których rozmieszczenie i gęstość są określone na potrzeby nazwy.

Hodowla omułków odbywa się w okresie co najmniej 11 kolejnych miesięcy, z czego co najmniej 8 miesięcy na drewnianych palach bouchots licząc od ich obsadzenia, i nie może przekroczyć 24 miesięcy.

Okres zbioru omułków trwa od 15 czerwca do 15 lutego roku następującego po roku obsadzenia pali i od 15 czerwca do 31 lipca w przypadku omułków hodowanych w okresie co najmniej 18-miesięcznym. Po zbiorze omułki mogą zostać umieszczone w basenie lub zanurzone w zamkniętych naczyniach z prześwitem w niezatapialnych zbiornikach zasilanych wodą morską i umieszczone w zakładach oczyszczania i zakładach wysyłkowych.

Po ewentualnym umieszczeniu w basenie lub zbiorniku omułki są oddzielane, oczyszczane i sortowane w zakładach wysyłkowych znajdujących się w określonym obszarze przygotowania i pakowania.

Partie omułków gotowe do zapakowania lub wybrane do badania analitycznego muszą zawierać co najmniej 5 % omułków Mytilus galloprovincialis lub hybryd galloprovincialis-edulis oraz poniżej 20 % omułków mniejszych niż 4 cm.

Metodę obliczania minimalnej zawartości mięsa określono w specyfikacji. W przypadku wyjątkowych warunków klimatycznych lub biologicznych dla danego zbioru na mocy regulacji krajowej można zmniejszyć wymóg dotyczący zawartości mięsa, w granicach 5 % w stosunku do zawartości określonej w pkt 4.2 opisu produktu.

Pakowanie wykonuje się w wyznaczonym obszarze przygotowania i pakowania i dotyczy omułków pochodzących z tego samego zakładu wysyłkowego. Pakowanie należy wykonać w ciągu 18 godzin od oczyszczenia i sortowania omułków.

Omułki są ładowane i wprowadzane do obrotu w opakowaniach o pojemności maksymalnie 15 kg. Opakowanie końcowe może mieć formę toreb o pojemności 2-15 kg lub tacek 0,5-7 kg.

4.6. Związek z obszarem geograficznym:

Specyfika obszaru geograficznego

Gminy, których dotyczy nazwa pochodzenia "Moules de bouchots de la baie du Mont-Saint-Michel", znajdują się na wybrzeżu zatoki Mont-Saint-Michel, w głębi zatoki Normano-Breton.

Zatoka Mont-Saint-Michel charakteryzująca się rozległą strefą pływów o nieznacznym nachyleniu i osadami pływowymi, których najwięcej pochodzi z wybrzeża francuskiego, stanowi mozaikę ekosystemów (poldery, słone bagna, równiny błotne, estuaria ...) charakteryzującą się wzajemnym oddziaływaniem na siebie środowiska lądowego, morskiego i strefy przejściowej między lądem a morzem.

Masy wody znajdujące się na tym rozległym i płytkim obszarze wodnym mocno się nagrzewają już wiosną i ze względu na obecność drobnych lub drobnych i średnich piasków są bardzo mętne. Po dostaniu się do zatoki masy wody przemieszczają się bardzo wolno, niezależnie od ruchów związanych z nanoszeniem osadów przez pływy i wiatrem.

Zatoka Mont-Saint-Michel charakteryzuje się ponadto brakiem licznych endemicznych populacji omułkowatych. Występowanie Mytilus galloprovincialis jest marginalne a Mytilus edulis nie rozmnaża się.

Te wyjątkowe warunki naturalne skłoniły niektórych hodowców z Charentes do wprowadzenia, pod koniec lat 50., hodowli omułków na drewnianych palach bouchots. Hodowcy ci, świadomi zagrożeń nadprodukcji dla środowiska i produktu, opowiedzieli się za ścisłym uregulowaniem umieszczania drewnianych pali bouchots. Ponadto hodowcy omułków wprowadzili procedurę udostępniania zbioru do badań analitycznych i organoleptycznych, aby uniknąć zbiorów przedwczesnych, kiedy omułki jeszcze nie osiągnęły odpowiednich rozmiarów.

Specyfika produktu

Omułki z zatoki Mont-Saint-Michel to omułki gatunku Mytilus edulis, hodowane na drewnianych palach bouchots, które znacznie różnią się od omułków tego samego gatunku, hodowanych według tej samej metody, ale w innych zbiornikach wodnych. Różni je przede wszystkim znaczne wypełnienie muszli, wysoka zawartość węglowodanów oraz mięso barwy żółtej lub pomarańczowej i rozpływająca się, miękka konsystencja oraz słodki smak.

Ze względu na swoje właściwości "Moules de bouchot de la baie du Mont-Saint-Michel" wyróżniają się na rynku głównie poprzez cenę sprzedaży, która jest wyższa niż w przypadku produktów z innych ośrodków produkcji.

Związek przyczynowy zachodzący pomiędzy obszarem geograficznym a jakością lub właściwościami produktu

W latach 50. hodowcy omułków z zatoki Aiguillon, poszukując nowych miejsc odpowiednich dla produkcji omułków na drewnianych palach bouchots, znaleźli w zatoce Mont-Saint-Michel bardzo sprzyjające warunki, ze względu na nieznaczne i bardzo regularne nachylenie strefy pływów i tradycyjne wodne lub lądowe drogi dostępu.

Warunki batymetryczne dają omułkom wyjątkowe możliwości korzystania z warunków hodowli na drewnianych palach bouchots. Zapewniają one także korzystną temperaturę i mętne masy wody, dzięki którym substancje odżywcze występują obficie, nie są więc podawane suplementy żywnościowe. Ponadto bardzo długi czas zalegania mas wody w zatoce umożliwia kolejnym pokoleniom planktonu długi kontakt z omułkami i w ten sposób ich dostateczne odżywienie.

Inne bogate zasoby pokarmu pochodzą z różnych ekosystemów zatoki i znacznie wpływają na wielkość oraz charakterystyczne właściwości organoleptyczne omułków z zatoki Mont-Saint-Michel. Wśród tych różnych zasobów ważną rolę odgrywają mikroalgi występujące na powierzchni równin błotnych strefy pływów. Zaobserwowano bowiem, że 96 % szkieletów krzemowych odnalezionych w treści żołądkowej omułków z zatoki Mont-Saint-Michel należy do 4 gatunków okrzemków, których kolonie znajdują się na tych osadach.

Ponadto właściwości mas wody, które ograniczają występowanie Mytilus galloprovincialis i rozmnażanie Mytilus edulis, chronią omułki umieszczone w zatoce przed innymi organizmami walczącymi o przestrzeń i pożywienie i umożliwiają szybki rozwój omułków.

Wreszcie dzięki prowadzonym przez hodowców różnym działaniom w zakresie zarządzania zasobami i ochrony otoczenia zasoby te mogą być wykorzystywane przez omułki hodowane na drewnianych palach w zatoce Mont Saint Michel.

Tym samym położenie geograficzne zatoki Mont-Saint-Michel, dzięki jej naturalnym elementom, rozsądnie wykorzystywanym przez hodowców od początku tej produkcji, nadaje omułkom gatunku Mytilus edulis, hodowanym na drewnianych palach bouchot, szczególne właściwości.

4.7. Organ kontrolny:

Nazwa: Institut national de l'origine et de la qualité

Adres: 51 rue d'Anjou

75008 Paris

FRANCE

Tel. +33 0153898000

Faks +33 0142255797

E-mail: info@inao.gouv.fr

Nazwa: Direction générale de la concurrence, de la consommation et de la répression des fraudes (DGCCRF)

Adres: 59 Bd V. Auriol

75703 Paris Cedex 13

FRANCE

Tel. +33 0144871717

Faks +33 0144973037

E-mail: -

4.8. Etykietowanie:

Etykieta omułków objętych nazwą "Moules de bouchot de la baie du Mont-Saint-Michel", znajdująca się na każdym opakowaniu jednostkowym, zawiera: chronioną nazwę pochodzenia "Moules de bouchot de la baie du Mont-Saint-Michel" wpisaną czcionką, której wielkość jest co najmniej równa wielkości największych liter znajdujących się na etykiecie, wyrażenie "appellation d'origine protégée" (chroniona nazwa pochodzenia) oraz logo wspólnotowe ChNP znajdujące się bezpośrednio przed chronioną nazwą pochodzenia lub za nią, bez żadnych napisów między nimi.

______

(1) Dz.U. L 93 z 31.3.2006, s. 12.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2010.302.11

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Publikacja wniosku o rejestrację zgodnie z art. 6 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 510/2006 w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia produktów rolnych i środków spożywczych.
Data aktu: 09/11/2010
Data ogłoszenia: 09/11/2010